Kroks klompe vladaju svetom

Started by tarantulica, 07-08-2007, 19:52:07

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

tarantulica



Kroks klompe vladaju svetom

Da li znate ¹ta su kroksice (crocs shoes)? Ako mislite da su to cipele od krokodilske ko¾e, prevarili ste se.

Iako jo¹ nisu preplavile srpsko tr¾i¹te i nema ih po na¹im radnjama, mo¾da ste na ulici videli da neko nosi gumene klompe sa rupicama u jarkim bojama.

U "skechersu" se, istina, pojavila neka njihova varijanta, ali samo na deèjem odeljenju. Ipak veæu poplavu mo¾emo oèekivati po povratku brojnih srpskih turista sa mora jer se u Grèkoj, Hrvatskoj, Tunisu prodaju kao alva.

E pa, ovi gumenjaci potpuno su osvojili i podelili svet. Postali su neizbe¾an modni detalj, a u Britaniji su nedavno progla¹eni za modni hit godine.



Biznis veka

Kao u sluèaju svih velikih stvari, sve je poèelo potpuno bezazleno.

Tri druga su, krstareæi po Karibima, do¹la na ideju da naprave papuèe za sve ljubitelje jederenja i jedrenjaka, koje æe svima koji se bave tim dinamiènim i klizavim sportom omoguæiti da se kreæu po belim ladjama, a da ne upadnu u vodu.

Tako su 2000. godine nastale ove na oko glomazne, ali vrlo udobne klompe diskutabilnih estetskih vrednosti koje imaju jedan "¹etajuæi" kai¹iæ koji kada se prebaci na petu èvrsto dr¾i klompu uz nogu.

Iako su svoj izum prvi put predstavili na nekom bezazlenom jahting sajmu, bez ikakve reklame, tri druga su odmah prodala sve ¹to su sa sobom donela, a prièa o, po mnogima ru¾nim, ali "must have" kroksicama, ¹irila se od usta do usta takvom brzinom da je njihova bezazlena kompanija poèela da ostvaruje neverovatan profit i postala jedna od jaèih na berzi.

Procenjuje se da æe do kraja godine prodati oko 30 miliona pari ove obuæe.

Naravno, nema toliko skipera na svetu, ali ima onih kojima su na poslu neophodne udobne cipele - lekari, medicinske sestre, kuvarice, kelnerice, prodavaèice u radnjama...



Original i falsifikati

Ono u ¹ta se proizvodjaè originala "kune" je specijalan materijal od koga su napravljene - vrsta gume koja se apsolutno prilagodjava temperaturi i obliku stopala.

Tako kroksice postaju neverovatno udobne, toliko da njihov vlasnik ne po¾eli da ih ikada izuje.

Medjutim, svetsko tr¾i¹te su preplavile kopije iz Kine koje ko¹taju pet evra, za razliku od originalnih koje u SAD staju 30 dolara (22 evra), u Britaniji 30 funti (45 evra), a u Hrvatskoj 300 kuna (oko 3.300 dinara). Oni koji su nosili kineske kroksice tvrde da se stopala u njima "potpare", te da ¹ire neprijatan miris.



Miki Maus i gusari

Kroksice su unisex i jednako ih obo¾avaju i mu¹karci i ¾ene.

Posebno su popularni deèji modeli, a "Dizni" je izbacio svoju seriju sa obrisima Miki Mausa umesto rupica, dok je poslednji hit model "pirati sa Kariba".

Danas "Crocs Inc" proizvodi 28 modela ovih klompi, od kojih se neki mogu kupiti u 30 boja.

Rupice na kroksicama predstavljaju poseban izazov, pa je tako nastala èitava industrija ukrasa u obliku cvetova, likova iz crtaæa, muzièkih instrumenata, ¾ivotinja…



Bu¹ i kroksmrsci

Svet je pun ljubitilja kroksica, postoje njihova udru¾enja i blogovi.

Specijalno dizajnirane kroksice prave se za L.A. Lejkerse, 70 amerièkih koled¾a naruèilo je vi¹e od 500 hiljada ovih papuèa za svoje studente.

Medju slavnim obo¾avateljima kroksica su i: D¾ord¾ Bu¹, Al Paæino, D¾ek Niklson, Ben Aflek, suosnivaè Googla Lari Pejd¾, Rozi O Donel, Met Dejmon, Teri Haèer i drugi.

Medjutim, dug je spisak onih koji ih mrze. Istina radi se o "anonimusima", ali i oni imaju vrlo poseæene blogove, Internet sajtove, a i njihovi filmovi na You Tube, u kojima oni "masakriraju" ili spaljuju kroksice.

Jo¹ samo preostaje da kroksice stignu i na na¹e tr¾i¹te pa da odaberete na èiju æete stranu.

(Ana Æe¹iæ/MONDO)

Enea

E istina, stvarno svuda ih ima..

A da li ste jeli kroks eurokrem, mmmm, od pomoranje?

Al-Jasmina

#2
Koliko vidim glavni obozavatelji su jahtashi i vremeshni...
Klompa ko klompa,
ja sam za japanke makar skliznula sa jahte u vodu morsku
morace da se vrate po mene -
nemam nameru da ih jurim na delfinu :>

Ivke

Jao grozne su ...a ima ih bukvalno na svakom koraku...

Gocca

MORAM da se izdushim: GROZNE su!  :djavo

avgogh

i meni su bas ruzne... ali kazu da su veoma udobne... primetila sam da ih ljudi u inostranstvu (u ono malo inostranstva sto videh ovog leta) bas nose...

tarantulica

Ni meni se ne sviðaju, ali me fascinira ¹ta sve ljudima mo¾e da se dopadne...
I gumene su...
Zar se u tome ne znoje noge?  :run

pig_am_am

 :hmm pa vidi je. jel si lepo napisala da se prilagodjavaju temperaturi? taman sam se odusevila :K bas su kul.

ko moja baba sto je imala za bastu  :K

Masha

Nisam ranije videla temu o kroksicama. Posetite sajt www.crocs.com pa vidite kakvih sve ima. Meni su slatke  :wink:

Sole

#9
meni su simpaticne bas zbog svih ovih boja!  :)): :cvet

ali, ne znam gde bi ih nosila...
na Adu, do prodavnice, na more i tome slicno...

nasle bi svoju primenu pretpostavljam.

meni su slatke!  :Bog

samo mi je malo glupo da ih nose i muskarci, e to mi se ne svidja.

tarantulica

Meni je to sa prilagoðavanjem sumnjivo....  :nonono: