Aeroflot kupuje JAT?

Started by Roben, 24-05-2007, 21:29:20

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Roben

Aeroflot kupuje JAT?

Ruska avio kompanija "Aeroflot" dala je do sada najkonkretniju ponudu za privatizaciju "Jat ervejza", rekao je za "Veèernje novosti" ministar za infrastrukturu Srbije Velimir Iliæ.

Za srpskog avioprevoznika vlada veliko interesovanje i mnoge kompanije veæ nude re¹enja. Iliæ zato priprema informaciju, koju æe za par dana proslediti Vladi Srbije, jer o sudbini JAT ona donosi konaènu odluku.

"Dobili smo jedan interesantan predlog i drago mi je da je stigao od ruske kompanije. Ono ¹to su ponudili je da u JAT-u ostanu svi zaposleni, da se na¹ avioprevoznik razdu¾i, da se nabave nove letelice i da JAT ponovo za¾ivi i funkcioni¹e kao jedna od kljuènih kompanija u jugoistoènoj Evropi. Naravno, oni bi bili vlasnici u potpunosti ili samo delimièno, o èemu æe odluèiti Vlada Srbije", rekao je Velimir Iliæ.

On je ocenio da je za JAT privatizacija najbolje re¹enje, jer srpska aviokompanija nije u moguænosti da sama re¹i problem letelica. Veæ dugi niz godina JAT nema dovoljno aviona, a najmladji u floti su èetiri ATR 72 iz 1990.

"Ni¹ki aerodrom je veæ ustupljen stranim kompanijama. Uskoro otvaramo aerodrom Ponikve gde su radovi pri kraju, osposobiæemo i Ladjevce i JAT definitivno nema letelice da bi mogao da podmiri taj saobraæaj. JAT neæe moæi da izdr¾i ni konkurenciju kada za¾ivi slobodno nebo nad Evropom. Dokumenti su potpisani, ali je rok pomeren na kraj ove godine. U o¹troj konkurenciji stranih kompanija, JAT sa postojeæom flotom neæe moæi da zadovolji kriterijume", ka¾e Iliæ.

Iliæ je najavio i smenjivanje Neboj¹e Starèeviæa sa mesta direktora Jat ervejza.

"On je iz stranke koja sada nije u vladajuæoj koaliciji. Odluka o tome ko æe biti novi direktor zavisiæe i od toga da li æe se iæi u privatizaciju JAT. O konkretnom kadrovskom re¹enju dogovoriæemo se na koalicionom sastanku. Ne znam kojoj æe stranci pripasti ta funkcija. Ipak, mi imamo najveæe ingerencije, jer ja odgovaram kao resorni ministar, pa nije logièno da mi drugi postavljaju direktore", rekao je Iliæ za "Veèernje novosti".

(MONDO)

darusaz

"On je iz stranke koja sada nije u vladajuæoj koaliciji. Odluka o tome ko æe biti novi direktor zavisiæe i od toga da li æe se iæi u privatizaciju JAT. O konkretnom kadrovskom re¹enju dogovoriæemo se na koalicionom sastanku. Ne znam kojoj æe stranci pripasti ta funkcija. Ipak, mi imamo najveæe ingerencije, jer ja odgovaram kao resorni ministar, pa nije logièno da mi drugi postavljaju direktore", rekao je Iliæ za "Veèernje novosti".

Није Јат ни Вељина ни ДОС-ова прћија, али су га они својом "транспарентном" политиком упропастили од 2000. године па на овамо! Дакле директор је од тада биран по партијској књижици, а не по стручности. Јат ервејз 7 година није у стању да полети за Северну Америку, ево "Косова Ерлајнс" почиње да лети. Браво Вељо, браво Рашета-Вукосављевић. Ви сте ми идоли.

А Илићу би било боље да повеже београдски и нишки аеродром са остатком земље, јер људи путују до истих и по десет сати, уместо да врши "аеродромизацију" Србије...  :bljak:  puc  :namcor

AL-Samlud

 Velja Iliæ je bae vredan èovek, on radi , dok su mnogi drugi prièalice

Roben

Да ради, ради али да је дозволио да се корумпирани политички полтрони богате преко његових леђа дозволио је.

darusaz

Quote from: Roben on 25-05-2007, 23:03:00
Да ради, ради али да је дозволио да се корумпирани политички полтрони богате преко његових леђа дозволио је.

Ради, слажем се гради по Србији, али ми је јасно и одакле му новац да гради своју личну приватну кардиолошку клинику најсавременију у Европи. А људе који  му воде ЖТП и "Путеве Србије" довео је по партијском кључу. Нису раније радили у тим фирмама. И оба предузећа тресу афере.

Али опет, слажем се, да једино иза Веље Илића стоје какви такви резултати од како је у власти.

Данас у "Вечерњим новостима" пише да је и "Ер Индиа" и даље у игри за "Јат Ервејз"

pereca

Bilo ko da kupi JAT, samo da stvari napokon krenu u 21. vek.
A sa onakvim avionima - tesko.

E da! I takse me uzasno nerviraju. Pa najskuplje su u Evropi, bre!!!!

darusaz

Чини ти се. Стави на папир трошкове које би имала са лоу-кост авиокомпанијама или да карту купујеш код неке друге компаније. Јат је ипак најповољнији. Авиони су стари и одржавају се колико је то могуће изнутра,а што се техничког аспекта тиче, мирно лети Јат ервејзом.  :)

Roben

I Indijci ¾ele JAT?

Nakon ¹to su pre¾ivele sva nastojanja da ih privatizuju, dve indijske dr¾avne avio-kompanije u procesu integracije, "Er Indija" i "Indijan", sada hoæe da kupe veæinski paket akcija u srpskoj nacionalnoj aviokompaniji JAT, pi¹e "Tajms of Indija".

Ovo je prvi put u istoriji "Er Indije" da razmatra kupovinu neke druge aviokompanije, a pogotovo neku od vodeæih nacionalnih kompanija u ovoj bran¹i. Drugi kandidat za kupovinu JAT-a je ruski nacionalni avioprevoznik "Aeroflot", koji je veæ dao konkurentsku ponudu, naveo je list.

"V. Tulasidas, koji je u utorak naimenovan za predsednika i generalnog direktora integrisane aviokompanije, potvrdio je ovaj potez i rekao da je zatra¾eno od konsultanata da razmotre projekt vazduhoplovne kompanije JAT", pi¹e list z Nju Delhija.

Oèekuje se da JAT svog partnera za privatizaciju odabere do kraja juna, a indijska kompanija ima u vidu kupovinu veæinskog paketa akcija srpske vazduhoplovne kompanije.

Poèetkom godine u Indiji je boravio JAT-ov glavni izvr¹ni rukovodilac, radi razgovora o ovom predlogu. "Ako posao bude sklopljen, steæiæemo upori¹te na evropskom tr¾i¹tu", naveo je Tulasidasa.

"Na¹a kompanija bi mogla dobro da iskoristi prava kompanije JAT da radi u Evropi i van nje. Mogli bismo da razvijemo terminal i na beogradskom aerodromu 'Nikola Tesla', radi uspostavljanja veze ¹irom Evrope, od èega bi na¹i putnici imali velike koristi", rekao je on.

Kompanija JAT, koja ima flotu od 14 aviona, ukljuèujuæi i 10 boinga 737-300, pored ¹irokog dijapazona letova u Evropi, leti i na 37 destinacija u Africi i zapadnoj Aziji, naveo je Tajms of Indija.

List prenosi da se medju destinacijama koje trenutno pokriva letovima iz Beograda i nazad, nalaze i Tripoli, Tel Aviv, Bejrut, Dubai, Prag, Moskva, Sarajevo, Diseldorf, ©tutgart, Larnaka, Beè, Kopenhagen, Brisel i Atina.

"Zbog integracije na¹ih kompanija, ova stvar je neko vreme bila u drugom planu, ali sada na njoj aktivno radimo", rekao je on.

U medjuvremenu, "Aeroflot" se nametnuo kao vodeæi kandidat, sa svojom ponudom da zadr¾i sve zaposlene u JAT-u, namiri dugove, kupi nove avione i zapoène razvoj interkontinentalnog vazdu¹nog saobraæaja, pi¹e list iz Nju Delhija.

(Tanjug)

darusaz

Мислим да су обе понуде крајње коректне. Јат се неће утопити у неку другу компанију нити ће бити угашен као "Балкан".

pereca

Quote from: darusaz on 29-05-2007, 10:10:32
Чини ти се. Стави на папир трошкове које би имала са лоу-кост авиокомпанијама или да карту купујеш код неке друге компаније. Јат је ипак најповољнији. Авиони су стари и одржавају се колико је то могуће изнутра,а што се техничког аспекта тиче, мирно лети Јат ервејзом.  :)

Ne samo da sam stavila na papir, nego i probala.

Primer:
Beograd - Barsa
JAT 490 eur
Swiss 180 eur

Nije uvek tako velika razlika, u pitanju su razne promocije Swissa, ali vrlo ceste.
A kod Jat-a nema toga. Ili ima na reklami, a kad pozoves, uvek su kao vec prodali te promo karte.

I ovo je samo jedan primer, a koristila sam i low cost varijante iz Budimpeste. Izadje me jeftinije cak i sa prevozom iz Bg do Peste.


darusaz

Да али се Лондон на пример преко Будимпеште или Загреба не исплати. Карте су око 60 евра. Укључи онда превоз од/до ЗГ или БП + карта од Лутона до Лондона је 40 фунти, а треба тако два пута...

На линијама које Јат ради директно, а Барселону не ради, Јат је најповољнији. А и ове нове рекламе су им супер.  :~