[Novo]-Ispitna pitanja

Started by mandm, 04-08-2007, 17:08:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

malena

Ok hvala... Ja ovo sve nikad necu zapamtiti... :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

makica

Quote from: malena on 03-11-2010, 10:48:02
136.Tipovi injekcija preka stepenu disperziteta?

Ovde ti se misli na injekcije tipa rastvor,injekcije tipa suspenzije i injekcije tipa emulzije.
Bar ja tako mislim... :roll:

malena

Quote from: makica on 04-11-2010, 00:05:43
Quote from: malena on 03-11-2010, 10:48:02
136.Tipovi injekcija preka stepenu disperziteta?

Ovde ti se misli na injekcije tipa rastvor,injekcije tipa suspenzije i injekcije tipa emulzije.
Bar ja tako mislim... :roll:
I ja sam tako mislila samo da proverim...  :K2:

makica

Treba mi pomoc,ako neko zna odogvore...
Gde da nadjem odgovor za pitanje 220.FT faktori koji uticu na oslobadjanje LS iz farmaceutskih oblika za rektalnu primenu? :help2:

234.Izbor ambalaze u zavisnosti od stabilnosti proizvoda?
Sta se tu prica??? :roll:
:help2:

Bred

Jesi pogledala ovo (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,9022.msg138256.html#msg138256)?

makica

Ups...sorry...sto je najgore od svega ja iscitah tu celu temu pre neki dan,ali valjda u ovom stanju ludila vise i ne znam sta sam procitala ,a sta ne  :wink:

mislim da odgovora na 234.pitanje nema  :K2:

Nea

Mislim da u odgovoru na 234. pitanje mozes da pricas sve sto podrazumeva pitanje 233 i onda natastavis sa konkretnim primerima koje mozes da pronadjes u citavom gradivu, kroz mnoge tipove farmaceutskih prerata. To mogu da budu najjednostavniji moguci primeri:
1.Koja ambalaza je najbolja za gelove? Za gelove se zna da su skloni isusivanju i da je to osnova njihove nestabilnosti pa se zbog toga pakuju u tube. Plastika je propustljiva za vazduh, pa se zvog toga biraju alumunijumske tube oblozene iznutra ( vidi Vuletin praktukum strana 94)
2. Onda recimo za neki preparat koji je npr sterilan a ne moze da se sterilise u primarnoj ambalazi nakon pakovanja. Najjednostavnije- biramo ambalazu koja je prethodno bila sterilisana, dakle sterilnu ambalazu, proizvod mora da ostane sterilan, to je osnovna njegove stabilnosti.

Znaci posmatraj sterilnost kao jedan od oblika stabilnosti. Mada - sve sterilne preparate i pakujes u vec sterilnu ambalazu...

3. Onda npr. tablete i kapsule- mozes da kazes sve one vidove nestabilnosti ovih preparata, npr fizicka stabilnost, friabilnost i td. Zato je najbolje njih pakovati u blister ili strip pakovanja u kojima je svaka tableta pojedinacno pakovana i odvojena od ostalih.
Moguc nacin pakovanja tableta moze da  bude i zbirno pakovanje, ali to bi bilo  posebno nepovoljno  za tablete koje sadrze npr neku isparljivu supstancu, koja bi u tom pakovanju  mogla da ispari i predje iz jedne tabelte u drugu, sto opet narusava njihovu stabilnost, jer vise ne bi bile tacno dozirane. Resenje da se ovakav problem prevazidje moze da bude upravo pojedinacno pakovanje, npr aluminijumsko film pakovanje...

4. Primer- Preparati za totalnu parenteralnu ishranu- kako ih pakujemo?
Ovde je najbitnije u okviru stabilnosti sacuvati sastav i sterilnist. Ove infuizije se pakuju u infuzione kese. Treba da odaberemo materijal. Ako bi birali materijal koji sadrzi plastifikatore bilo bi nepovoljno, jer masti koje su sastavni deo ove infuzeje mogu da ekstrahuju ove plastifikatore. Zato se biraju infuzione kese od kopolomera etil i vinil acetata bez dodatka plastifikatora.

