Ambrozija

Started by Bred, 24-07-2007, 20:41:43

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Adonis_Vernalis

Znam korist. Ima etarsko ulje koje ne mirise grozno (prilicno je cak prijatnog mirisa), a ima vrlo jako antimikrobno delovanje. Moj rad.

dirigent

Ovaj nas prof. Adonis Vernalis se razume u sve . Prava je cvecka.

    E ljudi , ja umem da raspoznam kako izgleda ambrozija! Jos da naucim jedno 50000-tak hiljada ostalih biljaka i njihova svojstva , pa cu da postanem farmaceutski-shamanski pripravnik.

dancho

Shaban, shaman... :))

dirigent


olgica

Iznenadjena sam da jedna tako grozna biljka moze da ima nesto korisno.

Adonis_Vernalis

#20
Kako da nema. Kako se ono, bese, prave vakcine, ako nista drugo?

Moderatore, umoljavam vas da spojite prethodnu i ovu poruku, jer vreme za uredjivanje poruke kao da je namesteno na 15 sekundi... Uh!

Upravo citam jedan rad ruskih autora (Parkhomenko, Oganesyan, Andreeva, Dorkina, Paukova, Agadzhanyan), objavljenog u Khimiko-Farmatsevticheskii Zhurnal, Vol. 40, No. 11, pp. 46-51, Nov. 2006, gde lepo pise:

...

The results of biological investigations of the obtained polyphenolic fractions showed their pronounced hepatoprotective properties (exceeding those of the well-known drug karsil) and lypolipemic activity (comparable with that of lipanor).

A usput su iz ambrozije izolovali krs flavonoida, fenolkarbonskih kiselina i kumarina...

Nema "korisnih" i "stetnih" biljaka. Mi ih dozivljavamo kao korisne ili stetne, a to je prilicno jednostrano misljenje. Ne sprdam se sa vasim alergijskim rinitisom: ja sam alergican na neke antibiotike, pa ipak ne smatram da su beskorisni.

dancho

Korisne su one biljke od kojih imamo vi¹e koristi nego ¹tete i obrnuto  :T (zamisli!)
Obièno je kriterijum u imenovanju iskustvo (ljudsko, ne lièno). Najèe¹æe vrednosti koje se u ovakvom svetu mere su (na ¾alost ovim redom) novac, lepota i zdravlje.
Od ambrozije za sada ni para, ni glatke-ko¾e, a vala ni èistog nosa.
Ali nauka je èudo...

Adonis_Vernalis

Ali, za pocetak, barem ne kosta nista. Tj. potpuno je besplatna...

olgica

#23
Kao i sve u zivotu, zavisi od ugla posmatranja.

Adonis_Vernalis

Olgice,

upravo tako. Ugao posmatranja... pokusajte svoju nocnu moru u svoj cvetni san da preokrenete... Moguce je. Ja probao.

Al-Jasmina

Mnogi narodi su dokazali da se NISTA ne mora bacati
i da SVE ima svoju svrhu...
Cudno je kako imamo nauku koja dopire do dublje sustine
od one koja je bila dostupna drevnim civilizacijama,
a opet smo ponekad potpuno slepi ...

Ambrozija se moze iskoristiti.
Neko mi ukaza kako to izgleda iz drugog ugla

Hvala :happy:

zoe

Quote from: Adonis_Vernalis on 03-08-2007, 16:26:11
Znam korist. Ima etarsko ulje koje ne mirise grozno (prilicno je cak prijatnog mirisa), a ima vrlo jako antimikrobno delovanje. Moj rad.

А могли сте и линк ка раду да оставите.
Мада, кога занима, сам ће пронаћи! :)

Adonis_Vernalis

#27
Da, mogao sam da ostavim link ka radu, ali sam odustao od toga, jer je prakticno beskoristan: tom radu mozete pristupiti samo sa fakulteta, ili neke institucije (biblioteke, racunskog centra) koja pripada Beogradskom, Novosadskom ili Niskom univerzitetu, odnosno pripada Konzorcijumu objedinjene nabavke biblioteka Srbije (KOBSON).

Pored toga, mislim da bi trebalo da znate sledece: samim objavljivanjem, rad koji sam uradio i napisao prestaje da bude moje vlasnistvo, vec postaje vlasnistvo izdavacke kuce koja ga je objavila. Kao autor, morao sam da potpisem ugovor, gde vrlo jasno pise sta smem, a narocito sta ne smem da uradim sa tim radom. Stavljanje pdf-fajla tog rada na javni domen, ili bilo cega sto je (osim apstrakta) izvedeno iz tog rada, bez izricite saglasnosti izdavaca, daleko prekoracuje ono sto smem da uradim, a duboko zalazi u ono sto ne smem. Necu da imam posla s njihovim advokatima. Nije problem da se rad vidi. Problem je u tome sto godisnja pretplata na inostrane casopise kosta prosecno bar 1000 dolara, a izdavac zestoko stiti svoje interese. Njih bi ozbiljno ugrozio ukoliko bi nesto sto se izdavacu novcima placa ja besplatno objavio na javnom domenu.

No, koga interesuje, moze rad da vidi u nasoj biblioteci. Referenca je:

J.C. Chalchat, Z. Maksimovic, S. Petrovic, M. Gorunovic, S. Djordjevic, M. Mraovic "Chemical composition and antimicrobial activity of Ambrosia artemisiifolia L. essential oil", J. Essent. Oil Research 16(2004)270-273.

...

Problem ambrozije je i antropogen. Isceprkajte sledeci rad, pa mi recite sta mislite. Cak je i sam naslov rada dovoljno ilustrativan: Kiss L, Beres I. Anthropogenic factors behind the recent population expansion of common ragweed (Ambrosia artemisiifolia L.) in Eastern Europe: is there a correlation with political transitions? JOURNAL OF BIOGEOGRAPHY 33 (12): 2156-2157 DEC 2006.

zoe

Овако од куће могу видети читаве 4 стране текста (истина мало више од једне стране су референце). Нема табела које се у тексту спомињу, али свеједно, може се наслутити поента. :)

Adonis_Vernalis

Imam ceo rad, sa sve tabelama. :)