Kina, za zaljubljenike...

Started by Adonis_Vernalis, 12-07-2007, 17:54:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Enea

                         Chi a.k.a Ki


" U kineskoj kosmologiji, odakle potiče i japanska, izvor svih stvari je tao, zakon svemira. lz taoa proizilazi jedno ili postojanje. Odatle se polarizuju dve sile, jin i jang, koje su suprotne, ali se dopunjuju. Reč je o igri između jina i janga, oseke i plime, između dva principa, što stvara energiju ki (ili chi, kako je nazivaju Kinezi), pa tako dva postaju tri. Ki je "nematerijalni dah" o čemu piše Lao-Tse u delu "Tao-te-king«. Postoji, u mnogim oblicima, od najčistijeg, kao što je svetlost, do najčvršćeg kao što je granit. "

" Prema drevnoj filozofiji, vašu osnovnu građu odredio je vaš "prenatalni ki" koji se stiče u trenutku začeća, a zavisi od starosti i zdravlja vaših roditelja, s tim što na njega deluju i okolnosti vašeg rođenja. Taj prenatalni ki, koji se nalazi u području bubrega, ne može se uvećavati, nego se može samo prazniti zbog lošeg načina života ili, u najboljem slučaju sačuvati, živite li mudro. Umerenost je jedini način da se sačuva to dragoceno skladište energije. Ki uništava svaka zloupotreba organizma, kao na primer uzimanje tableta za smirenje, kasno leganje, preteran rad na duže vreme. Kod žena on slabi zbog tudnoće, kod muškaraca zbog seksualne aktivnosti. "Postnalni ki" međutim, neprekidan je priliv energije. Taj ki dobijamo iz zemije - ishranom i s neba - disanjem. Treba obratiti pažnju i na jedan i na drugi ki. "

   Vežba

" Neki oblici vežbe su neophodni, i morate biti u dobroj kondiciji. Svako vežbanje koristi, ali ako želite povećati ki, biće vam potreban istočnjački sistem koji se zasniva na finoj energiji. Hatha joga je odličan oblik vežbanja jer isteže sve meridijane i reguliše disanje. Tai-chi i Aikido takođe povećavaju ki, poboljšavaju disanje, a telo čine elastičnim i mekim. Te veštine i vežbe u njima su različite, one povećavaju ki, a ujedno su i oblici samo-shiatsua, koji ponekad mogu biti i delotvorniji a u njima ćete sigurno više uživati nego u pritiskanju svojih meridijana. "

" Ki je jedna od najčešće pogrešno upotrebljavanih reči u aikidou. Često je shvatan kao nešto "mistično",  izvan uobičajene vežbe, neka vrsta "super moći"  čiju tajnu mogu da dostignu samo nekolicina odabranih. Ne postoji direktan prevod reči Ki na engleski (kao ni na srpski, prim. prev.), ali obično se prevodi kao "životna sila" ili "unutrašnja snaga", pri čemu oba izraza mogu da zamagle objašnjenje još više.
      Ovaj članak nije napisan sa ciljem da se porekne postojanje Ki-a ili da se pokaže da postoji neka vrsta magične sile moćnija nego prosta fizička snaga, već je samo pokušaj da se demistifikuje ova strana aikidoa.
No, sta je Ki? Ja mislim da se Ki sastoji od četiri elementa: koncentracija, koordinacija, imaginacija i verovanje u sebe. "

                                                    taken from: aikido magazines






Enea

http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,8044.0.html (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,8044.0.html)

Rokenrol

Samo sam na brzinu svratio jer nemam vremena,ali moram da ostavim post,pridruzujem se zaljubljenicima u Kinu..Uvijek sam se divio toj zemlji,i ona mi je jedna od prioriteta da je vidim tokom svog kratkog zivota.Sa jedne strane istorija...sa druge moderni gradovi,oblakoderi...i kad tad cu otici u Hong Kong da vidim njihovu proslavu nove godine i cuvene vatromete... :wink:

morska_vila

za pocetak kinu da dozivimo na dostupnije nacine: hranom! toplo preporucujem odlazak u najblizi kineski restoran  :lol:

dancho


Enea

#50
onaj u kome radi nash kolega nikolay  :wink:

kad se samo setim.. nekada je na trgu, kod staklenika postojala 'kucja' , trafikica u kojoj su pravili neku kinesku klopu za poneti.
devedesetih to je bilo omiljeno mesto okupljanja tadashnjih rejvera, pred odlazak na zabavu.
chini mi se da je ta ista 'kucja' sada u Bulevaru Z. Djindjicja..

morska_vila

bez obzira u koji zalutate, probajte za pocetak kiselo ljutu supu sa bambusom  :roll:

Smrda

ja preporucujem Makao..
a i Li,tamo su super kombinacije,
a cene su pristojne,procija je oko 300,400 din..i ooogrooomna je...

Cecilly

Skoro je otvoren kineski Grand restoran kod pijace u Zemunu. Odlican je.
malo je skuplji, ali klopa je fenomenalna.
Ja uvek uzimam piletinu sa ananasom slatko-kiselom sosu, i mogu vam reci da je ovde najbolja.

Enea, "Luda kuca" kiosk postoji u Bulevaru Z. Djindjica, ali nije nista specijalno. Gledala sam kako prave hranu.
Imaju neku smesu koju ubace u, bukvalno, svaki sos, tako da sve ima isti ukus.
A "Luda kuca" restoran se nalazi u Vlajkovicevoj (bar je nekad bio tamo,nisam dugo prolazila).
Ja sam tu prvi put probala kinesku klopu!

AquArius

O Kini,
ne o kineskim restoranima u Beogreadu,
jer za ovo drugo,
imamo i teme druge.

:cvet

Adonis_Vernalis

#55
Ciklus predavanja i filmova o kineskoj civilizaciji, kulturi i drustvu

Sva predavanja i projekcije pocinju u 19 h, u Amfiteatru V Filoloskog fakulteta. Filmovi su na kineskom, sa engleskim prevodom. Ulaz: slobodan.

Program:

1) Savremeni kineski film - reditelji 5. i 6. generacije (Jelena Gledic, dipl. sinolog) 22.11.2007.
2) Mjuzikl: "Mozda - Ljubav" (2005). Reditelj: Peter Chan. 29.11.2007.
3) Pokret kao izraz - od tradicionalnih izvodjenja u Kini ka Evroamerickom performansu (Jelena Guga, doktorant Univerziteta umetnosti) 6.12.2007.
4) Otkrice: "Mongolski ping-pong" (2005). Reditelj: Ning Hao. 13.12.2007.
5) Kontroverze priznanja: malo poznate cinjenice jugoslovensko-kineskih odnosa 1947-1955 (Jovan Cavoski, magistar istorijskih nauka) 20.12.2007.
6) Humor: "Kineska odiseja 2002" (2002). Reditelj: Jeffrey Lau 27.12.2007.
7) Zlatno doba kineskog filma 1930-1950 (Miroljub Stojanovic, teoreticar filma) 14.02.2008.
8) Vreme: "Pod bljestavim sjajem sunca" (1995). Reditelj: Jiang Wen 21.02.2008.
9) Klasicna kineska poezija (Lu Tongcun, profesor kineske knjizevnosti i jezika) 28.02.2008.
10) Greh: "Kradljivac konja" (1986). Reditelj: Tian Zhuangzhuang 06.03.2008.
11) Iz kineske vojne istorije (Dalibor Vrcelj, magistar filoloskih nauka). 13.03.2008.
12) Preljuba: "Mobilni" (2003). Reditelj: Feng Xioangang 20.03.2008.
13) Zlatni lotosi - obicaj vezivanja stopala i fenomen plasticne hirurgije u modernoj Kini (Momcila Velickovic, diplomirani sinolog) 27.03.2008.
14) Bliskost: "Aromaticna ljubavna supa" (1997). Reditelj: Zhang Yang 03.04.2008.
15) Kinesko-americki odnosi od 1969. do 1972. (Jasmina Smiljanic, magistar sinologije) 10.04.2008.
16) Prolaznost: "Reka Sudzou" (2000). Reditelj: Lou Ye 17.04.2008.
17) Visoko obrazovanje u staroj Kini (Branka Sretenovic, diplomirani sinolog). 24.04.2008.
18) Ljubav: "Tada je cvetalo cvece" (2002). Reditelj: Gao Xiaosong. 08.05.2008.
19) Kineska drama XX veka (Mirjana Pavlovic, magistar kineske knjizevnosti) 15.05.2008.
20) Zapad: "Neznana zadovoljstva" (2002). Reditelj: Jia Zhangke. 22.05.2008.
21) Kuda ide obrazovanje u savremenoj Kini (Cen Judong, redovni profesor u Kini) 29.05.2008.
22) Nasledje: "Dju Dou" (1990). Reditelj: Znahni Yimou. 05.06.2008.

darusaz

Јел то програм који је "Конфуције" делио прошле недеље у галерији "YUBIN"?  :wink:

Елем када смо већ код галерије "YUBIN", тамо је прошле недеље била постављена изложба фотографија Кине. Веома интересантно и заиста је вредело видети.

(http://usera.imagecave.com/petarpetrovic/China01.jpg)  (http://usera.imagecave.com/petarpetrovic/China04.jpg)
каталог изложбе (корице)

Adonis_Vernalis

Na zalost, ne znam da li je to isti program koji je u galeriji "Yubin" deljen... jednostavno, zato sto nisam bio u toj galeriji.

Bilo kako bilo, akcija traje do juna iduce godine. Nisam clan Instituta "Konfucije" i glupo je da vas ja pozivam na predavanja ili projekcije... ali, ukoliko zelite vise informacija, posetite njihov sajt:

http://konfucije.fil.bg.ac.yu

darusaz

Na¾alost, izlo¾ba je zatvorena veæ, ali evo ga si¾e sa nadlanu.com  :K

Kina: Paralelni svetovi

Izlo¾ba predstavlja poku¹aj prikaza razlièitih slojeva savremene i tradicionalne kineske kulture koji se u dana¹njoj Kini prepliæu èineæi bezbroj paralelnih svetova.

Okupljeni su radovi tri istra¾ivaèa kineske kulture nastali prilikom njihovih boravaka i usavr¹avanja u NR Kini tokom poslednje decenije. Iza objektiva nalaze se autori koji su niz godina posvetili izuèavanju Kine, te su predmet fotografije poznavali u ¹irem kontekstu (istorijskom, kulturolo¹kom, jezièkom).



Izlo¾bu æe otvoriti savetnik za kulturu kineske ambasade, gospodin Liu Jonghong (Liu Yonghong), direktor Instituta "Konfuèije" prof. dr Radoslav Pu¹iæ i direktor YUBIN dr Radomir Glavièki.

Kustos izlo¾be: Adela Magdiæ-Siber, istorièar umetnosti.

Enea

#

Ben Cao Gang Mu (Materia Medica  Outline)﹐本草綱目,  a dictionary of Chinese herbs, written by Li Shi Zhen (1518-1593)。It consists of 52 volumes, with more than 1.9 million characters and more than one thousand and one hundred pictures. The book lists 1,892 medical material of herbs, animals and mineral with11,096 formulae being used in the past. The book has been translated into more than 60 languages.《本草綱目》明代李時珍著。全書共五十二卷,一百九十多萬字,插圖一千一百多幅,共收動物﹐植物和礦物等中藥1892種。在多數藥物後列有歷代藥方﹐共有11,096條。《本草綱目》共有60多種版本,並傳到日本﹐朝鮮﹐越南,歐洲。先後被譯成日﹐法﹐德﹐英﹐俄﹐拉丁等多種文字。