Класична музика

Started by zoe, 25-06-2006, 09:54:52

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Al-Jasmina

Danas sam imala to zadovoljstvo da cujem malo sjajne klasicne muzike
i davah strucno misljenje sta mi koja evocira u mozgu-

Orgulje- tektonika zemlje,
odmah "vidim" radjanje rodopskih planina,
uzdizanje masiva...magmu, vulkane, rast gigantskog drveca...
u mnogim deonicama covek moze da fizichki oseti termin impozantnost!
Muzika uz koju su nastale Patagonija i Ognjena zemlja
muzika titanskih ljudi pre vremena!
To je ono sto osetite u podnozju neke gigantske gradjevine...
ili pri pogledu na beskrajno prostranstvo suma, leda...peska

Muzika poput one iz Djavoljeg trilera
violinista virtuoz, klavir kao pratnja- asocijacija na Pushkina i uklete plesache u nekoj dvorani...na borbu coveka sa svojim unutrashnjim demonima i strastina,
sa idejama i emocijama

Hor- hor je za istoriju
     ono sto je kolektivno nesvesno za pojedinca

:)
odmah mi se javi fastforward celokupne civilizacije od iskona
preletim preko silnih galopirajucih jahacha u pohodima,
preko bezbrojnih dusha koje se kao fina magla izdizu
nad gradovima, prostorima koje su ljudi naseljavali i naseljavaju
nad nesrecama, epidemijama, ali i radostima i lepotom naroda i nacija  :happy:


zoe

Ових дана када сам тако раздражљива што због врућина, што због спремања испита и све ближих рокова који крвожедно дахћу за вратом... слушам Чајковског. Клавирске минијатуре у извођењу највећег пијанисте икада, Свјатослава Рихтера.

И успевам да се освежим, и смирим.

Колико лирике на једном месту! Љупке, нежне, ненаметљиве, а опет тако бескрајно дирљиве!

Али вреди ли говорити о музици, кад она сама понекад говори више него и једна једина реч!
Ако икада будете у прилици послушајте макар Романсу у ф-молу, оп.5...

Adonis_Vernalis

Sutra u Negotinu pocinju Mokranjcevi dani...

dirigent

#258
Kad pomenu volovski menuet...
      Kompozitor Max Reger je na jednom koncertu svirao sa nekim kolegama Schubertov kvartet `die Forelle` (pastrmaka - kvartet) , i nakon koncerta od jedne vatrene obozavateljke je dobio na dar par divnih pastrmki... Ja vam se gospodjo najdublje zahvaljujem i iskoristicu priliku da vas obavestim da cu naredne nedelje na koncertu svirati Hajdnov Oxen menuet!  :wink:\


E z Pigy prica o Paganiniju i kocijasu

      posle nekog Koncerta na kom je Paganini svirao na samo jednoj zici , seo covek u kocije da se odveze kuci .
   za maestra |Paganinija 20 talira!
    Ovaj je bio nevidjeni skrtac izmedju ostalog pa rece a zasto toliko skupo?
    Pa ja sam bio na vasem koncertu , platio sam punu cenu karte , a vi ste svirali samo na jednoj zici!!

    Nema problema dacu vam , samo da me vi odvezete do hotela na jednom tocku!!!
           :igra:

zoe

Диригенат, пажљивије читај тему, прича о кочијашу и Паганинију је већ била :wink:

Професоре, очекујемо утиске из Неготина!
А ето, иде и Крсманац па се можда сретну неки стари и нови чланови...

Adonis_Vernalis

Moj hor je u Negotinu osvojio trece mesto. To je hor "Sv. Dimitrije" pri istoimenom Hramu na NBG. Nije lose za hor kojem je ovo drugi javni nastup (liturgije ne racunam). Pobednik takmicenja je hor "Liceum" iz Kragujevca, drugo mesto je osvojio hor "Hrast" iz Italije (da, tako se zove, jer ga cine pripadnici slovenacke manjine u Italiji).

O utiscima, drugi put. Zao mi je sto nisam snimio besedu Vide Ognjenovic kojom je otvorila Mokranjceve dane.

A neki drevni, stari i novi clanovi su se, naravno, sreli... :)

zoe

Ехеееј, па све честитке! :pljes:

pig_am_am

 :~ bravo!

dirigent, ta prica mi je omiljena.  :Bog
ali zoe je vec ispricala.
moze jos neka?

zoe

Е нешто се размишљам... Чекам само да прођу испити и ова гужва и тензија, а онда бисмо овде могли направити квиз о познавању класичне музике. Нешто на фору оног спортског квиза што воде Микеле и Хулио.
То би била супер прилика да се и забавимо и научимо свашта ново. Претпостављам да ће ми Диригент помоћи око осмишљавања питања и да ће пуно људи желети да учествује.

Wlada

Da li je po vama tacna izjava da "Vagnera voli samo muski pol"?  (koliko god gej to zvucalo)

willie the scot


Wlada

Pa tipican pripadnik svog vremena, romanticarskog zanosa, usto jedan od ljudi koji je radio na stvaranju (ili bolje reci objedinjavanju) nemacke nacije u drugoj polovini XIX veka preko mitologije predstavljene kroz melodije koje ce covecanstvo pamtiti dok postoji  :Bog ...
To sto je bio slusan od strane Hitlera je druga prica...

willie the scot

jel se seca neko filma profesionalac?geri oldman u ulozi negativca( a u kojoj bi drugo on mogao biti?)...

pre nego ce da ubije coveka pita ga da li voli betovena.
"you don`t like beethoven?...you`re mozart fan..."

nagradno pitanje: koliki raspon shake je imao sergej rahmanjinov?

tochan odgovor dobija besplatan manikir kod viki u m.m.lugu :K


pig_am_am

dve oktave  :K

[off]daj da pogodim da mi malo ocetkaju papke[/off]

willie the scot

tochan odgovor je 13 intervala sto mu dodje oko 30 cm.

evo jos jednog pitanja...kome je rahmanjinov posvetio kl. koncert br.2 ?