Paso¹i Srbije od 2009. godine

Started by tarantulica, 11-08-2007, 09:25:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tarantulica

Пасоши Србије од 2009. године

Стари пасоши важиће најдуже до 31. децембра следеће године, а рок важења нових биће дупло краћи – пет година

Према Предлогу закона о путним исправама, чије је усвајање један од услова за стављање Србије на белу шенгенску листу, а који је јуче Влада Србије доставила у скупштинску процедуру, нови српски пасоши, биће од 2009. године једине важеће путне исправе за грађане Србије. Будући да је предложено да пасоши СРЈ, које данас поседујемо, важе најдуже до краја 2008. године, а према ранијим најавама Божидара Ђелића, потпредседника Владе Србије, прве нове путне исправе требало би да се појаве већ од марта следеће године, то значи да ће, како је, уосталом, наведено и у образложењу овог законског предлога, једно време „у правном саобраћају бити и важеће старе и нове путне исправе”.

Иако је у овом тренутку тешко тачно рећи колико ће трајати тo двојно решење, ипак приближан одговор следи из предлога према којем би нови закон почео да се примењује шест месеци после његовог ступања на снагу.

Кад је реч о самом изгледу пасоша, који треба да буде усклађен са међународним стандардима, планирано је да образац пасоша садржи простор за аутоматско очитавање података у који се уносе видљиви алфанумерички подаци на исправи, као и заштитни елементи, које пропише министар надлежан за унутрашње послове.

Нови пасоши Србије, који би, дакле, ускоро требало да буду издавани, важиће пет година (за разлику од досадашњих чије је важење десет година), а за млађе од 14 година њихова важност трајаће две године.

Предложеним решењима наведене су и ситуације у којима ће захтев за издавање пасоша бити одбијен. Између осталог, ако је против лица донето решење о спровођењу истраге или је подигнута оптужница, ако је лице осуђено на безусловну казну затвора у трајању дужем од три месеца односно док не издржи казну.

Предвиђено је одбијање захтева и због одбране земље, или када постоји друга сметња предвиђена законом којим се уређује војна обавеза у случају да је проглашено ратно или ванредно стање.

Новчаном казном од 3.000 до 30.000 динара или казном затвора до 30 дана биће кажњен онај ко поседује више од једне путне исправе, ко своју путну исправу да другом лицу или се послужи туђом, ономе ко да неистините податке добије издавање путне исправе и користи је.

Грађанима је свакако битно и ово решење: захтев за издавање пасоша, уколико је поднет у земљи, треба да буде решен у року од 30 дана, а два месеца је рок за решавање захтева у иностранству. У хитним случајевима, уколико су уз захтев приложени докази за то, исправа треба да буде издата најкасније у року од 48 сати.

Али, и ово треба знати: новчаном казном од 4.000 до 40.000 динара биће кажњен онај ко без одлагања не пријави надлежном органу за издавање путне исправе нестанак путне исправе или њено проналажење.

Осим овог закона о путним исправама, за стављање Србије на белу шенгенску листу потребно је, иначе, усвојити и законе о азилу, о државној граници и о странцима.

Б. Чпајак
[објављено: 10.08.2007.]

Politika

tarantulica

Novi paso¹i od marta

Graðani Srbije dobiæe ove godine nove paso¹e umesto jo¹ va¾eæih sa grbom i oznakama Savezne Republike Jugoslavije. Paso¹i æe se menjati od 1. marta do 31. decembra 2008. godine. Izdavaæe ih policijske uprave ili policijske stanice MUP-a na èijem podruèju je prebivali¹te, odnosno boravi¹te lica koje podnosi zahtev za izdavanje.

Nove putne isprave Srbije izdavaæe se sa rokom va¾enja od 10 godina.

Obrazac paso¹a sadr¾i prostor za automatsko oèitavanje podataka u koji se unose vidljivi alfanumerièki podaci na ispravi i za¹titni elementi.

Imena pripadnika nacionalnih manjina biæe upisana u izvornom obliku u kojem su upisana u izvod iz matiène knjige roðenih.

