Kina, za zaljubljenike...

Started by Adonis_Vernalis, 12-07-2007, 17:54:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Darker

©ta reèe Enea, svega ti? :K

Enea

#61
da imaju tonu celu farmakopeja,
i da je u svemu najvecji problem nauchiti 7 000 znakova...
a znak pitanja treba to samo da potvrdi :T



Koliko smisla ima u tome, da neko farmaceutu kaze: " Lekovi ne leche svojom hemijom, nego Energijom te hemije. " ?

Adonis_Vernalis

Kina ima milijardu i 500 miliona stanovnika. Od toga, bar 900 miliona je radno sposobno. Neka je od tih 800 miliona 2 % farmaceuta. Koliko to miliona/hiljada farmaceuta bese? Ta izjava ima smisla u svetlu nekih 10000 godina iskustva TCM. U nju veruje onoliko kineskih farmaceuta koliko izracunate u ovom zadatku koji dadoh.

Uracunajte i penzionere. U Kini slusaju misljenje starijih ljudi i vrlo ga cene. Nisu svi za otpad, kao kod nas...

Enea

#63
:ball2:
Upravo tako. Diplomirani farmaceut, Univerziteta u Beogradu, se krsti na onu sentencu, cjuti i zapisuje na papir sa 3000 znakova pitanja, i nalazi se uvredjenim..
Ja pak gledam u termodinamichku stabilnost, tipove veza.. i necju skoro diplomirati.

Lekovi koji hlade, lekovi koji greju?
Izvolite...

Adonis_Vernalis

Bacite pogled na ovo:

http://www.tsinghua.edu.cn/docse/eindex.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Tsinghua_University

i ovo

http://en.pku.edu.cn/
http://en.wikipedia.org/wiki/Peking_University

pa mi napisite rec-dve sta mislite o tome sto ste videli.

dirigent

Pogledao sam sajtove. Neverovatni uslovi za naucni rad.

       Cuo sam da je Kina zemlja koja izdvaja enormne pare za nauku procentualno po glavi stanovnika. Mozda je cak i prva u svetu.
      Zbilja to je bila tehnoloski najrazvijenija civilizacije prekolumbovskog perioda. To im je u tradiciji.

Enea

Jako me zanima Vashe struchno mishljenje o ovoj formulaciji:

    *  Folium Nelumbinis
    * Poria
    * Rhizoma Dioscoreae
    * Fructus Crataegi

zasluzuje mesto u ovoj temi, zbog izvora sirovina :)

lm, zanimaju me aktivni principi, farmakoloshki efekat..

glog kao diuretik, i ove lijane kao prekursori steroidnih hormona, a sa istima se ne bih bash igrala, a ostali?

u ishchekivanju odgovora, unapred zahvalna
Enea

Adonis_Vernalis

Enea,

meni jako imponuje sto meni u ruke predajete strucno misljenje o navedenoj formulaciji... ali.. Zaboravljate da ja nisam ekspert iz oblasti Tradicionalne Kineske Medicine (TKM), vec neko ko je imao prilike da sa tim divnim ljudima provede neko vreme radeci na problemima priblizavanja TKM i Zapadne medicine. Eventualno posedujem uzorke tih droga, slike vrlo verovatno, ali znanja iz oblasti TKM su nesto sto se uci nekoliko godina na Pekinskom univerzitetu, a to nije sala-komika, vec crnacki rad.

Uzgred, 2/3 svog doktorata sam u Kini, usput, uradio. Sale radi.

Eh, da mi je moga Profesora ponovo videti...

Enea

#68
Jasno mi je to... Nego u moje vreme (lol), a josh uvek, samo jedna katedra na fakultetu. Vise verujem vama nego netu.. Dakle? Chemu prve dve?


Poria: imunotonik, i diuretik?

F. Nelumbinis: ?
(reducing heat in blood?)


chudna mi je formulacija, obzirom na cilj primene iste...
no dobro, kao shto rekoste, nije shala/komika..


Adonis_Vernalis

E, sada cete me iznervirati i moracu da kontaktiram Dr Ho-a. On je moj rezervni mozak sto se tice TKM. Duguje mi uslugu. Svojevremeno, sa ruskog sam mu vrlo bitan rad preveo direktno na kineski, a ne znam ni ruski, ni kineski.

Enea

Ne morate zbog mene.  :K

Navedena formulacija je registrovana i nashiroko hvaljena... mehanizam: diureza, i eventualno neshto na nivou kore nadbubrega... zaboravicju na nju zbog prekursora steroidnih hormona...


No, zivo me zanima shta hocje onaj iz R.E.M. da kaze u njegovoj pesmi: "Say how did you notice, that i eat the lotus.."

Adonis_Vernalis

Upravo mi je jedna OGROMNA poruka nestala zato sto mi je nekakvo smrdljivo "vreme za uredjivanje poruke" isteklo, te sam se malo iznervirao. Izvinite.

Recite mi, otvoreno. Da li vam je bas toliko potrebna TKM? Ne, vama, Enea. Vama, mojim sagovornicima/studentima?

Enea

[off]da probate back button, i work off line?[/off]

mare

Moja seja se vraca za nedelju dana iz Kine u kojoj je zivela godinu i po dana. Jedva je cekam! Ona je odusevljena... :~

Adonis_Vernalis

Naravno da je odusevljena! I ja sam, jos uvek. Ponekad, ne mogu da poverujem da sam tamo ziveo...

Ko jednom ode u Kinu, biva zauvek zarobljen njenim gravitacionim poljem. Jer, kao sto velika tela privlace mala tela, tako jedno ogromno telo (Kina) zauvek u orbiti zadrzi jedno majusno telo (posetioca).