Depopulacija Srbije i Vojvodine

Started by Bred, 11-07-2007, 16:13:54

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Izvor: Tanjug 
Novi Sad -- Populacija u Srbiji meðu najstarijima u Evropi, za dve-tri decenije mo¾e doæi do nedostatka radne snage, ka¾e Slavica Ra¹ajski.

Pomoænica vojvoðanskog sekretara za demografiju, porodicu i dru¹tvenu brigu o deci ka¾e da bi onda Srbija morala da uvozi radnu snagu iz okolnih zemalja. Ukoliko ne bi do¹lo do promene u demografskim kretanjima, stanovni¹tvo Vojvodine bi se za manje od 70 godina moglo prepoloviti, ka¾e ona.

"Svake godine (u Vojvodini) oko 10.000 ljudi vi¹e umre nego ¹to se rodi", rekla je ona na konferenciji za ¹tampu.

Na teritoriji Vojvodine proces depopulacije je konstantan, rekla je ona i naglasila da od 1989. godine svih 45 op¹tina na teritoriji Pokrajine ima negativni prirodni prira¹taj.

Ona je podsetila i na izve¹taj Fonda za populaciju Ujedinjenih nacija koji ukazuje na to da Srbija ima jednu od najstarijih populacija u Evropi i svetu.

Prema njenim reèima, nizak nivo raðanja, koji je blizu 30 odsto ispod potrebe za reprodukciju stanovni¹tva i starenje stanovni¹tva, jer proseèna starost stanovni¹tva iznosi oko 40 godina, dve su bitne karakteristike demografskog razvoja stanovni¹tva u Vojvodini.

Udeo starih od 60 i vi¹e godina u ukupnoj populaciji je 21 odsto i nadma¹uje udeo mladih starosti do 19 godina, koji iznosi 18 odsto, rekla je Slavica Ra¹ajski.

Ona je iznela i podatak da se raðanje dece odla¾e za kasnije i da je proseèna starost prvorotkinja oko 27 godina, a da se "regulacija" raðanja i dalje odvija uglavnom abortusima, po kojima je Srbija meðu prvima u Evropi.

Kao odgovor na negativne demografske parametre dobijene popisom stanovni¹tva 2002. godine, Skup¹tina Vojvodine je, kao strate¹ki dokument, 2004. godine donela Program demografskog razvoja AP Vojvodine sa merama za njegovo sprovoðenje, podsetila je ona.

U 2005. godini zapoèeto je regresiranje dela tro¹kova boravka u pred¹kolskim ustanovama za dete treæeg i èetvrtog reda, dok novèano davanje za prvo dete iznosi 30.000 dinara, za blizance 400.000 dinara i 600.000 dinara za porodice u kojima se rode trojke, odnosno èetvorke, precizirala je ona.

Ona je rekla da su pored ovih ekonomskih mera, radi za¹tite i unapreðenja reproduktivnog zdravlja adolescenata, osnovana savetovali¹ta za reproduktivno zdravlje mladih na nivou primarne zdravstvene za¹tite po op¹tinama u Vojvodini.

b92

pop

Stvarno nisam rasista, ali mene jos vise brine cinjenica da Romi imaju po 6-7 ili vise dece, a fakultetski obrazovani bracni parovi (da ne kazem intelektualci generalno) u proseku po jedno dete. Kako ce da nam izgleda zemlja za 50-70 godina, ne zelim ni da zamislim.
Mislim da je trenutno najveci akt patriotizma u Srbiji upravo pravljenje i radjanje dece. Zato zavrsavajte fakultete (narocito mislim na zensku populaciju) i ako vam to materijalni uslovi dozvoljavaju, vencavajte se i radjajte male bebe pre nego sto to postane prekasno ili previse rizicno  :)

Bred

[off]a ti ces nam to pokazati i dokazati na sopstvenom primeru? tacnije vi [/off]:)

