U kom filmu zivis?

Started by saschka, 21-07-2007, 21:50:46

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

aziraphale

#45
jao jao, sta pomesa sve, bruko jedna. :) (pazi, potegla si dve stvari na koje sam slab)

Modesty Blaise NIJE superheroj! Niti je superzvezda feministickog pokreta koja se bori protiv muskaraca za pravdu i/ili jednakost! Ne, ona je zena vrlo mracne proslosti koja je svoje bogatstvo stekla baveci se organizovanim kriminalom. U jednom trenutku, odlucila je da se penzionise i da, ironije li, tu i tamo pomaze britanskoj tajnoj sluzbi. Specijalista je za borbu prsa-u-prsa, a omiljeno hladno oruzje joj je nesto-malo-crno-sto-lici-na-teg. Njen najbolji prijatelj je Willie Garvin, specijalista za bacanje nozeva (i svih slicnih predmeta). Njih dvoje dele mozda i najpoznatiju vezu u strip kulturi, naime, nikada se nisu smuvali, nikada nisu spavali, mada je jasno da su stvoreni jedno za drugo, jbga, valjda ne zele da pokvare prijateljstvo. "Princeza" i "Vili Dragi" (kako jedno drugo zovu) su idealan par, kako u poslu (Vili UVEK cuva Modestina ledja u borbi), tako i privatno (imaju i male radiostanice pomocu kojeih komuniciraju ako su daleko jedno od drugog).
Prva epizoda je izasla 1960-i-neke i zove se "Gabriel" (ne drzi me za rec ni za jedan ni za drugi podatak). Strip je izlazio dugi niz godina i svom tvorcu scenaristi Peteru O'Donnellu donela vecnu slavu. Crtaci su se tokom niza godina menjali, mada je Modesty i pored toga ostala ista - visoka, crna zena, jacih butina i prelepih ociju. Postala je neka vrsta ikone, mada se cini da je njeno prebacivanje na filmsko platno gotovo nemoguce. Znam za dve ekranizacije i nijedna ne valja. Prva je neka mooogooo matora u kojoj Modesty ima plavu kosu i ponasa se kao fufa, a u drugoj, koji je izasao u Tarantinovoj produkciji, glumi je devojka za koju se svaki cas uplasite da je ne polomi vetar.
Ona je zena sa manama i to je ono sto je cini tako fantasticnom, nije osmisljena poput Lare Croft da skace po kamenju u dopicknjaku i velikim nono3ma. Ona je jaka, ali nesposobna da ostane sa muskarcem. Ona se opasno bije, ali nije nesavladiva. Ona ima svoj eticki kod koji ne krsi, ali ne pripada ni jednom od ponudjenih svetova - nije kriminalac i nije good-girl.
Obozavam je, ocigledno. :D I nisam jedini, vrlo cesto se desava da kada caska skrene u smeru "a jel volis strip?" sa sagovornikom, svejedno muskim ili zenskim, dodjem do zakljucka "dobro, OSIM Modesty".

Sto se tice detektivskih filmova, na koje tacno mislis? One u Holmes/Poirot maniru, koji me malko smaraju s godinama, ili nesto poput "Malteskog sokola"? Gangsterski? Hitchcockov suspense?

saschka

I to beshe prva stvar na koju si slab. A druga?

aziraphale

Quote from: saschka on 30-07-2007, 17:37:19
I to beshe prva stvar na koju si slab. A druga?

filmovi gangsterski/kriminalisticki/hitchcockovski i slicni. :D

Al-Jasmina

Hmm,
gde da pocnem?

