Lekarske greske

Started by Bred, 11-07-2007, 16:03:32

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred

Uzrok smrti posle operacije u Ni¹u
Izvor: Beta 
Beograd -- Nadle¾ni tvrde da smrt devojke posle operacije na Hirur¹koj klinici u Ni¹u nije izazvana komplikacijama tokom intervencije.

Dr¾avna sekretarka u Ministarstvu zdravlja Nevena Karanoviæ izjavila je da æe do kraja ove sedmice biti gotovi zvanièni izve¹taji obdukcije studentkinje Danijele Filipoviæ, koja je preminula nekoliko dana posle operacije, ali da, na osnovu usmenog izve¹taja lekara sudske medicine, koji su radili obdukciju, smrt nije nastupila kao rezultat komplikacije hirur¹ke intervencije.

27-godi¹nja studentkinja operisana je 29. juna na Hirur¹koj klinici u Ni¹u. Njeno stanje se pogor¹alo posle prve operacije i ponovo je "zbog drugih tegoba" operisana 2. jula.

Zbog daljeg pogor¹anja stanja lekari su doneli odluku da je prebace na Vojnomedicinsku akademiju u Beogradu. Na putu za VMA devojka je 6. jula preminula.

Zbog gojaznosti, njoj je na Hirur¹koj klinici u Ni¹u hirur¹kim putem oko ¾eluca postavljena takozvana "¹vedska pro¹iriva traka" kako bi se onemoguæio veæi unos hrane u kratkom vremenskom periodu.

Danijela Filipoviæ je bila 11. pacijent iz Ni¹a koji se podvrgao tom, u svetu standardnom hirur¹kom zahvatu u leèenju gojaznosti.

Prema reèima Nevene Karanoviæ, Ministarstvo zdravlja je o smrti Danijele Filipoviæ saznalo iz medija i potom stupilo u kontakt sa direktorom klinike u Ni¹u Veroljubom Pejèiæem.

"Ministarstvo zdravlja je od direktora klinike zatra¾ilo izve¹taj o unutra¹njem struènom nadzoru i on bi trebalo da bude dostavljen do kraja sedmice", navela je ona.

Komentari¹uæi nedavnu smrt èetvorogodi¹nje devojèice posle operacije oka, Karanoviæeva je kazala da treba praviti razliku izmeðu komplikacija, ne¾eljenog ishoda i nesavesnog leèenja, koje postoji u Kriviènom zakoniku.

"Ne bi trebalo unapred donositi odluke, time se bave pre svega zdravstvena inspekcija, sudski ve¹taci i istra¾itelji, kao i tu¾ila¹tvo", zakljuèila je Nevena Karanoviæ.

b92

*

Ovo stvarno ide u nedogled i nema vise nikakvog smisla!!!
Ja ne znam sta vise rade ti lekari, aman  :F

dirigent

Ko radi taj i gresi , bio profi ili ne... Samo u hirurgiji ima mrtvih...

Bred

#3
Zajeèar: Roditelji optu¾uju lekarku
Izvor: Beta 
Zajeèar -- Roditelji Ivana Vasiljeviæa smatraju da je njihov sin preminuo zbog neprofesionalnog leèenja.

Mladiæ iz Zajeèara (27) preminuo je 4. jula, a njegovi roditelji su u lokalnim medijima optu¾ili hirurga Zdravstvenog centra u Zajeèaru Ivanu Jankoviæ da je neprofesionalnim leèenjem doprinela njegovoj smrti.

Majka Ivana Vasiljeviæa, Slavica Krstiæ, izjavila je da je zbog posledica pada sa bicikla i povrede stomaka, u zajeèarskoj bolnici njenom sinu doktorka Jankoviæ dala infuziju i lekove protiv bolova, nakon èega je otpu¹ten na kuæno leèenje.

"Moj sin se iste noæi ¾alio na bolove u stomaku, a kada smo sutradan pozvali lekare, savetovano nam je da nastavimo sa terapijom. Ipak smo oti¹li u bolnicu gde je na ponovljenom pregledu uoèen vazdu¹ni mehur u trbuhu, pa je prebaèen u Klinièko-bolnièki centar u Ni¹u", rekla je Krstiæeva.

Prema reèima majke, Vasiljeviæ je nakon ¹est operacija pao u komu koja je imala fatalan ishod, a zvanièni rezultati pokazali su da je preminuo od sepse.

Doktorka Jankoviæ izjavila je lokalnim medijima da Vasiljeviæ nije odmah upuæen na snimanje po¹to su mu puls i pritisak bili stabilni.


-----------

Da li je dokaziva lekarska gre¹ka?
11. oktobar 2007. | 08:27 | Izvor: B92
Beograd -- Emisija "B92 istra¾uje" veèeras u 21 tra¾i odgovor na pitanje - da li su lekari unapred amnestirani od nesavesnog postupanja.

Izricanje zatvorskih i novèanih kazni zbog nesavenosti i gre¹aka lekara, prava je retkost u Srbiji. Lekari ne snose nikakve sanckije, èak i kada njihove profesionalne propuste utvrde struènjaci, poput Sudsko-medicinskog odbora, jer se tim èinjenicama do sada nije bavila nijedna dr¾avna institucija, niti bilo koja esnafska organizacija.

Devetnaestogodi¹nja Jelica Radoviæ preminula je pro¹le godine peti dan nakon operacije èukljeva na privatnoj klinici Decedra. Trenutno je u toku istraga o ovom sluèaju. Ali, sudski procesi traju veoma dugo, a za to vreme, dok im se ne doka¾e krivièna odgovornost, lekari neometano rade, èak i onda kada njihove profesionalne propuste utvrde struèna tela.

Dijana Radoviæ, majka Jelice Radoviæ, priseæa se da su joj lekari govorili da æe sve biti uredu: "©ake su joj bilo mastilo plave, usta takoðe i sva je bila o¹amuæena i videlo se da trpi bolove. A sestra mi sve vreme pored mene prièa kako je ona dobro, kako je operacija dobro pro¹la, kako su lekari zadovoljni", ka¾e Radoviæeva.

Meðutim, u Izve¹taju o vanrednom nadzoru o drugom i treæem postoperativnom danu se navodi: "Iako postoperativni tok nije bio uobièajen za zadravu, mladu osobu, nisu preduzeta blagovremena ispitivanja i adekvatno praæenje bolesnice, veæ tek kada je do¹lo do znaèajno promenjenog op¹teg stanja i vitalne ugro¾enosti."

Dijana Radoviæ tvrdi da joj je stra¹no bilo saznanje da u Srbiji ne postoji lekarska komora, kako je rekla, u smislu da ne postoji neko udru¾enje kojem su lekari neposredno odgovorni.

Otac Zorana Matiæa, preminulog posle operacije vena, takoðe na klinici Decedra, veæ sedam godina na sudu poku¹ava da utvrdi odgovornost za smrt svoga sina.

I u ovom sluèaju ve¹taci su konstatovali da su lekari na osnovu simptoma morali da se posumnjaju na emboliju pluæa, ali to do sada nije bilo dovoljno da se doðe do pravosna¾ne presude.

"To je neverovatna stvar. ©est godina se bavimo infarktom pluæa, ¹to je neoborivo dokazano, da bi sada gospoda izmislila da je reè o infarktu srca", ka¾e Matiæ.

U emisiji koja je na programu veèeras u 21 sat, "B92 istra¾uje" da li je lekarska gre¹ka uop¹te dokaziva i ¹ta æe se promeniti od januara iduæe godine kada Lekarska komora bude poèela sa radom.

b92

--
Ja sam gledao prosle nedelje ovu emisiju i bilo je price o decaku koji je imao 5 god. Nakon operaciej krajnika, imao je 5 dana temperaturu od 38+ C pri cemu mu lekari nisu davali NIAKAKVU terapiju?!??! Mislim, stavrno strasno! Pa i laik zna da ako tako visoka temperatura traje toliko dugo, da nesto nije u redu.:batina:

---

Fatalne gre¹ke i prevare doktora
Autor: Tamara Markoviæ-Subota | 08.01.2008 - 08:48

Vesna Dimitrijeviæ - Nenadiæ

Sluèaj doktorke Elmire Grubiæ koja je obmanula vi¹e od 1.000 ljudi tako ¹to ih je od najte¾ih bolesti „leèila“ ¹eæerom samo je jedno od brojnih kriviènih dela i zloupotreba koje su poèinili lekari. Naravno, krivièna dela èine i ljudi drugih profesija, ali nigde prag tolerancije nije tako visok kao kad je reè o lekarima. Jednostavno, u pitanju su zdravlje i ¾ivot.

Trogodi¹nja Anja Grahovac preminula je 4. juna pro¹le godine, dve nedelje posle operacije katarakte u oènoj ordinaciji „Iliæ“. Za njenu smrt osumnjièeni su lekari Stanoje Gli¹iæ, Bo¾idar Iliæ i Dejan Milutinoviæ, kao i serviser aparata za dovod kiseonika Milan Vasiljeviæ. Pro¹le godine istraga smrti devetnaestogodi¹nje Jelice Radoviæ, koja je preminula 9. septembra 2006. godine nakon rutinske operacije èukljeva u klinici „Decedra“, okonèana je optu¾nicom protiv lekara Slavka Tomiæa, Miodraga Stojanoviæa i Olivere Jeremiæ.

Prijave protiv ginekologa
Ova dva sluèaja nisu jedina u kojima se lekari sumnjièe za te¹ko delo protiv zdravlja ljudi i nesavesnog pru¾anja lekarske pomoæi.
Vesna Dimitrijeviæ-Nenadiæ, samostalni policijski inspektor Odeljenja za suzbijanje privrednog kriminaliteta, za „Blic“ ka¾e da je zbog ovog dela beogradska policija pro¹le godine podnela i nekoliko kriviènih prijava protiv specijalista ginekologije i aku¹erstva, koji se sumnjièe da su nesavesnim postupcima u vantelesnoj oplodnji onemoguæili pacijentkinjama da ikada vi¹e raðaju.
- Prijave su podnete protiv specijalista koji su radili u privatnim ginekolo¹kim ordinacijama, a koji su nepodobnim naèinom leèenja i bez adekvatne pripreme za reprodukciju aplikovali vantelesnu oplodnju, èime je do¹lo do pogor¹anja zdravstvenog stanja pacijenata i u pitanje su doveli ostvarivanje materinstva - ka¾e inspektor Dimitrijeviæ-Nenadiæ.
Ona navodi da uprkos tome ¹to se veæina lekara po¾rtvovano bori za ¾ivot pacijenata, ima i onih èije nesavesno leèenje rezultira fatalnim posledicama, jer pacijente posmatraju samo kroz prizmu dodatnog izvora zarade.
- Najvi¹e prijava protiv lekara podneto je zbog sumnje da su u nameri da sebi i drugima pribave protivpravnu korist saèinjavali la¾ne lekarske izve¹taje o pregledima pacijenata, koji pri tom nikada nisu ni primljeni u zdravstvene ustanove. Takve izve¹taje, overene potpisom i faksimilom lekara, pacijenti potom prila¾u uz zahteve za bolovanje, dobijanje invalidskih penzija, pa èak i za odlaganja zatvorske kazne - ka¾e Vesna Dimitrijeviæ-Nenadiæ.

Naduvavanje raèuna
Ona navodi da je zbog zloupotrebe polo¾aja u nameri ostvarivanja koristi podneto i nekoliko prijava protiv naèelnika internih odeljenja za hemodijalizu.
- Oni su osumnjièeni da su saèinjavali medicinsku dokumentaciju za kupovinu skupih lekova, koji nisu odgovarali stvarnim potrebama pacijenata. Tu dokumentaciju pacijenti su potom podnosili na refundaciju RZZO, podizali novac, a zatim ga po pola delili sa osumnjièenim lekarima - ka¾e Vesna Dimitrijeviæ-Nenadiæ. Samo u jednom sluèaju, kako ona navodi, na taj naèin pacijentu je refundirano tri i po miliona dinara za nabavku hormonskih lekova „epreks“. Zbog ovog sluèaja podnete su dve kriviène prijave.
- Pro¹le godine podneta je i prijava protiv doktorke op¹te prakse koja je u Domu zdravlja na osnovu neistinitih podataka otvorila bolovanje koleginici, koja je za to vreme u stvari bila na izdr¾avanju zatvorske kazne. Bilo je sluèajeva i da su pacijenti za vreme „bolovanja“ bili na turistièkim putovanjima ili su radili u privatnim ordinacijama - obja¹njava Vesna Dimitrijeviæ-Nenadiæ.
Beogradska policija pro¹le godine razotkrila je i nekoliko preduzeæa koja su se na veliko bavila prodajom neregistrovanih lekova. Osim ni¹ke firme „General trejd“, krivièna prijava zbog nedozvoljene trgovine podneta je i protiv „Lea farma“ iz Novog Beograda.
- Za nedozvoljenu trgovinu osumnjièeno je i nekoliko fizièkih lica koja su na crno nabavljala lekove i stomatolo¹ki materijal, a zatim ih prodavala privatnim stomatolo¹kim ordinacijama - navodi Vesna Dimitrijeviæ-Nenadiæ.

Lekari ne ¹tite kolege kriminalce
Vesna Dimitrijeviæ-Nenadiæ navodi i da se kroz dugogodi¹nje iskustvo uverila u to da nije taèno op¹te ubeðenje o lekarskoj solidarnosti sa kolegama koji su poèinili zloupotrebe.
- Svima je stalo da se osim unapreðenja rada suzbije i svaka pojava zloupotrebe. Najbolju saradnju u svim istragama na¹e odeljenje ima sa Urgentnim centrom,
KBC „Dragi¹a Mi¹oviæ“, „Be¾anijska kosa“... - ka¾e ona.
U praksi je veoma te¹ko dokazati nesavesno pru¾anje lekarske pomoæi.
- Èak i kada se ve¹taèenjem doka¾e krivica lekara, ne mo¾e se govoriti o njihovoj nameri da ugroze ¾ivot pacijenata. Uglavnom se radi o nestruènosti, nemarnosti, pa èak i umoru koji su, na¾alost, u nekoliko sluèajeva bili fatalni po ¾ivot pacijenta - ka¾e Vesna Dimitrijeviæ-Nenadiæ.

Proglasili ¾ive mrtvima
Pro¹le godine podnete su i dve prijave protiv lekara Zavoda za hitnu medicinsku pomoæ koji su po odlasku na intervenciju u stan pacijenata bez pregleda utvrdili smrt osobe, napisali potvrdu o konstataciji smrti, da bi se po dolasku policije na uviðaj utvrdilo da je pacijent ¾iv.
Oba osumnjièena lekara kriviènom prijavom se terete za nesavestan rad u slu¾bi.

blic

--

Tra¾ili tumor uni¹tili fetus

Autor: S. Tuviæ |



Tridesetpetogodi¹njem mladiæu iz Vrnjaèke banje, koji je u Klinièki centar Srbije do¹ao s te¹kim poremeæajem metabolizma, dijagnostikovan je tumor para¹titne ¾lezde. Tokom operacije, hirurzi nisu mogli da pronaðu para¹titnu ¾lezdu!? Sve se zavr¹ilo na tome da to mo¾da i nije prava dijagnoza. Èovek je nakon dva meseca umro, a obdukcija je pokazala da je dijagnoza bila prava.

Ovo je samo jedna od lekarskih gre¹aka koje su opisane u knjizi profesorke u penziji dr Marije Janèiæ-Zguricas "Tajna ljudi u belom - zapisi jednog patologa". Ceo radni vek provela je u Institutu za patologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu i Prvoj hirur¹koj klinici, tako da je materijala za knjigu bilo na pretek.
Jo¹ drastièniji primer lekarske gre¹ke, koga æe se doktorka Janèiæ seæati do kraja ¾ivota, jeste sluèaj èetrdesetsedmogodi¹nje ¾ene kojoj je dijagnostikovan tumor u stomaku, a ¾ena je bila u sedmom mesecu trudnoæe.
- ®ena je operisana na Drugoj hirur¹koj klinici. ©to je najgore, hirurzi ni tokom operacije nisu primetili da je u pitanju trudnoæa a ne tumor. Izvadili su matericu sa plodom i poslali u laboratoriju na analizu. Tek je laborant primetio da je reè o bebi. Iako se svi materijali nalaze zakljuèani u laboratoriji, taj materijal je tokom noæi nestao. Profesor koji je rukovodio operacijom ka¾njen je tako ¹to godinu dana nije mogao da bude ¹ef operativne ekipe. ©to je najgore, pacijentkinji, a ni njenom suprugu, koji su se inaèe leèili od steriliteta, nije reèena istina, veæ je otpu¹tena kao uspe¹no izleèena od tumora, na ¹ta su se oni zahvalili lekarima - prièa dr Marija Janèiæ-Zguricas.
Na¹a sagovornica ka¾e da je reagovala i tada i na svaki propust svojih kolega, meðutim, nije mogla mnogo da promeni. Knjigu je napisala zbog liène savesti, ali i da mlade kolege podstakne da budu oprezniji u svom radu.
Lekarskih gre¹aka je uvek bilo i de¹avaju se i najveæim struènjacima u vrhunskim svetskim klinikama. Meðutim, samo je u Srbiji ovo tabu tema, o kojoj se ne govori. Samo u na¹oj zemlji ne postoji zvanièna statistika koliko je ljudi izgubilo ¾ivot zbog propusta "ljudi u belom".
I danas pomno prati svaku aferu koja ispliva u zdravstvu. Zabolele su je suze roditelja Anje Grahovac koja je umrla posle operacije katarakte i Jelene Radoviæ koja je umrla posle operacije èukljeva.
- Zahvaljujuæi medijima, danas se vi¹e zna i govori o tome. Moje lièno mi¹ljenje je da je u Beogradu u poslednje vreme otvoreno mnogo vi¹e privatnih ordinacija nego ¹to je potrebno, a da nemaju za konsultante profesore koji treba da budu prisutni. Osim toga, veliki problem je ¹to kod nas mladi lekari koji zavr¹avaju fakultete misle da je gotovo s uèenjem. Medicina je oblast koja zahteva do¾ivotno usavr¹avanje, praæenje strane literature, lekari moraju da upoznaju savremene aparate. Sam lekar mora stalno da radi na usavr¹avanju, da komunicira sa svetom i da se ukljuèuje u timove za nauènoistra¾ivaèki rad. To je kljuè za uspeh svakog mladog lekara - ka¾e na¹a sagovornica.
Doktorka je u knjizi opisala i sluèaj svog kolege, profesora Medicinskog fakulteta, koji je zbog bolova u kostima karlice i kuku operisan u Specijalnoj bolnici "Banjica" i dobio dijagnozu da se radi o "benignoj leziji". Kako bolovi i dalje nisu prestajali, analize su raðene ponovo u Americi, gde je dijagnostikovano da ima maligni tumor ko¹tanog tkiva. Brzom reakcijom spasena mu je glava, ali je morala da se amputira noga. Njegove sreæe nije bila njena koleginica, takoðe profesor Medicinskog fakulteta, kojoj je na Drugoj hirur¹koj klinici dijagnostikovan tumor dojke, ali iz neopravdanog razloga nije uklonjena cela dojka, niti je poslata na zraènu terapiju. Njeno zdravstveno stanje se posle izvesnog vremena pogor¹alo i umrla je u 49. godini, zato ¹to se zakasnilo s terapijom.

Patolozi zanemareni
Prisustvo patologa tokom operacije veoma je va¾no jer je patolog taj koji daje konaènu dijagnozu.
- Sve hirur¹ke ustanove trebalo bi da imaju uz operacionu salu i histopatolo¹ku laboratoriju, opremljenu za eks tempore biopsiju, odnosno brzu biopsiju koja se obavlja za tri minuta dok je pacijent jo¹ na operacionom stolu. Na¾alost, od dvadesetak hirur¹kih klinika u Srbiji, samo pet-¹est imaju ovakve laboratorije. Razlog je ¹to se ovakve laboratorije dosta skupe, hirurzi smatraju da im ne treba mi¹ljenje patologa, da sami mogu da procene ¹ta je za operaciju, ali i to ¹to mali broj patologa ¾eli da radi brze biopsije, zbog nesigurnosti - smatra doktorka Janèiæ-Zguricas.

blic

AquArius

1. lekar


farmaceut
biohemicar
patolog


Elem,
postoji greska,
lekarska, profesionalna, ljudska, neoprostiva, opravdana..

Sta znam,
uvek sam bila misljenja da i lekara i farmaceuta mora biti manje,
da se zna koliko nas je potrebno, toliko nas i da upisuje,
pa da od nas prave efikasne srafove za sistem u celini.

Daleko smo mi,
od mnogo cega.

AnaCrvena

jasno mi je da ko radi taj i gresi,i da nekad nesto krene po zlu i nesreca se desi...umor,losa procena...
hvala bogu,ni meni,ni nekom meni bliskom se nije desilo nista kobno,ali sam u mnogobrojnim kontaktima sa lekarima dozivela dosta neprijatnosti (npr. primala depo kortikosteroide par meseci,a apsolutno mi nisu trebali-tad jos uvek nisam znala nista pa nisam sama na vreme odreagovala)...i sve te stvari su bile posledica cistog nemara,i potpunog odsustva zelje da se pacijentu pomogne,vec samo da se posao otalja...to me prosto uzasava,i gubim poverenje.
naravno,nisu svi takvi,ima casnih izuzetaka koji se trude i misle o dobru pacijenata.ali je sve vise ovih drugih.
i ja se slazem da treba da postoji bolja selekcija i strozija kontrola ljudi koji uopste upisuju medicinu(i farmaciju,naravno),i da tokom studija treba vise paznje posvetiti razvijanju osecaja da se tu ipak radi o ljudima i njihovim zivotima.
drago mi je da se kod kolega farmaceuta situacija popravlja(u smislu akcija tipa "pitajte svog farmaceuta" i sl.)

Bred

#6
Quote from: AnaCrvena on 03-02-2008, 17:31:01
...i sve te stvari su bile posledica cistog nemara,i potpunog odsustva zelje da se pacijentu pomogne,vec samo da se posao otalja...to me prosto uzasava,i gubim poverenje.

e pa tu je problem a pretpostavljam da je ekonomski momenat taj koji bi ih naterao da budu savesniji.
:wink:
a koliko ja znam, lekarima se plate povecavaju, ne drasticno ali malo pomalo.
:wink:



:news:
Lekari privedeni zbog smrti pacijentkinje
Autor: Ekipa „Blica“ |
O uzroku smrti pacijentkinje Katarine Miloradoviæ (30), koja je nakon abortusa u privatnoj klinici „Medikus“ iz Po¾arevca umrla u Beogradu, izja¹njavaæe se sud. Policija je privela istra¾nom sudiji Bobana J. (40) i Gorana R. (44), specijaliste ginekologije, Sanju N. (41), specijalistu anesteziologa, i Radomira S. (55), medicinskog tehnièara, zbog sumnje da su odgovorni za njenu smrt. Ovo je jo¹ jedna tragedija u srpskim privatnim klinikama u poslednje dve godine a da nikome od odgovornih jo¹ nije pala dlaka sa glave.

Po¾arevaèki ginekolo¹ki tim osumnjièen je da je 11. decembra 2007. godine u ambulanti izdvojenog objekta koja je registrovana u okviru privatne specijalne ginekolo¹ko-aku¹erske bolnice „Medikus“ u Po¾arevcu obavili prekid trudnoæe pacijentkinji Katarini Miloradoviæ iz Velikog Gradi¹ta, na mestu i u uslovima koji nisu predviðeni za tu namenu u pogledu prostora, opreme, kadra, sanitarno-higijenskih normi, standarda i obezbeðenja zakonske obaveze mirovanja pacijentkinje nakon date narkoze. Nakon izvr¹ene intervencije zdravstveno stanje se pogor¹alo pa je Katarina prebaèena u Urgentni centar u Beograd, gde je 12. decembra 2007. godine preminula.
Aleksandar Miloradoviæ, suprug preminule Katarine, u razgovoru za „Blic“ ka¾e da se ona prvo obratila Goranu R. koji je jedini ginekolog u lokalnom Domu zdravlja, a uz to ima i privatnu ordinaciju u Velikom Gradi¹tu i saraðuje s po¾arevaèkom klinikom „Medikus“.
- Katarina je oti¹la u Dom zdravlja i Goran R. joj je rekao da ne sme sam da uradi abortus, i zakazao joj je intervenciju u po¾arevaèkoj klinici „Medikus“. U zakazano vreme Katarina je oti¹la sa svojom majkom i, kako mi je rekla ta¹ta, u ordinaciji je bilo èetiri-pet osoba. Data joj je totalna anestezija a da prethodno nije joj uraðena ni analiza krvi, niti ju je pregledao internista. Ako i jesu, ja nemam nikakve nalaze. Èim je poèela da se budi iz anestezije, Katarina se po¾alila na bolove u bubrezima pa je prebaèena u po¾arevaèku bolnicu - prièa Aleksandar.
Meðutim, ni to prebacivanje nije i¹lo glatko, jer klinika nije imala svoje sanitetsko vozilo, veæ su èekali da ono doðe iz Velikog Gradi¹ta.
- U po¾arevaèkoj bolnici ponovo su joj dali totalnu anesteziju, iako nije pro¹lo 12 sati od prve. Katarina je zapala u komu i ujutro su je iz po¾arevaèke bolnice prevezli u Urgentni centar u Beograd. Nije se budila iz kome i oko 23.55 je preminula - nastavlja s prièom Aleksandar.
Katarina, ka¾e Aleksandar, nikada nije imala zdravstvenih problema, osim ¹to je ponekad bila anemièna. Meðutim, strahovito se pla¹ila lekara.
- Katarina je bila prinuðena da se obrati ginekologu Goranu R. jer je on bio jedini u Domu zdravlja - ka¾e Aleksandar.
Po¾arevaèki sluèaj nije, na¾alost, usamljen. Kao i prethodne sliène sluèajeve, prati ga æutanje lekara. Juèe nismo uspeli da dobijemo komentar od lekarskih udru¾enja na ovu temu, a ginekolozi koje smo kontaktirali odbili su da se izjasne.
S druge strane, u Beogradu se trenutno vode sudski postupci protiv lekarskih timova zbog smrti Jelice Radoviæ (19) i Anje Grahovac (3). Jelica je operisana od èukljeva i tom prilikom dobila sepsu od koje je potom umrla. Postupak se u tom sluèaju vodi protiv troje lekara i vlasnice klinike „Decedra“. Vanraspravno veæe Treæeg suda tra¾ilo je doradu optu¾nice krajem februara ove godine.
Maloj Anji Grahovac operisana je katarakta i nije se budila iz kome do smrti. Istraga je pokrenuta protiv lekarskog tima i vlasnika klinike „Perfekta“ koji je ustupio prostorije ordinaciji „Iliæ“.
Lekari VMA utvrdili su da je devojèica umrla usled nedostatka kiseonika izazvanog tokom operacije.
Ve¹taci sudsko-medicinskog odbora Medicinskog fakulteta u Novom Sadu potom nisu utvrdili uzrok smrti, pa je Okru¾no tu¾ila¹tvo u Beogradu zatra¾ilo novo ve¹taèenje od njih, a ve¹taèenje aparata je poverilo tehnièkom fakultetu u Beogradu.
Tu¾ilac Gordana Èoliæ, ¹ef Treæeg op¹tinskog tu¾ila¹tva u Beogradu, ka¾e za „Blic“ da je problem utvrðivanja lekarske gre¹ke neprincipijelna lekarska solidarnost.
- Tu¾ila¹tvu i sudu je neophodna saradnja lekara, kada vode postupak, jer sami ne poznaju medicinu. Lekari moraju da ve¹taèe postupak svog kolege. Tu èesto nastaje problem, jer se ustruèavaju da optu¾e kolegu, èak i ako ga ne poznaju. Njihov odnos nije moralan, veæ kastinski. Valjda razmi¹ljaju: „To mo¾e i meni da se desi.“ Sudije i tu¾ioce je lako „prevariti“ u razlici izmeðu sluèaja i gre¹ke - ka¾e tu¾iteljka Èoliæ.
Jasmina Lehlajtner, predsednica Udru¾enja za za¹titu prava pacijenata „Re-akcija“. ka¾e za „Blic“ da problem le¾i u sistemu.
- Lekarska komora Srbije mora da defini¹e ¹ta mo¾e biti ne¾eljeni tok leèenja, komplikacija u leèenju, nesavesno leèenje, a ¹ta mora biti okarakterisano kao lekarska gre¹ka i na taj naèin taèno definisati, pojasniti odgovornost lekara u procesu leèenja - obja¹njava Jasmina.
Prema njenim reèima, udru¾enje „Re-akcija“ za godinu dana postojanja registrovalo je skoro 250 predmeta o pretrpljenoj ¹teti pacijenata u procesu leèenja, a veæina njih imala je trajne posledice. Neki su, na¾alost, umrli.

Spremao za poroðaj ¾enu koja nije trudna!
Aleksandar i Katarina Miloradoviæ u braku su bili osam godina i imaju sina koji pohaða prvi razred osnovne ¹kole. U èije ruke su ovi ljudi nevoljom uterani svedoèi jo¹ jedno saop¹tenje policije. Iz „Medikusa“ je priveden i Velibor B. (41) zbog sumnje da je tokom 2008. kao odgovorno lice leèio i pripremao za poroðaj M.M., iako je znao da nije trudna! Policija ga sumnjièi da je na ovaj naèin pribavio sebi protivpravnu imovinsku korist, a na ¹tetu pacijentkinje.

Suvlasnik „Medikusa“ osuðen zbog mita
Klinika „Medikus“ je zbog uoèenih nepravilnosti u radu veæ bila na meti inspekcije Ministarstva zdravlja, ali zahvaljujuæi podmiæivanju izbegli su ozbiljnije sankcije. U martu ove godine sud u Po¾arevcu izrekao je nepravosna¾ne presude kojima je inspektor Ministarstva zdravlja Dragan Draganac iz Beograda osuden na 18 meseci zatvora za primanje mita, a suvlasnik klinike „Medikus“ Velibor Bojoviæ i Vladan Milenkoviæ, koji je u vreme izvr¹enja kriviènog dela bio inspektor policije, na po ¹est meseci zatvora za davanje mita. Draganac je od Bojoviæa tra¾io i dobio 500 evra kako ne bi napravio zapisnik i pokrenuo prekr¹ajni postupak zbog nepravilnosti u radu „Medikusa“.

Kad se zatvara klinika
Po Zakonu o zdravstvenoj za¹titi, privatne zdravstvene firme mogu biti uga¹ene ukoliko vlasnik vi¹e od tri puta bude ka¾njen zbog obavljanja delatnosti za koju nije registrovan, ili ukoliko takvu zabranu izrekne zdravstveni inspektor zato ¹to ne ispunjavaju uslove za rad.

blic



Lekar okrivljen za smrt male Anje ponovo radi

Autor: V. Z. C. - P. V. |

BEOGRAD - Sedamdesettrogodi¹nji penzionisani anesteziolog Stanoje Gli¹iæ, prvoosumnjièeni za smrt trogodi¹nje Anje Grahovac koja je umrla 4. juna 2007. posle rutinske operacije katarakte na privatnoj klinici „Perfekta“, i dalje radi s pacijentima u privatnim klinikama.

- Moj prijatelj mi se javio u èetvrtak i rekao mi da je imao operaciju na jednoj privatnoj klinici. Isprièao je kako se iznenadio kada je video da æe mu anesteziolog na operaciji biti Stanoje Gli¹iæ. Mog deteta nema i mi jo¹ èekamo pravdu, a on je nastavio da radi, kao da se ni¹ta nije dogodilo - ka¾e Aleksandar Grahovac, otac male Anje.
Dr Tanja Radosavljeviæ, direktor Lekarske komore, rekla je za „Blic“ da ne mo¾e da ka¾e ni¹ta u vezi smrti male Anje jer æe se „time baviti Sud èasti Lekarske komore, koji je u procesu formiranja i koji æe biti potpuno nezavisno telo“. Inaèe, uspostavljanje Suda èasti se stalno odla¾e, a najavljeno je da æe prvo odluèivati o postupcima lekara koji su operisali mali Anju.
Jasmina Lehlajtner, predsednica Udru¾enja za za¹titu prava pacijenata „Re-akcija“, ka¾e za „Blic“ da je nedopustivo da anesteziolog Gli¹iæ i dalje radi.
- On sam bi sam morao da prestane da radi, posle svega. Svi osumnjièeni lekari morali bi da budu suspendovani, dok se ne donese presuda. To bi bio pritisak i na pravosuðe da ubrza takve postupke. Ovako, sudski postupci idu sporo, a lekarske licence se izdaju bez obzira na to da li je neko tereti ili ne. To je jedan ðavolski krug i sistemski problem, koji samo dr¾ava mo¾e da re¹i. Potrebna je jaka volja ministarstva pravde i zdravstva da se naðe neko re¹enje da bi se iz toga iza¹lo - ka¾e Lehlajtner.
Ona istièe da je Inspekcija Ministarstva zdravlja beskoristan organ koji samo vr¹e uvid u lekarsku dokumentaciju.
- Kada im se obratite da za neèiju struènost i kvalitet rada, odgovaraju da nisu nadle¾ni i poruèuju da se obratite struènim ustanovama koje ne navode. Naravno da ih ne navode, jer u Srbiji ne postoje takve ustanove. Lekarska komora bi bila du¾a da vodi raèuna o takvim stvarima, ali ona to ne radi. Ona tek mora da defini¹e ¹ta je lekarska gre¹ka. Mi se zala¾emo za formiranje Nacionalne kancelarije za za¹titu prava pacijenata - navodi Lehlajtner.
Anja Grahovac se nije probudila iz anestezije posle operacije katarakte koju su 21. maja 2007. obavili lekari oftalmolo¹ke ordinacije „Iliæ’“ na privatnoj klinici „Perfekta“. Potom je pala u komu i prebaèena je na Institut za majku i dete, gde je preminula 4. juna. Zbog sumnje da su nesavesno pru¾ili lekarsku pomoæ uhap¹eni su anesteziolog Stanoje Gli¹iæ, suvlasnik oène ordinacije „Iliæ“ Bo¾idar Iliæ, Milan Vasiljeviæ, serviser aparata za dovod kiseonika, i vlasnik klinike „Perfekta“ Dejan Milutinoviæ.
Osumnjièeni su pu¹teni iz pritvora krajem oktobra pro¹le godine nakon ve¹taèenje sudsko medicinskog odbora Medicinskog fakulteta u Novom Sadu. Tim ve¹taèenje nije utvrðen taèan uzrok smrt male Anje i dato je nekoliko razlièitih varijanti. Nezavisni struènjaci, koje je „Blic“ odmah konsultovao, kao na primer Hajrija Mujoviæ Zorniæ, iz Udru¹enja za medicinsko pravo ocenili su da je u pitanju nepotpuno i kontradiktorno ve¹taèenje. Okru¾no tu¾ila¹tvo je tra¾ilo od novosadskih ve¹taka da ponovo ve¹taèe. U suprotnosti sa postojeæim ve¹taèenjem je nalaz obducenta sa VMA, u kojem se navodi da je devojèica umrla zbog nedostatka kiseonika.

Èeka se ve¹taèenje
Istraga za smrt Anje Grahovac trenutno stagnira jer se èeka ve¹taèenje aparata za dovod kiseonika koje treba da obavi Ma¹inski fakultet u Beogradu. Struènjaci Ma¹inskog fakulteta su prihvatili da obave ve¹taèenje, ali su tra¾ili da bude prisutan i predstavnik preduzeæa koje je proizvelo aparat, a koje se nalazi u inostranstvu.

blic

Bred

PRESS
CRNE TAJNE BELIH MANTILA

O lekarskim gre¹kama u Srbiji se retko govori. Naravno, to ne znaèi da ih i nema. U svojoj knjizi doktor Marija Janèiæ-Zguricas otkriva neverovatne sluèajeve koji se nikada nisu na¹li pred Sudom

SPASAVAJU, ALI PONEKAD I UPRSKAJU... Najèe¹æi uzroci gre¹aka su nehat, nepa¾nja, pa èak i neznanje

Lekarske gre¹ke u Srbiji nisu omiljena tema, posebno kada je reè o ljudima u belim mantilima. O propustima se ne govori, istina se preæutkuje, krivci se ne ka¾njavaju. Jedina satisfakcija porodicama nastradalih su povremene suspenzije medicinskog osoblja. Dok bol ne proðe, dok se sluèaj ne zaboravi. Patolog u penziji, profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, dr Marija Janèiæ-Zguricas objavila je knjigu „Tajne ljudi u belom - zapisi jednog patologa".



Korice knjige koja otkriva sve ¹to je preæutano i zata¹kano... Dr Marija Jancic-Zguricas

Reè je o zbirci lekarskih propusta, neverovatnih gre¹aka koje su u toku njenog radnog veka uèinili brojni lekari. Ka¾e da nije imala nameru da bilo koga optu¾uje niti da bilo koga okrivljuje. To i nije njen deo posla. ®elja je bila da se mlaðe generacije poduèe, da se na neèemu nauèe. Da ne ponavljaju tuðe gre¹ke.

- Verujem da æe se neko zapitati za¹to pi¹em o neèemu ¹to se dogodilo pre 30 i vi¹e godina - ka¾e Marija. - Razlog je jednostavan: ono ¹to se dogodilo, mo¾e se ponoviti. Tokom svog radnog veka bila sam svedok najte¾ih gre¹aka za koje niko nije odgovarao. Na¾alost, nisam mogla da utièem da li æe se neko primereno kazniti ili osuditi. A najèe¹æi uzrok lekarskih gre¹aka su, po pravilu, nepa¾nja, nedovoljno anga¾ovanje, nehat, naposletku i samo neznanje.

„Uspe¹no" operisali trudnoæu

Dok prelistavamo stranice zanimljive, ali i potresne knjige, pa¾nju nam privlaèi sluèaj 46-godi¹nje ¾ene. Reè je o osobi koja se godinama leèila od steriliteta i kojoj su, da zlo bude veæe, u stomaku pojavio tumor. Barem su tako lekari mislili. Na¾alost, tek kada su obavili operaciju i „tumor" izvadili, shvatili su da je reè o fetusu deteta.

Priznata i nemoæna

Doktorka Marija Janèiæ-Zguricas poèela je da radi na Institutu za patologiju davne 1958. godine. Svojim znanjem dala je doprinos na Medicinskom fakultetu od 1973. pa sve do 1984. godine, najpre kao docent, a potom i kao profesor. Usavr¹avala se u Francuskoj, Engleskoj i Americi, ali je steèeno znanje primenila u Srbiji. Njena specijalnost bile su biopsije eks-tempore, odnosno davala je mi¹ljenja dok je pacijent jo¹ uspavan na operacionom stolu, kako bi lekari znali ¹ta dalje. Prva je ¾ena doktor meðu svojim kolegama, njeno mi¹ljenje je uva¾avano na svim klinikama, ali je èesto ostajala nemoæna pred zidom æutnje. Knjige su jedini naèin da saop¹ti ono ¹to zna. Do sada je objavila pet samostalnih dela i mada je odavno u penziji nastavlja da pi¹e.

- Kada su videli ¹ta su uèinili, da su ubili neroðeno dete sa sve matericom, bilo je stra¹no - seæa se na¹a sagovornica. - Naèelnik me je zamolio da ga stavim u formalin i zakljuèam. Na¾alost, kada sam ujutru stigla na posao, vitrina je bila obijena, a fetus je nestao. Na hitnom kolegijumu ugledne hirur¹ke klinike odluèeno je da se sve preæuti. Ni braènom paru, koji se godinama leèio od steriliteta, ni¹ta nije reèeno. Neobrazovana ¾ena je lako prihvatila lekarsku izmi¹ljotinu. ©tavi¹e, zajedno sa suprugom, do¹la je da se zahvali lekarima koji su je"spasili". Lekar, koji je bio odgovoran za ovaj krupni previd, ka¾njen je tako ¹to mu godinu dana nije omoguæeno da bude ¹ef ekipe. Posle toga se sve zaboravilo, kao da ni¹ta nije bilo.

Ako se ne¹to lekarima ne mo¾e zameriti, to je èinjenica da ne prave razliku izmeðu pacijenata i svojih kolega. Gre¹e i na jednima i na drugima. Tako su recimo profesoru Medicinskog fakulteta u Beogradu konstatovali „benignu leziju" koja je bila odgovorna za nepodno¹ljive bolove u kostima karlice i kuka. Na¾alost, ni posle obavljene operacije, bolovi nisu utihnuli. Profesor se za pomoæ obratio i kolegama u Americi, koji su ubrzo ustanovili da je reè o malignom tumoru ko¹tanog tkiva. Uspeli su da mu spasu ¾ivot, ali ne i nogu koju su morali da amputiraju.

fakti

n Trogodi¹nja Anja Grahovac iz Zemuna umrla je posle operacije katarakte

n Petogodi¹nji Stefan Gavriloviæ umro je od trovanja krvi posle operacije krajnika. Na suðenju lekaru iz Instituta za majku i dete doneta je prvostepena oslobaðajuæa presuda

n Jo¹ jedan primer nerazja¹njene gre¹ke lekara je smrt Jelice Radoviæ (19) koja je operisala èukljeve u privatnoj klinici „Decedra", a èetiri dana kasnije je preminula od sepse i ambolije pluæa

n U Treæem op¹tinskom sudu u Beogradu vodi se i sudski proces protiv vi¹e lekara jer su pacijentkinji oboleloj od raka nakon operacije ostavili u telu gazu. Sumnja se da je ovaj propust ubrzao smrtni ishod

