[Novo]-Ispitna pitanja

Started by mandm, 04-08-2007, 17:08:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gocca

sve kao sto je Maslacak rekla

osim, da dodam ovo za viskozne kapi za oci:
-povecanje bioloske raspolozivosti lek.sup.
-produzenje trajanja aktivnosti (sadrze sredstva za pov. viskoznosti)
-usporava se oticanje ukapanog rastvora i time produzava delovanje
-ubazava se mehanicka iritacija kornee
-optimalni viskozitet oftalmol.rastvora 15-25 cps   sta znaci CPS?

eto, to sam ja kod mene pronasla

a sto se tice onih aparatura iz knjige-ja ih preskacem!

Bred

 .blah. ali to su samo 4 recenice goco? Klasicna sredstva za povecanje viskoznosti ili tu ima nekih posebnih?? :wall: :hm

Maslacak

ti bi samo jo¹ i jo¹? :F :K Ne mo¾e¹ da ka¾e¹ vi¹e od onog ¹to smo radili, ili ¹to tu uop¹te ima da se ka¾e :K
sredstva za poveæanje viskoziteta koja se koriste kod preparata za oèi ima¹ na strani 68 u praktikumu: MC, HEC, HPMC, NaCMC, PVP, PVA, poliakrilati... dakle, klasièna :)

cps = centipoise
Jedinica za izra¾avanje viskoziteta. 1 cps ima 0.01 poise-a (poise je "glavna" jedinca, ali je uglavnom prevelika - veæina teènosti ima viskozitet 0.5 - 1000 cps). Poise je ekvivalentan 0.1 Pa·s u SI sistemu. Voda na 20 stepeni ima viskozitet 1 cps, etanol 1.2 cps, a maslinovo ulje 84 cps.
Google je èudo :>

Quote from: Gocca on 12-09-2007, 08:17:48
a sto se tice onih aparatura iz knjige-ja ih preskacem!
hvala, to mi je dovoljno :)

Bred

Quote from: Maslacak on 12-09-2007, 14:00:22
ti bi samo jo¹ i jo¹? :F :K Ne mo¾e¹ da ka¾e¹ vi¹e od onog ¹to smo radili, ili ¹to tu uop¹te ima da se ka¾e :K
sredstva za poveæanje viskoziteta koja se koriste kod preparata za oèi ima¹ na strani 68 u praktikumu: MC, HEC, HPMC, NaCMC, PVP, PVA, poliakrilati... dakle, klasièna :)
jbg. kad sam zahtevan  :K
.blah. tako ti je to kad ne ides na predavanja  :F :wink:

Maslacak

ni ja nisam i¹la...ali uvek ka¾em: manje je vi¹e :K

Bred


Maslacak

:batina
ni na jedno predavanje u èetvrtoj godini uop¹te :K
sad si ti kriv ¹to si me oterao u off, sramota, proziva¹ me javno, a tako sam vredna :K :K :a

©ta bi rekao na pitanje broj 1?

Bred

na br 1 bih nabrojao na sta sve utice velicina cestica pa je zbog toga i bitan stepen usitnjenosti a onda razvezao pricu...

iskreno strepim posto cuh da ispituju po 1h minimum a ja ne znam sa toliko da pricam na samo 4 pitanja?!?!?!  :wall: :wall: :K :K O0

Maslacak

upravo tako: oni ispituju :)

ne treba ti da prièa¹ 1h, ispit toliko dugo traje zato ¹to se profesorke nadovezuju, postavljaju potpitanja, ¹ire prièu dalje od samog pitanja... pretpostavljam...
a i nadam se, po¹to mrzim ispite u kojima samo ja prièam, a profesor blene u mene :>

mislim da ne ispituju sve 1h.

ivana

Jela Milic je mene pitala sat i po, verovali ili ne. Polagala sam u januaru i imala sam pet pitanja. ''Iscedila'' me, tako da se nisam ni radovala kada sam polozila.

Gocca

Sve profesorke pitaju 5 pitanja, ako se ne varam.
I uglavnom manje od 1h. Naravno, izuzetak je Vuleta i, ponekad, J. Milic.


Bred

prof vuleta takodje pita po min sat, sat i po :face:

benefit

Ljudi, prvo da vam se zahvalim sto ste se stvarno potrudili da nadjete odgovore na pitanja koja muce sve one koji spremaju ovaj ispit. Svaka cast :pljes:
Pitanje 122 Sta treba da se navede u okviru vrsta?
Peroralni ( matrix, membranski,osmotski,...)
Parenteralni (viskozni vod r-ri, susp, emulzije,...)
Da li i Th sisteme treba navesti u okviru vrsta kod pitanja 122? Uopste cela oblast je u mojoj skripti toliko konfuzno obradjena, a vidim da ima pitanja iz toga.
Druga stvar je oko terminologije, zanima me da li je depo preparat i prep. sa mod. oslobadj. isti pojam (sinonim) ili je depo uzi pojam koji se odnosi samo na prep. sa produzenim dejstvom?
  Hvala unapred!

Maslacak

Kad su u pitanju vrste, ja bih to otprilike ovako rekla, prema predavanju koje sam postovala ovde, na prethodnoj strani:

-za sistemsku primenu se koriste:
peroralni: tablete, kapsule, granule sa modifikovanim oslobaðanjem (da, ovde spadaju i TS - npr. matriksne tablete)
i parenteralni: injekcije sa modif oslobaðanjem, implanti (opet TS)
a tu su i neki specifièni naèini primene kao ¹to su transdermalni terapijski sistemi, preparati za bukalnu, nazalnu, pulmonalnu, intrauterinu, oftalmièku primenu (ovo ima¹ u TS).

O svakoj posebno grupi ima¹ u predavanjima :)

mislim, ali samo mislim, da se "depo" odnosi na preparate sa produ¾enim delovanjem. Ali nisam potpuno sigurna, vrti se i jedno i drugo po literaturi.

radica

ivana hvala na obavestenju! :wall:al ja sam optimista tj.nadam se da necu odgovarati sat i po!a i ti brede ne zali se slusala sam prof.vuletu,jeste sat i po al od toga pola vremena prof.prica,pita al ko ne pita!!! :cvet