Kosovo pa Vojvodina?

Started by Bred, 12-06-2007, 14:55:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Izvor: PRESS
KOSOVO, PA VOJVODINA?!

Lider LSV-a, narodni poslanik Nenad Èanak, zatra¾io da se posle re¹enja kosovskog problema otvori i pitanje statusa Vojvodine

Lider LSV-a i narodni poslanik Nenad Èanak na tribini svoje stranke u Novom Sadu pro¹log vikenda izjavio je da se nakon re¹avanja pitanja statusa Kosova mora otvoriti i pitanje statusa Vojvodine!

- Nakon re¹avanja statusa Kosova, nedostajaæe jedan odgovor. Odnosno, kako mo¾e od osam federalnih jedinica biv¹e Jugoslavije da postoji sedam odgovora? Jedan odgovor nedostaje, a to je Vojvodina. Kako æe taj odgovor glasiti, to zavisi od nas! - rekao je Èanak, i ustvrdio da Vojvodina zapravo nikada nije bila u sastavu Srbije (!?!).

- Vojvodina je u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca u¹la 1918. godine zajedno sa svojom autonomijom, svojim stanovni¹tvom i svojom privredom. Vojvodina je od tada, pa do pro¹le godine bila u sastavu raznih Jugoslavija, kao i dr¾avne zajednice Srbije i Crne Gore, ali nikada nije bila u sastavu nezavisne Srbije - rekao je Èanak, i istakao da je zato neophodno naæi konaèno re¹enje statusa severne srpske pokrajine.

G17 Plus: Ekonomska autonomija

Nadica Momirov, poslanica G17 Plus iz Subotice, u izjavi za Press ka¾e da se ova stranka zala¾e za ekonomsku, a ne politièku autonomiju Vojvodine.

- Na¹ program je Vojvodina kao evropska regija u evropskoj Srbiji. Svima u Srbiji je potrebna jaka i stabilna Vojvodina, a to se mo¾e postiæi samo kroz ekonomsku autonomiju. O politièkoj autonomiji u na¹oj stranci nije bilo reèi - istièe Momirov.

Predstavnici DS-a u Vojvodini juèe nisu ¾eleli da komentari¹u izjave Nenada Èanka.

Èanak u izjavi za Press ka¾e da ovim svojim govorom nije poku¹ao da pozove na otcepljenje Vojvodine od Srbije ili na stvaranje "dr¾ave u dr¾avi".

- Ne postoji separatizam u Vojvodini, niti se ja zala¾em za tako ne¹to! Ovde je reè o tome da ljudi u Srbiji i Vojvodini ¾ive bolje. Osmi odgovor o kome sam govorio jeste decentralizacija Srbije. Vidite, dok god je u Srbiji dominantna svest da je Vojvodina ratni plen iz Prvog svetskog rata, a ne deo koji je u sastav Srbije u¹ao dobrovoljno, neæe biti dobro. Centralistièka koncepcija beogradske politike koju je osmislio Milo¹eviæ, a preuzeo Ko¹tunica, od svih nas koji govorimo ovakve stvari poku¹ava da napravi neprijatelje i izdajnike. Mi to nismo, veæ samo ¾elimo da Vojvodina dobije one ingerencije koje joj pripadaju - obja¹njava Èanak.

S druge strane, predsednik Odbora za meðunarodne odnose u DSS-u i vojvoðanski poslanik ove stranke u Skup¹tini Srbije ®eljko Tomiæ za Press ka¾e da Èankova izjava predstavlja "puste ¾elje i puste snove".

- Vojvodina se ni na koji naèin ne mo¾e porediti sa Kosovom. Ne znam zaista kako se ista terminologija mo¾e koristiti za te dve srpske pokrajine, imajuæi u vidu sve ¹to se de¹avalo i ¹to se jo¹ uvek de¹ava. Nisam siguran da je i gospodin Èanak znao ¹ta hoæe time da ka¾e. Uostalom, takva je i politika njegove stranke, mutna i nejasna, zbog èega je i toliko popularan u Vojvodini i posebno Novom Sadu, gde jedva nekako uz Èedinu pomoæ preskaèe cenzus - istièe Tomiæ.

Ni predsednik IO SPS-a Branko Ru¾iæ nema lepo mi¹ljenje o najnovijoj inicijativi Nenada Èanka.

- Ta izjava na najbolji naèin odslikava Èankovu separatistièku politiku. Kosovo i Vojvodina ne mogu da se porede ni po etnièkoj strukturi stanovni¹tva, a jo¹ manje po ekonomskom potencijalu. Pet federalnih jedinica biv¹e dr¾ave otcepile su se od Srbije, ¹to je bilo njihovo pravo, koje se nikako ne mo¾e priznati pokrajinama - nagla¹ava Ru¾iæ.

Na kraju, nimalo biranim reèima na Nenada Èanka se obru¹io se i ¹ef poslanièke grupe SRS-a u Skup¹tini Vojvodine Milorad Mirèiæ.

- To ¹to prièa pomenuti gospodin zaista ne zaslu¾uje politièki komentar. To je u domenu medicinskih institucija. Ovde imamo posla za psihologe i psihijatre - kratko æe Mirèiæ.
(S. M. S.

darusaz

Па још средином деведесетих су стручњаци британског министарства одбране правили некакве симулације сукоба на Балкану, и већ тада на картама није било ни Југославије, а камоли Србије... То довољно говори за себе. Нажалост.

Bred

Nama ne treba niko sa strane, mi cemo sami da se samorasparcamo :wall:

lycos

Quote from: Bred on 12-06-2007, 16:30:50
Nama ne treba niko sa strane, mi cemo sami da se samorasparcamo :wall:
:pljes:  :pljes:
i na sta ce se na kraju Srbija svesti ?

darusaz

У најбољем случају на стари пашалук.  :run

Darker

JA davno pokrenuh temu, koja je ubrzo zamrla: ko hoæe sa nama-extra, dobrodo¹ao, ko neæe - daleko mu lepa kuæa...
ne vidim u tome ni¹ta tragièno...

Al-Jasmina

Super, kad krenem na pijac' - ponecu i pasosh :>

Vampire 666

Jel ste vi citali ovaj veliki post? EKONOMSKA a ne POLITICKA nezavisnost! Apsolutna decentralizacije ove zemlje odnosno regionalizacija. I ne samo Vojvodina vec citava Srbija. Pa o nekim jako bitnim stvarima UNUTAR moje opstine (Kucevo) odlucuje se u Beogradu, a odlucuju ljudi koji nisu isli istocnije od Grocke! Da sada nepricam o doskorasnjoj apsolutnoj diskriminaciji nas Vlaha...Mnogi problemi se mogu resiti regionalizacijom...Naravno to je proces i posao koji se mora pazljivo odraditi, ali zmurenje o problemima moze samo dovesti do konfliktnih situacija...

Bred

Od ekonomske se krece...a kad im se prosire kapaciteti i kad vide tek koliko mogu da kradu ne sumnjam da ce traziti i druge vrste autonomije. Kad tome pridodamo da tamo zivi mesovito stanovnistvo i da su Madjari vec pokusali da internalizuju taj "problem"-eto nama i novog Kosova ... :hm

darusaz

Тако је ишло и са Косметом, полако, па све више и више.

А ЕКОНОМСКУ аутономију је спомињала та нека из Г17, а не Чанак. Врло је јасно шта и како Чанак хоће.  :djavo