„Imate pravo“ - nova kampanja u zdravstvu

Started by pereca, 20-06-2007, 19:52:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pereca

„Imate pravo“ - nova kampanja u zdravstvu
Briga o pacijentu poèinje od portira
Autor: Ð.A. | 20.06.2007 - 10:07

Direktori i drugi zaposleni u beogradskim zdravstvenim ustanovama upoznati su sa kampanjom Ministarstva zdravlja „Imate pravo“, èiji je cilj upoznavanje pacijenata sa njihovim pravima tokom leèenja.
Govoreæi da je su¹tina kampanje u tome da u zdravstvenom sistemu pacijent bude shvaæen kao korisnik i da bude zadovoljan uslugom koja mu se pru¾a, ministar zdravlja Tomica Milosavljeviæ je rekao da takav pristup predstavlja obavezu svakog zaposlenog u zdravstvenoj instituciji, poèev od portira, preko medicinskih sestara do lekara.
– Su¹tina na¹eg posla je davanje i ko toga nije svestan ne treba da radi ovaj posao. U na¹em zdravstvenom sistemu prioritet broj jedan mora biti u odgovoru na pitanje ¹ta od na¹eg posla ima graðanin Srbije. Odnos prema pacijentu mora biti glavni za¹titni znak zdravstva Srbije – rekao je Milosavljeviæ, obraæajuæi se predstavnicima gradskih zdravstvenih ustanova, okupljenim u Akademiji nauka i umetnosti.
Kao osnovni problemi istaknuti su nedovoljna informisanost graðana o nadle¾nostima za¹titnika, lo¹i uslovi rada i opremljenost, lo¹a komunikacija zdravstvenih radnika i za¹titnika pacijentovih prava i nezadovoljstvo pacijenata. Shodno tome u kampanju æe biti ukljuèen i graðanski branilac, kome æe pacijenti moæi da se obrate.
Akcija „Imate pravo” biæe promovisana do 15. jula.

www.blic.co.yu

tarantulica

Ok, poshto su pacijenti upoznati sa pravima koja imaju, da li ce im neko javno reci i njihove obaveze?
Za pochetak, da je obavezna overena zdravstvena knjizica kad dodju na pregled, pa do toga da bi bilo lepo da na taj pregled dodju chisti....


pereca

E za to mislim da nijedna kampanja ne bi promenila  :ohwell:

darusaz

#3
Мама ми ради у здравству, и верујте ова кампања као и још неколико које тренутно организује министарство, су глупост... и то све само у циљу узимања провизије од пропагандног материјала. Нажалост.

Странка која контролише здравство у Србији је странка "европских вредности", која у 2007. години у Србији уводи "нове здравствене књижице". А те нове књижице се у односу на старе разликују у баркоду и кинеграму. Вауууууу то су "европске вредности"? Европска вредност је здравствена књижица у формату платне картице са фероматнетним слојем и/или чипом као у Хрватској (већ неколико година!) или у земљама ЕУ.

pereca

Bas me briga koja stranka vodi zdravstvo u Srbiji.
Ova kampanja je super.
Svi se zale na lekare, sestre, neljubaznost... I sta je sad problem sa ovom kampanjom  :hmm
Meni je dobra ideja da kazes ljudima sta su njihova prava, jer mnogo njih to ne zna.
A dok oni ne znaju, druga strana to koristi.

Juce sam, na nesrecu, bila u Klinickom centru i svugde su polepljeni plakati na kojima pisu prava pacijenata.
I mislim da to uopste nije lose.

Ovo su stvari od opsteg interesa, gde politici nema mesta.

darusaz

Права пацијената не зна ни онај који је нажалост за то плаћен - омбудсман...

Волео бих да ова кампања може нешто да реши, али тешко.

pereca

Pazi, je i ne ocekujem da ce da resi problem.
Ali ce da skrene paznju. Zato i jeste kampanja  :wink:

tarantulica

Quote from: pereca on 21-06-2007, 11:50:40
Svi se zale na lekare, sestre, neljubaznost... I sta je sad problem sa ovom kampanjom  :hmm
Meni je dobra ideja da kazes ljudima sta su njihova prava, jer mnogo njih to ne zna.
A dok oni ne znaju, druga strana to koristi.


Ne zale se bash svi...
Naravno da pacijenti treba da znaju svija prava, ali ne treba da ih zloupotrebljavaju...
Ne mogu tachno da se setim kad je uveden narodni advokat, koji je zastupao prava pacijenata...
Uglavnom, pojavile su se tuzbe da doktori nisu dovoljno nasmejani, da su u sezoni gripa chekali duze od pola sata, da u apoteci nije bilo prepisanog leka...
Ok, ima nesavesnih lekara i sestara, ali mislim da vecina ipak nije takva...

Smrda

ma ovaj problem ima dve strane,kao i svaka medalja...
od toga da smo mi neobrazovan i nekulturan narod,
da dolazimo bez knjizica,neokupani,urlamo na sav glas i stvaramo guzve,
do toga da medicinsko osoblje,sa izgovorima kao sto je slaba placenost sebi dozvoljavaju da budu isti,ako ne i gori od pacijenata,nekulturni,neljubazni,i na kraju,pnekad i nemarni...
I sve to stoji,sistem ne valja,
i mozda kamapnja nece resiti nista,
ali pereca ima pravo...treba ljudima staviti do znanja da imaju prava i da mogu da se obaveste i inforimisu,a na njima je da li ce to da koriste....
a,opet..koliko los da je sistem i da nema plata,i vec sve sto se desava...medicinsko osoblje je tu zbog pacijenata,pa makar oni bilo nekultruni i neokupani...to je bar moje misljenje

..."Odnos prema pacijentu mora biti glavni za¹titni znak zdravstva Srbije "...
Ovo bi trebalo da bude vodilja....

Zalosno je ako je ovo samo marketinski potez i nacin da se uzme jos malo parica,
ali mozda i bude imalo efekta ukoliko narod obrati paznju na to...i pocne da razmislja o svojim pravima...

darusaz

Јел знате чему ова кампања? Ту мислим на једини ефекат - право на изабраног лекара опште праксе. То је новотарија коју од јула месеца уводе. Ето.

tarantulica

Zar to nije postojalo i ranije?  :hmm
Dodjesh i trazish da promenish lekara, morash samo da potpishehs da je do promene doshlo na zahtev pacijenta...

Smrda

i ja znam da je to postojalo i ranije,
cak sam sigurna u to..

pereca

Postojalo je naravno, ali ljudi su bili neobavesteni pa to pravo nisu koristili.

Ova kampanja nije donela nista novo, nego pokusava da informise ljude o mogucnostima koje imaju, ali za njih ne znaju.
Upravo zato stavljaju plakate u bolnicama, domovima zdravlja... da ljudi na licu mesta mogu da vide.

Ici ce i tv spotovi.

Bred

Tv spotovi vec idu. Ali ono sto je najveca dobrobit-sad ce i med.osoblje morati vise da obrati paznju na svoj odnos prema pacijentima bar u vreme kampanje jer znaju da su sada "pod lupom" :wink:

pereca