Duplo vi¹e abortusa nego roðenih beba

Started by Bred, 24-07-2007, 13:49:14

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Autor: Ivan Mi¹koviæ |

U dr¾avnim klinikama u Vojvodini pro¹le godine je uraðeno 40.000 abortusa, dok je roðeno samo 18.500 beba, saop¹teno je iz Pokrajinskog sekretarijata za demografiju i dru¹tvenu brigu o deci. Podaci za celu Srbiju su takoðe obeshrabrujuæi, jer se godi¹nje rodi oko 70.000 beba, a broj nasilno prekinutih trudnoæa je oko 150.000.

Dr Ana Mitroviæ iz Ginekolo¹ko-aku¹erske klinike „Narodni front“ podatak o veæem broju prekinutih trudnoæa u odnosu na broj roðene dece ilustruje brojkama iz dva najveæa porodili¹ta u Srbiji. Ona je naglasila i da veæ godinama nema pravih podataka o broju abortusa, jer privatne klinike nikom ne prijavljuju obavljene intervencije.
- U Porodili¹tu u Vi¹egradskoj i kod nas u „Narodnom frontu“ dnevno se uradi od 10 do 15 prekida trudnoæe, dok je ukupan broj roðenih beba oko 20. Ako se ima u vidu da se abortusi ne rade vikendom, dolazimo do raèunice da na jednu bebu imamo jedan i po do dva pobaèaja - ka¾e dr Mitroviæ za „Blic“.
Iako se u poslednje vreme donekle otvorenije i èe¹æe govori o modernim metodama kontracepcije, broj pobaèaja se ne smanjuje. Osnovni vid planiranja porodice i dalje je abortus, a kao kontracepetivna metoda koristi se prekinut sno¹aj, ¹to je i zastarelo i nesigurno.
- Abortus ni u kom sluèaju nije naivna intervencija i sa sobom nosi niz moguæih komplikacija - obja¹njava dr Mitroviæ.
Udate ¾ene, koje su veæ raðale, najèe¹æe se odluèuju na abortus. Kod njih mahom nema nikakve svesti o planiranju porodice i veæina njih je imala vi¹e od tri pobaèaja. Iskustvo ginekologa takoðe pokazuje da se prva ne¾eljena trudnoæa najèe¹æe zadr¾i, dok ostale ne.
- Zato je neophodno da svaki ginekolog aku¹er odmah nakon poroðaja svojoj pacijentkinji uka¾e na moderne metode kontracepcije, a naroèito nakon ¹est meseci kada doðe na kontrolu. Ginekolog je obavezan da proceni koja kontraceptivna metoda je najpodesnija. Zabluda je da to vodi spreèavanju raðanja. Naprotiv, na taj naèin se stimuli¹e raðanje, ali u momentu kada se to ¾eli, i tako se smanjuje broj abortusa - istièe dr Mitroviæ.
Po broju nasilnih prekida trudnoæe odmah nakon ¾ena koje su veæ raðale dolaze ¾ene u dobi izmeðu 25 i 30 godina. Iza njih su adolescentkinje, starosti od 16 do 18 godina.
Veliki broj abortusa znaèi i masovno upra¾njavanje seksualnih odnosa bez ikakve za¹tite. Treba znati da potpuna za¹tita podrazumeva i kontraceptivna sredstva kod ¾ene i obaveznu upotrebu kondoma. Prema reèima doktorke, ne¾eljena trudnoæa jeste veliki problem, ali brojne polne bolesti mogu doneti znatno ozbiljnije i dugotrajnije zdravstvene probleme.

blic

dirigent

Jednostavno svi hoce da *ebu , bez ikakvih obaveza. Dacu vam recept jednog ipa koji sam cuo iz price. Bizaran je ali i poucan , jer resava problem kako god miljenje imali o njemu.

       Ozeni se jako mlad odma napravi dvoje dece , kad poodrastu i krenu u skolu sutnes zenu i zezas se koliko te volja , decu si napravio nemas mac nad vratom i zivis ko bubreg u loju.
       Posle napravis jos koje dete u pedesetim i miran si...

wolfeitzckie

 Па јел си ти већ шутнуо, или још чекаш да да птићи ојачају?

Smrda

samo me zanima na koji nacin je poucan?
mozda u smislu 'kako ne treba'...
inace...

- Zato je neophodno da svaki ginekolog aku¹er odmah nakon poroðaja svojoj pacijentkinji uka¾e na moderne metode kontracepcije, a naroèito nakon ¹est meseci kada doðe na kontrolu.
a da nije malo kasno tad...

mislim da treba da se uvede seksualno vaspitanje u skole,kad vec na roditelje se ne moze osloniti..
uzas jedan...

Darker

Izvini, o èemu mi prièamo ovde, kad je 60% buduæih FARMACEUTKINJA(i farmaceuta) izrazilo zgra¾avanje nad kontraceptivnom pilulom?
Dakle ljudi koji izuèavaju i prvae pilule ih se pla¹e kao satane, pa kako onda da to ne rade ljudi koji nemaju pojma o tome??

Roben

Даре фармацеути су ту да трују друге људе а не себе  :wink:
Ја сам против, али ако нема другог начина заштите онда је и то боље него абортус

Darker

Quote from: Roben on 25-07-2007, 08:23:54
Даре фармацеути су ту да трују друге људе а не себе  :wink:
Ја сам против, али ако нема другог начина заштите онда је и то боље него абортус
hahahahha, znao sam, tebe sam èekao :K
O tebi i prièam, hihihihihihi

Masha

...kao kontracepetivna metoda koristi se prekinut sno¹aj... - ovo mi je u rangu sa igrama na srecu, tipa loto, samo je "sedmica" ovde mnogo izvesnija.

Smrda

ma vazi,prekinut snosaj ili pilula za dan posle...
a najbolje da okrenemo kolo srece,
ili mozda odborjimo eci peci pec,a?

Slusaj Dare,ja kontam sta zelis reci...
ali,pazi
jedno je donositi odluku kad znas sve opcije,
a jedno kad nemaas pojma ni o cemu..
zato i smatram da prvo treba obrazovati roditelje i uvesti sexualno vaspitanje u skole...ne vidim sta ima lose u tome...

i ako ce vec da se seksaju,
onda nek to rade na sto sigurniji nacini...
obrazovanje i kondomati u skole...
(kako sad cekam da me neko za ovo......)


a tih 60 % imaju prava na svoj izbor,ali za razliku od ove dece oni bar znaju sta su pilule...
sem toga,nije pilula jedino resenje....
ne znam zasto se svi uvek hvataju za to..

Masha

Ja uopste ne vidim problem u uvodjenju seksualnog vaspitanja u skole. Svi jednog dana imaju seksualni zivot, neko pocne ranije, neko kasnije, i zato treba da se ima predznanje. Pogotovo ako su podaci o abortusu ovakvi kakvi jesu, a da ne zalazimo u polno prenosive bolesti jer i tu su podaci vrlo alarmantni. I da, pilule nisu jedino resenje, a i one ne mogu nista protiv polnih bolesti, ali postoji resenje za sve. Kondom dodje kao 2 u 1. Nazalost, ona cuvena recenica iz predstave Virus - Ko se jos tusira sa kabanicom, aktuelna je i dan danas.

pig_am_am

ja sam koristila antibebi pilule dosta dugo. i vise necu. ne prijaju mi. ne moze me vise za***ati bilo koji farmaceut  :K
a pola mojih drugarica je imalo abortus. jedna je imala i dva.
...sta znam... valjda je bolje i to nego da, na primer, budes ova zena iz dirigentove price.... :K

Smrda

Quote from: pig_am_am on 26-07-2007, 14:04:00
a pola mojih drugarica je imalo abortus. jedna je imala i dva.
...sta znam... valjda je bolje i to nego da, na primer, budes ova zena iz dirigentove price.... :K
..............
mojne da se vredjas,ali..uuuuu...
jeste bolje...ali,mislim...
kondomati su zakon!hehhe

pig_am_am

sto da se vredjam? ja sam za sebe rekla.

dirigent

Ja nisam govorio o kontracepciji , nego o nacinu da se pomiri nepomirljivo , a to je zelja za zabavom i provodom i obaveza za stvaranje potomstva. A da je resenje bizarno jeste, ali moramo se pogledati u oci jos je bizarnije da porodica ima jedno dete i to ono koje ce da rodi zena u 38 - 40 god.

katarina

E pa bolje i to nego deca bez oca, zena bez muza, a kuca bez glave porodice! Katastrofa!

A sto se tice abortusa, znam "samo" za tri devojke iz moje siire okoline koje su to uradile! Obrazovanje u skolama je potrebno, kako o abortusu, kontracepciji, tako i o bolestima!