Paso¹i Srbije od 2009. godine

Started by tarantulica, 11-08-2007, 09:25:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Enea

jao uzas!
znachi ja sada, kao i ti da vadim novi-stari.. i u njega da mi lupe jednu vizu, a onda kada sa novim-novim budem trazila novu vizu, dacje mi je na ostovu te u novom-starom pasoshu, bez uvida u ostale koje imam u starom-starom?

_________ drzavu!

tarantulica

Quote from: Enea on 10-03-2008, 15:44:11
jao uzas!
znachi ja sada, kao i ti da vadim novi-stari.. i u njega da mi lupe jednu vizu, a onda kada sa novim-novim budem trazila novu vizu, dacje mi je na ostovu te u novom-starom pasoshu, bez uvida u ostale koje imam u starom-starom?

Aha  :roll:
A u novi-stari ti sad daju vize na osnovu starog starog...

darusaz

Ukoliko dobijete vizu za vi¹e ulazaka i koja va¾i recimo 1 godinu, a u meðuvremenu promenite paso¹ - viza vam i dalje va¾i (mada zavisi od zemlje do zemlje - proverite u konzulatu!). Nosite stari paso¹ sa sobom u kome je viza zajedno sa paso¹em koji vam je u tom trenutku va¾eæi.

Enea

[off]ma vazi shto cju dobiti shengen na godinu dana.[/off]

vazno je da se dva puta vadi izvod, da se dva puta placjaju takse, da se dva puta slikash, da se dva puta , puta koliko cheka u redu...

anyway, hvala vam na informacijama..  :run da se slikam

darusaz

И ево га коначно, нови пасош  :~


daredevilboy

ruzhan
i shto samo tjirilica??

darusaz

Ћирилица је званично писмо у органима државне управе. То је разлог зашто је ћирилица на корицама пасоша.

О овоме је било доста приче по разним форумима. Наша међународна обавеза јесте да се подаци о држави/међународној институцији која издаје путну исправу тј. пасош, као и подаци о особи на коју гласи исправа буду написани абецедом, као и да описи рубрика  буду написани на француском (иако се у великом броју земаља ставља и на енглеском). Те стандарде поштује и наш нови пасош, наравно са унутрашње стране корица, и на страни са подацима.

Није неуобичајено да државе на корицама пасоша ставе натписе на свом званичном језику и писму (које дабоме, често није абецеда), али је у пракси примећено да већина земаља стави барем реч "пасош" и на француском језику. Напомена: француски је језик дипломатије.  :wink:

Поред Србије, пасош са оваквим карактеристикама тј. само на свом писму и језику на корицама има наравно Русија.  :happy:

darusaz

Мало извињење свим колегама форумашима, најновији, БИОМЕТРИЈСКИ пасош Руске федерације, на корицама ипак има и натпис на енглеском.  .blah.


kaja

Meni je pasos istekao sada u martu, ali se ja nesto nadam da ce ipak poceti da izdaju nove u maju.
Mislim da ce biti opsta ludnica jer pocinje letnja sezona :ohwell:

Enea


darusaz

Quote from: kaja on 31-03-2008, 09:36:37
Meni je pasos istekao sada u martu, ali se ja nesto nadam da ce ipak poceti da izdaju nove u maju.
Mislim da ce biti opsta ludnica jer pocinje letnja sezona :ohwell:

Постоји довољно добар разлог - ЛОИ у Пекингу. ;) Пасоши за нас који нисмо 204 изврсних, креће у мају. А поред тих 204, пасоше ће добити и олимпијци. Наиме фотокопије пасоша морају да се доставе Организационом комитету најкасније последњег дана априла 2008. Тако да пасоши морају да стартују. И да, Закон о путним исправама ступа на снагу 9.4. 2008.

Bred

Novi paso¹i èekaju novu vladu
Autor: ®eljka Jevtiæ |

Stavljanje Srbije na belu ¹engensku listu moraæe da saèeka formiranje nove vlade i Skup¹tine Srbije. Prema saznanjima „Blica“, istu sudbinu deli i novi paso¹ Srbije, na koji æe graðani takoðe morati da saèekaju jer nemaèka firma koja uèestvuje u njegovoj izradi tra¾i dodatne garancije da æe posao biti ispo¹tovan do kraja, a te garancije tehnièka vlada po svemu sudeæi ne mo¾e da pru¾i.

Srbija i njeni graðani dobili su u poslednjih nekoliko dana vi¹e pozitivnih signala iz Brisela, a jedan od njih je i dokument Evropske komisije „mapa puta“, koji je pre dva dana najavio komesar za pro¹irenje EU Oli Ren. U njemu su uslovi koje Srbija treba da ispuni kako bi vize za njene graðane bile ukinute. Po saznanjima „Blica“ u ovom dokumentu nema politièkih uslova koji se postavljaju Srbiji, veæ samo onih tehnièke prirode. Meðutim, ova olak¹avajuæa okolnost trenutno neæe moæi da bude iskori¹æena jer tehnièka vlada nema kapacitet da usvoji neke od potrebnih zakona. Takoðe, ni raspu¹tena Skup¹tina ne mo¾e da verifikuje veæ pripremljene zakone kao ¹to su - zakon o za¹titi podataka i zakon o granici.

Èetiri koraka do bezviznog re¾ima
Srbija na putu ka bezviznom re¾imu ima zadatke postavljene u èetiri okvira. Prvi je bezbednost putnog dokumenta, potom borba protiv organizovanog kriminala, javni red i mir i okvir koji se tièe meðunarodnih odnosa. Srbija treba da do kraja verifikuje takozvani set ¹engenskih zakona od kojih su neki pro¹li institucije, a neki èekaju. U tom setu neophodnih propisa je zakon o azilu, o strancima, o kontroli dr¾avne granice, o za¹titi dr¾avnih podataka, ali i tehnièke mere saradnje sa Europolom.
Ipak, jedna od bitnijih stavki je novi paso¹. MUP Srbije je ranije odradio svoj deo posla i vlada je usvojila novi dokument. Meðutim, iako je posao administrativno uraðen, paso¹i æe najverovatnije poèeti da se izraðuju tek sa novom vladom. U Zavodu za izradu novaènica i kovanog novca ma¹ine su spremne za ¹tampanje, ali je problem nastao zbog politièkih prilika u zemlji. Nemaèka firma koja je ukljuèena u posao izrade srpskog paso¹a jer treba da pru¾i deo materijala za za¹titu dokumenta, tra¾i dodatne garancije od Vlade Srbije. Kako za „Blic“ ka¾e dobro upuæeni izvor, nemaèka firma je posle raspu¹tanja vlade zatra¾ila dodatne garancije za posao, to jest garanciju da æe biti isplaæena“. Ove garancije tehnièka vlada ne mo¾e da pru¾i.
Predsednik Skup¹tine Srbije Oliver Duliæ pre dva dana u Briselu je razgovarao sa Olijem Renom. Duliæ u izjavi za „Blic“ ka¾e da je najavljena „mapa puta“ Evropske komisije pozitivan impuls za Srbiju jer je jako va¾no „da najzad dobijemo spisak neophodnih uslova, ali i da nema novih, dodatnih uslova“.
- Taj dokument nam slu¾i kao pokazatelj koje slabosti moramo da ispravimo kako bi na¹i graðani putovali dostojanstveno i bez viza. Ukoliko budemo efikasno radili u tom pravcu, veoma brzo æemo se naæi na ¹engenskoj listi. Ono ¹to mi je bilo bitno i ¹to smatram vrstom garancije je èinjenica da u Briselu imaju razumevanja da na¹i graðani ¾ele da putuju i da su redovi u kojima stoje poni¾avajuæi i da se to mora promeniti - ka¾e Duliæ za „Blic“.

Mapa pred èlanicama EU
Meðutim, dok se i¹èekuje nova vlada, Bo¾idar Ðeliæ je juèe od ambasadora zemalja èlanica EU u Beogradu i predstavnika Evropske komisije zatra¾io da se vize za graðane Srbije ukinu, a da prvi korak u tom procesu bude odobravanje besplatnih viza.
Po saznanjima „Blica“, naredne nedelje delegacija iz Srbije æe otputovati u Holandiju i Nemaèku da lobira za ¹to br¾e ukidanje viza. Meðutim, liberalizacija viznog re¾ima prema Srbiji zavisi i od njene nove vlade i parlamenta, izjavio je pre dva dana Oli Ren. On je najavio da æe do kraja aprila Evropska komisija predstaviti „mapu puta“ ka liberalizaciji viznog re¾ima, a nacrt tog dokumenta èlanicama EU biæe prezentovan poèetkom iduæe nedelje.

MUP uradio svoje
Na pitanje za¹to kasne nove putne isprave, u MUP Srbije za „Blic“ ka¾u da je ministar unutra¹njih poslova doneo pravilnik o izgledu i nivou za¹tite paso¹a koji je dostavljen Zavodu za izradu novèanica i kovanog novca 17. janura. Tako je, kada je reè o delu posla koji je bio poveren MUP, sve uraðeno.
- MUP je potpuno spreman za uzimanje podataka graðana i mo¾e da krene u postupak izdavanja kada budu dostavljeni obrasci paso¹a - istièu u MUP-u Srbije.
D. V.

blic

darusaz

Још једаред - ништа.  :wall:

Enea

Quote from: darusaz on 05-04-2008, 15:53:04
Још једаред - ништа.  :wall:

:ohwell:
eto, lepo sam vam rekla...  :ohwell:

darusaz

СВЕТ је видео нови српски пасош. Са њим је у Лондон отпутовао Зоран Веселиновић, један од 204 добитника нове, црвене путне исправе Србије. Каже, “из прве руке”, да су се Енглези одушевили када су видели пасош са биометријским подацима. За успомену, као први Србин који је путовао са новом исправом, Веселиновић се сликао крај Темзе, у граду где већ годинама успешно ради у једној од водећих светских компанија технологије “Сони”, због чега се и нашао на листи од 204 најзаслужнија грађанина.
Али, када ће остали грађани Србије моћи да путују са новим пасошима са обележјима Србије? Из кабинета потпредседника владе Божидара Ђелића најављују да ће издавање путних исправа за “обичне” грађане почети у јуну.
- Грађани ће подносити захтеве, а пасоше ће добијати у року од месец дана, колико је законски рок - објашњава Тамара Глишић, из Ђелићевог кабинета. - Ипак, мислим да ће то ићи много брже, односно да ће се чекати много мање од тридесет дана. Када буде усвојен нови закон, цена за издавање ће бити 2.000 динара и биће иста за грађане у земљи, као и оне у дијаспори. До тада, сви који буду вадили пасоше плаћаће садашње административне таксе. Замена пасоша трајаће до почетка 2009. године.
По важећим правилима, грађани који ваде пасош плаћају 870 динара, и то таксу за издавање путне исправе 420 динара и образац за пасош 450 динара. Нове путне исправе важиће десет година. Чим их добију, грађани ће моћи да путују са њима. Уколико имају визе у старим пасошима, које и даље важе, и њих ће носити са собом и показивати их на границама на увид.
У МУП-у Србије кажу да засада нису добили никакву информацију када ће почети да издају нове пасоше, иако су спремни за то. Сви грађани који поднесу захтеве и затраже путне исправе, док не стигне наредба да почне издавање нових пасоша, добиће важећи плави.
На питање “Новости” имају ли неке информације за грађане који желе наредних дана да поднесу захтеве, у неколико градова Србије, службеници на шалтерима у полицијским станицама у понедељак су само немоћно слегали раменима. Савет је углавном био исти: уколико немате преку потребу за новим пасошем (ако је стари, рецимо, комплетно испуњен визама или престаје да важи баш ових дана), најбоље је да се мало стрпите да се не бисте излагали непотребним, дуплим трошковима, с обзиром на то да ћете врло брзо, до краја године, морати поново да подносите захтев и, наравно, завучете руку у џеп.
Интересовање грађана за нове, црвене пасоше, у сваком случају је велико, па је доста оних који долазе у МУП распитујући се када ће почети замена.
- Посебно је порастао број грађана који долазе и питају када ће моћи да поднесу захтев за црвену путну исправу у понедељак - чули смо од службенице у једној београдској станици полиције. - Претпостављам да су људи гледали на телевизији свечаност доделе прва 204 пасоша у Скупштини и да их је од јутрос зато знатно више него у данима пре празника. У сваком случају, спремни смо, имамо довољно људи и надамо се да неће бити већих гужви, јер је и рок за замену неколико месеци. Процедура, бар што се тиче техничких детаља, како чујемо, неће бити много компликованија од досадашње.

(ПРЕНЕТО ИЗ "НОВОСТИ")