Studenti iza¹li iz Rektorata

Started by Bred, 26-04-2007, 13:21:21

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

Izvor: B92, Tanjug
Beograd -- Grupa studenata napustila zgradu Rektorata BU posle gotovo 30 sati i najavila nastavak protesta posle 1. maja.

Predstavnik studentskog protesta Matija Medenica rekao je da studenti nisu zadovoljni preporukom Senata Beogradskog univerziteta da ovogodi¹nje ¹kolarine budu uveæane za sedam odsto. Oni protestuju nezadovoljni previsokim ¹kolarinama i lo¹im uslovima studiranja.

Senat Univerziteta u Beogradu usvojio je preporuku da se ¹kolarine sledeæe godine ne poveæaju ili da se eventualno poveæaju u skladu sa zvaniènom inflacijom.

Sednicu su neposredno posle usvajanja preporuke prekinuli uèesnici studentskog protesta.

Na nekim fakultetima vi¹e ¹kolarine

Pojedini beogradski fakulteti usvojili su novi, vi¹i cenovnik za upis samofinansirajuæih studenata.

Tako æe odlukom Saveta Fakulteta bezbednosti (biv¹i Fakultet civilne odbrane) pro¹logodi¹nja ¹kolarina od 74.000 dinara biti poveæana za 14 procenata.

Na Farmaceutskom fakultetu, samofinansirajuæi bruco¹i æe za upis morati da plate 129.600 dinara, po¹to je pro¹logodi¹nja ¹kolarina od 120.000 dinara poveæana za osam odsto.

Elektrotehnièki fakultet, èija je ¹kolarina prosle godine bila 60.000 dinara, najverovatnije æe tu cenu poveæati za 10 odsto.

Predstavnici nekih fakulteta najavili su na juèera¹njoj sednice Senata Univerziteta u Beogradu da neæe poveæavati ¹kolarine.

Saveti fakulteta donose odluku vezanu za ¹kolarine, ali je Senat BU preporuèio da fakulteti ove godine ne poveæavaju ¹kolarine, odnosno da one ostanu na pro¹logodi¹njem nivou.

Senat je preporuèio da za fakultete koji moraju da poveæaju ¹kolarinu, to ne bude vi¹e od sedam do osam procenata, za iznos inflacije.

Studenti, meðutim, smatraju da su ¹kolarine previsoke i tra¾e smanjenje tih da¾bina za 50 odsto.

Darker

To ti je isto kao sa Legijom. tu¾ilac tra¾i max kaznu, advokat-oslobaðanje. Da je obrnuto bilo bi pogre¹no... Neæu da komentari¹em, vi ka¾ete da je poskupljenje ok...

Smrda

ko kaze da je poskupljenje ok?
ja ne kazem...
ipak 8 %...
jaooooo..kako me sve ovo sad nervira,kud sam procitala...
cccc....malo li je?!?!?

pereca

Ja ne mislim da je ok. Malo po malo svake godine, i stvarno preterasmo.
Razmislite o tome da su nasi roditelji kad smo upisivali fakultet pravili procenu koliko kosta skolovanje.
I procenili da nekako mogu da isfinansiraju studije farmacije, a posle par godina povecanja skolarina sve se drasticno promeni.
Desi se da neko zbog toga mora da odustane od studija, a da je upisao nesto drugo izdrzala bi kasa do kraja.
A da ide sada na neki drugi faks, gubi vreme i novac.


Smrda

Samo kad pogledam koliko je bilo skolovanje 2000,a koliko je sad....
uzas jedan....
neverovatno koliko je poraslo za par godina...
a od kada su digli cene,sve rade na finjaka...lepo ti rece,pereco...malo,po malo..

pereca

Ne bih da ispadnem glavni bundzija, ali stvarno nije ok.

zoe

Како ове године Универзитет уметности слави 50 година постојања, студенти су добили поклон у виду не повећавања школарине! То рече Вуксановић на концерт у Сава Центру вечерас...

Enea

Quote from: pereca on 26-04-2007, 21:17:32
Ja ne mislim da je ok. Malo po malo svake godine, i stvarno preterasmo.
Razmislite o tome da su nasi roditelji kad smo upisivali fakultet pravili procenu koliko kosta skolovanje.
I procenili da nekako mogu da isfinansiraju studije farmacije, a posle par godina povecanja skolarina sve se drasticno promeni.
Desi se da neko zbog toga mora da odustane od studija, a da je upisao nesto drugo izdrzala bi kasa do kraja.
A da ide sada na neki drugi faks, gubi vreme i novac.



da..

Darker

Ne da ne mislim da je ok, nego je beozobrazluk!!!

trinity

Meni je ok cena skolarine, ali pod uslovom da za tu cifru ne moram da placam jos duplo vise u toku godine nervira me sto oni samo povecaju skolarinu a mi prakticno ne dobijemo nista za te pare.