Prvo sam zelela da izjavim da ima vise filmova koji oslikavaju kako bih zelela da zivim,
ali onda mi se izbistrilo :>

Cool world film iz neke tamo godine kad je Bred Pit bio pilence :>
Why? E pa edno vreme sam opsesivno crtala i verovala da ce to biti moja buduca profesija,
a opsesivnost tim radom je bila tolika da sam verovala da se moji likovi u negde materijalizuju :wink:

Gunisi- vecina zna ovaj film kao ludu avanturu chopora klinaca- e pa ja sam imala srecu da osrastam sa takvom ekipom...Nije bilo kraja nasoj mashti da se organizujemo i igramo, istrazujemo i dovodimo sebe u mini-hazardne situacije!
(npr.onomad kad smo otkrili kanalizacioni tunel, dopola utonuo u zemlju, kojim smo se cetvoronoshke provukli ispod Ibarske magistrale.
Mislim da nas je jedino ponos sprecio da pocnemo da vristimo dok smo u potpunom mraku puzili kroz sve uzi i uzi tunel)

Samo ne ti-ovaj film mozda nije toliko poznat-pitka komedija sa sjajnom glumachkom ekipom Dzak Niklson, Dajana Kiton, Keanu Rivs,ona slatka mala asesina iz "Ubice mekog srca"...
Elem, prepoznala sam svoju starost u liku Dajane Kiton,zelju da neke stvari prevazidjem snagom svojih sposobnosti,zelju da se smejem i uzivam do samog kraja..
i da jednog dana odem s osmehom okruzena osmesima (istina u filmu glumica nigde nije "otisla"..)
Prepoznala sam kao nesto sto i sama radim- strah od starenja u foliranju Dzeka Niklsona i celoj sharadi... i razumela ga jelte!
Onda strah njegove nesudjene devojke od slomljenog srca...sto je nagoni da se okruzi ljudima koji joj daju slobodu da leprsha kao veseli leptiric jer njih nikada ne bi mogla voleti
i
naravno sposobnost lika koji tumaci Kijanu Rivs da prepozna kvalitet u nekoj osobi i zavoli je totalno lecheci je od njenih nepotrebnih kompleksa nize vrednosti- zbog kojih ta osoba nije mogla da se usudi da uziva u zivotu!

Drakula...Vinona Rajder, Entoni Hopkins, Geri Oldman...
Gledala sam ga davno, bio je relativno dobar VHS snimak iz doba kad su video klubovi zgtali silnu kintu na citavoj armiji filmofila koji ce jednog dana prerasti u armadu korisnika kompjutera u jednostavne svrhe(Counter i ostale igrice, film, muzika, slike sa letovanja...)

Elem, ludilo ljubavi, ludilo, sneg, bestragija, ludilo pameti, odricanje od svetlosti-da bi se toj svetlosti trijumfalno vratilo..mrak...krzno...misterija...
Mozda mi se samo dopao film, a mozda sam se prepoznala u osecaju tuge koji nosi Drakulina jedina ljubav..osecaju da nas od voljene osobe razdvaja okean vremena i prostora, da je samo prokletom omoguceno da oseti ekstazu od koje se um raslojava a andjeli i demoni ustuknu
i da je cena za sve to-osecaj da nam je to oduzeto zauvek!

Tu su jos neki filmovi ali ako sad krenem..ne znam gde cu stati..
Ovo je prvo sto mi je izronilo iz subsvesti! :)

saschka

Quote from: Al-Jasmina on 30-07-2007, 22:41:24
... mozda sam se prepoznala u osecaju tuge koji nosi Drakulina jedina ljubav..osecaju da nas od voljene osobe razdvaja okean vremena i prostora, da je samo prokletom omoguceno da oseti ekstazu od koje se um raslojava a andjeli i demoni ustuknu
i da je cena za sve to-osecaj da nam je to oduzeto zauvek!
Ovo mi se bash dopalo. Da li mislish da chovek mozhe da bude srecan znajuci da predmet njegovog obozhavanja postoji,a on ne mozhe da ga ima? U smislu Heseovskog ` Srecan je ko ume da voli`. Bitno je da volish bez obzira na povratnu reakciju voljenog. Jel` to moguce u realnom svetu ili samo u filozofiji?

Azira, nekako su mi ti gangsterski filmovi bili pretrpani testosteronom, ali se zato raslo uz Holmsa i Poaroa ( mada mi je Holms vishe lezhao zbog svoje misterioznosti i samodestrukcije,a i svira violinu! ) A Hichkok ide posebno. Kod njega mi nije chisto mozganje, on mi nekako uplice umetnost i psihologiju likova u prichu. I posle filma ti ne ostaje zadovoljstvo reshene misterije vec strah od ljudi.
Bash si me zainteresovao za Modesty. Pricace se.
A kad si pomenuo slabosti svashta sam pomislila!?!

pig_am_am

ako je neko gledao "glavu za brisanje" nek me prosvetli,molim.

Al-Jasmina

#51
Quote from: saschka on 31-07-2007, 13:03:13
Quote from: Al-Jasmina on 30-07-2007, 22:41:24
... mozda sam se prepoznala u osecaju tuge koji nosi Drakulina jedina ljubav..osecaju da nas od voljene osobe razdvaja okean vremena i prostora, da je samo prokletom omoguceno da oseti ekstazu od koje se um raslojava a andjeli i demoni ustuknu
i da je cena za sve to-osecaj da nam je to oduzeto zauvek!
Ovo mi se bash dopalo. Da li mislish da chovek mozhe da bude srecan znajuci da predmet njegovog obozhavanja postoji,a on ne mozhe da ga ima? U smislu Heseovskog ` Srecan je ko ume da voli`. Bitno je da volish bez obzira na povratnu reakciju voljenog. Jel` to moguce u realnom svetu ili samo u filozofiji?

Mislim da cemo ovako prosiriti temu na filozofiju i deo koji vise spada u psihologiju :cvet

Ono sto bih rekla je da se meni to pitanje svodi na ono-
Da li bi ziveo spokojno celog zivota ne spoznavsi ljubav
ili je spoznao u svoj njenoj snazi a onda izgubio i "patio" celog zivota?
Mislim da je to pitanje prvi put postavila neka teshka kukavica :>
a ljudi od tada pa na ovamo repriziraju.
Nijedna sreca ne traje vecno-ali onaj ko je nikada nije ni iskusio je sigurno na vecem gubitku!
:wink:

Pigi, aman- drzi se teme  :police:
Ili pitaj za doticni film u temi gde o filmovima i inace pricamo

http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,99.390.html

Darker

#52
Jedno vreme æu da ¾ivim u Franke¹tajnu, verzije sa kenet Barnom i Robert de nirom... :Bog

Objasniæu kasnije :K

saschka

Ne reche zashto? Smorila sam s ovim pitanjem i samu sebe.

pig_am_am

u pingu (crtani film na enteru), bas mi se djasvi  :K

saschka

Jel` prase glavni lik?

Darker

Quote from: saschka on 31-07-2007, 22:01:44
Ne reche zashto? Smorila sam s ovim pitanjem i samu sebe.
Zato ¹to je metaforièan, govori o èovekovom napretku koji ga je doveo do toga da stvori èudovi¹te, koje pritom nije krivo ¹to je èudovi¹no samo po sebi nego postaje takvo zbog odbijanja dru¹tva da ga prihvati...
Kritika kloniranja, film je raðen po knjizi, prvi put sam ga gledao kao dramu a ne kao horor, sa dosta kritièkih osvrta na na¹e dru¹tvo (poenta se nije promenila ni posle 200 godina :wink:)

saschka

Neshto mu tema dodje slichna Elephantman-u.S tim shto ovde nema kritike kloniranju vec neprihvatanja ljudi koji su drugachiji, od strane drushtva, iako sami nisu krivi shto se razlikuju. Jel` znash mozhda koji je stariji? Mada sam vidjala inserte Frankestajna koji kao da su iz 40-ih.

Darker

Pa franke¹tajn je prvi horor(ili to be¹e drakula?), ili jedan od prvih, milsim èak i od nemih :wink:
Prièam o ovoj specijalnoj ekranizaciji u re¾iji Keneta Brane, sa njm i Robert De Nirom u glavnim ulogama :wink:

pig_am_am

Quote from: saschka on 01-08-2007, 15:24:48
Jel` prase glavni lik?
ne.pingvin je. ali sam nesto drugo videla...

ja glumim u simpsonovima!!!