Usmeni ispit kod prof. Biljane Antonijevic

Started by Dukica, 22-11-2006, 14:59:12

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

micika178

Evo jos nekih pitanja koja su danas bila(ali neka ne znam tacno po kombinacijama):

Respiratorna toksicnost
Test iritacije oka i koze
Metabolizam benzena i toluena
Tecno-cvrsta ekstrakcija

Faktori ekvivalenta toksicnosti
Anilin,nitro benzen
Mn

TCA
Klasifikacija(NE PODELA) i obelezavanje otrova
Benzen
LD50
SO2
Polihlorovani bifenili
Karakterizacija rizika
Organofosfatni antidoti
Piretroidi
Biomarkeri
Cl2
Eliminacija otrova
Metanol i etanol
Identifikacija hazarda
Specificni antidoti
Testovi senzibilizacije
Cd

Profesorka je stvarno extra,pita samo najbitnije stvari:mehanizme toksicnosti,simptome,nesto od analitike,antidote...ne treba da se uce napamet nikakve brojke niti bilo sta drugo sto se zaboravi za 2 dana,a za neka od gore navedenih pitanja su trebale da se kazu samo po 2 recenice.Srecno svima!

Kubalibre

Atrazin?! Sta je to? Nisam do sada ni u jednoj skripti, niti u knjizi, ni na slajdovima nasla
o atrazinu. Zna li neko gde to da pronadjem?  :hm

Bred

QuoteAtrazin je herbicid iz grupe pesticida koji se koristi za uni¹tavanje korova. Nosi oznaku XN ¹to znaèi da je ¹tetan po zdravlje. Da je jak otrov nosio bi oznaku T. Kada se ispituje toksiènost neke hemijske materije, onda se meri njena akutna i hronièna toksiènost. Hronièna podrazumeva kancerogenost, mutagenost, reproduktivnu toksiènost.... Podatke o kancerogenosti atrazina potvrdili su samo neki sojevi laboratorijskih pacova ali drugi nisu. Potvrda kod drugih vrsta ¾ivotinja takoðe nema. Dakle, ne postoji sigurna veza izmeðu humane kancerogenosti i atrazina. Za sada ga SZO nije svrtao u grupu kancerogena. On je vi¹e od 20 godina u upotrebi. Postoje studije o maksimalno dozvoljenim dnevnim dozama a bez posledica po ljudsko zdravlje. To je pet mikrograma po kilogramu telesne te¾ine. Prilikom prskanja on kod preosetljivih osoba mo¾e da izazove promene na ko¾i. Normalno se mo¾e naæi u podzemnim vodama. U raznim dr¾avama u SAD pronaðen je u 62 odsto uzoraka vode. Ima ga i u voæu i povræu. Dozvoljena koncentracija atrazina u kukuruzu je 0,1 miligram na jedan kilogram kukuruza. U jabuci, kru¹ki i gro¾ðu se takoðe nalazi u navedenoj kolièini. Smrtna doza za èoveka iznosi oko 140 grama, zavisno od njegove te¾ine. Simptomi su nespecifièni: muènina, glavobolja, nagon za povraæanjem, pospanost, ote¾an govor i hod, koma i smrt, zavr¹ava prièu o atrazinu dr Joksoviæ.
http://www.nin.co.rs/2003-01/03/26632.html

Kubalibre

Hvala, Brede! 
A je l' ce to biti dovoljno?

  :ok:

Bred


trovach

Cao! Ja sam 14.9.2009. imao usmeni kod Biljane Antonijevic. Imao sam sledeca pitanja:
1. integrativna procena rizika
2. fluoridi
3. alkoholi
4. test iritacije koze i oka ( pitanje za MB smer )

Kubalibre

Ja sam polagala u sredu 16 .9. i polozila! Jeeee!!! :wink
Imala sam ista pitanja kao moj prethodnik:

  1.Integrativna procena rizika
  2.Fluoridi   
  3.Alkoholi
  4.Test senzitizacije

Pod pitanjem "Alkoholi" ne treba klasicna prica o svakom alkoholu, vec da ih medjusobno uporedjujes, npr. dejstvo, metabolizam, eliminacija, terapija... pricala sam o metanolu, etanolu, etilen glikolu.
Test senzitizacije je opisan u Jokanovicu, strana 18. Obavezno reci da je to test koji spada u kozne probe. Takodje je opisan i test iritacije koze i oka.

Evo jos nekih pitanja:
hepatotoksicnost, Mn, respiratorna toksicnost, solanin. Ovo poslednje pitanje niko nije ocekivao, ali se skoro desilo trovanje ovim alkaloidom, pa je zato bio interesantan i tako dospeo i u kombinacije.  :smekerica: Ali dobro je da o njemu ima jedna recenica da se kaze.
Profesorka je zaista ok, ispit nije traumatican, naprotiv atmosfera je sasvim opustena. :kul:
Alal vera za profesionalizam!!!  :pljes:

    GOOD LUCK!!!     :wave:

mali

Hellou! Moja pitanja iz septembra:
     1.Odnos stukture i toksicnosti
     2.Analitika CO
     3.Strihnin

Polozila sam.Profesorka hoce da izadje u susret studentima.
Srecano kolege!!   :ok:         

diskaaa

sta pisati za:
faktore ekvivalenta toxicnosti
klasifikacija otrova,a ne podela
biomarkeri
dioxini
i gde se to uopste nalazi? :help2: :help2: :help2:

Bred

Dioksine imas u skripti i nesto malo spomenuto na slajdovima, dakle par recenica reci ...  :wink:

jellena s

za biomarkere kod procene rizika a za ekvivalente kod pops

snowwhite

Nikako ne mogu da pohvatam sta DF ne uci?????
Znam da nama ne trebaju hemijska kancerogeneza, otrovi pecuraka i sta jos...... :help2:

blue mind

Jel izasao raspored, kog datuma pita Biljana?

katira

Raspored za usmeni izlazi u ponedeljak

jellena s

raspored je izasao profesorka pita ja smilim od 12-tog a ja se prezivam na s pa sam 14-tog