Paso¹i Srbije od 2009. godine

Started by tarantulica, 11-08-2007, 09:25:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

dirigent

Taman mi je istekao SRJ ... Bas fino

AVENDON

Sokirao sam se kada sam video samo cirilicu na nasem novom pasosu, medjutim nismo jedini, tu su jos:

Ceska http://en.wikipedia.org/wiki/Czech_passport
Danska http://en.wikipedia.org/wiki/Danish_passport
Holandija http://en.wikipedia.org/wiki/Dutch_passport
Estonija http://en.wikipedia.org/wiki/Estonian_passport
Finska http://en.wikipedia.org/wiki/Finnish_passport
Francuska http://en.wikipedia.org/wiki/French_passport
Nemacka http://en.wikipedia.org/wiki/German_passport
Grcka http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_passport
Madjarska http://en.wikipedia.org/wiki/Hungarian_passport
Italija http://en.wikipedia.org/wiki/Italian_passport
Letonija http://en.wikipedia.org/wiki/Latvian_passport

Litvanija, Svedska, Luksemburg, Poljska, Slovacka, Spanija

Kad malo bolje pogledam skoro sve clanice (a mozda i sve) evropske unije imaju na koricama pasosa natpis SAMO na svom jeziku. To mi je i logicno, jer kad dodjete na granicu necete valjda da date cariniku na uvid zdravstvenu knjizicu, ili clansku kartu video kluba, tako da i ova rec "pasos" dodje suvisna  :>

darusaz

Prema najavama iz Vlade Srbije, izdavanje novih paso¹a, prvobitno planirano za mart, trebalo bi da poène tokom juna, ali u policijskoj stanici Stari grad nisu mogli da nam potvrde tu informaciju.
Inaèe, izdavanje paso¹a sa biometrijskim podacima je jedan od uslova Evropske unije za ukidanje viza.
Uz zahtev za izdavanje paso¹a koji se podnosi mesnoj jedinici Ministarstva unutra¹njih poslova, na uvid se stavlja lièna karta ili druga isprava kojom se utvrðuje identitet podnosioca, zatim fotografija, stari paso¹ i potvrda o plaæanju naknade, a kod prvog izdavanja paso¹a neophodno je prilo¾iti dokaz o dr¾avljanstvu. Dok ne poène izdavanje novih putnih isprava, policija æe izdavati paso¹e na dosada¹njim obrascima.
Za izdavanje nove liène karte zahtev se podnosi lièno, uz uzimanje biometrijskih podataka, a potrebno je dostaviti i izvod iz matiène knjiger roðenih, uverenje o dr¾avljanstvu, liènu kartu ili drugu ispravu na osnovu koje se mo¾e utvrditi identitet, kao i dve uplatnice.

(izvor "Blic" 28. maj 2008.)

Enea

#63
aha ha ha ha
eto shale.
pitanja na pm.

htedoh recji, chekam novi/plavi pasosh i potrebna su doc... blah blah... blah..
i josh me zeznushe rekli da dodjem u utorak, a onda posle celog izgubljenog utorka.. pitali zasto sam tako rano dosla..

nove lk se vecj izdaju, a i stare na koje se ceka cela 3 dana...

irena

Jaoj, birokratija. Najezim se svaki put kad treba da stanem u red za neki dokument. Pasos mi je pun, planiram opet na leto da zujkam i sta sad... treba da vadim opet stari pasos koji ce mi vaziti godinu dana??? Ahhh, dobro, ne mogu se sad i oko toga nervirati.
Licna karta mi nije problem, vadicu je kad bude deadline za zamenu dokumenata, a usput cu jos i da iscimam decka da me ozeni u to vreme, taman da ne moram da se cimam sa jos jednom zamenom. :K

