Studenti iz Srbije gladuju u SAD

Started by Roben, 03-07-2007, 21:52:08

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Roben

Studenti iz Srbije gladuju u SAD

Oko 160 novosadskih studenata, koji su se otisnuli u Ameriku u potrazi za sezonskim poslovima, ostavljeno je na milost i nemilost u Atlantik Sitiju, bez odgovarajuæeg posla i sme¹taja, pi¹e "Blic".

Studenti, mahom iz Novog Sada, platili su oko 2.000 evra agenciji SEEA, oèekujuæi u zamenu pomoæ u pronala¾enju posla i sme¹taja u Americi.

Medjutim, svega je njih 15 dobilo posao na sajmu zapo¹ljavanja koji je agencija organizovala, a ostali su bili primorani da se snalaze i prihvataju najte¾e poslove za minimalnu dnevnicu od oko 7,5 dolara na sat.

Oni koji nisu imali ni toliko sreæe, nalaze se u stranoj zemlji, bez posla i plaæenog sme¹taja i sa povratnom kartom koja se mo¾e upotrebiti tek ukoliko doplate 100 dolara da bi promenili planirani datum putovanja.

"Zaista je lo¹a sitaucija u Atlantik Sitiju. Istina je da im je reèeno da æe sami morati da tra¾e posao, ali im je obeæana pomoæ. Ispostavilo se da poslova nema, da je ponuda ogranièena na najte¾e poslove, da oni traju po svega nekoliko nedelja, sme¹taj im je bio plaæen samo za sedam dana i sada se snalaze kako znaju, a koliko sam èula neki su se i vratili", prièa Novosadjanka Olja P., èiji se poznanik trenutno nalazi u Atlantik Sitiju.

Ovakva situacija, kako potvrdjuju za „Blic“ studenti koji se nalaze na razmeni u Americi, dogadjala se i u drugim gradovima i sa drugim agencijama. Problemi su, tvrde oni, izbili i u Las Vegasu, Bostonu i na Floridi.

(MONDO)

pig_am_am

ja mislim da je moj bivsi tamo  :pst

Wolf

Jbt, das 2000 evra i neko se sprda sa tobom.
Pa treba sve iz te agencije :F

pig_am_am

nisu agencije krive. agencije su za***ali ameri

Masha

#4
Ovo su vec srpska posla, ne americka. Amere mozemo kritikovati po raznim osnovama, ali da cene ugovore, to je fakat. Ako preko neke nase agenicje odete u Ameriku, preko leta, i ispostavi se da niste dobili nista od ponudjenog jedino mozete krivite ljude koje rade kod nas. Kao neko ko je u Americi proveo dovoljan broj godina, da bi o njima mogao da sudi, kazem da oni nisu krivi. Znam ljude koji nisu angazovali fantomske agencije i bili su u Americi i proveli se jako lepo. Radili, zaradili, vratili se i zele da idu ponovo. To sto mi imamo nagon da zaradjujemo na mala vrata je nasa stvar, a ne njihova.

Bred

Katastrofa! Bruka i sramota! Ovosmao potrvdjuje tezu da nikom se ne sme verovati pogotovo ne kad trazi tolike pare i pogotovo ne kod "neproverene" agencije. A i mi, Srbi, trcimo pred rudu, ako vec hoces da odes tamo-zavrsi fax pa trazi posao u struci, jeste teze ali je i sigurnije.

darusaz

Надам се да та агенција није оперисала и код нас на факсу?

Masha

Roditelji optu¾uju agenciju za prevaru

Na¹i studenti u SAD voze rik¹e da bi zaradili za povratak


Moj sin je u Atantik Sitiju. Kada ga pitam kako je, ka¾e da je dobro. Kao da ne znam kako mu mo¾e biti: radi po ceo dan, vozi rik¹u tek da mo¾e da pre¾ivi. Iznajmljuje je za 100 dolara nedeljno i potom vozi ljude od kazina do kazina, a plaæaju mu onoliko koliko im bude simpatièan. Iz Srbije je po¹ao sa 850 dolara, a sada u d¾epu ima tek 200 dolara.
Pritom, samo na sme¹taj nedeljno daje 80 dolara. A, na taj program potro¹io je celu svoju u¹teðevinu i jo¹ je pozajmio 600 evra - poèinje svoju prièu Eva Kolund¾ija, majka jednog od 160 studenata koji su preko agencije SEEA po¹li u Atlantik Siti oèekujuæi posao i sme¹taj, a potom bili prepu¹teni sami sebi.
- Moj sin je samo jedan do prevarenih. On je i pro¹le godine bio u Americi preko jedne druge agencije. I dobro se proveo i uspeo da u¹tedi 3.000 dolara, bez kojih je ostao zahvaljajuæi SEEA. Za njih je èuo upravo u Americi pro¹le godine. Isprièali su mu poznanici da su Boris Triviæ i njegov otac, vlasnici SEEA, u zamenu za oko 400 dolara koje su im uzimali na licu mesta nalazili dobre poslove po Atlantik Sitiju. I re¹io da ove godine ode sa njima, oèekujuæi bolji posao - prièa Kolund¾ija.
Ona ka¾e da je bila protiv toga.
- Veæ u decembru platio je 100 evra i 5.000 dinara samo da bi rezervisao mesto u programu. Ucenjivali su ih da do 9. januara plate svih 1.270 dolara za u¹æe u programu, jer u suprotnom, rekli su, cena æe rasti iz meseca u mesec. Pro¹li su testove jezika. Pa, ako je jezik problem da im se naðe posao, za¹to ih agencija na to nije upozorila? U Njujork su stigli 20. maja i najpre tri sata èekali na areodromu da se neko iz agencije pojavi - ka¾e Kolund¾ija.
Po njenim reèima, potom su dali 50 dolara za prevoz do Atlantik Sitija, a posle i 100 dolara za sme¹taj, koji je bio i lo¹ i za 20 dolara skuplji nego onaj koji su kasnije, zahvaljujuæi prijateljima, uspeo njen sin da pronaðe.
- Organizovali su im razgovor na kome se pojavio ogroman broj momaka i devojaka. Kako je poslodavac izabrao zaposlene, ne zna se - prièa Eva Kulund¾ija.
Ona je posebno ogorèena ¹to u agenciji nije dobila gotovo nikakvu informaciju, niti pomoæ. Ruke su joj ostale vezane i nakon odlaska kod advokata jer sva obeæanja koja su davana studentima - davana su usmeno.
- Bio sam protiv toga da moji sinovi odu na put jer mi je sve izgledalo sumnjivo jo¹ i pre no ¹to su oti¹li. Sva pravila koja su bila ustanovljena, pa èak i to da program nije za bruco¹e i studente prve godine, menjala su se, bila suvi¹e savitljiva. Da bi im bio naðen posao dali su 500 dolara Triviæu na licu mesta. I jednom sinu je zaista prona¹ao posao, ali je drugi morao sam da se snaðe - tvrdi B. P., Novosaðanin èiji su sinovi trenutno u Atlantik Sitiju.
Kako prièaju roditelji, Bojan Triviæ, nastanjen u Njujorku, gotovo da i ne odgovara na pozive studenata. Jedina pomoæ koju su od njega mogli dobiti jeste poku¹aj da se zaposle u Njujorku, ali samo pod uslovom da putuju svakodnevno iz Atlantik Sitija, udaljenog oko 100 kilometara i da su trenutno na probnom radu. Bez posla su bili punih mesec i po. I da situacija bude gora, napominju roditelji, njihova deca jo¹ uvek nemaju broj socijalnog. Bez tog broja, pravog posla nema.

Komentari èitalaca sa sajta „Blica“

-Problem vi¹e nam pravi Social security office i na¹i sponzori koji redovno prave gre¹ke i propuste u aplikacijama pa veæ dva meseca èekamo socijalni broj a niko neæe da nas zaposli bez socijalnog broja ili ako veæ neko i radi ne dobija „pay chak“ veæ radi za d¾abe dok ne dobije broj. Tako da je veæina nas ovde veæ dva meseca bez socijalnog broja i bez posla. Ono malo studenata koje je imalo „sreæe“ da dobiju neki posao i socijalni broj, rade samo part time(sto je oko 15 sati nedeljno) sa satnicom od 7 dolara sto je u prevodu oko 150 dolara nedeljno a sam sme¹taj je od 80-100 dolara nedeljno. Pa vi sad izraèunajte kolika je to zarada, koliko smo mi svi u gubitku i koliko smo svi prevareni.
-Pozdrav svima, mi smo ovde u Atlantiku veæ drugu godinu, tako da znamo kako stvari funkcioni¹u! Roðaci, ovo je vork end travel program nauèi¹ jezik, zeza¹ se i vrati¹ pare i ide¹ kuæi! I nije za svakog jer ima jako puno razma¾enih koji nisu nikad ni¹ta radili i odmah su prvo oti¹li u Ameriku da rade pa su im sad svi krivi.
-Ja sam sad u Atlantik Sitiju i ba¹ mi je lepo. Guram neke ljude u kolicima i jo¹ mi plaæaju za to ponekad i vi¹e nego ¹to tra¾im. Sam sam svoj gazda, kao u Srbiji ¹to bi se reklo, imam svoj biznis i ba¹ mi je super. Hteo bih samo da se zahvalim agenciji koja mi je omoguæila ovaj kulturno-zabavno-umetnièki program koji se zove vork end travel.
-Ja sam pro¹le godine bila u AC i solidno sam pro¹la. Pravi problem je ¹to je ove godine tamo oti¹lo previ¹e ljudi. Mnogi su èuli prièe kako mo¾e da se zaradi brdo para i naravno da su hteli da poku¹aju. Isto tako je èinjenica da su mnogi podigli kredite ili pozajmili pare jer roditelji nisu mogli da im priu¹te celu sumu. Uzrok prevelikom broju ljudi jeste to ¹to su se agencije izalavile pa su umesto 50, kao pro¹le godine, ove godine vodili 150 ljudi.
-Pa nismo mi glupi ljudi da ne znamo da raèunamo. Dali smo 2.000 evra zato ¹to su nam obeæani takvi uslovi da mo¾emo da zaradimo i svi smo krenuli u Ameriku da radimo po 16 sati dnevno, a ne da èekamo da nam padnu pare sa neba. Ne vidim u èemu je problem. Nemojte jo¹ da ispadne da smo mi lenji. A ¹to se tièe ljudi koji su sreæni sa sedam dolara na sat, uzmite digitron u ruke i izraèunajte koliko nam je vremena potrebno samo to da uradimo sa tom satnicom i bez prekovremenog jer ga ovda¹nji poslodavci, za neupuæene, ne daju ni za lek!
-Ja sam jedan od studenata o kojima je èlanak govorio. Reæi æu potpunu istinu tako da svima bude jasno. Prvo, prevareni jesmo. Obeæani su nam samo najbolji poslovi u najboljim kazinima. Na prezentaciji koju je odr¾ao predstavnik agencije, to je i usmeno obeæano. U sluèaju da se ne svidimo tim menad¾erima, agencija je trebalo da nam obezbedi dva nova intervjua na drugim mestima i tek nakon toga bi ispunila svoje obaveze prema nama. To stoji i u zvaniènoj bro¹uri „Intrax Work & Travel“ agencije. Menad¾ere nismo videli, a intervju smo imali samo jedan, na koji je do¹lo nas 160 da konkuri¹e na 15 mesta. I to nakon 15 dana u Americi.
-Odmah da ka¾em da sam ja jedan od tih ljudi koji je do¹ao preko te tragiène SEEA agencije. Pa ¹ta ako smo dali 2.200 evra za program (koji je, inaèe, bio najskuplji u Srbiji), da li to znaèi da treba da nas oderu samo zato ¹to smo ulo¾ili pare. Devedeset odsto ljudi je pouzimalo kredite, pozajmilo pare (koje sad ne znaju kako æe da vrate), nisu to ljudi koji su do¹li na provod i da ih je ba¹ briga za pare.

izvor www.blic.co.yu

igrackica

#8
Meni je ovo katastrofa! Znam dosta ljudi koji su isli unazad nekoliko godina i NIKO se nije zalio, bas naprotiv, svi su se vratili prezadovoljni! Ovo je stvarno uzas! Bas me zanima sta ce do kraja biti, nadam se da ce se vec nekako snaci, bar da se vrate kuci!

tarantulica

Ja nikad nisam chula za ovu agenciju...  :nonono:

Bred

toj agenciji definitivno treba zabraniti rad a onda je najsigurnije ici u inostranstvo preko studentske razmene...

jecapereca

Dokle bre vise!Muka mi je od ovih nazovi agencija koje bi samo da pokupe pare

Bred

Biæe zbrinuti studenti u Atlantik Sitiju
Autor: Ivana Cvetkoviæ |
Biro za pitanja edukacije i kulturu u Va¹ingtonu, kako za „Blic“ ka¾e Kerolin Gorman, generalni konzul SAD u Beogradu, ispituje sluèaj 160 studenata iz Srbije koji su u okviru programa „Work and Travel“ preko novosadske agencije SEEA doputovali u Atlantik Siti, gde su na op¹te iznenaðenje, ostali prepu¹teni sami sebi, bez obeæanog posla i sme¹taja, iako su agenciji jo¹ u na¹oj zemlji za te usluge uplatili po oko 2.000 evra. Krivci æe biti pronaðeni, a studentima æe, kako tvrdi Gormanova, biti ponuðeni odgovarajuæi poslovi i sme¹taj.
- Ne ¾elim da prejudiciram rezultate istrage, ali sumnjam da æemo sa agencijom SEEA saraðivati u buduænosti - ka¾e Gormanova za na¹ list.
©ta je posle tekstova u „Blicu“ preduzela Ambasada SAD?
- Kontaktirala sam sa Biroom za pitanja edukacije i kulture u Va¹ingtonu, koji nadgleda sprovoðenje tog programa. Oni su kontaktirali sa „Intrax Work Travel“ agencijom u SAD, èiji je subagent novosadska agencija SEEA, koja je jo¹ u pro¹li petak u Atlantik Siti poslala dva iskusna mena¾era sa zadatkom da stupe u vezu sa tim studentima. Ambasada zove sve studente koji su u SAD putovali u sliènom aran¾manu i raspituje se o njihovom iskustvu.
Da li ste i ranije imali slièna iskustva?
- Program „Work and Travel“ je studentima iz Srbije dostupan veæ godinama i ovo je prvi ozbiljan problem sa kojim se suoèavamo. Do sada nismo imali pritu¾be. Pozivam sve koji su imali bilo kakve probleme da nam se obrate.
Kada æe se utvrditi ko je odgovoran?
- Ne znam taèno. Ambasada ne uèestvuje u istrazi koju sprovodi Biro za pitanja edukacije i kulture. Na prvom mestu, za problem je odgovorna amerièka agencija koja posluje sa srpskim agencijama. Ceo proces kontroli¹e Va¹ington i zato amerièke agencije treba da imaju dobru saradnju i kontrolu agencija iz inostranstva.
Kakve su sankcije?
- Ako se utvrdi da je kriva amerièka agencija, ona æe snositi posledice, a ako je u pitanju SEEA, sa njima vi¹e neæemo raditi. Ako se doka¾e da SEEA nije po¹tovala pravila, da nije brinula o studentima kao ¹to treba, prekinuæemo saradnju sa njima.
Koliko agencija iz Srbije uèestvuje u organizaciji programa „Work and Travel“?
- Postoji 51 agencija u SAD koja radi ovaj program. Te agencije po ¾elji mogu da naðu inostrane partnere, subagente van SAD. U Srbiji ih ima 15. Njih amerièke agencije uèe propisima, obuèavaju njihove zaposlene.
Da li je Ambasada kontrolisala rad agencija?
- Ne, Ambasada ne kontroli¹e agencije. Mi sa njima saraðujemo tek kada izdavanje viza doðe na red. Upoznajemo ih sa zahtevima za izdavanje viza i poduèavamo u odabiru studenata. Ovaj program odnosi se na redovne studente koji æe u SAD boraviti tokom letnjeg raspusta.
Koliko studenata je ove godine veæ oti¹lo u SAD?
- Ove godine smo odobrili preko 3.000 viza za studente, ¹to je èak 1.200 viza vi¹e u odnosu na pro¹lu godinu.
Da li je Ambasada SAD kontaktirala sa agencijom SEEA?
- Odmah nakon èlanka u „Blicu“. Ali, direktor nije pru¾io uverljivo obja¹njenje, pravdajuæi se da je na tom poslu tek mesec dana. Nije imao odgovor na na¹a pitanja. Ali, rekao je da æe istra¾iti sluèaj. Kontaktirali smo sa Bojanom Triviæem, koji je u SAD osoba za kontakt sa studentima. Ipak, SEEA ima ugovor s „Intraxom“, a Va¹ington to ¾eli da ra¹èisti upravo sa amerièkom agencijom. Moguæe je da je do¹lo do zastoja u komunikaciji izmeðu Triviæa i „Intraxa“, a da su studenti zvali samo njega, iako bi trebalo da imaju i kontakt telefone amerièke agencije.
Jeste li proveravali ostale agencije u Srbiji?
- Sastali smo se sa predstavnicima „Snap“ agencije i kontaktirali sa studentima, zatim sa predstavnicima „Ayusa Internationala“, „Karavana“, a na red æe doæi i druge agencije.
Hoæete li proveriti sluèaj agencije „Karavan“ i Vladimira Milanoviæa, koji se ¾alio na postojanje fiktivnog ugovora?
- Sve æemo proveriti. Ako postoji osnova za ¾albu, uputiæemo je odeljenju za ¾albe Biroa.
Kako studenti u Beogradu da provere da li su ugovori koje potpisuju fiktivni?
- Pravila mogu da provere na www.exchanges.state.gov/education/jexcanges.

Agencije koje sprovode „work and travel“
„Matico“, Beograd; „Top Tours“, Beograd; „Work Abroad“, Dimitrovgrad; „Snap“, Beograd; „RSV Pools“, Luèani; „Sky Way“, Beograd; „Ayusa International“, Beograd; „Karavan“, Beograd; „United Work and Travel“, Knja¾evac; „Century Pool Management“; „USTaxCare“, Beograd;
IUVIA NVO, Beograd; SEEA, Novi Sad; ISIC, Beograd; „Starwaz“, Novi Sad



Za posao dve moguænosti
- Postoje dve moguænosti u okviru programa „work and travel“ ili agencija studentima pronalazi posao, ili to oni sami èine, na osnovu podataka o poslovnim ponudama koje im agencija dostavlja. Ukoliko studenti sami ne pronaðu posao u roku od nedelju dana, agencije æe preduzimati potrebne mere da to uèine za njih. Agencije u SAD obavezne su da zaposle samo oko 50 odsto studenta, ali smo poo¹trili standarde i oèekujemo od njih napor i pomoæ svima ukoliko koji za nedelju dana ne naðu posao - istièe Gormanova.


blic

pig_am_am

pa nesto bas i ne verujem da bi bilo koja agencija tako "jednokratno" zaradjivala...

jecapereca

Quote from: pig_am_am on 25-07-2007, 13:15:59
pa nesto bas i ne verujem da bi bilo koja agencija tako "jednokratno" zaradjivala...
Pa izracunaj 2000 eura X 160 studenata (samo iz N.Sada)=320000, malo li je na ovu skupocu.
Da je tako kao sto ti mislis ne bi se desavali razni ispadi sa turistickim agencijama.Vrati film unazad pa se seti turista koji su otisli u Tursku u hotel koji se renovira a platili cenu za "all inclusive"