Politicari u Grandu

Started by Bred, 18-06-2007, 09:36:07

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred

16.06.2007.
Izvor: PRESS
Grand politièari
SELO VESELO

U emisiji "Zvezde Granda" u ¾iriju sedeli Aleksandar Vuèiæ, Ivica Daèiæ i Velimir Iliæ, a publici bilo zabranjeno da reaguje na njihove politièke stavove

Ovogodi¹nje takmièenje za "Zvezdu Granda" koje ulazi u zavr¹nicu, u petak popodne podr¾ali su i srpski i politièari, ministar za infrastrukturu Velimir Iliæ, generalni sekretar SRS-a Aleksandar Vuèiæ i predsednik SPS-a Ivica Daèiæ.

®iri politièara predvodila je prva dama "Granda" Lepa Brena, koja je domaæinski sa Sa¹om Popoviæem doèekala "politièku trojku". Dok je Vuèiæ, jedini u odelu kao za skup¹tinsku govornicu, do¹etao do studija u Ko¹utnjaku u kojem se snimala emisija, ministar Iliæ stigao je sa pola sata zaka¹njenja, praæen "gorilama". Lidera socijalista su na novom zadatku podr¾ale tri atraktivne koleginice iz stranke.

Iako je takmièenje obele¾eno izuzetnim vokalima mladih pevaèa, emisija se razlikovala po politièkoj obojenosti, jer politièari nisu propu¹tali priliku da se u kadru i van njega dotaknu svojih javnih stavova. Publici se nije dozvoljavalo da glasno izra¾ava slaganje sa politikom èlanova ¾irija, koji su, ruku na srce, poku¹avali da budu duhoviti.

Najbolje se u ¾iriju sna¹ao Daèiæ koji je pokazao poznavanje bogatog muzièkog repertoara, potpomognut dodu¹e bespotrebnim sufliranjem koleginica, a u jednom momentu je èak pokazao i da ume da peva. Posle pohvala koje je dobio od èelnika "Granda" jer se pokazao kao odlièan izbor, u kratkoj izjavi za Press lider socijalista je rekao da nije fan "Granda", ali da oslu¹kuje auditorijum i izlazi u susret prijateljima.

- Dugi niz godina znam Brenu i Sa¹u, ali priznajem da ne pratim "Grand". Nekada mora¹ raditi i ono ¹to manje voli¹, inaèe muziku izuzetno volim.

Velja Iliæ se danas ovde, kao i uvek, folirao i nije bio iskren. Kao, on je neki odmeren èovek, a ovo je u stvari ono ¹to on slu¹a. Vuèiæ je moj drugar i njega æu kao i Cecu uvek podr¾avati - i kada su gore i kada su dole - rekao je Daèiæ.

U toku predstavljanja sedmoro kandidata - Nemanje, Dinèe, Bucke, Cobeta, Radmile, Du¹ana i Milana, Vuèiæ i Daèiæ su se povremeno konsultovali ¹ta bi mogli da ih pitaju, dok je Velju, neverovatno mirnog, savetovao estradni menad¾er Bane Obradoviæ. Po izrazu lica reklo bi se da se ministru najvi¹e dopala takmièarka Rada.

Vuèiæ je veæ prilikom prvog obraæanja istakao da "nema veze sa muzikom", ali da je siguran "da bi Daèiæ bio pravo pojaèanje 'Grandu', pogotovo otkad je skinuo 20 kilograma pa od tada ne izlazi iz sportske garderobe".

Dok su se na estradnom poligonu politièari takmièili u ¹armiranju, buduæe velike "Zvezde Granda" su pored evidentnog muzièkog dara izazvale naklonost publike iskazav¹i politièke ambicije. Politièari su pitali kako bi se obratili biraèima da su na Tadiæevom mestu.

Korpulentna Beograðanka Slaðana Ðorðeviæ Bucka rekla je da bi u trci za predsednièko mesto glasaèima obeæala brendirane srpske sendvièe i neogranièene kolièine èvaraka, kobasice i slanine, dok je Slobodan Batjareviæ Cobe svojim Romima poruèio kroz ¹iroki osmeh:

- Braæo Cigani, glasajte za mene jer ako ja budem predsednik, obeæavam vam cigansku televiziju sa nacionalnom frekvencijom, na kojoj æe se samo vrteti Ja¹arova, Sinanova, Ljubina, Kebina i D¾ejova muzika.

Aplauzi i ovacije koje su svojim izjavama pobrali ovo dvoje takmièara, ali i mlaðani Du¹an Svilar kada je obrazlo¾io da nema vremena da prati politiku jer uèi dve ¹kole i zato ne zna da odgovori Iliæu ko je predsednik Skup¹tine Srbije, dokazali su da je politika izgubila "rat" od muzike.
ADELARDA RADENOVIÆ

----------------------
Izvor: PRESS


"NARODNJACI"

DS i G17 osudili pojavljivanje Aleksandra Vuèiæa, Ivice Daèiæa i Velje Iliæa u estradnim emisijama, a oni odgovaraju da bi ponovo i¹li u "Grand"!


Uèe¹æe funkcionera SRS-a, NS-a i SPS-a Aleksandra Vuèiæa, Velimira Iliæa i Ivice Daèiæa u "Zvezdama Granda" novi je doprinos negativnoj i ¹tetnoj estradizaciji politike, smatraju kulturolozi i politièari iz stranaka vladajuæe koalicije.

S druge strane, Vuèiæ, Iliæ i Daèiæ se nimalo ne stide "me¹anja sa narodnjacima", poruèujuæi da bi opet, ako im se pru¾i prilika, bili deo jednog takvog ¹ou-programa.

Generalni sekretar SRS-a u izjavi za Press ka¾e da "Grand milje" ne spada u sferu njegovog interesovanja, ali da je fasciniran profesionalno¹æu ljudi koji rade ovu emisiju.

- To je potpuno drugaèiji svet od onoga u kome se kreæem, ali sam u "Zvezde Granda" oti¹ao bez predrasuda i lepo se proveo. Ne znam ni¹ta o muzici koja se tamo slu¹a, meðutim, sveukupni utisak je vrlo povoljan. Sa¹a Popoviæ je veliki profesionalac, a fasciniralo me je koliko mladih ljudi to prati. Ljudi su se prosto tiskali na ulazu u studio, mnogi od njih ostali su napolju... - ka¾e Vuèiæ.

Lider NS-a Velimir Iliæ zadovoljan je time ¹to veliki broj ljudi voli i prati narodnu muziku, koju on i privatno slu¹a.

- Narod voli da se opusti, i u tome nema ni¹ta stra¹no. Nas trojica smo mo¾da malo vi¹e politièarili nego ¹to je bilo potrebno, ali je atmosfera zaista bila sjajna. Veoma lepo i prijatno iskustvo - istièe Iliæ, koji uz smeh ka¾e da nije ¾eleo da se lati mikrofona da ne bi "otimao hleb onima koji od toga ¾ive".

Bo¾oviæ: Od obrazovanja do izobra¾enja

Sociolog Ratko Bo¾iæ za Press analizira fenomen estradizacije politike.

- Jasno je da ¾ivimo u vremenu kada politièari po svaku cenu ¾ele da se eksponiraju, pa ne biraju sredstva ni naèin da zgrabe jo¹ koje parèe biraèkog tela. Neki od njih mogu privatno da imaju sjajan muzièki ukus, ali diktat sveprisutnosti je prejak.

Po njihovim grimasama na licu mo¾e se lepo videti koliko je sve to propagandni trik. Ako bih morao u jednoj reèenici da rastumaèim tu pojavu, ona glasi: Od obrazovanja do izobra¾enja - ka¾e Bo¾oviæ.

On podseæa i na èinjenicu da je Ivica Daèiæ bio briljantan student Fakulteta politièkih nauka.

- Fascinantno je kako Daèiæ balansira i pliva u tim ¹und vodama, iako je reè o èoveku koji je dobio èistu desetku na avangardnoj umetnosti. O Vuèiæu ne bih previ¹e, jer je reè o glasnom i èesto ne ba¹ jasno artikulisanom politièaru, dok Iliæa ne bih ni mogao da zamislim u drugaèijem ambijentu od "grandovskog" - istièe Bo¾oviæ.

Za razliku od njega, prvi èovek SPS-a Ivica Daèiæ je u jednom trenutku i zapevao.

- Volim da pevam, ali privatno! Emisije poput "Zvezda Granda" ne pratim ba¹ èesto, tako da mi nije bilo jasno ¹ta treba da radim. Sva sreæa, pa je Lepa Brena bila pored mene. Bio sam svestan da nisam pozvan u operu i da æu morati da se uklopim. Uostalom, ja sam s juga, blizak mi je taj merak - ka¾e Daèiæ.

S druge strane, narodni poslanik DS-a Aleksandar Vlahoviæ nema nimalo lepo mi¹ljenje o politièarima koji uèestvuju u estradnim emisijama.

- Zapravo, jako lo¹e mislim o toj vrsti "estradnih" politièara! Veliki sam protivnik estradizacije jednog vrlo ozbiljnog posla kakav je politika. Na taj naèin ¹alje se pogre¹na poruka mlaðoj populaciji, koja gleda takve emisije. Forsiranje ¹unda, kièa i turbo-folka i dobrovoljno uèestvovanje u neèemu ¹to to propagira predstavlja povratak u onaj sistem vrednosti koji je Srbiju 90-ih doveo na rub ponora - ogorèen je Vlahoviæ.Dinkiæ je najbolji muzièar

Poslanik G17 Plus Vladimir Homan ka¾e da mu muzièki ukus ne dopu¹ta praæenje turbo-folk scene i emisija koje to propagiraju.

- Nikada ne bih uèestvovao u tako neèemu, jer na taj naèin politièar najbolje govori o sebi, odnosno o svom neukusu. Umesto toga, idem na "Red hot èili peperse" i "Stonse" - istièe Homan.

Na pitanje da li bi isti stav imao i da se Mlaðan Dinkiæ pojavio u "Zvezdama Granda" (bio je najavljen zajedno sa Nenadom Èankom, ali je odustao zbog "unapred zakazanih obaveza, prim. aut.), Homan ka¾e da je "sreæan ¹to Dinkiæ nije gostovao u ovoj emisiji".

- Ako bi Dinkiæevo gostovanje zbog neèega imalo smisla, to bi bilo zbog toga ¹to je on muzièki vrlo talentovan èovek, pa bi kompetentno mogao da ocenjuje neèije muziciranje ili pevanje - zakljuèuje Homan.
S. M. STAJIÆ