Istra¾ivanje meðu studentima Beogradskog univerziteta

Started by Bred, 15-05-2007, 09:30:14

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Bred

Vole „Egzit“ i „plazmu“ i rado bi da odu iz Srbije
Autor: V. Nedeljkoviæ | 14.05.2007 - 10:14

Kori¹æenje narkotika
74% nikada
11% povremeno
9% jednom
5% koristio/la sam
1% èesto

Èak 70 odsto studenata Beogradskog univerziteta razmi¹lja o odlasku iz zemlje. Najvi¹e èitaju „Blic“ i „24 sata“, gledaju TV B92, idu u bioskop, a politika ih uglavnom ne interesuje. Tri petine akademaca nikada nisu probali narkotike, vi¹e od polovine koristi kondom, a „Egzit“ im je srpski brend broj jedan, pokazalo je istra¾ivanje koje je sprovela Studentska organizacija „Marketing radionica“ sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

Upotreba kondoma
l55% koristi redovno
l32% samo povremeno
l13% ne koristi nikada

Istra¾ivanje koje je sprovedeno od 16. do 20. aprila obuhvatilo je uzorak od 1.200 studenata sa svih fakulteta Beogradskog univerziteta. Studenti su popunjavali upitnik sa 23 pitanja koja su obuhvatala razne aktuelne teme kao ¹to su: politièka situacija u Srbiji, pristup Evropskoj uniji, popularnost medija, korupcija na fakultetima, odliv mozgova...

Dobijeni rezultati pokazuju da èak 63 odsto studenata smatra da se novac od ¹kolarina koje oni plaæaju ne koristi za pobolj¹anje uslova studiranja. Najnezadovoljniji su radom studentskih slu¾bi koje su neefikasne, a najzadovoljniji kvalitetom ud¾benika. Oko 60 odsto akademaca smatra da je potrebno izjednaèiti zvanja diplomirani i master. Interesantno je da je samo 12 odsto studenata ukljuèeno u rad studentskih organizacija, dok 39 odsto ne zna ni da te organizacije postoje. Za konkretan primer korupcije na fakultetu nije znalo 76 odsto akademaca, dok je 24 odsto imalo priliku da vidi kako se ispiti kod pojedinih profesora pola¾u na nelegalan naèin. Meðutim, èak 65 odsto studenata nikada ne bi prijavilo korupciju iz straha od posledica, dok je devet odsto izjavilo da bi i sami iskoristili moguænost da na mufte polo¾e ispit.
Studente je, kako ka¾u, politika poslednjih godina umorila, pa 39 odsto „uop¹te ne zanima politièka situacija u zemlji“. Ipak, 53 odsto akademaca smatra da bi Srbija ulaskom u Evropsku uniju vi¹e dobila nego izgubila.
Najveæi broj studenata smatra da srpski brend treba da bude festival „Egzit“. Na drugom mestu, prema njihovom izboru, nalazi se Sabor trubaèa u Guèi, slede „plazma“, kajmak, rakija, sarma, èvarci, maline i ajvar.

Veza presudna za dobijanje posla
Najporazniji rezultat ovog istra¾ivanja je podatak da najveæi broj studenata Beogradskog univerziteta smatra da je u Srbiji veza presudna prilikom zapo¹ljavanja, a diploma je za njih na poslednjem mestu. Studenti su ubeðeni da do dobrog posla dolaze samo oni koji imaju debelu vezu ili bar preporuku.

Nema perspektive
Srbiju posle zavr¹etka studija ¾eli da napusti 33 odsto studenata, dok 42 odsto jo¹ nisu sigurni da li bi oti¹li u inostranstvo, ali njihov odgovor je „mo¾da“. Samo 25 odsto akademaca svoju buduænost izrièito vidi u zemlji. Nizak ¾ivotni standard je na prvom mestu razloga zbog kojih bi mladi ljudi oti¹li iz Srbije, dok je na drugom mestu, kako ka¾u, èinjenica da ovde nemaju nikakvu perspektivu.

blic

stef


Masha


Smrda

pa koga da ne muci...

mada ja ne verujem u ovu statistiku o narkoticima,....mislim da su tu malo slagali...

stef

Quote from: smrda on 17-05-2007, 22:45:22
pa koga da ne muci...

mada ja ne verujem u ovu statistiku o narkoticima,....mislim da su tu malo slagali...
Znas ti na koju muku mislimo :F

Smrda

Quote from: stef on 18-05-2007, 11:09:21
Quote from: smrda on 17-05-2007, 22:45:22
pa koga da ne muci...

mada ja ne verujem u ovu statistiku o narkoticima,....mislim da su tu malo slagali...
Znas ti na koju muku mislimo :F
pa znam....
i mene muci,samo ja jos imam do diplome,pa odlazem muku...hehhheheh....

ali sto vreme vise tece,mislim da spadam u tih 33% DA....nazalost

zoe

Е ја сам радила ту анкету... Били су и код нас на факсу, горе код пекарице. Добра су питања поставили, стварно актуелна! Једино ме смарало то везано за политику јер баш нисам у току, а и трудим се да не будем.

Што се тиче останка у земљи, ја сам ЗА. Мислим да бих овде била најсрећнија, јер ту је дом, породица, пријатељи, мала лична историја... Верујем да се материјални успех може постићи у оној мери у којој се потрудиш да га оствариш, а то зависи и од личних способности. А од истих тих способности зависи и како ћеш се снаћи негде "преко". Дакле, ако бирам, ја бирам ОВДЕ! :)

Masha

Ja znam dosta nasih ljudi koji su ovde zavrsili fakultet i onda otisli "preko", konkretno u Ameriku. Neki su otisli da se dalje skoluju i uspeli su da se snadju, tj. bili su dovoljno sposobni, istrajni i imali srece da bas oni trebaju nekim firmama tamo. Njima je ok, neko ih je tamo hteo, znaju da ce napredovati u poslu i za 10 godina ce u Njujorku moci da zive veoma lepo i lagodno. Sada tamo zive kao sto bi ziveli i ovde da imaju pristojniju platu. Zaradjuju oni mnogo vise nego sto bi ovde, ali je tamo zivot mnogo skuplji. Njih drzi to sto znaju da ce za neki broj godina tamo ziveti bolje nego sto bi za taj isti broj godina ziveli ovde i razumem zasto su tamo. Ali, ne razumem one koji su ovde zavrsili fakultet i tamo su i rade kao hostese u klubovima, sankeri, portiri itd. i imaju taman toliko da plate stan, kupe cigarete i nekako se prehrane. Jedna devojka je meni rekla: "Dok imam da platim stan i da se hranim, meni je ok." E meni to nije ok. Ja nikada ne bih zivela daleko od svoje porodice i prijatelja, a da tamo negde zivotarim. Jer i u Beogradu moze da se zaradi za stan i hranu pa ako vec treba da zivotarim radije cu to raditi kod kuce. Dakle, u prvom opisanom slucaju bih zivela i radila negde daleko, a u svakom drugom ne!