Za¹to je zevanje "zarazno"

Started by pereca, 25-06-2007, 19:56:14

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

pereca

Za¹to je zevanje "zarazno"


Kada vidite nekoga da zeva najèe¹æe i vi instinktivno zevnete. Medjutim, to ne znaèi da vam je svima smrtno dosadno, ili vam se spava. To je alarm koji vam drugi ¹alju kako bi za¹titili va¹ mozak od pregrejavanja. Tako bar tvrde nauènici.

Amerièki nauènici sproveli su eksperiment na grupi studenata kako bi konaèno otkrili razlog "zaraznog zevanja". Grupa studenata gledala je videosnimak drugih ljudi koji zevaju. Jedna grupa studenata zamoljena je da di¹e kroz nos, a druga na usta. Oni koji su disali na usta instinktivno su poèeli da zevaju, dok oni koji su disali kroz nos nisu zevali, jer se na taj naèin mozak "hladi".

U drugom eksperimentu studenti su dobili komad leda koji su dr¾ali na èelu. Ni jedan od uèesnika eksperimenta nije zevnuo.

Nauènici tvrde da su tim eksperimentom dokazali da je zevanje zapravo mehanizam za hladjenje mozga.

Tokom dana na¹ mozak se zagreva i da bi bolje funkcionisao potrebno mu je da se povremeno ohladi. Tako kada jedna osoba poène da zeva ona u mozak dovodi "hladnu" krv i sprijeèava pregrejavanje.

(MONDO)

tarantulica

Mene oduvek fascinira zarazno zevanje....
A ako je ovo tachno reshenje, svaka im chast  :pljes: :pljes: :pljes:

mikele

Значи ја сада хладим мозак а? :K
Нешто га много хладим,изгледа да се баш прегрејао.

AquArius

Quote from: pereca on 25-06-2007, 19:56:14
Oni koji su disali na usta instinktivno su poèeli da zevaju, dok oni koji su disali kroz nos nisu zevali, jer se na taj naèin mozak "hladi".

cudno,
zato sto vecina ljudi dise na nos,
onda nekom logikom,
vecina ne bi ni zevala ..

pereca

Ne znam kako vi, ali ja sam zevnula dok sam citala ovaj text  :)

A sad da mi se mozak pregrejao, pa i nije bas. Nema od cega  :luda

katarina

Ja sam zevnula cim sam videla temu...evo i sad...

yeca

eto..
A meni profesorka iz biologije u srednjoj prièala kako ljudski mozak kad se zamori (oèigledno i pregreje) nedostaje mu kiseonika, zbog èega opada koncentracija, javlja se pospanost i zevanje, a zevanje je naèin da mozak obezbedi sebi ¹to vi¹e kiseonika.
mislim, ima logike...

AquArius

@ yeca

i ja znam za zevanje kao fiziolosku potrebu koja nadoknadjuje manjak kiseonika u mozgu.

a ovim modernim tehnologijama, rekose nam jos nesto  :)
a opet logicno.

Bred

ja sam vise za "tradicionalno" misljenje koje tvrdi da zevamo jer nam fali kiseonika ...

Smrda

ja zevam kad drugi zevaju...
i kad disem na nos i kad disem na usta...
bas ne verujem da to ima veze,pogotovu sto znam da vecinom disem na nos..

Maslacak

Ni ja ne verujem...
mislim da mo¾e da ima veze jedino u toliko, ¹to se disanjem na nos obezbeðuje  pravilniji dotok kiseonika u mozak :wink:

A hlaðenje mozga? bukvalno?
Sumnjivo :K

Shix

tp opet ne objasnjava zasto ja zevam kad neko drugi zeva...
ako se nekome "ladi" mozak,ne znaci da se i meni ladi.. :hmm
ili mozda...? a? :shock

Maslacak

pa, navodno... zevanje drugih te podseti da i tebi treba malo 'ladovine :K

Bred

ono sto je meni zanimljivo npr je da kada sam pokusavao svesno da se iskontrolisem da ne zevam kad neko drugi zeva, nisam uspeo , uz svu volju i zelju , jednostavno to je jace, kao reflex [mada mrzim kad neko non-stop zeva] :K

josefina87

najsme¹nije je ¹to mi se de¹avalo da poèenem da zevam i kada èujem preko telefona da neko zeva :lol: