Класична музика

Started by zoe, 25-06-2006, 09:54:52

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Adonis_Vernalis

#120
Mislim da bi trebalo da otkrijem i ja svoje adute...

Po muzickom obrazovanju, ja sam harmonikas sa nizom muzickom i par razreda srednje muzicke... ali i sa 20 godina estradnog iskustva, sto moze da nadomesti i malo vise od te 2 godine da bih formalno ispunio sopstveni kriterijum o najmanje srednjem muzickom obrazovanju... :) Inace, ja sam basso cantabile (ne basso profondo, niti bariton) sa tri oktave raspona... mogao bih da budem i profondo, ali nemam snagu ni masu, a bariton nisam po boji, iako mogu vecinu da oderem po visinama... Dakle, basove smo resili. Tenori ostaju problem, kao sto su uvek i u svakom horu bili... Tenor nije glas, no dijagnoza... Trebaju mi dva-tri zvonka, mediteranska, raspevana tenora, koji se nece plasiti sola, ili dueta...

Razmisljam o oktetu, plus kontrabas, gitara, violina, harmonika, flauta... mandolina (tambura)...

Zoe zna celu pricu...

Zoe, dobro dosla kuci...

P.S. @Maslacak... Altovi nisu u modi... mislim da to, jednostavno, nije tacno... Stvar je slicna kao i sa sopranima/tenorima. Da su slucajno Rusi izmislili operu, basovi i altovi bi vodili glavnu rec, a ne soprani i tenori... Zasto solo bas oznacava kraj Glinkinog koncerta (hor Glinka, da budem precizniji)? Zato sto posle Milerovog kontra G koje rusi lustere u Kolarcu, nijedan tenor nema sta da trazi na toj bini... Jednostavno, nema mu mesta... basurda je protutnjala i koncert je gotov. A alt... uh, ni reci vise!

Maslacak

#121
Haha...znala sam da ne baratam dobro recima i da cesto ne umem da se izrazim, ali ovo... :K

Nisam govorila o popularnosti u klasicnoj muzici, niti realnom vrednovanju glasova. Govorila sam o prostoj klinackoj zezanciji...jednostavno, kada ste u osnovnoj, ali i u srednjoj skoli, ako ste prvi glas-znate da pevate, ako niste-svi se cude kad se ispostavi da znate da pevate :happy:. Naravno da su stvari drugacije, kada se ozbiljno udje u svet muzike, i kada o tome govore obrazovani i "naslusani" (analogno "nacitani" :lol:) ljudi.

Apsolutno nisam zelela da nipodastavam sebe, a jos manje altove...samo sam rekla da ih mnogi neupuceni nipodastavaju. Tako da, nema potrebe da se nervirate zbog moje nepromisljene izjave :cvet

Darker

èek, èek, i ja sam pevao u horu u osnovnoj i to solo, u èetvrtom razredu smo osvojili treæe mesto na takmièenju"najraspevanija odeljenska zajednica Zvezdare"!!! malo li je? :> :> :> :> :K :K :K :K
Posle sam promutirao, pa su me ¹utnuli iz hora jer se nisam uklapao u kolibri varijantu, a i ne ide da urlam growl na ¹kolskim priredbama :> :> :> :>
Mada, noviji gothic bendovi obièno sadr¾e duet jednog takvog urlatora i ¾enskog anðeoskog glasiæa, mo¾da bih se uklopio?hahahahahhahahahahahahhahahahahahhahahahahahahha
A znam i da lupam zveèkama, a imam i 4-godi¹nje obrazovanje sviranja blok-flaute(znam i dan danas da odsviram "jeèam ¾ela kosovka devojka" :K :K :K :K)
Au, ludnica :PI :PI :PI

willie the scot

that`s it!darkeru,pravimo bend.tvoj "tom waits growl" pracen adonisom na usnoj harmonici i moje krljanje po distorziji ima da napravi braketrough...sto bi rek`o rej manzarek:" ko mu jebe mater,ni dilan ne zna da peva..."

Maslacak

Ok, i ja se zvanicno prijavljujem da ovaj fantasticno-perspektivan bend dopunim svojim glasicem u stilu Candice Night... :angel: Eh, gde bi nam bio kraj... :K

zoe

Hm, Adonise, mozda je momenat da razotkrijete jos koji detalj posto je narod malo zastranio... Ali bar je veselo... :K

Maslacak

Snovi su to, sta ces :K

Otkrij nam ti koji detalj, nece se profesor ljutiti, a rekao je da si upucena :happy:

zoe

Njegova ideja, njegova taktika pa i pravo razotkrivanja...ja samo podrzavam! A vi pevajte, svirajte! Elem, bice jako zabavno!

Adonis_Vernalis

Quote from: Maslacak on 01-08-2006, 13:17:31
Apsolutno nisam zelela da nipodastavam sebe, a jos manje altove...samo sam rekla da ih mnogi neupuceni nipodastavaju. Tako da, nema potrebe da se nervirate zbog moje nepromisljene izjave :cvet

Maslaèak...

ja samo govorim o sledeæem: kada dobar alt zapeva, meni niz kièmu krenu ¾marci... To ima veze sa dopadanjem, ne sa upuæeno¹æu/neupuæeno¹æu... Da skratim: altovi su moja slaba taèka... moja ahilova tetiva... nagla¹avam: moja... Ne pratim modu. Pratim svoje srce.

SandraD.

Pozdrav svima,evo me opet kod vas!!!Vidim da se ova tema i dalje neguje  i veoma mi je drago zbog toga.Ja sam uzivala u divnom moru i evo me sada preporodjena.Vidim da pricate o glasovima,pa me je to navelo na razmisljanje,kako uopste to posmatrati.U horu su svi glasovi jednaki,jer svaki pojedinacno stapajuci se u celinu stvara savrsenu harmoniju.Nijednom glasu nije lako,i ne treba izdvajati nikoga.Kada govorimo o solistima,to vec ne mozemo posmatrati objektivno,jer svako ima neki svoj ukus.Ja sam sopran i to lirski,ali sam uvek volela mecosoprane ili koloraturne,,ali to i nije vazno,jer ako neko peva iz duse,nije bitno kakva mu je boja glasa.

Al-Jasmina

 :~
Welcome back, you lavli nesebicna darlina !!!!!

eto, i ja sam pevala u horu...
cak sam i u stanu praktikovala operu iz zezancije
ali me je otreznilo kad me mali komsija pitao
da li to vezbam za audiciju u muzickoj skoli? :stid: 
postideh se zbog uznemiravanja
ali opet laskavo beshe sto dete pomisli da to dobro radim :)

katarina

#131
Vratih se i ja!!

Ucila sam klavir u nizoj muzickoj, potom pohadjala paralelno IX gimnaziju i srednju muzicku skolu(Kosta Manojlovic), s tim sto sam klavir diplomirala tek u decembru prosle godine, tako da sam uspela da "zaokruzim" i sednju muzicku, zbog cega mi je uzasno drago! Zainteresovana sam da podrzim taj buduci projekat, koliko god je to moguce!
P.S. Od pevanja nista, posto mi je lekar ni manje ni vise nego-zabranio!!  :( a tako volim da pevusim...

Adonis_Vernalis

Hej, ova lepa tema je nekako naprasno utihnula... Dajmo joj jos malo zivosti...

Juce sam slusao jedan fenomenalan CD iz edicije Organ Encyclopedia. U pitanju je muzika Kamija Sen-Sansa za orgulje. Joj, kako je to dobro!

zoe

Obecavam da cu se pozabaviti ovom temom malo vise, samo da prodje ispitni rok...

@Adonis
Jako mi je neobicno da neko toliko voli orgulje. Tj. ja ih bas ne ljubim pa valjda zato... Pretpostavljam da volite Bahovu Pasakalju c-moll.


E da, iako su pasakalja i chacona vrlo popularni muzicki oblici baroka, Bah je napisao samo po jednu. Gorepomenutu pasakalju za orgulje i chaconu d-moll za violinu! Ovo potonje je neobicno, jer chacona je polifoni oblik a violina melodijski instrument. Ipak, naglasicu da je Bach napisao i 3 fuge za solo violinu sto je jos jedan dokaz njegovog velemajstorstva!
Eto, cisto da ne umre tema...

Adonis_Vernalis

Moja fascinacija orguljama potice jos iz kratkih pantalona... Preko puta moje osnovne skole u Vrscu stoji velelepna Katedrala Sv. Gerharda, u vrsackom zargonu poznatija kao Nemacka crkva (nekada je Nemaca u Vrscu bilo barem onoliko koliko i svih ostalih u jednoj, moderno receno, multietnickoj zajednici). U katedrali, naravno, postoje orgulje. Za orguljama sedi kantor. I svira. Taj zvuk me je uvek sabijao u mermerni patos te neobicno velike i lepe crkve. Tih godina, kantor je bio neki Madjar, koji je voleo da svira i mimo misa, onako, za sebe. Tada sam upoznao Baha, u njegovom najraskosnijem pojavnom obliku. Jednom sam se popeo gore i zamolio ga da me pusti da vidim i pipnem tu cetvororednu klavijaturu. Dobar, kakav je bio, kantor mi je to dozvolio. I tada sam zavoleo taj neobicni instrument.

Mnogo godina kasnije, setkao sam se jednim trgom u Ulmu, Nemacka. Na trgu ogromna katedrala. Bar pet puta visa od vrsacke. Nekakvo sipljivo vreme, dubina novembra. Magla, kisa, sta li je, ne znam. Kad, ne lezi vraze, na katedrali stoji tabla. A na tabli pise: posle mise, odrzace se koncert. Bice malo Baha, malo Bukstehudea. Ulaz - slobodan. Pa naravno. Uletim unutra i sacekam. Joj, bolelo je koliko je bilo dobro. Tada sam cuo i zapamtio nekoliko naslova, iz kojih izdvajam Dorian tokatu i fugu. Pasakalju c-moll znam, ali je toliko teska i toliko tragicnog zvuka, da je ne slusam bas previse cesto.

Bah je Bah. Otac muzike kakvu poznajemo. Velemajstor, kako rece Zoe. Mogao je da napise fugu koja bi, prakticno, beskonacno trajala... Ali, to je nesto drugo u odnosu na ovo sto sam slusao. U Bahovoj muzici izvezbano uho moze cuti 4 glasa koje ruka majstora vodi nesluceno daleko. Medjutim, u Sen-Sansovoj muzici za orgulje, ni izvezbano uho ne moze da izdvoji glasove, osim pedala, jer grme... Nestvarne harmonije, koje Bahu ne bi pale na pamet, Sen-Sans izdasno koristi. Izdvojio bih Fantaziju u E-duru, koja me je raspametila. Cista, kristalna emocija.