[Novo]-Ispitna pitanja

Started by mandm, 04-08-2007, 17:08:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pecurkica

Hvala puno na odgovoru! :ok: Da li postoji neka opsirnija definicija za kserogele i sta su uopste kserogeli? :roll:

max

pretpostavljam da su kserogeli,geli koji isusuju kozu.Npr.ako kao sredstvo za geliranje koristis betonit.Ne znam sta imas kod sebe od literature,ali ja nigde nemam kserogele kao neko posebno pitanje

vmaja

Kserogeli ili suvi geli su hidrokoloidni sistemi i sadrze spermicidno sredstvo. To su ustvari kontraceptivne membrane i spadaju u grupu lekovitih oblika za vaginalnu primenu.

vmaja

Quote from: max on 15-09-2008, 17:53:01
opet ja i moja beskonacna pitanja.
Pitanje  br.79 na sta se zapravo odnosi,jer ima posebno pitanje za ispitivanje polucvrstih preparata uopste.A odakle sad ovo da ucim.Da li se misli na dissolution test ili jos nesto?Hvala  unapred svima koji se trude da odgovore na sva ova pitanja.

Vazni aspekti razvoja i optimizacije formulacije su:
1. odredjivanje sposobnosti formulacije da oslobodi lekovitu supstancu
2. mehanizam oslobadjanja
3. brzina kojom se to desava.
Studija oslobadjanja obuhvata merenje difuzije lekovite supstance u akceptorski medijum kroz sinteticku membranu. Ove studije generisu podatke o fizickom stanju lekovite supstance u formulaciji.
Mehanizmi oslobadjanja leka iz polucvrstih preparata su razliciti u zavisnosti od stanja leka (rastvoren ili suspendovan) u preparatu.

Metode za ispitivanje brzine oslobadjanja lekovite supstance iz polucvrstih preparata mogu biti in vitro i in vivo.  Metode in vivo su slozena ispitivanja, imaju visoku cenu, u ispitivanjima se koristi koza (svinje, majmuna, humana koza) i imaju mogucnost procene prodiranja lekovite supstance u kozu. Podrazumevaju ispitivanje na ispitanicima ili eksperimentalnim zivotinjama (mlade svinje).

Metode in vitro traju krace, mogu se ponavljati vise puta i imaju nizu cenu.In vitro metode mogu koristiti model bez membrane, primer- metoda difuzije na agar ploci (model Petrijeve solje). Uslovi ovog ispitivanja: odredjena kolicina uzorka, agar ploca (sa bojom ili odgovarajucim mikroorganizmima), temperatura ispitivanja-32 stepena, 37 stepeni ili sobna temperatura, vreme ispitivanja 1h,4h,6h,...
In vitro metode koje koriste model sa membranom
Osnovni elementi uredjaja za ispitivanje: komora za uzorak (donor), membrana, prijemnik (akceptor) sa tecnoscu (medijumom) za prihvatanje oslobodjene lekovite supstance
Princip ispitivanja:
- uzorkovanje odredjene zapremine medijuma u odredjenim vremenskim intervalima ( posle 1/2, 1, 2, 3, 6, 8h)
- odredjivanje sadrzaja oslobodjene lekovite supstance u skceptorskom medijumu pogodnim metodama ( HPLC, spektrofotometrijski,...)
- izracunavanje kolicine oslobodjene lekovite supstance u odnosu na ukupnu kolicinu lekovite supstance
- procena rezultata ispitivanja
Difuzione celije koje se koriste u ovim ispitivanjima su:
- FRANZ-ova difuziona celija (sintetske membrane, isecak koze, moze se koristiti za procenu penetracije/perkutane apsorpcije leka u kozu)
- SARTORIUS-ova liberaciona celija (sintetske membrane, danas se retko koristi)
Ovo je bilo na predavanjima 21.12.2007.

pecurkica


max

maja bas ti hvala,a gde si nasla to za kserogele,ja nemam nikakvih podataka?

pecurkica

To ti verovatno nece ni trebati, jer sam ja to dok sam citala nasla negde pa sam htela da znam sta su :roll:

vmaja

Na 170 strani u knjizi iz tehnologije pise da su kontraceptivne membrane hidrokoloidni sistemi koji se nazivaju suvi geli ili kserogeli. Medjutim, sada sam malo pogledala po internetu i evo sta sam nasla.
Xerogels
A xerogel is a solid formed from a gel by drying with unhindered shrinkage. Xerogels usually retain high porosity (25%) and enormous surface area (150-900 m2/g), along with very small pore size (1-10 nm). When solvent removal occurs under hypercritical (supercritical) conditions, the network does not shrink and a highly porous, low-density material known as an aerogel is produced. Heat treatment of a xerogel at elevated temperature produces viscous sintering (shrinkage of the xerogel due to a small amount of viscous flow) and effectively transforms the porous gel into a dense glass.
Ovo je iz Wikipedi-e.

max

ok to je dovoljno.hvala

pecurkica

Ako se smanji temperatura a poveca viskozitet rastvaraca da li se smanjuje ili se povecava prinos ekstrakcije i zasto?

max

#370
prinos extrakcije zavisi izmedju ostalog  i od koef.difuzije.Koef.dif. je srazmeran temp. a obrnuto srazmeran viskozitetu sredine.Ovoliko pise u skripti.
E sad po mojoj logici prinos bi trebao da se smanji,jer je difuzija slabija,usled nize temp.


kakve su to lio bocice,koriste se za punjenje praskova za injekcije?

Enea

#371
Quote from: max on 25-09-2008, 13:05:31
kakve su to lio bocice,koriste se za punjenje praskova za injekcije?
lio bocice, nikad chula.
ali odgovor bi logikom bio da.
suvi praskovi za inekcije, kao suve suspenzije, i delom depo preparati.. pakuju se  u bocice postupkom liofilizacije-smrzavanjem.. [o tome uchicete vise iz industrijske] :cvet

nema edita.
edit: liofilizacija-SUSENJE zamrzavanjem..

max

i ja sam tako nesto pomislila,ali ipak sam htela proveriti.Hvala ti

pecurkica

Sto je veci viskozitet rasvaraca, to je manja njegova pokretljivost a samim tim i prinos reakcije.Ili gresim?

max

tako nekako,poenta je da cestice koje se extrahuju izadju van droge,da im se omogici difuzija.