Enea

Quote from: irena on 28-05-2008, 19:25:26
.... a usput cu jos i da iscimam decka da me ozeni u to vreme, taman da ne moram da se cimam sa jos jednom zamenom. :K

vidi da na vreme izvadish i promenu prebivalishta, a vidi i da ga na vreme iscimash  :K

darusaz

Koleginice, ne bih da vas ometam, ali...  :OFF:   :cvet

kaja

©TAMPANJE novih obrazaca srpskih putnih isprava jo¹ nije poèelo. Samim tim i izdavanje crvenih paso¹a Srbije je odlo¾eno. Problem je, kako saznajemo, to ¹to dobavljaè jo¹ nije isporuèio èipove, koji su sastavni deo nove putne isprave. Prema nekim informacijama, prvi graðani bi mogli novu putnu ispravu da dobiju u septembru.
- Kada se steknu tehnièki uslovi, MUP Srbije æe istog trenutka da poène sa izdavanjem novih paso¹a - reèeno nam je u srpskoj policiji. - Zasad izdavanje putnih isprava na starim obrascima teèe bez problema.
Krajem maja ove godine MUP Srbije je doneo i Pravilnik o putnim ispravama, kojim je preciziran postupak za izdavanje novih paso¹a, kao i obaveza davanja biometrijskih podataka - fotografije, otiska prsta i potpisa. Paso¹ sa biometrijskim podacima je jedan od uslova EU za ukidanje viza.
Fotografija se, kako se navodi u Pravilniku, uzima digitalnom kamerom,
otisak oba ka¾iprsta skenerom, a potpis pomoæu table za digitalizaciju potpisa. Paso¹ se izdaje na lièni zahtev, a od podno¹enja zahteva do izdavanja ne sme da proðe vi¹e od 30 dana. Nova srpska putna isprava va¾iæe 10 godina.
Graðani koji planiraju da putuju u inostranstvo mogu bez problema da koriste i stari, plavi paso¹. U sluèaju da im je rok va¾nosti istekao, mogu da ga produ¾e. Izdavanje starih obrazaca putnih isprava (plavih) ko¹ta 870 dinara. Zahtevi mogu da se podnesu u svakoj policijskoj stanici, ili upravi, a paso¹e æe dobiti u roku od 15 dana.


ROK ZA ZAMENU
ZAMENA plavih za crvene, odnosno starih za nove paso¹e, prema Zakonu o putnim ispravama, koji je usvojen 2007, predviðeno je da se obavi do kraja ove godine. S obzirom na nastale probleme oko nabavke sastavnih delova novih obrazaca, taj rok æe najverovatnije biti produ¾en.

Izvor http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=123416&datum=2008-06-24 (http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=123416&datum=2008-06-24)

Enea

nE DA cje biti produzen, nego sta sam dozivela dok sam plavi opet vadila, chini se da crvenih necje ni biti.. meni se tako chini.

darusaz

Ђелић: Гувернер Јелашић је одговоран што пасоши касне

Кривац за кашњење нових српских биометријских пасоша је гувернер Радован Јелашић и он мора да понесе свој део одговорности, изјавио је јуче потпредседник српске владе Божидар Ђелић, који се због овог проблема данас састаје са представницима МУП-а, Завода за израду новчаница Народне банке Србије и Министарства спољих послова.

Потпредседник Ђелић очекује да данас буде утврђен датум почетка издавања пасоша самосталне државе Србије, али вели и да је „све довољно трајало, па је време да свако понесе свој део одговорности“. Он прецизира да је Јелашић као гувернер „одговоран за израду чипова и кашњење у изради пасоша“ и захтева да шеф српске монетарне установе „гарантује испоруку квалитетних образаца, а да МУП каже кад ће грађани добити модерне путне исправе“.
Иначе, законском регулативом је утврђено да до краја ове године буду замењени сви пасоши, да нови важе једну деценију, а прелазак на биометријске пасоше један је и од услова ЕУ за укидање виза.
У МУП-у Србије незванично сазнајемо да је 9. априла, кад је требало да стартује издавање нових (биометријских) пасоша са ознакама српске државности, ступио на снагу подзаконски акт којим је одложено започињање овог посла.
Наш извор не зна да ли ће се у процедуру кренути почетком септембра, како неки најављују, нити да ли ће бити испоштован законски рок да се стари пасоши замене до 31. децембра ове године.
Како незванично сазнајемо, чипови за биометријске пасоше нису изручени из Немачке наводно „зато што Србија има техничку владу“, па се након обзнане коалиционог споразума ДС и СПС може сматрати да је ова препрека отклоњена.

