®ivot sa 7.000 dinara meseèno

Started by Bred, 27-07-2007, 16:54:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred

Autor: G. Svilar, M. Jankoviæ, R. Markoviæ | 27.07.2007 - 08:56



Svaki dan kupuje hleb, mleko i kafu, bez èega ne mo¾e. Zora Boroviæ (80) iz sela pored Sombora, s penzijom od 6.300 dinara te¹ko sastavlja kraj s krajem i tek ponekad mo¾e da priu¹ti slatki¹e i sok. Ipak, kako ka¾e, nekako se snalazi, jer joj poma¾e æerka koja joj nabavlja lekove, sredstva za higijenu i uvek joj ostavi neki dinar.
- Nekako pre¾ivljavam, ali uvek mislim da ima nekog kome je i gore. Penziju dobijam u dva dela, po 3.150 dinara. ®ivim na selu i gajim koko¹ke, pa na stolu uvek imam meso i jaja. Ipak nisam nesreæna zbog male penzije, jer sam doèekala penziju i do¾ivela da imam unuke. Najte¾e mi je to ¹to njima ne mogu vi¹e da pru¾im - prièa baka Zora, koja ima dvanaest godina radnog sta¾a, ali je zbog problema s nogom oti¹la u invalidsku penziju.
Zora je samo jedna 118.340 penzionera u Srbiji koji meseèno primaju manje od 7.587 dinara, to jest manje od 93 evra. Kako ¾ive i kako se snalaze, znaju samo oni.

Moraju da rade pod stare dane
Slobodanka Kostiæ (60) iz Beograda radila je u „Gradskoj èistoæi“ i penzionisala se pre dve godine. Njena penzija je samo 10.000 dinara, a, kako ka¾e, ni plata joj nije bila velika - poslednjih godina je meseèno primala 6.000 dinara.
- Sreæom, nisam ¾ivela od plate, kao ¹to ni sada ne ¾ivim od penzije. Veæ dugo radim privatno, kao kuæna pomoænica. Imam verne mu¹terije, kod nekih èistim veæ decenijama. Plaæam struju i lekove od penzije, a od privatnog posla se hranim. Mu¾ mi je invalid prve kategorije, i zbog astme se penzionisao pre deset godina. Njegova penzija je 15.000 dinara. Ipak, zahvaljujuæi mom poslu, ¾ivimo koliko-toliko normalno. Za hranu nam je dnevno potrebno oko 500 dinara, i da nije mog posla, te¹ko da bismo pre¾iveli - ka¾e Slobodanka.
Njena sestra Radmila (64) ima jo¹ manju penziju, samo 7.000 dinara. Svoj radni vek provela je pevajuæi po restoranima i sreæna je ¹to uop¹te ima penziju, jer u njenoj profesiji retko koji poslodavac uplaæuje doprinose. Kada se penzionisala, morala je da se hrani u narodnoj kuhinji. Sada ¾ivi u Belgiji kod æerke. Radmilin problem je re¹en, ali mnogi nisu bili te sreæe.

Lo¹ zakon
Glavni razlog zbog kojeg su penzije u Srbiji tako male, prema mi¹ljenju Milana Nenadiæa, predsednika Saveza penzionera Vojvodine, nalazi se u èestim izmenama Zakona o penzijama, a naroèito u delu kojim se reguli¹e usklaðivanje penzija.
- Svaki novi zakon donosio je sve nepovoljnija re¹enja u indeksaciji penzionerskih primanja. Naroèito je te¹ko postalo od poèetka 2006. kada je napu¹tena takozvana ¹vajcarska formula i od kada na¹a primanja sve vi¹e zavise od tro¹kova ¾ivota, a sve manje od zarada zaposlenih - ka¾e za „Blic“ Nenadiæ.
Zbog takvih re¹enja, penzionerske prinadle¾nosti sve vi¹e zaostaju za platama. Tako je proseèna penzija u junu iznosila samo 53,2 odsto neto plate, ili 39 odsto bruto zarade. A prema procenama Saveza penzionera, proseène penzije za celu ovu godinu iznosiæe samo 53 odsto neto plate. Zato æe, navodi na¹ sagovornik, od 1. januara, shodno slovu zakona, morati da usledi vanredno usklaðivanje penzija, verovatno za 6,5 do sedam odsto kako bi se one vratile na nivo od 60 odsto proseène plate kako propisuje zakon.
Od sledeæe godine, taènije od aprila, podseæa Nenadiæ, ako se zakon u meðuvremenu ne promeni, sledi jo¹ nepovoljnije usklaðivanje: samo 12,5 odsto sa zaradama, a èak 87,5 odsto sa tro¹kovima ¾ivota.
- To se mora preduprediti. Mi smo nadle¾ne veæ upozorili na to da se zakon pod hitno mora promeniti. Kada je formirana nova vlada, bilo je najava da æe se na tome raditi. Meðutim, sada se o tome manje govori. Na tome bi trebalo brzo da poène da se radi, jer se na jesen priprema bud¾et za sledeæu godinu, a u njega treba ukalkulisati i pare za penzije - tvrdi Nenadiæ. Kako je on objasnio, ne sme ni da pomisli kakva æe penzionerska primanja biti od 2009. kada, prema jo¹ va¾eæem zakonu, treba da startuje usklaðivanje samo sa tro¹kovima ¾ivota.
Srbija, ocenjuje on, ipak nije toliko siroma¹na da ne mo¾emo obezbediti iole pristojan ¾ivot za penzionere koji su celog radnog veka izdvajali novac za primanja u starosti.

Najstarijima nema ko da pomogne
Svakom èetvrtom stanovniku u Srbiji koji ¾ivi sam, a stariji je od 70 godina, nema ko da pomogne u kuæi. To su rezultati istra¾ivanja koje je sprovela socijalno-humanitarna organizacija „Snaga prijateljstva - Amiti“. Istra¾ivanje je pokazalo da je taj vid pomoæi organizovan u manje od polovine op¹tina u Srbiji i dostupan je samo za 4.000 ljudi.
Mnogo starih pre¾ivljava s manje od 6.500 dinara meseèno. Jedna od njih ima 91 godinu. Gotovo je slepa i slabo èuje, godinama te¹ko hoda. ®ivi kao podstanar, u kuæici bez kupatila. Nikada se nije udavala, nema dece ni rodbine, ima samo maèku. Kada plati komunalije, meseèno joj ostaje 1.000 dinara za hranu. Ka¾e da kuva tri puta nedeljno.
Ona je jedna od 300.000 starih u Srbiji kojima treba pomoæ drugih da bi mogli da ¾ivi u svojoj kuæi. Gerontodomaæica, koje povremeno obilaze stare, nema dovoljno.



Tu¾na statistika
Broj penzionera  / visina penzije (u dinarima)
186.789  /izmeðu 12.000 i 14.000
179.670  /izmeðu 14.000 i 18.000
118.340  /manje od 7.587
50.230   /  7.587
89     /izmeðu 66.187 i 70.323
9  /vi¹e od 70.323

blic

pig_am_am

e... a bice i ljudi koji nece primati nista...

jecapereca

Umetnost je preziveti sa 7000 mesecno.
Tuzno ali to je nasa stvarnost.Vecini tih ljudi pomazu deca koliko toliko s'obzirom da i ta deca nemaju neke plate.Medjutim ima i onih koji nemaju nikoga da im pomogne.

dirigent

      E ljudi uplacujte privatno osiguranje kod Wienera ili Gravea od penzija i drzavnih doprinosa nece biti nista vec za dvadesetak godina!

      Da se ne reklamiram , ali mozete se obavestiti kod mene i mojih prijatelja o tome.

      Uzgred povecanje broja privatnih osiguranja su uslov za ulazak u evropsku uniju...

pig_am_am

e... cekaj da se zaposlimo... ko ce sad misliti o penziji.  :K

dirigent

tipican srpski odgovor i vrlo poucan... Bice kasno ... ali vise necu da razglabam o tome.

pig_am_am

Quote from: dirigent on 30-07-2007, 16:52:30
tipican srpski odgovor i vrlo poucan... Bice kasno ... ali vise necu da razglabam o tome.
pa dirigentu!
nikad nista nije kasno. kako ja da uplacujem penziju kad ni fakultet nisam zavrsila? cekaj da platim fakultet. do penzije ko ziv ko mrtav.

Bred

ne, ono sto je za mene tragedija jeste da se svakom od nas moze desiti da radimo ko mazge 35-40 god i da nakon svih tih godina spadnemo na to da prezivljavamo sa 7000din. :wall: mislite o tome :wink: i o ovome sto kaze dirigent :wink:

mikele

Приватна осигурања су закон,само што се поставља питање колико нас ће бити у могућности да уплаћује себи то.
Рецимо ако човек ради у државној фирми или у неком јавном предузећу,како може да уплаћује приватно осигурање?И да ли уопште постоји могућност за то јер глупо би било дуплирати осигурање,тј плаћати и држави и приватницима. :hmm
Ако неко зна,нека напише.

pig_am_am

...ili recimo da ti na to osiguranje ode vise od pola plate?
a inace,ja mislim da mi necemo dobijati ni tih 7000.