Класична музика

Started by zoe, 25-06-2006, 09:54:52

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

pig_am_am

 nemam pojma kome je posvetio.

[off] pa svi imaju veci raspon od tog... [/off]

willie the scot

posvetio je svom psihijatru. :>

pogledaj piggy jos jednom koliko je 30 cm :wink:



pig_am_am

#272
[off]ahaaaaaa... jedne sake? 
hahaha...glupa pigi...[/off]

u jbt :shock


...pardon...

willie the scot

sergej rahmaninov je bio visok 198 cm (kao ja  :>).

omiljeni kompozitor njegove mladosti je cajkovski ciji je, u neku ruku, kasnije postao sticenik. rahmaninov nije odmah prepoznat kao nadaren kompozitor. s tim verovatno ima neke veze i cinjenica da je bio lenstina. :> disciplini ga je naucio strogi, i na kraju ce se ispostaviti nepravedni, profesor moskovskog konzervatorijuma -zverev( omen est nomen, zar ne :>). zverev je u rahmaninovu video samo vrhunskog pijanistu i odbio je da mu pruzi podrsku u kompozitorskim pokusajima.

prvo sergejevo delo kojim je privukao paznju je opera jednog cina-"aleko". cajkovski je u velikoj meri uticao da ono bude nagradjeno zlatnom plaketom. ono sto je trebalo da usledi je neko ozbiljno delo kojim bi potvrdio svoj novosteceni status. trebalo je da to bude prva simfonija, ali je kompozicija naisla na lose kritike. rahmaninov je bio skrhan. depresiji je doprinelo i odbijanje ruske pravoslavne crkve da ga venca sa rodjakom( brate, zenis rodjaku, a stalo ti je do crkve :>). depresija je na kraju pokazala i klinicke simptome pa je neko vreme bio na seansama autosugestije kod dr. dahla.
kompozitorski blok je nestao, samopouzdanje se vratilo i kao rezultat nastalo je rahmaninovo najbolje delo klavirski koncert br. 2 u c-mollu. delo je posvetio svom psihijatru.

drugi stav ovog koncerta, adagio sostenuto,... :Bog :a

da skratim...

jedna anegdota...

rahmaninov je izuzetno cenio tolstoja. jednom prilikom manje poznati kolega kompozitor povede ga u posetu velikom piscu. u jednom trenutku tolstoj pocne pricu o muzici:" kome treba takva muzika kao vasa? kome to treba uopste? moram da vam priznam da mi se ne svidja uopste...ni taj betoven...kome trebaju takve stvari?"
kada su rahmaninov i njegov prijatelj krenuli tolstoj je rekao:" izvinite ako sam vas povredio svojim komentarima."
kompozitor je na to odgovorio:" kako da se uvredim na svoj racun, ako se nisam uvredio na betovenov?"
:>


Maslacak

wille :Bog :Bog :Bog

ja sam juèe upotrebila Google da saznam koliki mu je raspon, ali nisam htela da pi¹em ovde jer bi to bilo varanje  :)):

a anegdota je  :116: :116:
nikad nisam volela Tolstoja :K

Wlada

 :F

  Толстој је краљ !!!  Оно што је Бетовен за музику то је Толстој за књижевност

Maslacak

#276
kako za koga :>
ne bih da ti odgovaram ovde jer je off,
imamo posebnu temu o knjigama i piscima, a dotakli smo se i Rusa,
pa pogledaj :wink:

anyway, willie me je ba¹ dotakao ovom prièicom
tako da sam danas slu¹ala pominjani koncert za klavir
ehhh... magija :happy:

Wlada

Uopste u muzici najblizi mi je romantizam, a u njemu prednjace braca Rusi  :Bog
Mnogo smo duzni muzici XIX veka. I ne samo slovenski kompozitori (Cajkovski, Dvorzak, Musorgski, Borodin i mnogi drugi) vec i Vagner i Grig koji su doprinosili jacanju svojih mladih drzava dostigli su velicanstvenost i uzvisenost koju nijedna druga epoha nije imala

pig_am_am

omen est nomen...

willie...aj sad nesto o shopenu.zoe bese rece da je bio malo... zaljubljen u neku sto je nosila pantalone?  :hmm

pliiiiiz ajde nesto o njemu  :happy:

willie the scot

zoe je vec pisala o chopinu i kako je nastao preludijum "kapi kise"...
sopen?

za razliku od rahmaninova, chopin je imao zestvenu saku...pravu damsku rucicu :>

sopen je rodjen u poljskoj, potomak je francuza. iako poreklom francuz i pod uticajem oca koji je bio profesor francuskog jezika, nikad nije naucio francuski kako treba. imao je vrlo jak osecaj pripadnosti poljskom narodu.

chopin je prvi uveo elemente slovenske tradicije u zapadnjacku muziku. komponovao je mazurke, poloneze i sl. uveo je etidu, koja je do tada bila samo studija za vezbu, kao ravnopravno delo na klavirskom repertoaru.

sopen je bio nezna figura, tokom izvodjenja nije pomerao nijedan deo tela osim ruku. nikad nije prelazio mezzoforte tokom sviranja...

iako su u sopenovoj muzici upadljive ceste promene ritma, od svojih studenata je zahtevao izuzetnu ritmicku preciznost. grozio se beskrajnih diminuenda i ritardanda.

sopen je pokusavao da komponuje pevljivu muziku...cantabile. ogroman uticaj u tom smislu su na njega izvrsili operski majstori-bellini, rossini, donizzetti.

pogubih se u teoriji...

nesto interesantno vezano za sopena?

sopen je bio vunderkind. proglasen je za drugog mozarta. sa 7 godina napisao je dve poloneze. ubrzo je postao atrakcija u aristokratskom varsavskom drustvu. kada su dve dame nakon jednog kocerta  pitale sedmogodisnjeg sopena:" sta mislis sta se publici najvise dopalo?", odgovorio je: "moja kragna." :>

sopen je napustio poljsku u 20 oj godini i nikada se nije vratio ( ruska okupacija...madr rasha :> ).

umro je u 39 oj godini.

sopenovo srce je sahranjeno u stubu jedne crkve u varsavi, ostatak je u parizu.

pig_am_am

srce u stubu  :shock

hvala willie. osecam se prosveceno. :K

ajd jos...ispadaju mi oci dok citam... :K

Wlada

Ајде дирљиву причу о Клари Шуман која нас је тако лепо гледала са 100 марака  :K

pig_am_am

e...a cini mi se da zoe nije pisala o "kapima kise"...

zoe

Писала је Зое, писала, баш онда кад је помињала Жорж Санд...

Владо, на шта мислиш кад кажеш за Клару Шуман? На њено пријатељство :smekerica: са младим Брамсом?
Знате ли да је Брамс био доктор права? На очеву жељу их је завршио. Иначе, имала сам прилике да чујем један од првих звучних записа икад направљених где Брамс каже: Ich bin Doktor Brahms.

Уф, Зое је заглављена међ књигама и књижуринама. Чим се искобељам, гледаћу да скрибнем овде нешто занимљиво. Дотад, ето, Willie чува тему.

willie the scot

pisali smo i o klari shuman...

robert shuman je bio ludak koji je pokusao da fleksibilnost domalog prsta poveca nasilnim istezanjem. naravno tetive su popucale i vise nije mogao da svira. njegova dela od tada je izvodila clara.

pisacu o lisztu uskoro.