Manjak sna negativno utièe na uèenje

Started by Darker, 22-07-2007, 09:40:25

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Darker

Мањак сна, лоше учење
Људи који се не одморе колико је потребно запамте, чак, десет одсто мање

Недостатак сна може озбиљно да умањи способност мозга да учи. Људи који се не одморе колико је потребно пре учења нових података памте десет одсто мање од оних који су се лепо наспавали.

Истраживачи кажу да је ово забрињавајуће откриће, с обзиром на то да се просечна дужина сна непрестано смањује. Сеунг-Шик Јо с Медицинског факултета Универзитета Харвард (САД) тражио је од 14 добровољаца да једну ноћ не спавају, већ да играју друштвене игре и у лабораторији проверавају електронску пошту. Пре него су отишли кући на спавање, остали су будни све до следеће вечери. Тада им је приказан низ од 150 сличица, при чему им је сниман мозак.

После две ноћи доброг сна испитаници су се вратили у лабораторију мислећи да ће само потписати неке папире. Научници су их, међутим, изненадили провером на брзину: у низу од 225 слика морали су пронаћи 150 које су им показане два дана раније.

Просечно су тачно изабрали 74 одсто слика које су претходно видели. За упоређење: друга група испитаника, која је уобичајено спавала пре него што им је показано 150 фотографија, постигла је 86 процената.

Слике мозга ухваћене функционалном магнетном резонанцом (фМРИ) на скенеру кад су учесници први пут гледали слике указују да недостатак сна смањује делање хипокампуса, подручја мозга које се бави сећањем. Студија показује да мозак мора бити добро одморен да би примио и упамтио податке за обраду сећања.

Испитивања на пацовима открила су да помањкање сна повећава количину хормона стреса у мозгу, што за последицу има поремећај нервног чаврљања у хипокампусу. Могуће је да слични механизам узрокује невоље с памћењем код људи који нису спавали.

Претходна проучавања су обелоданила да целоноћни сан после учења може поправити учење. Најновији опит је први који указује важност доброг сна пре учења нових чињеница.
Колико је доброг сна довољно? На то још нема поузданог одговора.
Стефан Вукашин
[објављено: 14.07.2007.]Politika

pig_am_am


castell

Znaci izadjes u grad, provedes se, opustis se, nadjes sebi nekog dobrog dasu i izgubis samo 10% na kvalitetu u ucenju, jer nisi spavala citave noci.

Eh, da je to istina bilo bi super. Ja kad ne spavam jedne noci ne mogu se povratiti citave sedmice i ako posle toga spavam dovoljno.

pig_am_am

i je isto tako. uvek ukinem izlaske kad ucim. kako streberski  :K
al nema! kad nemam sna hocu da ujedem.

ko oni vojnici sto su posle cetiri dana nespavanja bili spremni da ubiju coveka za sat vremena sna.

igrackica

Meni nije problem, da me neko pitao pre 2 godine mogu li mesec dana da spavam po 6 sati rekla bih mu da je lud, sad mi nije nikakav problem, a efikasnost u ucenju je identicna, snaga volje je presudna! Desavalo mi se da odem na zurku, ostanem do 4h i ucim sa drugaricom od 4-6 spavam sat vremena, odem na kolokvijum i polozim, tako da...
Mislim da je "dovoljno spavanje" individualna stvar... Znam ljude koji ceo zivot spavaju po 5-6 sati i nista im ne fali.

jecapereca

Quote from: igrackica on 02-08-2007, 12:44:43
Meni nije problem, da me neko pitao pre 2 godine mogu li mesec dana da spavam po 6 sati rekla bih mu da je lud, sad mi nije nikakav problem, a efikasnost u ucenju je identicna, snaga volje je presudna! Desavalo mi se da odem na zurku, ostanem do 4h i ucim sa drugaricom od 4-6 spavam sat vremena, odem na kolokvijum i polozim, tako da...
Mislim da je "dovoljno spavanje" individualna stvar... Znam ljude koji ceo zivot spavaju po 5-6 sati i nista im ne fali.
Svaka ti cast!Da ne koristis neko "doping" sredstvo? :wink:Podeli svoju tajnu sa nama.

igrackica

[off]Ne se sekiraj, ne ucim vise od 5-6 sati na dan i kad je najveca frka, eventualno par dana pred ispit. Pijem guaranu, ali jednu u 3 dana, kad umislim da ce mi pomoci jer me ceka gomila posla, a spava mi se.[/off]

pig_am_am

kod mene je takav zivot bio kratkog daha. Bukvalno sam posle organske 2 i ne vidjanja sunca,pala ispred amfiteatra. Divim se ljudima koji spavaju tako malo,jer meni se odmah poremete hormoni srece a i podocnjaci.

ivilija

ja skoro da ne spavam uopste posto imam manijaka za momka koji ne znam kako funkcionise....a ja dzabalebarim!!!
mada sma u toku ucenja farme patila od insomnije 3 meseca pa sam morala da uzimam bromazepam ne bih li se ikako uspavala...jbt desavalo mi se tada da ne spavam i po 3 noci zaredom...uzas...al polozih farmu i dobih 10!!!
ali bih volela da malo vise spavam...no nemam vremena za takav luksuz..ne zbog ucenja jer ne ucim koliko bi trebalo...

pig_am_am

Momak je cudna pojava,koja moze svasta da nadoknadi :) jos samo kad bi i podocnjake brisao,bar meni...

minica

 Meni manjak sna pomaze da bolje ucim. Manje razmisljam o sporednim stvarima.

Favis

I ja mnogo bolje ucim kad manje spavam...mada to pre ima veze sa kratkim vremenskim periodom do ispita nego sa spavanjem! Brze pamtim u frci a od nervoze ne mogu da spavam  :K

stef

Quote from: Favis on 17-08-2007, 18:31:49
I ja mnogo bolje ucim kad manje spavam...mada to pre ima veze sa kratkim vremenskim periodom do ispita nego sa spavanjem! Brze pamtim u frci a od nervoze ne mogu da spavam  :K
Isto!

pig_am_am

e,a ja kad to radim,posle dva meseca nemam blage veze o cemu se radi u tom predmetu :)

Ivke

 Meni bez 8 sati sna nema normalnog funkcionisanja, a kamoli kvalitetnog ucenja...