Ko redovno pliva, ¾ivi du¾e

Started by Bred, 20-07-2007, 02:53:57

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Kada se sa zadovoljstvom pliva i ne odr¾ava tempo do iscrpljenosti, onda je plivanje korisno za ceo organizam.




Leðno plivanje posebno je korisno za diskuse kième. Ni jedna druga vrsta sporta ne ¹titi tako kièmenu mo¾dinu i zglobove kao plivanje, a uz to je rizik od povreda veoma mali, obja¹njava beèki profesor Hademar Bankhofer.

Plivanje podstièe rad srca i krvotok. Po¹to hladna voda stvara otpor, moraju se upotrebiti svi mi¹iæi da bi se moglo pokretati u vodi. Tako jaèa èitavo telo po¹to se podstièe rad svih mi¹iæa.

Plivanje je neophodno posebno za ljude koji imaju slabe leðne mi¹iæe i zbog toga probleme sa bolovima u leðima. Kod br¾eg tempa plivanja jaèaju mi¹iæi ruku, ramena i leða.

Prilikom prsnog plivanja treba obratiti pa¾nju da se zbog dr¾anja glave ne optereti vratni deo kièmenog stuba. Plivanje je takoðe idealan sport za oslobaðanje od stresa. Psihoterapeuti potvrðuju da su ljudi koji redovno plivaju sigurniji u sebe, prete¾no dobro raspolo¾eni, deluju vitalno i ne ¾ale se na bolove u leðima.

Preporuèljivo je iæi na plivanje dva do tri puta nedeljno.

b92