Izbeglice, imigranti, stranci...

Started by tarantulica, 02-05-2007, 19:23:31

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tarantulica

Quote from: willie the scot on 02-05-2007, 18:33:08
citava ova tvoja prica mirise mi na dobro poznatu pricu kako srbi iz ratom zahvacenih podrucja prljaju cisti kosmopolitski duh beograda.od toga mi se :bljak:


Ne volim da kuckam u ovakvim temama, jer je prisutno suvishe strasti za moj ukus...

willie, kad si ti chuo ovu prichu?

Malo se shtrecnem kad neko kaze ovako neshto, jer to onda navlachi gnev na Beogradjane...

I navede me na razmishljanje...

Ljudi su doshli ovde, jer su morali i to je strashno...

Ali zar im to daje za pravo da pljuju po onima koji su bili tu, zato shto ne razmishljaju na isti nachin?


willie the scot

#1
Quote from: tarantulica on 02-05-2007, 19:23:31
Quote from: willie the scot on 02-05-2007, 18:33:08
citava ova tvoja prica mirise mi na dobro poznatu pricu kako srbi iz ratom zahvacenih podrucja prljaju cisti kosmopolitski duh beograda.od toga mi se :bljak:


Ne volim da kuckam u ovakvim temama, jer je prisutno suvishe strasti za moj ukus...

willie, kad si ti chuo ovu prichu?

Malo se shtrecnem kad neko kaze ovako neshto, jer to onda navlachi gnev na Beogradjane...

I navede me na razmishljanje...

Ljudi su doshli ovde, jer su morali i to je strashno...

Ali zar im to daje za pravo da pljuju po onima koji su bili tu, zato shto ne razmishljaju na isti nachin?


ovo cujem u prodavnici,u gradskom prevozu...nisam cuo ni od koga svoje generacije,samo da ne bude zabune.dakle,to je prica tipa-dosli ljudi iz krajine,seljaci,ne znaju da se ponasaju i sl.pa se onda ispravljaju kad budu upozoreni:"da,doslo je seljaka,ali takodje i dosta obrazovanih ljudi...meni smetaju samo ovi seljaci... :roll: :wall:"
nemojte da mislite da ne postoji ono sto je vama nezamislivo.nije svet farmaceutski fakultet i samo nasa generacija.

i...ne pljujem po beogradjanima,ovo je najotvoreniji grad na svetu za pridoslice.

Maslacak

#2
Quote from: tarantulica on 02-05-2007, 19:23:31
Quote from: willie the scot on 02-05-2007, 18:33:08
citava ova tvoja prica mirise mi na dobro poznatu pricu kako srbi iz ratom zahvacenih podrucja prljaju cisti kosmopolitski duh beograda.od toga mi se :bljak:


Ne volim da kuckam u ovakvim temama, jer je prisutno suvishe strasti za moj ukus...

willie, kad si ti chuo ovu prichu?

Malo se shtrecnem kad neko kaze ovako neshto, jer to onda navlachi gnev na Beogradjane...

I navede me na razmishljanje...

Ljudi su doshli ovde, jer su morali i to je strashno...

Ali zar im to daje za pravo da pljuju po onima koji su bili tu, zato shto ne razmishljaju na isti nachin?

samo da ti odgovorim na ovo...
nije stvar u tome sto pljujemo mi po Beogradjanima (ne pljujemo), vec oni pljuju po nama...i ja sam hiljadu puta (u prevozu, na tv-u...), cula kako su "izbeglice za sve krive" itd...menjaju jezik, menjaju duh Bgd-a itd...mislim da je o tome willie govorio.
ali mene je Beograd lepo primio i hvala mu na tome :>


Darker

E, ovako, malo sam vam iskasapio poruke, da bi imali veze sa novom temom, a ostatak je citiran kod mene u poruci u temi o ¹korpionima. Ova tema se nametnula sama po sebi :wink:


Meni kad sam bio mali, ni¹ta nije bilo jasno: znao sam da ratujemo protiv Hrvata i Bosanaca, a odjednom u razred mi dolazi deèko koji je iz Hrvatske. hmmmmmmmm. Mislim, ako je do¹ao iz Hrvatske - znaèi da je Hrvat, ni¹ta mi nije bilo jasno :K :K :K
Sa druge strane, ja na ulici ne smem da ka¾em da mi je mama iz Slovenije... totalni zbun.
Onda su mi objasnili, da je on Srbin iz Hrvatske, aaaaaaaaaaa, to je znaèi fora, pa dobro, ako je Srbin, onda je ok...
E onda 15-ak godina kasnije od drugara i drugarice koji su takoðe izbegli iz Hrvatske, èujem da su ih ovde zvali usta¹e, da su ih èudno gledali, da je toj drugarici uèiteljica naprièala sva¹ta, kako joj je smanjivala ocene zbog toga ¹to nije odavde... Tako da sam posle 15 godina ponovo bio isto zbunjen :K :K


To je jedna komplikovana prièa. Koju smo dodatno komplikovali. Jedni sa konstantnim kukanjem i nezadovoljstvom, kao i krivnjom nove matice koja ju je primila, a drugi sa istom takvom krivnjom za prido¹lice. A vremena te¹ka. Èeka se u redu za mleko, ali mu se ne zna cena :> Ma kad malo bolje razmilsim, jo¹ je sve super ispalo kakvi su uslovi bili...


Ali ovako: ako se neko postavi kao izbeglica, kao nesereænik, kao neko ko ne pripada ovde, kao èovek bez svoje zemlje - TAKO ÆE GA I DO®IVLJAVATI :wink:
Svako je kovaè svoje sreæe, kakve god da su okolnosti :wink:


QuoteAli zar im to daje za pravo da pljuju po onima koji su bili tu, zato shto ne razmishljaju na isti nachin?
Ma niko ne mo¾e da ti da pravo da pljuje¹ nekoga i ako si i ti bio tu :wink:
A niskih, pokvarenih ljudi i kod starosedelaca i kod prido¹lica, ni¹ta posebno :>

Korisnicko Ime

#4
Quote from: tarantulica on 02-05-2007, 19:23:31
willie, kad si ti chuo ovu prichu?

Malo se shtrecnem kad neko kaze ovako neshto, jer to onda navlachi gnev na Beogradjane...

I navede me na razmishljanje...

Ljudi su doshli ovde, jer su morali i to je strashno...

Ali zar im to daje za pravo da pljuju po onima koji su bili tu, zato shto ne razmishljaju na isti nachin?

cuo sam i ja gomilu ovakvih prica
prica kako su izbeglice zaprljale grad itd...

ma niko ne pljuje po starosedeocima
starosedeoci pljuju po pridoslicama

mislim, prica je totalno glupava
ljudi su toliko primitivni, sta li, pa zaziru od sopstvenog naroda
mozda se ti ljudi plase da je to neka prelazna bolest!?
nema veze sa pricom, ali valjda pogadja poentu
ulazi u autobus slep covek
u tom trenutku na licima putnika gadjenje i masovno povlacenje iz dela autobusa gde je taj covek
tako je valjda i sa izbleglicama

da se nadovezem na daretov post
kada sam bio klinac nisam smeo da kazem da mi je mama iz Bosne
deci su punili glave kojekakvim glupostima
pa sam jednom priupitan da li moji jedu svinjetinu  :hmm
konfuzija u glavi deteta

dare,
nije pitanje u tome da li pojedinca dozivljavaju kao nesrecnika
stvar je u tome da se sve generalizuje i da se sve izbeglice stavljaju u isti kos i krive za stvari koje ne valjaju
frizer mi je drobio kako njegova zena ne moze da nadje posao zbog izbleglica iz Bosne  :wall: :wall: :wall:

p.s. niko od nas ko na sopstvenoj kozi nije osetio sta znaci biti proteran, nema pravo da komentarise kako ti ljudi treba da se postavljaju, kako sebe da dozivljavaju itd.

Darker

Hmmmmmmmm, e vidi, me¹aju se dve prièe... Mi nemamo imigrante, ali zato imamo izbeglice, hehehehhe... Nisu nam krivi crnci i mexikanci, ali su nam krive izbeglice... to mi je nekako normalno, jer narod je primitivan svuda, ¹ta mo¾e¹...
Ali mi je neshvatljivije da neko ko je pobegao od nekog zla, dakle spasao ¾ivu glavu, pljuje te koji su ga primili...
Ma u stvari, i jedno i drugo je haos, ¾ivimo u velikom Dogvilu...
Dobar ti je primer sa slepcem... u ljudskoj je prirodi da ga odbija strano, bolest, nesreæa. instinkt ¾ivotinjski. mr¾nja èak prema tome. Ako osete da si slab-poje¹æe te. pa demokratija se zasniva na tome:-)
Samo ka¾em, ako ne ¾eli¹ da te izdvajaju, da te omalova¾avaju kao stranca, ne pona¹aj se kao stranac i kao nesreænik. as simple as that.

Na kraju krajeva, ne znam ni jednog Beograðanina, kome preci nisu do¹li odnekud;-)Bgd je SAD u malom, hahahahahahah

tarantulica

Vidim ja da cemo se ne razumeti i u ovoj temi... :ohwell:

Quote from: Korisnicko Ime on 03-05-2007, 09:06:49

ma niko ne pljuje po starosedeocima
starosedeoci pljuju po pridoslicama


KI, generalizacija je chudo, jel da?  :cvet

Ko su uopshte starosedeoci Beograda?





Darker

Mislio je na navodne starosedeoce, odnosno one koji nisu bili izbeglice u svim ratovima 90-ih;-)
Mada je generalizovao, sla¾em se da je ta anksioznost bila vi¹e usmerena ka izbeglicama nego obrnuto...Malo æu da promenim naslov teme;-)

Korisnicko Ime

#8
Quote from: tarantulica on 03-05-2007, 09:35:14
KI, generalizacija je chudo, jel da?  :cvet

ako si to shvatila kao generalizaciju, let it be

naslusao sam se prica koje potvrdjuju moju izjavu

do sada nisam imao prilike da cujem da se pljuje po gradjanima Beograda i da ih neko ko je dosao sa strane, tj ko je proteran krivi za svoje probleme

a ti?

Darker

#9
Hmmmmmmmmm, e vidi¹ ova prièa kako je ¹aèica Beograðana kosmopolitskog duha sa svojim neosetljivim i nezaprljanim oseæanjima i oni koji misle kao ta ¹aèica - krivi za sve, vrlo lièi na to :wink:

Korisnicko Ime

D,
daj smisao svojoj recenici zivota ti :K


willie the scot

Quote from: Darker on 03-05-2007, 09:57:44
Hmmmmmmmmm, e vidi¹ ova prièa kako su ¹aèica Beograðana kosmopolitskog duha sa svojim neosetljivim nezaprljanim duhom i oni koji tako misle - krivi za sve, vrlo lièi na to;-)
rekao sam "sacica"-to upucuje upravo na suprotno od generalizacije koju pokusavas da mi stavis u usta.beograd ima kosmopolitski duh i van te sacice.

Darker

Quote from: willie the scot on 03-05-2007, 10:11:26
rekao sam "sacica"-to upucuje upravo na suprotno od generalizacije koju pokusavas da mi stavis u usta.beograd ima kosmopolitski duh i van te sacice.
Hmmmmmmm, sla¾em se, sa tim ¹to mislim da Beograd razmi¹lja kao ta ¹aèica i van te ¹aèice, ako kapira¹ ¹ta hoæu da ka¾em...

po¹to sam pro¹irio temu, da ka¾em jo¹ ne¹to... rekoh gore da kad sam bio mali, sam mislio da ako je neko do¹ao iz hrvatske - on je Hrvat.
e na neki naèin i danas mislim tako. Mislim, ako ti je recimo, u hrvatskoj tako lepo, ¹to si do¹ao ovde? Ako nije, a do¹ao si ovde, onda se potrudi da postane¹ srbin. ne prièam dakle sad o izbeglicama, prièam o strancima. odakle god da su do¹li. ne treba zajednica u koju si do¹ao da se trudi da te prihvati, koliko ti sam treba da se trudi¹ da te ona prihvati. primer sa muslimanima u francuskoj recimo. meni je skroz normalno da oni ne mogu da nose fered¾e, da prièaju na farncuskom i ostale stvari. jer, oni su Gosti, ako hoæe da postanu domaæini, moraju da se asimiluju sa starijim domaæinima, a ne da insistiraju na svojim razlikama. jer onda nisu do¹li kao imigranti, veæ kao OSVAJAÈI;-)

willie the scot

Samo ka¾em, ako ne ¾eli¹ da te izdvajaju, da te omalova¾avaju kao stranca, ne pona¹aj se kao stranac i kao nesreænik. as simple as that.
ne ponasam se kao stranac,pricam ijekavski samo medju dragim ljudima.razumem potpuno tu pricu "kad si u rimu...",normalno da se svako prilagodjava gradu u koji je dosao.nikad ne izdvajam sebe(osim kao najljepseg i najpametnijeg:K),osecam se izdvojeno samo kad naletim na neku seljacku pricu tipa ovih koje smo naveli maslacak,ki,i ja.

Korisnicko Ime

ima smisla

ali sta je sa tolerancijom?
mislim na obostranu toleranciju

ocekujes da se neko ko je "dosao sa strane" prilagodi
ok
ali nemoj ocekivati da ti taj isti ljubi stopala i gleda te ponizno zato sto si ga primio u svoj dom

D
zasto mislis da je neko ko je dosao iz Hrvatske ili BiH dosao ovde zato sto mu je tamo bilo lepo
i sta ti ljudi rade/govore i navode te da tako mislis?
molim te, daj mi konkretan primer