Srednjevekovni Srbi bili visoki?

Started by Al-Jasmina, 15-04-2007, 20:35:46

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Al-Jasmina

Srednjevekovni Srbi bili visoki?

B92 - Ponedeljak, 9. April 2007.

Ispod temelja srednjovekovnog manastira "Manastirac" kod Rekovca arheolozi su iskopali kosture od preko dva metra.
Od pet kostura, dva ¾enska su visoka preko dva metra, ¹to je retkost, a u suprotnosti je sa dosada¹njim pretpostavkama da su Srbi u srednjem veku bili ni¾i, izjavili su Tanjugu struènjaci Zavièajnog muzeja u Jagodini.
Kosturi su pronaðeni sluèajno, prilikom rekonstrukcije manastira, iskopavani su pod nadzorom struènjaka Narodnog muzeja i Zavoda za za¹titu spomenika kulture Kragujevca, a, kao veoma retke iskopine, biæe podrvgnuti detaljnoj analizi.
Uz ¾enske kosture, iz èijeg se polo¾aju kostiju, pretpostavlja da su ¾ene ubijene, bio je i mu¹ki kostur, takoðe izrazito velik, i verovatno se radi o porodici ktitora, a druga dva, pretpostvlja se, pripadala su monasima.
Kod ¾enskih kostura, od kolena do poèetka vrata, razmak je 126 santimetara, a te ¾ene, ne samo da su mnogo vi¹e od proseène visine dana¹njih zena, nego su bile i veoma krupne.
Napominjuæi da su u jo¹ nekoliko iskopina na podruèju ©umadije, Pomoravlja i Lavèa, pronaðeni skeleti visine iznad dva metra, struènjaci muzeja u Jagodini podseæaju da je despota Stefana Lazareviæa, sina kneza Lazara, narod zvao visoki, kao i da su mnogi drugi srednjovekovni vladari bili visoki ¹to govori, da niski ljudi nisu karakteristika srednjeg veka.
------------------

zemlja kosarke  :happy:

Darker


Smrda

Quote from: Darker on 15-04-2007, 20:54:38
Ma to su bili ðetiæi, 100%
uh,ala si skoroman...cccc..
pa i oni su Srbi...hehehhe :plez :luda

LM,
ja se samo pitam kako su se tako smanjili? :roll:
mislim,do sad..... :K

vladimir

Quote from: Darker on 15-04-2007, 20:54:38
Ma to su bili ðetiæi, 100%

Kakvi crni djetiæi u srednjem veku u okolini Rekovca! :wall: :wall: :wall:

katarina

Quote from: smrda on 15-04-2007, 23:05:11
Quote from: Darker on 15-04-2007, 20:54:38
Ma to su bili ðetiæi, 100%
uh,ala si skoroman...cccc..
pa i oni su Srbi...hehehhe :plez :luda

LM,
ja se samo pitam kako su se tako smanjili? :roll:
mislim,do sad..... :K

Mislim da su Turci ucinili svoje...i smanjili nam potomstvo   :>

malena

Da sam zivela u srednjem veku,sigurno bi mislili da sam patuljak... :wink: