Main Menu

Insomnija

Started by nasty girl, 08-07-2007, 21:35:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

nasty girl

Insomnija je poremeæaj sna. Osobe koje pate od insomnije se èesto bude i ne mogu ponovo da zaspu ili ne mogu da zaspu uop¹te. Najèe¹æe se ¾ale da ne mogu da sklope kapke du¾e od par minuta ili se prevræu u krevetu i bude.

Insomnija dovodi do poremeæaja dnevnog ciklusa, tako da insomanici zamene dan i noæ (ukoliko su uop¹te sposobni da zaspu). Insonmija dovodi do velike psihièke i fizièke iscrpljenosti i drastièno smanjuje koncetraciju. Ukoliko se insomnija nastavi vi¹e noæi mo¾e da postane hronièna i dovede do trajnog gubitka sna ¹to mo¾e imati te¹ke posledice.

Neki ljudi koji misle da su insomanici ustvari samo imaju manju potrebu za snom. Normalna posledica starenja je "lak¹i" i kraæi san. Insomnija mo¾e biti posledica stresa, indikacija na lekove, emotivne rastrojenosti, nekog psiholo¹kog ili fizièkog oboljenja, alergije ili lo¹e navike spavanja. Insomnija je jedan od glavnih simptoma manija kod osoba koje pate od bipolarnog poremeæaja, i takoðe mo¾e biti simptom hiper aktivnosti tiroidne ¾lezde, depresije, i raznih drugih fizièkih neprijatnosti sa stimulativnim efektima. Uz to, retki genetski poremeæaj mo¾e da izazove prion bazirani, stalni i na kraju letalni oblik insomnije koja se zove Fatalna Familijalna Insomnija.

Leèenje insomnije

Neki insomanici uzimaju tablete za spavanje u poku¹aju da se malo naspavaju, drugi koriste biljne tretmane koji mogu da sadr¾e valerijanu, kamilicu, lavendulu, hmelj, i/ili passion-flower.

Neki od tradicionalnih naèina otklanjanja insomnije su pijenje toplog mleka pre spavanja; tople kupke u veèernjim satima; energièno ve¾banje u trajanju od pola sata tokom popodneva; konzumiranje velikog obroka za ruèak i laki obrok za veèeru najmanje tri sata pred odlazak u krevet; izbegavanje intelektualnih aktivnosti u veèernjim satima; i paradoksalno, rano ustajanje u jutarnjim satima i odla¾enje u krevet u razumne sate.

Struènjaci tradicionalne kineske medicine veæ hiljadama godina leèe pacijente koji pate od insomnije. Tipièan tretman mo¾e da se sastoji od akupunkture, analize dijete i naèina ¾ivota, herbalnih tretmana kao i drugih tehnika, sa ciljem rebalansiranja telesne energije koji bi re¹io problem na postepen naèin.

Iako mogu izgledati laièki, mnogi od ovih tretmana su dovoljni da se prekine ciklus insomnije bez potrebe za sedativima i tabletama za spavanje. Toplo mleko sadr¾i visok nivo triptofana, koji je prirodni sedativ. Ulje od lavendule kao i druga osnovna ulja se mogu koristiti za postizanje stanja odmorenosti i opu¹tenosti.

Najèe¹æe prepisana grupa sedativa sa hipnotièkim dejstvima protiv insomnije su benzodiazepami. U ovu grupu spadaju lekovi kao ¹to su diazepam, lorazepam, nitrazepam i midazolam.


Otklaljanje èestih uzroka insomnije


Pa¾nja! Dole navedeni saveti nisu zamena za struèno medicinsko mi¹ljenje

    * Osobe koje pate od insomnije bi trebalo da izbegavaju kofein u bilo kom obliku. Kofein je èest uzroènik insomnije, ukljuèujuæi insomniju primeæenu kod radnika noænih smena. Kofein se nalazi u kafi, èaju, guarani, kakau, orahu (ovo obuhvata sva piæa); takoðe je naðen u energetskim napitcima kao ¹to su Red Bull, èokoladama i razlièitim slatki¹ima. Umesto napitaka koje sadr¾e kofein, piti herbalne èajeve ili obiènu vodu.
    * Prostor za spavanje bi trebao da bude ugodan za spavanje. Dok su neke osobe osetljive na svetlost, neke su osetljive na buku. Spavaæa soba bi trebala da bude mraèna i tiha tokom noæi.
    * Imati dobre navike u spavaæoj sobi. Ne koristiti spavaæu sobu za druge aktivnosti osim spavanja. Kori¹æenje spavaæe sobe za èitanje, pisanje, gledanje televizora i ostalih aktivnosti æe doprineti niskom nivou asocijaciranja spavaæe sobe sa spavanjem. Takoðe, poku¹ati odr¾avanje regularnog rasporeda kad otiæi na spavanje i kada se buditi. Izbeæu spavanje tokom dana.
    * Sleep apnea mo¾e biti uzrok insomnije. Dok odlazak lekaru mo¾e pomoæi pri dijagnozi i eliminisanju poremeæaja, definitivno re¹enje mora doæi nakon studije u laboratoriji za spavanje.
    * Ponekad je nesanica simptom emotivnih problema sa kojima osoba izbegava suoèavanje. Nezadovoljstvo naèinom ¾ivota ili izbegavanje suoèavljanja sa problemima takoðe mogu dovesti do nesanica. Kako telo ima dijetske potrebe, tako ima i sociolo¹ke potrebe. Ponekad vi¹i stepen socijalnosti i dru¹tvene aktivnosti mo¾e da pomogne.
    * Pacijenti koji boluju od klinièke depresije, mogu patiti i od insomnije. Lekar mo¾e doprineti pobolj¹anju ovog stanja promenom ili prepisivanjem lekova.
    * U budizmu osobama koje pate od insomnije i noænih mora preporuèuje se meditacija na osobinama ne¾noæe i ljubavi, tj. metta. Navika da se ispoljavaju oseæanja ljubavi i dobrote prema drugima mo¾e imati umirujuæi i ubla¾avajuæi efekat na telo i du¹u. U Mettā Sutta, zabele¾eno je da je Buda rekao da je dobar san jedan od jedaneast koricnih rezultata ovakve vrste meditacije.
    * Neobja¹njive alergije, kao ¹to su mleène alergije, mogu doprineti u poremeæaju sna. Neki od simptoma mogu biti veoma blagi, kao npr. blago zatvoreni sinusi. Nutricionista mo¾e da preporuèi dobre i korisne savete za naèin ishrane.
    * Ako je budilnik navijen za buðenje na odreðeni sat, obavezno izbegavati gledanje u sat tokom noæi i ako je potrebno prekriti ga. Na taj naæin se spreèavaju raèunanje u glavi koliko je sna izgubljeno i koliko malo sna æe biti postignuto pre nego ¹to budilnik zazvoni. Prihvatanjem èinjenice da kolièinu sna mo¾emo utvrditi samo nakon buðenja, a ne kada poku¹avamo da zaspimo, takoðe mo¾e biti korisno.

Pristup problemu sa vi¹e aspekata

Veæina ljudi koja se izleèila od insomnije je postigla to eksperimentisanjem i isprobavanjem razlièitih stvari. Obièno, kombinacija dijete i naèina ¾ivota je najkorisniji pristup. Kao i sa mnogim drugim zdravstvenim problemima, najefektivnije re¹enje problemima u spavanju je odluèan pristup.

Vikipedia

aziraphale

grrrrrrrrrr

mrzim insomniju.  :namcor

tarantulica

I ja isto...
Zato je uvek prespavam  :>

shiky


sandric

uh moje muke...ali u poslednje vreme mi pomaze demetrin

aziraphale

Quote from: tarantulica on 10-07-2007, 21:55:22
I ja isto...
Zato je uvek prespavam  :>

kako cu da zgazim jednom arachn(o)ida :>
pozdrav tebi spavalici nijednoj od mene insomanijaka jednog.


@shiky
jest funny post, ali necemo joj reci da se ne uobrazi

pig_am_am

ja sam se od ovoga izlecila. i ubedjena sam da to podrazumeva depresiju.
trening i tri puta ustanes rano,a da ne spavas ceo dan.
jos slusas opustajucu muziku i ciao insomnija! ciao taj demetrin!

Enea

Quote from: pig_am_am on 27-07-2007, 20:53:16
ja sam se od ovoga izlecila. i ubedjena sam da to podrazumeva depresiju.
trening i tri puta ustanes rano,a da ne spavas ceo dan.
jos slusas opustajucu muziku i ciao insomnija! ciao taj demetrin!

taj fazon,

osim sto to ne pali kada se shtreba npr farmaceutska.. da li je to uzrok azira?

Ivke

I ja mislim da je skroz povezana sa depresijom...ili kada ti neka stvar neda mira ili te nesto opasno muci...bar u mom slucaju...

Al-Jasmina

Quote from: nasty girl on 08-07-2007, 21:35:53

    * Ako je budilnik navijen za buðenje na odreðeni sat, obavezno izbegavati gledanje u sat tokom noæi i ako je potrebno prekriti ga. Na taj naæin se spreèavaju raèunanje u glavi koliko je sna izgubljeno i koliko malo sna æe biti postignuto pre nego ¹to budilnik zazvoni. Prihvatanjem èinjenice da kolièinu sna mo¾emo utvrditi samo nakon buðenja, a ne kada poku¹avamo da zaspimo, takoðe mo¾e biti korisno.

Vikipedia


:siza: :siza: :siza:
Ovo mi je najjace
jer kad iz nekog razloga iscrpljenost napadne u toku dana
ja sebi navijem mob na 30-25 min
jer me to okrepi
ali ako me neko probudi nakon 10 min
siznem i onda ponovo navijam alarm sva iznervirana  :>

Inace totalni je bedak kad se cele noci prevces i gledas kako sati idu u 3 ruzne...a ti ne mozes da zaspis!

Moja insomnia je najcesce uzrokovana vrucinom
:wall: :wall: :wall:

letnja noc, napolju cvrchci, svez izvacnponocni vetric
a u sobi
vruc krevet
vruc jastuk
vruc vazduh

:ohman:

tarantulica

Ok, saznala sam kako je ljudima koji pate od insomnije...
Da li mogu sad da saznam kako prolazi?  :wall:

Enea

... opusti seeee...

cvjetic

insomnija je uzas!ja imam problema sa tim... :shock

Enea

ja imam problema shto moram da odgledam film do kraja, tako ostanem budna do zore :K

cvjetic

Quote from: Enea on 06-09-2007, 16:32:37
ja imam problema shto moram da odgledam film do kraja, tako ostanem budna do zore :K
takodje...kakav debil!ili odem u grad i onda dodjem kuci i lafo nesto ucim,i kad hocu da zaspim,nema sile...a o predoziranju kofeinom da ne pricam...