Darker

jooooooooo
:Bog
©to ka¾e jedna fina osoba: hoæu da raðam male ljude a ne Srbe :wink:

Smrda

Ovaj Pop stvarno znada zbori...
ja sam istog misljenja,samo zanemarujemo jednu cinjenicu,
a to je da upravo ti obrazovani ljudi posmatraju svet malo drugacije od ostalih neobrazovanih(da ne imenujem grupe)
ja prva ne bih rodila dete kome ne mogu da pruzim sve ono sto smatram da je potrebno za solidan(ne luksuzan) zivot..
I upravo u tome lezi zec...
Ko moze danas da izdrzava vise od 2 deteta...sa nsaim standardom i to je vec luksuz...if me razumete?

wolfeitzckie

 Ма вараш се Смрдо, где има за двоје, има и за троје или четворо. Е сад, неће баш свако на факс, мора неко д'остане на њиви, ал' кад их имаш око пешес, онда се некако жито раздвоји од  кукоља, паметни од ових глупљих, амбициозни од ових што нису

pig_am_am

to je kod nas i problem. pametni se uopste ne razmnozavaju.
zemlja takva.
kukolj ko besan,a zita ni za leba.

zoe

Била сам убеђена да што је стандард и образовање више то је породица мања... Тако је бар у нашим крајевима. У руралним пределима, породице су бројније...
Али, упознах људе из развијених земаља који су могли само тужно да ме гледају кад им рекох да имам само једног брата. Углавном су ти моји другари из шесточланих породица (дакле, четворо деце), а један Немац је из породице која броји чак 10 чланова! Занемела сам и одушевила се! :)

И зашто је Немачка моћна? Зашто је Кина моћна?
Зато.

pig_am_am

zato sto je slozna.
...kuca nije tesna....

Adonis_Vernalis

Svaka prosecna Irkinja sanja o tome da ima bar cetvoro dece. I Irac, isto. I, da vidis cuda, naprave ih. Bar cetvoro. A Irska, slozicete se, nije neka egzoticna drzavica oko Polutara, no visoko razvijena evropska drzava. Ili bar grabi tome drustvu.

No, u susednoj Engleskoj nije bas tako. Veliki broj Engleskinja uopste ne zeli ni da se uda, da jedan delic svoje slobode ulozi u porodicu, a kamoli decu da ima.

Za Skotsku ne znam. Willie? Neka informacija "iz prve ruke"?

Gde je tu kvaka? M? Ili nema kvake? Pobrkali se loncici?

wolfeitzckie

 Па то Зое, то сам хтео рећи. Чак мислим да што је више деце,  на време ће научити основне законитости сналажења у животу, увидеће да нису тако посебни, а сами ће имати више слободе да се слободније развијау, са мање спутавајуће родитељске бриге. Наравно, за то је потребно мање себичности а више широкогрудости. А ово је време себичности.

pig_am_am

sad je pitanje meri li se bogatstvo u novcu ili u deci...

Smrda

Jao,za te Irce ste vala u pravu...
Ssvaki moj drugar tamo,ima bar 5 brace i sestara...bar..
A da ne kazdem da znam one koji imaju po 8...
Ali,i oni tamo kazu da im je u periodu tranziciije natalitet jako opao...
imali su samo po 3 :hmm

Mozda ja nisam u pravu,ali,kazem,gledam samo kroz sebe..
Nisam bas sigurna prvo da bih stigla da gajim vise od 3,drugo..sa cime,u kojoj zemlji,sa kojim standardom?
Mozda zvuci sebicno,ali mislimda bih pre zelela da imam dvoje,kojima mogu sve da dam,nego 4ro,za koje ne znam kako cu,pa povuci potegni...
(ne znam,bre,ovo je bas ozbiljna tema! :wall:)

zoe

Аууу, професоре, биће да су жене свему криве? :>
Канда Ирац и Енглез исто размишљају.

pig_am_am

pa dakle... pomazu li u tome neke trave?  :K