5. Onda npr. neki preparat tipa suspenzije- jedan od osnovnih vidova nestabilnosti ovih preparata je sedimentacija i mogucnost ocvrscavanaj taloga. Da bi mogli da kontrolisemo da li je do ovog doslo prilikom cuvanja proizvoda najbolje je da odaberemo ambalazu koja je prozirna, odnosno providna .

Dakle, u ovom pitanju pogledaj koja je to osobina preparata  mozda najvise karakteristicna za njegovu stabilnost i s tim u vezi odaberi ambalazu koja omogucava da se ta stabilnost i ocuva.

makica

Kako ovo sve super i logicno zvuci i sve je poznato i sve je nauceno...ali ja se sama toga nisam setila..
Hvala jos jednom, Nea!!!  :cvet :cvet :cvet

Nea

To sve je mnogo bolje i logicnije povezano u okviru  Kozmetologije i industrijske farmacije.
Nema na cemu, Makice... :wink:

Jovana Bg-Bl

Evo pitanja koja mene muce,pa ako neko zna nesto od ovvoga bila bih zahvalna  :K2: :
22.Najcesce pomocne materije u tecnim farm oblicima za nos i uho?

35.Pomocne materije za izradu lekovitih sirupa?
Imam samo nabrojano:vestacka sladila,konzervansi,prirodne i vestacke arome,gliceril,sredstva za povecanje viskoznosti.

73.Formulacija gela sa tesko rastvornom supstancom?Rece mi koleginica da je to opsta izrada gela+PAM da bi se suspendovala tesko rastvorna supst.Sta vi tu pricate?

108.Osobine i primena secera u izradi tableta?

109.da li o ovome postoji neka prica,slajd?gde naci?

142.Opsti princip izrade injekc?
Realno,moze iz praktikuma da se izvuce,svojim recima,Ima i u praktikumu,na str 42.A kakva je prica o nekim sterilnim sobama itd?Ima neko?

150.Preparati za TPN?Ima 2 recenice u praktikumu "sterilni".sta jos?

152.Drugi deo pitanja je:Zahtevi za obelezavanje?sta je to?

156.Izotonic kapi i losiona za oci????
Ima par recenica za kapi za oci u praktikumu,cini mi se malo.Za losione nema nista.

164.Faktori koji uticu na oslobadjanje i delovanje LS iz polucvrstih prep za oci?


199Farmakopejski i dopunski zahtevi za ispitivanje aerosola za inhalaciju?
Da lijeto kontrola kvaliteta aerosola(samo je nabrojano ovih 9 'stvari" koje se kontrolisu?)

201.Znacaj procene stabilnosti farm preparata?

Jovana Bg-Bl

Jos nesto,da li kod pitanja 59 pricati:
1)bezvodne(podloge za hidrofob masti,apsorp baze,podl sa makrogolima)i podloge sa vodom(hidrofil,hidrofob i ambifilni kremovi)    ili
2)imam materijal deljen 2008.,grupe podlofa za lekovite masti:bezvodne(sa CH,TG i voskovima,apsorpcione,sa silikonima);podloge sa vodom(kremovi V/U,kremovi U/V,ambifilne podloge);podloge koje se spiraju vodom(podloge sa makrogolima,podl sa hidrokoloidima)?
Znaci,1 ili 2,pitanje je sad???
I molim za neke smernice oko pitanja koja sam navela u prethodnom postu, :help:

Jovana Bg-Bl

Iskopala sam 142,150,152,59(iz mog poslednjeg posta,ovo pod 1)
Ali ostalo nisam :hmm
Anyone?  :help2:

makica

22.Najcesce pomocne materije u tecnim farm oblicima za nos i uho?
Recimo oovako nesto:
-sr.za izotonizaciju
-sr.za podesavanje ph=puferi
-sr.za povecavanje viskoziteta
-sr.za povecanje rastvorljivosti
-stabilizatori
-konzervansi
Naravno ovde nabrojis po jedan primer od svakog :)

35.Pomocne materije za izradu lekovitih sirupa?
-lek i preciscena voda su obavezni sastojci
Pomocne:
-secer (saharoza i zamene za saharozu-glukoza,sorbitol,glicerol i MC i HEC za dijabeticare)
-konzervansi,boje
-korigensi ukusa i mirisa
A kod komercijalnih sirupa imas i :
-korastvarace
-solubilizatore
-sr.za povecavanje viskoziteta
-stabilizatore

73.Formulacija gela sa tesko rastvornom supstancom?
Ono sto si i ti napisala,znaci sr.za kvasenje-PAM obavezno-aerosol OT,polisorbat 20
Dobijaju se mutni gelovi. Ono sto ima u praktikumu.


108. i mene muci...
109.sklepas na osnovu price o metodama.
Metoda izbora je direktna kompresija,ali ne moze kod svih,trebaju ti direktno kompresibilni punioci,skupa je...
Vlazna granulacija ne moze kod praskova osetljivih na vlagu,pa je tu metoda izbora suva granulacija.
Vlazna granulacija dobra kod praskova sa slabim protocnim i kompresibilnim osobinama...
Tako nekako...nemam vise pojma ni ja  :roll:

150.Preparati za TPN? praktikum+
-Korste se u th.pothranjenosti
-indikovana je kada bolesnik vise od 5 dana nece moci da prima hranu peroralno,enteralno.
-za ishranu bolesnika preko inf.sistema u centralni i periferni venski krvotok
-sastav:AK,gly,masti,elektroliti,vitamini,voda,elementi u tragovima
1.preoperativna stanja
2.postoperativne komplikacije
3.sindrom kratkog creva
4.gastrointestinalne bolesti
5.opsezna ostecenja
Toliko ja imam.

164.Faktori koji uticu na oslobadjanje i delovanje LS iz polucvrstih prep za oci?
Odnose se i na LS i na podlogu
1.LS mora imati odgovarajuci
-koeficijent raspodele
-kompatibilnost,rastvorljivost,velicina cestice
2.podloga
-lako razmazivanje,konzistencija,neiritantnost
Problemi se javljaju zbog specificne fiziologije oka-kratko zadrzavanje,mala zapremina suzne tecnosti
-suze i suzni film
-krvni sudovi oka
-kornea


199.Farmakopejski i dopunski zahtevi za ispitivanje aerosola za inhalaciju?
ovo i mene muci
201.Znacaj procene stabilnosti farm preparata?
ovo verovato iam veze sa razvijanjem formulacije lekovitog preparata,izborom pomocnih supstanci,izradom,paovanjem,cuvanjem...
ne znam,takodje me muci...

Nadam se da sam ti bar malo pomogla,meni je bas tesko pao ovaj ispit,spremam ga dugo i jos uvek nisam pronasla odgovore na sva pitanja...kao da sam u nekom kvizu i njemu nikako da dodje kraj... :roll:
:wink:

makica

E,sad,imam i ja jedno pitanjce  :wink:
Uopste ne znam da li sam dobro odgovorila na pitanje,bukvalno sam izvukla iz praktikuma neka 4 i ne znam da li je to dobar i dovoljan odgovor.
Help  :H
54.emulgatori za izradu emulzija za i.v. primenu?

Nea

Koliko se ja secam, tih emulgatora i nema mnogo, dakle odgovor nije nista specijalno.
Mozes i da napomenes da- ako me pamcenje ne vara- emulzije za ovakvu upotrebu imaju stroziji zahtev i nikada ne smeju da pokazu znake odvajanja faza.
Mislim da je dovoljno da to ispricas.