[Novo]-Ispitna pitanja

Started by mandm, 04-08-2007, 17:08:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Anka

ljudi pomagajte ...gore pitanja... :>

Anka

Da li neko zna gde odgovore na pitanja ...
[244]Razlike izmedju konvencionalnih i biotehnoloskih lekova
[245]Principi rekonbinantne DNK tehnologije
[246]Karakteristike i tipovi humanog insulina
...a i pitanja 77, 78, 79, 80, 81...koja sam postavila ranije ... :help2:

Bred

244 mislim da je nesto spominjano u temi, molim te da procitas CELU temu.
:wink:
245. i 246. su predavanja doc Snezane Savic, bar su bila prosle godine, i to ima ili na sajtu fakulteta ili takodje link postavljen negde u temi.
:wink:

Anka

o kakvoj temi to govoris ?

Bred


Enea

Quote from: Anka on 28-04-2008, 13:19:11
Jeco carice...imam jos par pitanja za tebe ...ili ako jos neko zna nek pomaze...
[77]Biofarmacutski aspekti polucvrstih farmacutskih oblika za dermatolosku upotrebu
[78]Ispitivanja polucvrstih preparata za primenu na kozu (Ph.JUg V)
[79]Metode za ispitivanje oslobadjanja lekovite supstance iz polucvrstih preparata
[80]Faktori koji uticu na penetraciju i permeaciju lekovite supstance u kozu
[81]Ispitivanja stepena penetracije , viskoziteta i velicine cestica u polucvrstim farmacutskim preparatima   :K

78. imash u praktikumu iza pasti
ova ostala imaju veze sa stanjem koze, stratum corneumom, ima neka pricha u biofarmaciji o tome... ne secjam se a prosledila dalje skripte

bokifaca

ja samo da podelim iskustvo sa vama i pridodam jos 1 kombinaciju...u prethodnom roku sam bila kod prof.Ibric i polozila....Hvala Bogu...za pprof. samo reci hvale...a kombinacija:
izrada injekcija u industriji
formulacija suspenzija
efervescentne tablete
biofarm.sistem klasifikacije....srecno Vam bilo

katarina

Moram da te pitam da li ima 4 pitanja na usmenom ili 5, posto sam ja cula da ima 5.

Bred


bokifaca

e da 5.sredstva za izotonizaciju u kapima za oci,tako nesto...

ikaira

evo moje kombinacije:
1.sredstva za dopunjavanje u izradi tableta
2.suve suspenzije - sastav i izrada
3.ocni preparati - definicije i tipovi
4.izrada i ispitivanje gelova sa carbomerom
5.staklo - prednosti,nedostaci i primena

prof J.Parojcic - utisci su zaista fenomenalni,opusteni razgovor sa profesorkom,uz sasvim slobodno razmisljanje i iznosenje stavova

Anka

da li neko moze da mi pribliznije kaze gde da nadjem odgovor na pitanja:
[201] Znacaj procene stabilnosti farmaceutskih preparata
[234] Izbor amabalaze u zavisnosti od stabilnosti proizvoda
[227] Zahtevi za cuvanje supstanci za farmaceutsku primenu i lekova u uslovima apoteke
pomagajte  :help:

Enea

#342
227. ako si polagala organizaciju nesto o DAPu.. ako nisi onda ono sa uvodnog predavanja, remedia, remedia separanda.. blah blah

234. krenesh prichu o tome od cega sve moze ambalaza.. plastika, staklo, karton, guma, papir... e onda prichaj o staklu i plastici.. imash u njizi prednosti i mane jednog i drugog.. blah, bla.. plastika propusta svetlo, gasove, vlagu, moze da adsorbuje komonente leka za sebe ili otpusta svoje komponente u rastvor.. cime se narushava bezbednost, stabilnost i efikasnost datog far. oblika..

201. ako si citala OVU temi sigurno si uocila da se odgovor nalazi u knjizi iz industrijske farm. prvih 50 str..
ukratko, postoji fizichka, hemiska, mikrobioloska i terapijska stabilnost..
uopsteno stabilnost sluzi da bi se odredio rok trajanja preparata, kao vreme  za koje se sadrzaj aktivne supstance smanjio za najvise 10%, po knjizi, 5% po folijama...
e onda imash u knjizi nesto o tim promenama.. ako imash vremena uzmi je iz biblioteke i procitaj.. nista teshko..
dalje, mislim da je vazno pomenuti da se izvode testovi ispitivanja stabilnosti u takozvanim klima komorama tj stresnim uslovima ili dejstvom centrifuge.. o tome mislim da imash neku prichicu u praktikumu iz heterogenih disperzija, u ispitivanjima...
u svakom sluchaju-rok trajanja..

.. nadam se da cje ti ovo pomocji..  :cvet

:box

Anka

To sam i ja mislila da al cisto da proverim ...Enea carice :)
Imam jos 3 pitanja na koja ne mogu da nadjem odgovor:
[77] Biofarmaceutski aspekti polucvrstih farmaceutskih oblika za dermatolosku upotrebu
[79] Metode za ispitivanje oslobadjanja lekovite supstance iz polucvrstih preparata
[81] Ispitivanje stepena penetracije, viskoziteta i velicine cestica u polucvrstim farmaceutskim preparatima

  ne nadjoh nigde ...  :help:

Enea

81. ispitivanja, iza pasti u praktikumu.. viskozimetar, ekstenziometar.. coutlerov brojach chestica ili mikroskop..

a 77. i 79. sam ja izvukla na papir.. a sve sam prosledila ivanibg.. valjda cje se javiti..

recimo da ima veze sa stanjem koze, da li ima lipozoma... sry ne secjam se.