Класична музика

Started by zoe, 25-06-2006, 09:54:52

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Lena

Ja sam se juèe iscimala i oti¹la u Sinagogu na koncert novosadskog kamernog orkestra - na¾alost stigoh tek na drugi deo pa sam propustila solistkinju sa flautom ali odslu¹ah Serenadu u C-duru P.I. Èajkovskog i to mi se dopalo. Dodu¹e na pola hepeninga sam i ja bila u isku¹enju da se pona¹am kao onaj klinja...nisam se ne¹to bila naspavala a muzika je tako fino opu¹tala... :lol:



zoe

Хендл

Када му пробе са оркестром нису текле онако како је он замишљао, знао је да се разбесни. Једном приликом нека певачица није хтела да се покори Хендлу, у чијој опери је играла главну улогу. Хендл ухвати пркосну певачицу својом снажном руком, па је кроз отворен прозор задржа у ваздуху све док није обећала да ће певати онако како он хоће.

*****

Године 1742. Хендл је дириговао у Даблину. За време каденце виолиносту је изневерила меморија, потпуно се изгубио, те почео да импровизује, лутајући из једног тоналитета у други. Хендл је стрпљиво чекао и када се виолиниста коначно снашао и успео да дође у прави тоналитет, он му се љубазно поклони и добаци уз опште весело одобравање публике: „Добродошли кући, господине Дуборг!“

*****

Као што су Хендлова дела била опширна, тако му је и апетит био џиновски. Једном је сео у кафану и наручио 16 разних врста јела и уз то ликер, вино и пиво. Келнер је примио поруџбину, спремио сто и чекао.
   „На шта чекате“, нестрпљиво га упита Хендл.
   „На друштво, господине“, одговори келнер.
   „Друштво?“, беснео је Хендл.
   „Брзо, трком донесите јело! Друштво – то сам ја!“

Maslacak

hahaha :lol:

Rosini

Rosini je bio pozvan na veceru kod nekog prijatelja koji ga je celo vece gnjavio dosadnim pricama. U toku razgovora, domacin je pozvao Rosinija na stranu i pitao:"Da li je istina da neke vrste riba zbog sadrzaja fosfora u mesu povecavaju inteligenciju i pamcenje?". Rosini je odgovorio:"Slusao sam o tome." Domacin je tada upitao:"Koju ribu meni preporucujete?".
Rosini je na to rekao:"Najbolje bi bilo da pojedete jednog kita." :>

***

Poznato je da Rosini nije voleo Vagnerovu muziku (moj komentar - bas steta :K). Kada bi ga pitali sta misli o njoj rekao bi:"Da bi dao sud o nekoj muzici, covek mora tu muziku da slusa, a ja sam rekao da muziku Vagnera nikada necu da slusam."
Ipak je jednom prilikom ocajnicki pousavao da odsvira na klaviru neku Vagnerovu operu. Rosinijev ucenik je sedeo pored njega i skrenuo mu paznju da su note okrenute naopako. Maestro je odgovorio:
"Vec sam probao onako da okrenem, ali ni tako ne zvuci nista bolje" :lol: :lol:

:wink:

willie the scot

hendl je shizio na rastimovane instrumente :F,nije mogao da cuje kako neko stimuje instrument.nije izlazio na scenu dok citav orkestar nije "tuned". :a

korsakov je pola zivota proveo u mornarici ali nekim cudom je postao clan "ruske petorke"(borodin,musorgski,korsakov,belakirjev i jos jedan... :`?).
postao je profesor na sankt peterburskom konzervatorijumu,a predavanja je drzao po principu-"uvek jedan korak ispred studenata",uceci i sam po prvi put mnoge stvari koje je predavao.
inace,osim belakirjeva nijedan clan ruske petorke nije od pocetka bio profesionalni muzicar(borodin-hemicar,musorgski-birokrata...)

Maslacak

peti je Cezar Kjui :wink:
nije ni cudo sto si bas njega zaboravio...ja isto uvek...i nije nesto znacajan kao kompozitor...
inace mi je uvek bila zanimljiva ta prica sa petorkom sa jedne i "konzervatorijumom" sa druge strane :happy:

zoe

#200
Мусоргски је 1849. године прешао у Петроград, где је упознао Балакирјева и Кјуиа. Балакитрјев му даје часове композиције, а резултат тог познанства било је напуштање војне школе и потпуно посвећивање музици. Цео живот Мусоргски је провео у скученим материјалним приликама. Да би преживео, био је принуђен да ради као чиновник у државним установама. Тај посао му није одговарао, одао се пићу и почео да води неуредан живот. Нервно растројен умро је у војној болници у Петрограду на свој 42. рођендан.

Maslacak

:(
meni je on bas drag kompozitor...

zoe

Шломо Минц, један од највећих живих виолиниста 9. децембра ће држати концерт у Београду!!! Карте су 600, 800 и 1000 динара и могу се купити у билет-сервису. Једва чекам! :loptica :loptica :loptica

zoe

Ево управо се вратих са концерта најављеног у претходној поруци...
Какво разочарење! Минц је свирао Сибелијусов концерт за виолину и оркестар (РТС и Бојан Суђић)...
Врло неуредно, неосмишљено, аљкаво... Падало ми је на памет да можда не потцењује публику???

Ма не знам ни што пишем све ово...као да некога занима...пих... :roll:

willie the scot

cak i drugi stav?
verovatno mu nije palo na pamet da ga slusa neko ko ce na tome da diplomira...shame,shame,shame on him. :F

Darker

Quote from: zoe on 09-12-2006, 22:56:19
Ево управо се вратих са концерта најављеног у претходној поруци...
Какво разочарење! Минц је свирао Сибелијусов концерт за виолину и оркестар (РТС и Бојан Суђић)...
Врло неуредно, неосмишљено, аљкаво... Падало ми је на памет да можда не потцењује публику???

Ма не знам ни што пишем све ово...као да некога занима...пих... :roll:
Kad god ne¹to jedva èeka¹, postoji velika ¹ansa da se desi razoèarAnje...
Mada meni nije jasno, u kom smislu aljkavo?

Maslacak

Sta D, ne znas kako izgleda aljkav koncert? :K
Da sam bila ja, verovatno ne bi ni primetila nista...
ali zoe...
istancane usi... i prsti... :happy:

zoe

Ма како не може бити аљкаво...али већ рекох да је неосмишљено, нелогично, неуредно... стварно срамота! Занима ме какве ће критике бити, будући да се заиста ради о великом виолинисти. Зато ме и збуњује, како је себи могао да дозволи онако лош наступ :confused:


Вили, то што ја тај концерт свирам за дипломски је крајње абитно ако се узме у обзир целокупан састав итекако музички образоване публике...

willie the scot

ali znao sam da ces to da kazes...jel znacajnije sto je razocarao tebe ili nekog profana sa fmu?(gledano,ne iz tvoje,nego iz opste perspektive)

Maslacak

Ja sam danas slusala "kritiku" na tvu...kritika ko i sve novinarske...neko blebetanje u kom nista ne kazu...ne podnosim ih...
Ali nahvalili su koncert definitivno. Nesto u fazonu kako se po njegovom sviranju videlo da mu se ne odvaja od violine (aludirajuci na njegovu starost), da ima jos toliko dubokih emocija, milina za dusu i telo i za najistancaniji sluh...itd...

Ja odmah rekla svojima: moja drugarica koja je u tome velika faca kaze da je bilo s*anje! :>