Paso¹i Srbije od 2009. godine

Started by tarantulica, 11-08-2007, 09:25:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

Bilo bi uputno da citate sve poruke u temi.  :wink:
Quote from: Bred on 29-01-2008, 15:30:54
Cvetkoviæ: Cena paso¹a 1.600 dinara
| Izvor: Tanjug
Beograd -- Ministar finansija najavio je da æe se ministarstvo odreæi takse od 1.000 dinara na izdavanje novog paso¹a Srbije.

Tako æe svi graðani, koji u 2008. godini budu dobili novi paso¹, plaæati samo 1.600 dinara, ¹to su tro¹kovi njegove izrade, rekao je ministar Mirko Cvetkoviæ. Cvetkoviæ je, na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, rekao da je takva moguænost predviðena u predlogu zakona o republièkim administrativnim taksama, koji æe biti upuæen Skup¹tini Srbije na usvajanje po hitnom postupku.


b92
:F

Nightmaster

Super je to sa novim pasosima, mada kako nam se drzava smanjuje bice jos "novih" pasosa za vadjenje.
Hteo sam da izvadim pasos pre par dana i nisu mi dali,jer ima nekih komplikacija. Vise nista ne razumem sta se desava u ovoj Srbiji.
Nosim se mislju da napravim svoju drzavicu, jer od ove nema nista!

darusaz

Quote from: Nightmaster on 11-02-2008, 12:24:06
Super je to sa novim pasosima, mada kako nam se drzava smanjuje bice jos "novih" pasosa za vadjenje.
Hteo sam da izvadim pasos pre par dana i nisu mi dali,jer ima nekih komplikacija. Vise nista ne razumem sta se desava u ovoj Srbiji.
Nosim se mislju da napravim svoju drzavicu, jer od ove nema nista!

Ако не задиремо у твоју приватност, елаборирај молим те у погледу тих компликација.

tarantulica

Quote from: Bred on 11-02-2008, 10:44:44
Bilo bi uputno da citate sve poruke u temi.  :wink:
Quote from: Bred on 29-01-2008, 15:30:54
Cvetkoviæ: Cena paso¹a 1.600 dinara
| Izvor: Tanjug
Beograd -- Ministar finansija najavio je da æe se ministarstvo odreæi takse od 1.000 dinara na izdavanje novog paso¹a Srbije.

Tako æe svi graðani, koji u 2008. godini budu dobili novi paso¹, plaæati samo 1.600 dinara, ¹to su tro¹kovi njegove izrade, rekao je ministar Mirko Cvetkoviæ. Cvetkoviæ je, na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, rekao da je takva moguænost predviðena u predlogu zakona o republièkim administrativnim taksama, koji æe biti upuæen Skup¹tini Srbije na usvajanje po hitnom postupku.


b92
:F

To je stara vest...  :nonono:
Sad je cena od 2000 dinara preniska, iako se mup i dr¾ava odrièu taksi....  :hm

darusaz

Па када погледамо да ће и чип да гу туре у овај пасош, па онда та пластификација, па конац из не знам које земље, корице из САД, и тако редом.... види се да то мора да кошта реално више од 2.000,00 динара.  .blah.

tarantulica

Da se nadam da je sve to potrebno...  :roll:
Mada su mo¾da ipak mogli da uzmu ne¹to manje svemirski...

darusaz

Ма ни ово није како ваља. Ако се не варам, наш биометријски стандард је само фотографија. А од 2009. пасоши ЕУ ће као биометријски стандард подразумвати и фотографију, али и отисак/ке прстију. Мислите о томе.  :lol2:

tarantulica

Zar nisu pominjali i otiske?
Mo¾e, ali i ne mora, kako ko hoæe  :roll:

darusaz

Чип може и не мора на личну карту, али отисак прста (електронски) је саставни део личне карте.  :> За пасоше не спомињу отисак....  :shock

Enea

Quote from: tarantulica on 29-01-2008, 16:44:29
Izdavanje paso¹a poèinje u aprilu?
Ok, odoh da vadim novi stari paso¹....  :ohman:

Quote from: Nightmaster on 11-02-2008, 12:24:06
Super je to sa novim pasosima, mada kako nam se drzava smanjuje bice jos "novih" pasosa za vadjenje.
Hteo sam da izvadim pasos pre par dana i nisu mi dali,jer ima nekih komplikacija. Vise nista ne razumem sta se desava u ovoj Srbiji.
Nosim se mislju da napravim svoju drzavicu, jer od ove nema nista!

Je li ovo definitivno tek od aprila?
Neki dan pri registraciji vozila, red za pasoshe u kojem se cheka 4,5 do 5h.
Moj istiche za nedelju dana i neophodan mi je novi shto pre.
Avaj, u svakom zlu, jedno dobro: shishke imaju josh vremena da narastu, pa da mogu da ih sklonim shnalicom.

Nightmaster kakvih problema?

Da li na fotki smem da imam shishke do pola chela?

Amerikanci zahtevaju da se vide ushi?!

darusaz

Нови пасоши издаваће се од маја месеца. Тако рекоше на РТС синоћ.

Влада Републике Србије, “Вечерње новости” и РТС покрећу акцију “Нови српски пасош - ново лице Србије”, у циљу промоције нове путне исправе. После 90 година Република Србија добија пасош са обележјима своје државности.
Овом акцијом Влада Србије у сарадњи са “Новостима” - најтиражнијим дневним листом у Србији - и РТС жели да промовише квалитет наше нове путне исправе, али и људе који представљају праве вредности нашег друштва.


У сарадњи са медијским партнерима, Влада Републике Србије позива грађане да кандидују људе из својих градова, места и села, али и из дијаспоре, који по њиховом мишљењу заслужују да буду носиоци првих пасоша.
Кандидовање почиње у понедељак, 10. марта, и траје до 25. марта 2008. године. Прве 204 путне исправе Републике Србије почетком маја ће бити додељене најистакнутијим грађанима из Републике Србије и дијаспоре.
Број 204 узет је симболично због 204 године од обнављања српске државности.


На корицама пасоша, које су царско црвене боје, налазиће се назив и грб Републике Србије, натпис “пасош“, написан ћирилицом у златној боји и ознака да је пасош биометријски. На унутрашњој страници корица је натпис “Србија”, наизменично ћирилично и латинично, који ће бити видљиви само на УВ светлу. Први лист у пасошу је поликарбонатни и тврђи је у односу на друге листове, а остале странице, којих има укупно 32, намењене су за печате и визе и прошивене су на специјалан начин и специјалним концем који је флуоросцентан.


И друга страница је поликарбонатска, као на кредитним картицама, а на првој страници на српском, француском и енглеском језику написано је “пасош“. На тој страници су лични подаци власника (фотографија, име, презиме, место и датум рођења, серијски број и остали подаци које садржи и садашња путна исправа).
Према елементима заштите, нови пасош се највише разликује од старог и има седам нивоа заштите што га чини једним од најмодернијих у Европи. Новина је невидљиви чип са биометријским подацима власника. У дну друге странице налази се машински читљива зона са личним подацима. Заштита ове странице је изузетно важна како би се спречило фалсификовање, тако да има кинеграм, оптички варијабилне боје, у процесу ламинације уносе се мат и сјајни елементи, и направљена је од више слојева пластике. Подаци се урезују ласером, али не на први, већ на доње слојеве поликарбоната. То значи да би неко, ако хоће да измени податке, морао да оштети површински слој.
И остале странице, предвиђене за визе, имају грб Србије, садрже и водени жиг, заштитне нити и друге скривене елементе, који пасош чувају од фалсификовања.
Пасоши ће важити десет година. На изради идејних решења за пасош радила је заједничка комисија МУП-а и Завод за израду новчаница.
Нови модеран пасош је главни услов за укидање виза грађанима Србије за путовања у земље потписнице Шенгенског споразума.
Уз доделу првих пасоша биће организована и изложба српских путних исправа кроз историју.

(Преузето из "Вечерњих новости")

Enea

e dodje mi da opsujem onako bash balkanski!  :djavo  :namcor :*:

neko je pomenuo da moze stari da se produzi na 6 meseci?
Je li to sigurno moze?!

Bred

"Novi paso¹ - novo lice Srbije"
| Izvor: B92
Beograd -- U svrhu promocije nove putne isprave, Vlada Srbije pokrenula je akciju "Novi srpski paso¹ – novo lice Srbije“.

Graðani Srbije æe krajem maja dobiti moderan biometrijski paso¹ sa dr¾avnim obele¾jima Srbije. "U cilju promovisanja pravih dru¹tvenih vrednosti, potpredsednik Vlade, zajedno sa medijskim partnerima, poziva graðane da predlo¾e nosioce prva 204 paso¹a", navodi se u saop¹tenju kabineta potpredsednika vlade Bo¾idara Ðeliæa.

O prvih 204 nosilaca novog paso¹a odluèivaæe ¾iri.

"®iri æe odluku doneti na osnovu sledeæih kriterijuma: ljudska izuzetnost (plemeniti i hrabri podvizi), studentska i uèenièka izuzetnost (izvandredni rezultati tokom uèenja ili studiranja), profesionala dostignuæa u bilo kojoj oblasti, afirmacija Srbije u svetu", navodi se u saop¹tenju.

Kako je navedeno, nijedan od predlo¾enih nosilaca paso¹a "ne sme da bude medijski afirmisan i mora da bude dr¾avljanin Srbije, ili da ispunjava uslove za dobijanje na¹eg dr¾avljanstva".

®irijem æe predsedavati Bojana Stepanoviæ, jedna od najpoznatijih hraniteljica u Srbiji.

Pored nje, o prvim nosiocima paso¹a Srbije odluèivaæe Zdravko Èoliæ, pevaè, Miodrag Stojkoviæ, genetièar, Dejan Iliæ, menad¾er i nauènik, Aleksandar Ðorðeviæ, biv¹i ko¹arka¹, Bojan Brkiæ, novinar i Manojlo Vukotiæ, novinar.

Dodela prvih 204 paso¹a biæe uprilièena poèetkom maja na sveèanosti u Domu Narodne skup¹tine, a krajem maja, otvaranjem izlo¾be "Srpske putne isprave kroz istoriju“, obele¾iæe se poèetak masovnog izdavanja novog paso¹a, najavljeno je u saop¹tenju.

Proces predlaganja nosilaca paso¹a traje od 10. do 25. marta 2008. godine.

Sve informacije o akciji i naèinu predlaganja mogu se dobiti putem i-mejl adrese [email protected].

Enea

ma boli me bre uvo za njihove izbolzbe krajem maja!
da li ja ispunjavam i jedan od ovih uslova da dobijem __ni pasosh?  :a


ili moram da ostanem ovde da trulim, i na letovanje da odem za vreme ispitnog roka?!!!

tarantulica

Enea, nema produ¾avanja paso¹a....  :nonono:

Ali mo¾emo u decembru zajedno po novi-novi paso¹  :friend: