Kako izbeæi lo¹ brak?

Started by Darker, 20-05-2007, 16:14:59

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Darker

Postoji veæ dosta tema o braku, ali mislim da je ovo posebna tema :wink:

ИЗ УГЛА ПСИХОЛОГА

Како избећи лош брак?

Ако изаберете погрешног партнера за заједнички живот последице су далекосежне. Зато учините себи услугу - будите сигурни да сте изабрали праву особу


Од свих одлука које треба да донесете у животу, само неколико је важно као она кога ћете одабрати за брак. Ако направите лош избор, можете провести многе дане и ноћи венчани с осећањем да сте несрећни или анксиозни и депресивни што не утиче само на ментално, већ и ваше целокупно здравље. Сви су изгледи и да ћете постати жртва економске несигурности или предмет физичког и вербалног малтретирања. Или се наћи у ситуацији да се после развода борите да сами одгајате децу. Последице лошег избора, лошег функционисања брака или развода се далеко протежу и често служе као лош пример следећој генерацији.

Зато учините себи услугу и будите сигурни да сте мудро одабрали партнера. Да бисте то постигли, потребне су вам неке основне вештине, а потребан вам је, такође, и партнер који је спреман да се ангажује око свих животних проблема у којима ћете се наћи живећи заједно.

Љубав није слепа

Професор др Јелена Влајковић
Да ли је љубав заиста слепа, па бирамо партнера искључиво срцем или на наш избор утиче још нешто?

– Мотиви који утичу на избор партнера нису нимало једноставни и често их није лако разумети. Сматра се да кључну улогу приликом избора партнера имају како свесни, тако и несвесни мотиви. Свесне можемо да препознамо у одлукама неких младих људи да се определе за неку одређену особу због њеног новца или социјалног статуса. То је свесна и једноставна мотивација. Међутим, несвесна мотивација није тако једноставна и њу је теже открити. Она остаје, најчешће, скривена чак и за особу коју нагони да бира одређеног партнера или партнерку. Несвесна мотивација приликом избора партнера је дубоко уткана у животне историје сваког од њих. У таквој ситуацији се очекује да онај други задовољи неке давне потребе, зацели неке давне ране или ублажи старе страхове. У партнеру се може тражити „тата” или се може трагати за „мамом”, „братом” или „сестром”, може се очекивати заштита или сигурност. Или, што може да звучи парадоксално, у вези с партнером може да се очекује поновно проживљавање бола, стида и несреће које су се одигравале у детињству – објашњава професор др Јелена Влајковић, специјалиста клинички психолог.

На шта би требало да обратимо пажњу приликом ове важне одлуке: на које манире, какво понашање партнера, говоре ли нам гестови нешто важно?

– Једина ствар која је важна приликом избора партнера је спремност да упознамо себе и да откријемо мотиве који нас нагоне да бирамо одређену особу. Младима који се припремају за брак најчешће се поставља питање да ли она или он добро познају партнера или партнерку коју су одабрали. Питање је погрешно. Једино исправно питање у таквој ситуацији је питање да ли он или она себе довољно познају – каже професорка Влајковић.

Колико је важна сличност у образовању, материјално стање, менталитет, примарна породица?

– Када је реч о избору партнера постоје три теорије. Прва, такозвана теорија сличности говори о томе да је за успешан брак важно да су партнери што сличнији. Међутим, поред ове теорије, постоје још две. Једна је она по којој у избору партнера учествује „закон супротности”, а друга, која је мени и најближа, говори о комплементарности, односно о томе да се партнери допуњавају.

Рецепт за срећу

Пратите срце не губећи разум
Како и за колико времена можемо да упознамо будућег брачног друга, и бар донекле будемо сигурни да смо створени једно за друго и с правом можемо да кажемо да се познајемо?

– Прво и основно је да себе добро познајемо. Кроз то упознавање себе мораћемо да размислимо и о томе шта од брака очекујемо. Многе младе особе верују да ће браком решити све своје проблеме, да ће увек бити заштићене, сигурне, да ће са партнером све делити. Да ће бити „једна душа са два тела”. Оваква очекивања не одговарају реалности. Партнери су две одвојене особе које имају различита интересовања, различите потребе, различите аспирације. Циљ брака није у томе да мислимо исто, да волимо исте ствари, да тежимо да „будемо једно”. По мом мишљењу циљ брака је да развијамо нашу индивидуалност, али паралелно са тим развијамо и заједништво. Ко у томе успе, осигурао је себи срећан живот удвоје.

Колико је важна сексуална хемија?

– Од сексуалне хемије све и почиње и захваљујући тој хемији многи проблеми се брже и боље решавају.

Многи мисле да ће снагом своје воље временом променити партнера, односно његове недостатке. Да ли су у заблуди?

– Брак није поправна институција и брачни другови нису недозрела деца коју је потребно васпитавати. Свако ко верује да ће у браку моделирати и променити партнера грдно се вара. Због тога млади треба добро да размисле да ли су у стању да прихвате и партнерове мане, као што прихватају и његове врлине – закључује Јелена Влајковић, консултант саветовалишта „Психолошки кругови”.

По неким стручњацима постоји пет главних области које треба озбиљно да проучите пре него што изаберете партнера за брак:

– породицу из које потиче и његово детињство
– понашање , зрелост и савесност
– колико се међусобно слажете, допуњавате и колико сте обоје    спремни на компромисе
– шаблоне и искуства других успешних брачних веза
– јачину ваше везе и узајамну спремност да она буде још квалитетнија

Нада Торлак, Magazin, Politika

Masha

Slazem se sa ovim delom o manama i vrlinama. Vrline se lako prihvataju, sa manama je vec malo teze. Postoje mane koje ja nikada ne bih mogla da prihvatim, ali sa ljudima koji te mane poseduju ne bih mogla ni da se druzim, a kamoli da budem u braku. Ljudi cesto prave gresku i kada razmisljaju o tome da li im neko odgovara ili ne vrlinama daju prioritet, a onda kada do problema dodje tada su mane na prvom mestu. E to po meni nije fer jer su mane uvek bile tu samo ih je neko gurao pod tepih jer mu je tako bilo lakse. Niko nije savrsen i treba biti svestan prvo svojih, a onda i mana nekoga koga zelimo pored sebe.

Luximus

Moj savjet: NE ZALIJECITE SE LJUDI...  :police:
...jer ko je zurio glavu je izgubio...tako kazu...aha... :>

katarina

Srecan brak...uh teska kategorija... ZDRAVLJE, LJUBAV i SLOGA! I ne moz` da ne uspe!
Slazem se sa tim da pre udaje treba malo zaci u njegovu porodicu i posmatrati odnose sto medju njegovim roditeljima, sto izmedju njih i njega! Porodica je osnov, odatle krece sve!
Druga stvar: mislim da je flexibilnost i spremnost da se prilagodjavamo razlicitim situacijama i osobama takodje bitna!
Treca stvar: Nikad ne leci u krevet posvadjan! (naravno tu podrazumevam da ne bi trebalo nikad da se desi da jedno od dvoje prespava na kaucu)
Cetvrta stvar: Zene-ne smarajte muzeve o prljavim carapama ispod kreveta-to im je u genima!
Peta stvar: Nikad nisam bila u braku, tako da nemam pojma o cemu pricam!!!

malena

Dva puta meri,jednom "DA"...  :hmm  :K

leila_bgd

Ja mislim da pre nego sto sa nekim stupis u brak, morate malo prvo da zivite zajedno...
Ipak je jedno biti sa nekim po dva, tri ili pet sati dnevno, a nesto sasvim drugo stvarno ziveti sa njim!
Mislim da samo tako moze da se proveri da li je sa nekim moguce ziveti i prevazilaziti probleme kojih ce sigurno kad-tad biti :)

I naravno ne zuriti, JOS SMO MLADI!!!!!  :) :) :)

Darker

Sa druge strane M.Manson ka¾e da mu je brak sa Ditom bio gre¹ka, jer je upravo posle tog DA veza prestala...
Oèekivalo se od njega da se menja, jer ipak je sad u braku, a na to nije bio spreman...

willie the scot

Quote from: katarina on 20-05-2007, 17:04:39
Srecan brak...uh teska kategorija... ZDRAVLJE, LJUBAV i SLOGA! I ne moz` da ne uspe!
Slazem se sa tim da pre udaje treba malo zaci u njegovu porodicu i posmatrati odnose sto medju njegovim roditeljima, sto izmedju njih i njega! Porodica je osnov, odatle krece sve!
Druga stvar: mislim da je flexibilnost i spremnost da se prilagodjavamo razlicitim situacijama i osobama takodje bitna!
Treca stvar: Nikad ne leci u krevet posvadjan! (naravno tu podrazumevam da ne bi trebalo nikad da se desi da jedno od dvoje prespava na kaucu)
Cetvrta stvar: Zene-ne smarajte muzeve o prljavim carapama ispod kreveta-to im je u genima!
Peta stvar: Nikad nisam bila u braku, tako da nemam pojma o cemu pricam!!!
ovo je jedan od najpametnijih postova na forumu.

Al-Jasmina

Ono sto znam jeste da cu definitivno
o braku veoma ozbiljno odlucivati kad/ako dodje do toga... :>

Nemam nameru da se tesim da ako ne uspe
da uvek postoji razvod-ne zato sto sam ubedjena
u onu "Brak po svaku cenu",
naprotiv! Smatram da je sreca u braku izvesna
ako se na to gleda kao na neku vrstu prilike da se
oba partnera kreativno (svako po svojim sklonostima)
izraze...da istrazuju (ma bilo sta, do god im je zabavno)
i otkrivaju.

Protiv sam neozbiljnog tretiranja zaveta: U dobru i u zlu...
i zanemarivanja ljubavi.
Takodje sam protiv brakova radi braka-uz izgovore
"vreme mu/joj je"
"to je bio logican korak"
"zbog deteta"
"pa on/ona me tako voli a ja verovatno bolje naci necu"

BLJAK! :K
Bezstrasna osrednjost!

Devojke- oprez!
Osoba s kojom se vencavate postaje vas PR menadzer
u mnogim kriznim situacijama.


Takodje, a buduci da je ovo brdoviti Balkan
(na sta se mnogi bedno izvlace)
postoji mogucnost da ustanovite da za "njegovu zenicu"
vaze sasvim druga pravila kretanja i ponasanja od onih koja ste imali kao njegova devojka...
Neki novopeceni muzevi odjednom krenu da odlucuju sta ce njihove supruge da nose,
gde smeju a gde ne smeju da se krecu,
koga smeju a koga ne smeju da zovu...

OK, nesigurnost jeste gadna stvar,
i niko ne zeli da postane rogonja
ali ovo je paranoja i dodala bih- neprosvecena zatucanost!
:wall:



AquArius

ima jedna (nova) pesma od Hladnog pivceta (za zivceta)
zove se Bioloski sat ..

i tako ..

yeca

Quote from: Al-Jasmina on 20-05-2007, 22:54:37
Osoba s kojom se vencavate postaje vas PR menadzer
u mnogim kriznim situacijama.
On/ona je cvet kojim se kitimo celog ¾ivota!  :ljubav:

katarina

#11
     Ja nekako kad gledam srecne brakove oko sebe(a ima ih dosta, hvala Bogu) shvatim da je zena tu ipak ona koja drzi sve konce! Al stvarno! Nebitno sta muz radi, imali ili nemali para, imali ili nemali dece, ona je ta koja treba da drzi celu skalameriju. Da napravi sve da mu se mili kad se vraca kuci sa posla, da se on smeje kad ugleda krov svoje kuce, a ne da bude tamo neki namcor i lenjivica. Isto tako bracni parovi misle da ce im deca resiti probleme, pogotovo zene misle da ce sa bebom sve da se sredi i da ce ga zadrzati, da ce je on vise voleti...pre ce biti da muza u kuci ne drze deca, vec zenina mudrost.
Brak iz racuna. Ljudi su namuceni u ovoj nasoj zemlji, oboleli smo kao nacija! Svi trce za nekim boljim zivotom na svoj nacin, a glupe zene u brak radi boljeg statusa. Ljudi koji se uzmu iz racuna kasnije u zivotu ne mogu da racunaju jedno na drugo ...Samo cu ovo reci: "Nikad se ne vencavaj radi novca, uvek mozes jeftinije da ga pozajmis!"

I zato je meni moja baba jednom rekla: Muz je glava, a zena vrat!

Dukica

Ако не можете да живите једно без другог,
венчајте се, моћи ћете! :>

AquArius

katarina draga,
koliko ja to ne zelim (sebi ili nekom drugom)
ultimativna (ne)sreca ..



Bojana 153

Los brak je vrlo lako izbeci: NEMOJTE SE VENCAVATI!  :K