Gre¹e na svima

Njegova koleginica, medicinska sestra, na¾alost, nije bila te sreæe. Na Drugoj hirur¹koj klinici ustanovili su joj tumor dojke, ali joj ona nije u potpunosti uklonjena, niti je upuæena na potrebno zraèenje. Nikada nije ustanovljeno ko je odgovoran za ovaj propust. Nesreæna ¾ena je umrla u 49. godini. Slièno je pro¹la i jedna 25-godi¹nja trudnica koja je smræu platila poverenje u na¹e lekare. Reè je o ¾eni udatoj za Engleza koji je radio u Sijera Leoneu. Dva meseca uoèi poroðaja vratila se u Beograd, nadajuæi se da æe ovde najbolje proæi. Prevarila se. Ubrzo je dobila ¾uticu, zbog èega se i obratila Infektivnoj klinici. Svi simptomi su ukazivali na malariju, ¹to i nije èudno kada se znalo odakle dolazi. Meðutim, tehnièar koji je obavio jednostavan test na ovu tropsku bolest, zakljuèio je da je rezultat negativan. Bez dalje pretrage, lekari su se slo¾ili. Samo nekoliko dana kasnije, stanje se naglo pogor¹alo, pri èemu se ¾ena i porodila. Rodila je mrtvo dete uveliko zara¾eno malarijom. Ubrzo je i sama pacijentkinja pala u komu iz koje se nije probudila. Rezultati autopsije su pokazali pora¾avajuæu gre¹ku lekara.

Porodica preminule je zahtevala da se rezultati provere u Londonu, ali je tu¾ba izbegnuta samo zahvaljujuæi nedostatku èvrstih dokaza, koji bi dokazali lekarsku gre¹ku.

Puno je primera koje Marija navodi u knjizi. Na¾alost, veæina odgovornih nikada nije osetila posledice svojih gre¹aka.

- Odgovarajuæih kazni nema ni danas, ali su mediji uticajniji, pa se barem ponekad mo¾e saznati ¹ta se zaista dogodilo u lekarskoj praksi - ka¾e autor knjige. - Pa¾ljivo pratim svaki sluèaj o kome se pi¹e i svaki od njih me boli. Znam da u privatnim ordinacijama èesto nemaju uslova da reaguju u sluèaju komplikacija, pa su i posledice èesto fatalne. Nadam se, ipak, da æe oni koji najpre polo¾e zakletvu da æe spasavati ¾ivote, biti i ka¾njavani kada ih gre¹kom i uni¹te.

®rtva lekarske gre¹ke... Srðan Kne¾eviæ, sportski komentator RTS-a

DO©AO NA NOGAMA, KUÆI SE VRATIO U KOLICIMA

Zahvaljujuæi gre¹ki lekara i sportski komentator Srðan Kne¾eviæ postao je kvadriplegièar. Prve simptome bolesti Srðan je osetio neposredno posle prenosa rukometne utakmice Jugoslavija - Hrvatska na Evropskom prvenstvu u Sevilji 1996. godine. Ote¾ano je disao, bio je malaksao, bolele su ga desna ruka i noga. ©est meseci kasnije lekari su ustanovili dijagnozu: diskus hernija vratne kième. Operacija je bila neizbe¾na. U bolnicu je oti¹ao s nadom da æe hirur¹kom intervencijom otkloniti probleme koji su ga muèili. To su mu, uostalom, lekari i obeæali. Na¾alost, pogre¹an potez hirurga Radeta Repca, koji ga je, kako je Kne¾eviæ isticao kasnije operisao pod dejstvom alkohola, bio je dovoljan razlog da na¹ kolega zauvek ostane nepokretan. Morao je da se suoèi s kvadriplegijom, oduzeto¹æu sva èetiri ekstremiteta. Sa time je ¾iveo jo¹ desetak godina, da bi 2006. godine, neposredno posle objavljivanja autobiografske knjige „Sanjam da te dr¾im za ruku", preminuo. Iako je srpsko novinarstvo ostalo bez velikog imena, a Sofija Kne¾eviæ bez oca, krivac za to nikada nije ka¾njen. I danas obavlja lekarsku praksu!

M. MAJSTOROVIÆ

mirror-girl

Ma dajte,postoje mnoge situacije,kada se u bukvalu preko noci primete teskoce,odmah kod lekara i za manje od mesec dana je sve gotovo,a za pare da ne govorim,koliko su se para samo najele vaske iz VMA i drugih klinika,i nista,znate,zao nam je ali zivot ide dalje! samo ne znam ciji!

Izgubila sam veru u sve zivo ali u sebe nisam!
I kad nahranis sva gladna usta medicinskih strucnjaka na kraju iz njih izlazi samo ZAO NAM JE!!!!! Kome je zao!? Njima sigurno nije!
A zaklela sam se da ce taj doktor koji je napravio fatalnu gresku i ubrzao proces i oduzeo mozda cak i godinu dana zivota mog andjela,platiti jednog dana! na VMA su nam rekli da treba da ga tuzimo...I sta bih time dobila,kada njega nema,nikakva presuda mi nista ne znaci!
A taj skot,zazalice,pa makar mi to bilo poslednje u zivotu!I to sam mu i rekla,na sta je samo spustio glavu...

frckica-j

Uh Mirrorko, te¹ka prièa! Hvala Bogu, takvo mi se ne¹to nije desilo. Ne daj se!!!  :jub:

Bred

da, daleko bilo ...

svakako si trebala da ga tuzis ili da ga tuzite jer tako isto moze pogresiti na nekom drugom, ako me kapiras?
:ohwell:

mirror-girl

Znam,ali u tim trenucima me je bilo briga za druge,najiskrenije kazem!
Nisam sebicna,ali tada je citav svet mogao da nestane,svejeno bi mi bilo...

Ali sticice ga kazna,ne samo nebeska,vec ova nasa,ali to svakako nece biti preko suda,postoje mnoe druge metode koje nece omanuti,a ja mogu da cekam...

Bred

dobro, ja verujme da svakog kazna kad tad stigne pa makar i na trecem kolenu ...

:wink:

mirror-girl

Ne,ne treba da zbog greske ispastaju njegovi vec on!
svako treba da snosi odgovornost za ono sto je ucinio!

frckica-j

Tako je Mirrorko. Nemoj da se ljuti¹ na mene ¹to æu ovo reæi, ali nemoj u toj osveti da ode¹ predaleko, da se spusti¹ na njegov nivo. Samo to ne. A ostalo...pa ima mnogo naèina.  :jub: