Brak - do¾ivotna robija ili veèna ljubav

Started by Roben, 23-04-2007, 16:38:07

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pig_am_am

ako sretnem nekoga ko nema avanturisticki duh,za mene ce brak biti robija... ali ako sretnem nekoga ko ce da uziva sa mnom u skijanju makar, s kim ce mi zivot biti avantura - to ce biti dozivotna ljubav  :>

koliko puta mi se desilo da me momak "zakoci" u necemu. momentalno mi se dodaju tri kile u okove. i stvarno razumem na sta ljudi misle kad kazu "robija" za vezu (pa valjda i za brak).
mene isto plasi pomisao na taj brak i ako ikada udjem u to sto se tako zove, bice neka neobicnija forma istog.
jer meni klasican brak- deluje kao robija.
ali to je valjda do ljudi,sta znam...

svejedno,nisam od onih koje sanjaju da se udaju (ko sto slusam ovih dana mnoge koleginice nam  :shock)

Duke

Za mene brak iz ove perspektive ne pretstavlja robiju. Dosada i netrpeljivost koja vremenom nastaju su samo posledica jedne stvari. Ljubav, sta je to? Ja ne znam. Najbolju "definiciju" sam procitao u nekoj knjizi, zove se "jaguar" jos davno.

Ljubav je kada nekome zelis sve najbolje od srca i spreman si da se zrtvujes za dobro te osobe(vise ili manje, zavisi kolika je ljubav), dodaj tu strast i seksualni zar i dobijas romanticnu ljubav. Znaci oba treba da su stalno prisutna.

E sada ako znam nesto to je da je svakoj ljubavi najpotrebnije da se gaji, znam primer gde dvoje i posle 40god. braka piju iz iste case i kikocu se zajedno da niko ne cuje. Kako to? Pa verovatno tako sto su ulozili mnogo u svoju vezu, stalno izmisljaju nove nacine da jedno drugo zadovolje (na oba nacina).

Zasto biljke kod raspustenice bolje rastu??? Pa zato sto ludaca ima dovoljno strpljenja da prica sa njima svaki dan

E da, ovo su sve samo moja ne toliko korisna razmisljanja nikako nesto sto treba uzeti zdravo za gotovo, tacnji odgovor imacu nadam se za jedno 50 godina... pa koga na mrzi da ceka... (mene bi mrzelo)

pig_am_am

jeste, i ja znam neke koji su posle toliko godina kao tinejdzeri...ali nije uvek bilo sve sjajno. ne kaze se dzaba i u dobru i u zlu. e to "zlu" je kljucno. 80% ljudi nije spremno da bude uz nekoga i u zlu.
oni koji jesu - e pa to su ti sto se u pedesetoj drze za ruke.

i dalje necu da se vezem ni za koga,dok ne skocimo zajedno padobranom i da je meni svejedno da li ce se otvoriti ili nece. da znam da cemo kroz takve stvari zajedno.

stef

 Vecna je samo koliko zelite da bude vecna.

Ru¾an Bosanac

Quote from: stef on 14-11-2007, 19:42:57
Vecna je samo koliko zelite da bude vecna.
Da, ali nije dovoljna samo zelja

Masha

Boske, prvi i najvazniji uslov jeste da tog nekog volis. Ako ljubav nestane nikakva zelja tu ne pomaze. Ali, ako se desi pad, a ti i dalje tog nekog volis, jedino te zelja da stvari popravis moze spasiti. Ne mozes sedeti i cekati. Moras zeleti da to traje vecno, a ako zelis, onda mozes i da uspes. Dakle, mislim da je ovo bila poenta i stefovog posta.

dirigent

Brak je :

        dozivotna robija vecnoj ljubavi

Lence

  Nije ni dozivotna robija ni vecna ljubav. Brak je institucija. Brak je zakonski priznata veza izmedju dve osobe SUPROTNOG pola...
  ...da ne duzim dalje, svi vec znate sta je. Brak je brak. Ljubav je ljubav. Znaci, dva razlicita pojma, za koje je pozeljno da idu zajedno. Brak je los bez ljubavi, a ljubav...pa ne moze da bude losa bez braka (neki ljudi ne veruju u instituciju braka, pa se vise vole nego vecina vencanih), ali je ulazak u isti pozeljan jer stvarno jeste, kako rece Zoe, osnova celog drustva i savrsena sredina za podizanje deteta.
   Mislim da bi temi mogli da promenite naziv u Sta je za vas dobar brak?
Onda tu dolazi cela prica o neophodnosti ljubavi za njegov uspeh. A sta je ljubav? Znam da vec postoji ta tema, ali moracu ovde da zadjem u off, posto su me upravo postovi dva blistava pripadnika zenskog pola, bas na ovoj temi, inspirisala da se prikljucim.
  Pozdrav za Kacu i Zoe!  :cvet
Nisam jos cula da neko o ljubavi razmislja na takav nacin, ali, ocigledno, nisam pricala sa pravim osobama. Svidja mi se kako definisete ljubav, ali moram da dodam jos nesto. Cini mi se da sve vreme pricate o nacinu na koji biste zelele da neko voli VAS! Da VAS pokrece, da VAS motivise... Neophodno je da i vi volite tog nekog na isti nacin! Zamislite da neko tako vas pokrene, pa ga vi prestignete, a onda vam vise ne treba jer ne zna kako da vas pokrene. Morate i vi njega da pokrecete! Da putujete zajedno kroz zivot. Da se zajedno razvijate i rastete i da jedno drugog gurate stalno napred. Ljubav je kad nekog jako, jako dobro poznajes, kada razumes i njega i njegove potrebe, zelje, teznje, a onda na osnovu svega toga sto znas odgovaras na iste, brines o njemu, o njegovoj dobrobiti, pronalazis najbolji nacin da mu pomognes u licnom razvoju... Naravno, mora da se napravi ravnoteza izmedju zadovoljavanja svojih i tudjih potreba. Sta meni vredi da volim nekog, ako taj neko ne voli mene? Nista.
   Mislim da na tom ispitu padaju svi brakovi. Nedostatak vremena, komunikacije, truda, posvecenosti partneru i na kraju ljubavi, pretvara dobro zamisljene brakove u lose. Kad budem osetila da mogu sve to da iznesem, da imam dovoljno snage i volje da nekog volim na taj nacin i naravno kad nadjem srodnu dusu, udacu se! To nece biti dozivotna robija, naprotiv...
   

dirigent

na lep nacin iskazana sustina  :pljes:  :pljes:  :pljes:


pig_am_am

jeste. samo,ja se najezim kad cujem "brak je institucija".  :bljak:
ko li to izmisli...

cvjetic

ja mislim da je brak samo stanje uma...
ti sa nekim mozes biti u braku i bez tog papira...

a ljubav...esencijalni sastojak...jer ljubav je sve... :happy:

Duke

Ja bogami mislim da se ne moze bez tog papira u neko osnivanje porodice (sto je po meni osnovni razlog za brak), tu je onda kriza srednjih godina, gluposti, pa starost i sve njene cari...

Nisu to ljudi dzabe smislili...

cvjetic

ljudi ce se razvesti,pa ce se razvesti ako hoce...papir tu nema veze nikakve...

dirigent

Nije brak institucija koju potvrdjuje papir, vec je institucija kojoj je Gospod dao blagoslov u Kani . Zato je cin stupanja u brak bitan kao religijski obred i sveta tajna, jer obavljanjem cina obezbedjuje se Bozji blagoslov za takvu zajednicu.
        Naravno Bog je coveku dao slobodu da radi kako hoce , pa i da sve to posle pogazi, ali je rekao sta misli o tome.

Darker

BoKte! :shock
Mislim, kad se malo udubi¹, pametan je bre ovaj dirigenat! Slobodna volja, care, to je to!
Ne mere robija ako je slobodna volja!Sa te strane podr¾avam degradaciju braka kao institucije. Zato ¹to vi¹e nije sveta tajna. Kad je potpuno poni¹timo, mo¾da ponovo osetimo potrebu za istom...