Кад је реч о издавању нових личних карата, на полицијским шалтерима владају неизрециве гужве, што због грађана који су похитали да добију „своју прву српску личну карту“, што због сезоне годишњих одмора које користе и запослени у МУП. С друге стране, издавање нове личне карте компликованије је него раније јер се праве фотографије, узимају отисци, дигитални потпис, а документација на бази које се издаје овај документ мора да буде скенирана и унета у базу података, што траје око пола сата по једном грађанину. А на добијање тог документа чека се седам дана јер то изискује начин производње нових личних карата (излива се пластика у више слојева да би се постигао потребан ниво заштите). Отуда из МУП-а апел да грађани замењују личне карте непосредно уочи истека њиховог рока важења јер су, иначе, капацитети полицијских станица изразито мали.
Како незванично каже обавештени извор из МУП-а, са заменом регистарских таблица за возила каснимо због застоја у њиховој изради, за шта је, претпоставља се, „крив“ мањак новца у буџету. Колико ће грађане коштати таблице дизајниране по стандардима ЕУ, још се не зна. Нити кад ће моћи да их ставе на своје четвороточкаше.
Што се тиче здравствених књижица, Републички завод за задравствено осигурање од почетка ове године издаје нове, а рок за окончање овог посла је 31. децембар ове године.

(preuzeto iz dnevnog lista "Blic")

kaja

Sve me jakooo nervira. Zasto kod nas sve stane kada raspisu izbore. Gde su tu institucije koje funkcionisu bez obzira na to ko je na vlasti.I sta sad dok se Oni dogovaraju, citaj trguju, onda ce da se medjusobno svadjaaju...ma kakvi novi pasosi. Sada se psihicki spremam da izvadim NOVI STARI pasos :>

Bred

Zahtevi za nove paso¹e od 7. jula
| Izvor: B92, Tanjug
Beograd -- Zahtevi za izdavanje novih biometrijskih paso¹a mogu se podnositi od ponedeljka 7. jula. Vicepremijer Bo¾idar Ðeliæ ka¾e da æe gu¾ve na ¹alterima biti neizbe¾ne.

Bo¾idar Ðeliæ govori o novom paso¹u (Fonet)

Prvi put posle 90 godina graðani dobijaju paso¹ dr¾ave Srbije, a to je i jedan od preduslova za put u Evropu bez viza do kraja godine. Cena paso¹a u zemlji iznosiæe 2.170 dinara, dok æe dr¾avljani Srbije u inostranstvu plaæati i dodatnu taksu od 15 evra. Rok za njihovo izdavanje biæe 30 dana.

Iako je poèetak izdavanja novih paso¹a bio planiran za 23. jun, Bo¾idar Ðeliæ najavio je da æe u ponedeljak, 7. jula, poèeti prijem zahteva. Ðeliæ je naveo da procedura u diplomatsko-konzularnim predstavni¹tvima u inostranstvu poèinje 1. oktobra.

Ðeliæ je rekao da graðani mogu istovremeno, na istom ¹alteru, da podnesu zahtev i za novu liènu kartu.

Nadle¾ni unapred upozoravaju da æe na ¹alterima biti velikih gu¾vi, ali obeæavaju da æe, tamo gde je to nu¾no, poveæati resurse, za ¹ta je vlada veæ dala nalog. Bo¾idar Ðeliæ je rekao da æe uskoro i lièno proveriti stanje na terenu.

U MUP-u ka¾u da je razlog za toliko èekanje detaljna provera podataka. Predstavnici MUP-a napominju da su za ubrzanje procedure izrade biometrijskih dokumenata potrebni dodatni kadrovi i zamena prevaziðene tehnologije, ¹to iziskuje sredstva.

Dr¾avna sekretarka u Ministarstvu unutra¹njih poslova Mirjana Ora¹anin rekla je da se zahtevi podnose prema mestu prebivali¹ta podnosioca zahteva.

Potrebno je prilo¾iti izvod iz matiène knjige roðenih i uverenje o dr¾avljanstvu koja nisu starija od ¹est meseci i fotografiju velièine 5 puta 5 centimetara sa belom pozadinom. Graðani treba da ponesu i staru putnu ispravu na uvid, liènu kartu i dokaz o uplati taksi.

Ona je podsetila da ¹alteri za izdavanje biometrijskih dokumenata moraju da rade svakog dana od osam do 20 sati jer su novinari predoèili da na op¹tini Stari grad rade samo do 16, a u Novom Beogradu do 15 sati.

Na primedbu da je za op¹tinu Novi Beograd, koja ima 300.000 stanovnika malo jedan ¹alter, reèeno je da graðani mogu svoja dokumenta da dobiju na bilo kojoj op¹tini u gradu jer ne postoji tehnièka moguænost da se otvori vi¹e ¹altera.

Napomenuto je i da je do sada podneto 65.000 zahteva za nove liène karte, a izdato je 45.000, s tim ¹to æe postojeæe va¾iti do 2011. godine. Sada¹nji paso¹i u zemlji va¾iæe do kraja godine, a u dijaspori do kraja 2009.

Izgled i struktura

Novi paso¹ je crvene boje, a na koricama je ime i grb Srbije, natpis "paso¹" napisan æirilicom u zlatnoj boji, kao i oznaka da je paso¹ biometrijski.
Na unutra¹njoj strani korica je natpis "Srbija", naizmenièno æirilièno i latinièno, koji æe biti vidljivi samo na ultravioletnom svetlu. Na prvoj strani je na srpskom, francuskom i engleskom napisano "paso¹".

Prvi list u paso¹u je polikarbonatni i tvrði je nego ostale strane, kojih ima ukupno 32, a namenjene su za peèate i vize.

Strane su pro¹ivene na specijalan naèin i specijalnim koncem koji je fluoroscentan. Pored prve, i druga strana je polikarbonatska, kao na kreditnim karticama.

Druga stranica sadr¾i liène podatke vlasnika (fotografija, ime, prezime, mesto i datum roðenja, serijski broj i ostali podaci koje sadr¾i i sada¹nja isprava).

Prema elementima za¹tite, novi paso¹ se najvi¹e razlikuje od starog i ima sedam nivoa za¹tite, ¹to ga èini jednim od najmodernijih u Evropi, a novina je i nevidljivi èip sa biometrijskim podacima vlasnika.

U dnu druge strane nalazi se ma¹inski èitljiva zona sa liènim podacima, a za¹tita te stranice je izuzetno va¾na da bi se spreèilo falsifikovanje. Podaci se urezuju laserom, ali ne na prvi, veæ na donje slojeve polikarbonata, ¹to znaèi da bi neko, ako hoæe da izmeni podatke, morao da o¹teti povr¹inski sloj.

I ostale stranice, predviðene za vize, imaju grb Srbije, sadr¾e i vodeni ¾ig, za¹titne niti i druge skrivene elemente, koji paso¹ èuvaju od falsifikovanja.

darusaz

#72
Дакле за све који су у Београду (са адресом), можете поднети захтев у било ком СУП-у, дакле Лазаревац, Обреновац, Сопот, Сурчин.... гледајте где има мање гужве.  :wink:

А ово је један од коментара на вест (са презентације РТВ Б92): Ја сам малопре био у полицији на Новом Београду и питао их да ли данас да предам захтев за пасош или да чекам понедељак да предам за нови а они су ми рекли да немају никакву службену информацију да пријем захтева за нове пасоше поциње у понедељак. Имајући ово у виду, ја цисто сумњам да ће они за викенд да се обуче за пријем захтева за нове пасоше као и да ускладе листу неопходне документације за издавање истог.
(Драган, 4. јул 2008 13:09)


Ово је коментар на презентацији дневног листа "Блиц": Ова вијест је објављена данас. Данас смо звали МУП. Која документа требају за нови? -Не знамо. Знаће се у понедељак, биће на огласној табли. Да ли ће се моци поднети захтев за стари? -Не знамо. Шта ако неком хитно треба пасош (јер се нови чека 30 дана) - Не знамо. Да ли ће се издавати нови пасоши од понедељка? -Не знамо. "Казу да хоће!" Ето толико о годишњим одморима.

Enea

Quote from: darusaz on 04-07-2008, 17:58:59
Дакле за све који су у Београду (са адресом), можете поднети захтев у било ком СУП-у, дакле Лазаревац, Обреновац, Сопот, Сурчин.... гледајте где има мање гужве.  :wink:




OVO NE VAZI ZA MUP NA VOZDOVCU. Lichno sam videla zuchnu raspravu o tome da morash biti sa te opshtine... Umalo nije doslo do tuche.. :/

darusaz

#74
Енеа, ма тако се дури и "тета" код мене на С. венцу, али онда јој припретиш омбудсманом и да видиш како мења причу.  :wink:

Ево још интересантних коментара:
1.Просто не верујем, опет црвени пасош, па људи та времена требали су да прођу. Заиста жалосно.
2. ...opet cemo biti prepoznatljivi po boji pasosa, nece biti potrebe proveravati ko je odakle, dovoljno je samo pokazati CRVENI, i zna se na koja cemo vrata prolaziti.... kao sto je bilo u doba komunizma...... STRASNO!!
dok sam putovao po svetu sa nasim, PLAVIM pasosem, bio sam ravnopravan (kao sav normalan svet), a opet se vracamo na nesto sto nikako nije dobro!!! .... NE MENJA MI SE MOJ PASOS!!! :(
(Nikola, 4. jul 2008 20:56)

Ова ЕЕвропејци нису упознали једну од "европских вредности", а то је да су пасоши у ЕУ стандардизоване боје - црвене. И то нема везе са социјализмом или чиме год.  :roll:

3. Kao prvo ne svidja mi se sto je boja pasosa ponovo crvena, a pogotovo sto PASOS pise cirilicom. Nemam nista protiv cirilice ali zar bas moramo da se toliko razlikujemo od velikog ostatka sveta, pasos kao da je pravljen iz politickih a ne funkcionalnih razloga. Jednostavno bode oci! Cirilica svude u svetu ljude asocira na Ruse i Rusiju.
Kao drugo, zasto je cena pasosa toliko visoka? Ispada da je zaista taj pasos toliko dobar i vredan kad je toliko skup, a sa njim ne mozes nigde ni da mrdnes. Evo recimo Kanadski pasos ne kosta toliko, aplicira se postom i dobijas postom (moze i licno ako hoces brze), a sa njim mozes da setas bez vize po celom svetu, ne zahteva ni posebnu dokumentaciju jer drzava jako dobro zna ko si ti i gde si ti. U Srbiji se za sve traze neki izvodi iz maticnih knjiga kao da se tu moglo bilo sta promeniti u medjuvremenu.
(Nikola, 4. jul 2008 22:05)

За канадски пасош могуће је аплицирати путем поште, јер Канада нема биометријске документе. Исто као што их нема ни Хрватска, а грађани и једне и друге могу да се шеткају слободно по Европи. То је политика, нема везе са техничким условима и стандардима. Канадски пасош је око 60 канадских долара, дакле скупљи је од нашег, технички напреднијег, пасоша. И наравно, уз сваку апликацију, канађани шаљу уверење о држављанству.  :K
А што се тиче ћирилице и Руса, јел би било боље да смо на пасош ставили "In God We Trust?"  :wall:  :help2:  a005