Beta

Darker

Znaèi da vadim novi paso¹, pa da exploati¹em vizne olak¹ice? :K

tarantulica

Ja se nadam da neæemo morati da skupljamo gomilu dokumenata za apsolventsku, tj. da æemo paso¹e predavati posle 1. marta, da ne moram sad da vadim stari paso¹, pa za nekoliko meseci novi  :wall:

Bred

Prvi paso¹i Srbije za na¹e olimpijce
Autor: Danijela Ni¹aviæ |

Prvi srpski paso¹i u crvenoj boji imaæe najsavremenije i najkvalitetnije elemente za¹tite od falsifikata. Zavod za izradu novèanica i kovanog novca (ZIN), kome je povereno ¹tampanje paso¹a, trudiæe se da ispo¹tuje dogovoreni rok isporuke, a prvi paso¹i najverovatnije biæe uruèeni na¹im sportistima koji æe uèestvovati na Olimpijskim igrama - ka¾e Ljubi¹a Vuletiæ, generalni direktor ZIN-a.

O izgledu paso¹a, kao i nivoima za¹tite odluèuje Ministarstvo unutra¹njih poslova Republike Srbije, dok æe ZIN na Topèideru obavljati usluge ¹tampe. U njihovoj izradi koristiæe se potpuno nova oprema, a i repromaterijal je uvozni. Tako su korice iz SAD, kinegram i hartija iz ©vajcarske, polikarbonati iz Nemaèke, a konac za pro¹ivanje iz Francuske.

Cene u okru¾enju
Srbija 25
Crna Gora 37
Slovenija 36
Makedonija 25-33
Hrvatska 30
*cene su u evrima

- Dobili smo zahtev za izradu vrlo kvalitetnog paso¹a koji æe zadovoljavati svetske standarde i sa kojim æe na¹i ljudi lak¹e dobijati vize, putovati i prelaziti granicu. Cena paso¹a biæe 2.000 dinara sa porezom. Dr¾ava se odrekla takse od 1.000 dinara, a i MUP se takoðe odrekao dela koji se odnosi na personalizaciju. Paso¹i æe va¾iti 10 godina - ka¾e Ljubi¹a Vuletiæ.
Zajednièka komisija MUP-a i ZIN-a radila je na izradi idejnih re¹enja za paso¹ i nedavno je objavljen konaèni pravilnik o izgledu novog paso¹a Srbije. Pre nego ¹to se odluèilo koji æe paso¹ biti konaèno re¹enje, postojalo je èak 18 razlièitih verzija, a ovog meseca odluèeno je i da paso¹ ima carsku crvenu boju, umesto plave, kako se u poèetku predlagalo. Preporuka Evropske unije je da njene èlanice koriste dve boje za ovu putnu ispravu - crvenu ili plavu.
Na koricama paso¹a nalaziæe se ime i grb Republike Srbije i natpis paso¹ napisan æirilicom u zlatnoj boji, kao i oznaka da je paso¹ biometrijski. Na unutra¹njoj strani korica je natpis Srbija naizmenièno æirilièno i latinièno, koji æe biti vidljivi samo na UV svetlu. Prvi list u paso¹u je polikarbonatni i tvrði je u odnosu na druge listove. Ostale strane, a ima ih ukupno 32, namenjene su za peèate i vize i pro¹ivene su na specijalan naèin i specijalnim koncem koji je fluorescentan.
- Strana sa podacima je polikarbonatna, a inaèe je to trend u svetu u poslednjih godina, jer ima vi¹i nivo za¹tite nego dosada¹nje tehnike. Ta strana sadr¾i i beskontaktni èip koji se ne vidi i on u sebi sadr¾i podatke koji su od¹tamani na stranici. Na strani sa podacima osim natpisa na æirilici, gde god ima potrebe, stoje i natpisi na latinici - istièe Ljubi¹a Vuletiæ.
Paso¹ sadr¾i sve neophodne podatke - ime dr¾ave, kakav je tip paso¹a, ime i prezime njegovog vlasnika, datum i mesto roðenja, matièni broj, prebivali¹te, datum izdavanja i do kada va¾i, kao i potpis. U donjem delu strane nalazi se ma¹inski èitljiva zona, koja, inaèe, ne postoji na sada¹njem paso¹u, tako da nema potrebe da se podaci prekucavaju.
Postupak izdavanja paso¹a biæe isti kao i do sada. Novi paso¹i æe se dobijati u MUP-u gde graðanin podnese zahtev za njegovo izdavanje.

Lièna karta sa srpskim ocilom
U ZIN-u su spremni i za proizvodnju novih liènih karti sa èipom i bez èipa. Veæ je izraðena jedna kolièina koja je na zalihama, a od MUP-a se oèekuje samo zahtev za isporuku. Inaèe, i izgled liènih karti se menjao. Tako æe umesto znaka Srbije sa optièko varijabilnom bojom (koja se presijava u zavisnosti od ugla gledanja u zelenu, pa crvenu boju), na novoj liènoj karti biti srpsko ocilo.

blic

Darker

#5
Ok, ajde da ne menjamo ime za pola godine u Srbija& kosovo, pliiiiiiizzzzzzzz :Bog :K

Prvi puta da zaista ¾ivim u zemlji(tj. da postoji :K) èiji æu paso¹ imati :Bog

darusaz


међународна ознака за биометријске исправе

Enea

Quote from: tarantulica on 02-01-2008, 12:47:16
Ja se nadam da neæemo morati da skupljamo gomilu dokumenata za apsolventsku, tj. da æemo paso¹e predavati posle 1. marta, da ne moram sad da vadim stari paso¹, pa za nekoliko meseci novi  :wall:
:~ :~ :~ idete na apsolventsku? I ja bih mozda opeeettt!!!
Trebacje vam tona doc. ali pomocjicje vam ovi iz agencije da sve to sredite..
Neshto malo je ostalo, valjda kod pileta na kompu ( prevodi, kako treba da izgleda "obrazac" koji kao da sami sastavljate.. Ja se izubijala da sve to prevedem, a onda je sve otishlo do djavola sa starim kompom...

Mozda cjete morati da vadite nove pasoshe, a mozda i ne.. Vize cje vam izdati, t.j. jednu kolektivnu po basu tek pochetkom maja, krajem aprila...

Moj istiche u martu. Niko vishe ne daje vize u pasoshe koji istichu za manje od tri meseca.. Htedoh da putujem u Atinu, ali novi pasoshi josh nisu gotovi.. zdravstvene knjizice jesu..


A da li moram da sklanjam shishke sa chela?
To cje biti bash teshko...

tarantulica

Ja sam se nadala da æemo i dokumenta tad da predajemo....
Sledeæe nedelje idem do milicije, da vidim kakva æe biti procedura i kolike su ¹anse da u martu dobijem paso¹....  :roll:

darusaz

Quote from: tarantulica on 24-01-2008, 14:57:13
Ja sam se nadala da æemo i dokumenta tad da predajemo....
Sledeæe nedelje idem do milicije, da vidim kakva æe biti procedura i kolike su ¹anse da u martu dobijem paso¹....  :roll:

Када сам ја написао ово "милиција" на писменом задатку пред крај гимназије (дакле већ је то био 21. век), наставница је то изменила у полиција уз опаску - нема више милиције.  .blah. Извињавам се за мали оф.  :wink:

tarantulica

Hahahaha   :>
Tako mi je napisala slu¾benica u op¹tini, kad sam je pitala gde treba da idem i koja dokumenta su mi potrebna...

Al-Jasmina

A sto pise novi pasosi od 2009?  :)):

whatever

Вероватно зато што ће тада престати да важе стари  :hm

marer_86

Quote from: Al-Jasmina on 24-01-2008, 21:27:34
A sto pise novi pasosi od 2009?  :)):
koliko sam ja shvatio ... samo ce oni vaziti od 2009. godine! a tokom 2008. moci ce jos uvek da se koriste stari i ujedno vade novi!
[off]preduhitri me kolega what[/off]

Al-Jasmina

Idu mi na zivce s tim dvojnim resenjima, a onda otezanjem pocetka...
trebalo bi da se ljudi kockaju sa parama
dodju do neke granice i neki revnosni idiot od carinika ih smori i vrati nazad?  :wall: