[Novo]-Ispitna pitanja

Started by mandm, 04-08-2007, 17:08:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Jovana Bg-Bl

Quote from: makica on 03-12-2010, 23:54:23
22.Najcesce pomocne materije u tecnim farm oblicima za nos i uho?
Recimo oovako nesto:
-sr.za izotonizaciju
-sr.za podesavanje ph=puferi
-sr.za povecavanje viskoziteta
-sr.za povecanje rastvorljivosti
-stabilizatori
-konzervansi
Naravno ovde nabrojis po jedan primer od svakog :)

35.Pomocne materije za izradu lekovitih sirupa?
-lek i preciscena voda su obavezni sastojci
Pomocne:
-secer (saharoza i zamene za saharozu-glukoza,sorbitol,glicerol i MC i HEC za dijabeticare)
-konzervansi,boje
-korigensi ukusa i mirisa
A kod komercijalnih sirupa imas i :
-korastvarace
-solubilizatore
-sr.za povecavanje viskoziteta
-stabilizatore

73.Formulacija gela sa tesko rastvornom supstancom?
Ono sto si i ti napisala,znaci sr.za kvasenje-PAM obavezno-aerosol OT,polisorbat 20
Dobijaju se mutni gelovi. Ono sto ima u praktikumu.


108. i mene muci...
109.sklepas na osnovu price o metodama.
Metoda izbora je direktna kompresija,ali ne moze kod svih,trebaju ti direktno kompresibilni punioci,skupa je...
Vlazna granulacija ne moze kod praskova osetljivih na vlagu,pa je tu metoda izbora suva granulacija.
Vlazna granulacija dobra kod praskova sa slabim protocnim i kompresibilnim osobinama...
Tako nekako...nemam vise pojma ni ja  :roll:

150.Preparati za TPN? praktikum+
-Korste se u th.pothranjenosti
-indikovana je kada bolesnik vise od 5 dana nece moci da prima hranu peroralno,enteralno.
-za ishranu bolesnika preko inf.sistema u centralni i periferni venski krvotok
-sastav:AK,gly,masti,elektroliti,vitamini,voda,elementi u tragovima
1.preoperativna stanja
2.postoperativne komplikacije
3.sindrom kratkog creva
4.gastrointestinalne bolesti
5.opsezna ostecenja
Toliko ja imam.

164.Faktori koji uticu na oslobadjanje i delovanje LS iz polucvrstih prep za oci?
Odnose se i na LS i na podlogu
1.LS mora imati odgovarajuci
-koeficijent raspodele
-kompatibilnost,rastvorljivost,velicina cestice
2.podloga
-lako razmazivanje,konzistencija,neiritantnost
Problemi se javljaju zbog specificne fiziologije oka-kratko zadrzavanje,mala zapremina suzne tecnosti
-suze i suzni film
-krvni sudovi oka
-kornea


199.Farmakopejski i dopunski zahtevi za ispitivanje aerosola za inhalaciju?
ovo i mene muci
201.Znacaj procene stabilnosti farm preparata?
ovo verovato iam veze sa razvijanjem formulacije lekovitog preparata,izborom pomocnih supstanci,izradom,paovanjem,cuvanjem...
ne znam,takodje me muci...

Nadam se da sam ti bar malo pomogla,meni je bas tesko pao ovaj ispit,spremam ga dugo i jos uvek nisam pronasla odgovore na sva pitanja...kao da sam u nekom kvizu i njemu nikako da dodje kraj... :roll:
:wink:
Hvalaaaaaaaa  :~
Sto se tice 108. izbacila je na nekoj od prethodnih strana koleginica nesto o secerima,ceulozi,skrobovima...e pa,mozda da izvucemo nesto iz tih secerica  :K2:
Ako iskopam nesto,postavicu post.
A sto se tice emulgatora(pitanje 54)evo sta ja imam:
Lecitin-prirodnog porekla(iz soje i zumenceta);amfoteran je emulgator,koristi se kao U/V emulgator za injekcije tipa emulzija)
Polioksietilen i polioksipropilen-blok kopolimeri(sintetski-poloxameri)-koriste se kao stabilizatori.
Kao emulgatori se ovde koriste i Twen 20 i Twen 80.
To je ono sto ja imam iz neke skriptice. :wave:

Jovana Bg-Bl

Jos nesto...ubija me ovaj deo pitanja 122-126. znaci,slajdovi su tako zbrckani,da ja pojma nemam sta bih pricala posebno za svako od ova 4 pitanja  :wacko:

makica

Joj jeste,grozni su ti slajdovi,uopste grozno je uciti sa slajdova...
Imam utisak da znam,a kad hocu da ispricam ponaosob pitanje nemam pojma ni odakle da pocnem ni sta da pricam!
:roll:

lorimer

Da li neko moze da mi kaze sta je potrebno za pitanje 17.Izrada rastvora sa supst.velike relativne mr za spolja i 21.Kapi i sprej preparati za nos faze u izradi i primarna ambalaza.
Imam osecaj da mi je odgovor pred nosom ali vise sam puko' sa ovim ispitom i ne mogu da nadjem

makica

17.Ovo sam ja odgovarala na usmenom :)
Pricas izradu rastvora sa na primer:
1.Targezinom
2.derivatima celuloze - MC,HEC,NaCMC-kako se rastvaraju,gde,kako se priprema rastvor
3.karbomeri
4.PVP,PVA...
sustina je da su oni tesko rastvorni.

21.Kapi i sprej preparati za nos faze u izradi i primarna ambalaza.
1. ambalaza za kapi za nos - pakuju se obicno kao visedozni sa odgovarajucim aplikatorom,medicinska bocica sa kapaljkom
1. ambalaza za tecne sprej preparate- posude sa sistemom za rasprsivanje ili u ambalazu pod pritiskom sa adapterom sa ili bez dozatora
Izrada-uzmi neki primer sa vezbi ili iz praktikuma,znaci kako smo ih izradjivali.
U hemijskoj casi.
Napomena da treba da budu izotonicne,znaci proveravamo izotonicnost.
I naravno da se filtriraju!
Crvena signatura.
I to je otprilike to u skracenoj verziji  :wink:

makica

A meni treba pomoc oko
168.Bioloski indikatori sterilizacije?
Ja imam nesto malo i uopste ne znam da li je to dovoljno i da li je to to...oh... :roll: :roll: :roll:
Help... :help2:

dekky

Quote from: makica on 07-12-2010, 19:30:40
MC,HEC,NaCMC-kako se rastvaraju,gde,kako se priprema rastvor
Pa reci, kako, gde, kako?  :K2:

Evo i ja da doprinesem...

Bioloski indikatori sterilizacije
-koriste se za procenu efikasnosti sterilizacije
-obicno populacije bakterijskih spora na inertnom nosacu (traka, filter papir, staklena plocica, plasticna cevcica)
-definisan broj mikroorganizama poznate osetljivosti na postupak sterilizacije
-nepatogen soj / lak za kultivisanje
-podvrgavaju se postupku sterilizacije, zatim se vrsi zasejavanje na hranljivim podlogama u asepticnim uslovima, kako bi se odredilo ima li prezivelih mikroorganizama
-koriste se:
Bacillus stearothermophilus - za sterilizaciju vodenom parom pod p
Bacillus subtilis variant niger - za sterilizaciju suvom toplotom i gasom
Bacillus pumulis - sterilizacija zracenjem
Ja bih rekao da je ovo sasvim dovoljno (mozda i previse s ovim bakterijama  :wacko:)

makica

Hvala,hvala :cvet
Sto se tice rastvaranja ovih koloida kazes da se
-Targezin rastvara PAR DESCENDUM,posipa po povrsini i ostavi se da se rastvara bez mesanja i muckanja.
-HEC se rastvara i u toploj i u hladnoj vodi,rasprsi se po povrsini vode saceka da svaka cestica nabubri pa se snazno promucka
-PVA se priprema mesanjem praska sa propisanom kolicinom vode pa zagrevanjem do kljucanja i snaznim muckanjem do rastvaranja
Imas u praktikumu za polucvrste kod sredstava za geliranje kako se i gde rastvaraju ostali:)

Mene zanima
155.Formulacija kapi za oci-pojednostavljen sistemski pristup?
Sta pricam tu? Sta sve ulazi u sastav,osobine pomocnih materija,izradu,pakovanje,cuvanje....nemam pojma vise nista,ovo je kupus u mojoj glavi... :help2: :help2: :help2:

dekky

Pa da, u sustini pricas sve to... Ja imam to u predavanjima, 2 slajda, ali pise uopsteno za sve ocne preparate. Here it goes...
Formulacija je specificna za svaki farmaceutski oblik, ali pojednostavljeni sistemski razvoj ukljucuje:
1. postizanje ciljnih osobina lekovite supstance - odgovarajuca rastvorljivost (ako se formulisu rasvori), odgovarajuca velicina cestica (ako se formulisu suspenzije)
2. odabir i dodavanje neophodnih pomocnih materija
3. proveravanje da li dolazi do interakcija izmedju lekovite supstance i pomocnih materija
4. izbor metode sterilizacije
5. testovi stabilnosti u stres uslovima
6. procena potencijalnog iritantnog dejstva na oko
7. testovi kompatibilnosti sa kontaktnim socivima
8. testovi kompatibilnosti sa preparatima sa kojima se kombinuju
Malo zatupljuje, jel da?  :batina
Nek nam je Bog u pomoci...  :krsti:

Jovana Bg-Bl

Quote from: dekky on 08-12-2010, 09:17:25
Quote from: makica on 07-12-2010, 19:30:40
MC,HEC,NaCMC-kako se rastvaraju,gde,kako se priprema rastvor
Pa reci, kako, gde, kako?  :K2:
Pogledaj str 29 na ovoj temi,Nea je okacila slajdove seceri,celuloza,skrob,pvp....imas tamo gde se sta rastvara.Nije obimno i lagano je.Hvala Nei  :ok:

Evo i ja da doprinesem...

Bioloski indikatori sterilizacije
-koriste se za procenu efikasnosti sterilizacije
-obicno populacije bakterijskih spora na inertnom nosacu (traka, filter papir, staklena plocica, plasticna cevcica)
-definisan broj mikroorganizama poznate osetljivosti na postupak sterilizacije
-nepatogen soj / lak za kultivisanje
-podvrgavaju se postupku sterilizacije, zatim se vrsi zasejavanje na hranljivim podlogama u asepticnim uslovima, kako bi se odredilo ima li prezivelih mikroorganizama
-koriste se:
Bacillus stearothermophilus - za sterilizaciju vodenom parom pod p
Bacillus subtilis variant niger - za sterilizaciju suvom toplotom i gasom
Bacillus pumulis - sterilizacija zracenjem
Ja bih rekao da je ovo sasvim dovoljno (mozda i previse s ovim bakterijama  :wacko:)

Jovana Bg-Bl

Evo nesto sto sam ja iskopala za pitanje 108.
-Saharoza se koristi kao sredstvo za dopunu kod tbl koje ne treba brzo da se raspadnu(npr tablete za nono3nje),kao sr za oblaganje,draziranje
-glukoza kao sredstvo za dopunu u tbl za zvakanje i vaginalnu upotrebu
-laktoza monohidrat(na 110 stepeni gubi vodu i prelazi u bezvodnu)-za izradu tbl dir kompresijom(beta laktoza osusena rasprsivanjem),i kao antistatik,ali samo ako je vec upotrebljena kao sr za dopunu
-mlecni secer-za dopunu

I jos bih dodala,uz pitanje 234.:
-ambalaza od plastike nije pogodna za pakovanje preparata koji sadrze metilsalicilat ili PEG,zato ih je bilje pakovati u:a)masti,gelovi,kreme-metalne tube prevucene lakom ili epoksidnom smolom i b)supp i vag sa PEG u Al foliju kao prim ambalazu(nikako u supo forme -plasticne)
-rastvori koji sadrze supst osetljive na svetlost(jod,targezin) treba da se pakuju u tamne med bocice.

eto,mali doprinos i od mene  :K2:

optimisticna

Sto se tice pitanja 21. ,slazem se sa onim sto je napisala makica, ali ima jos nesto.
Kapi za nos i tecni sprej preparati za nos mogu biti rastvori ,suspenzije i emulzije. Znaci , izradjuju se u hemijskoj casi i filtriraju,ako su rastvori, ali ako su suspenzije ili emulzije,izradjujemo ih u pateni ili tarioniku ,i ne filtriramo.
Prof.Djuric na ovom pitanju postavlja podpitanje: Koja je razlika izmedju kapi za nos i sprej preparata za nos? Odgovor je: razlika je samo u ambalazi,naime, faze u izradi i jednih i drugih su iste ,dobijeni preparat je isti,samo se pakuju u razlicitu ambalazu.
Drugo sto pita: Mogu li kapi za nos biti emulzije V/U? Ne mogu,jer postoji opasnost od udisanja uljanih kapi u pluca,pa dolazi do embolije.

Jovana Bg-Bl


optimisticna

Znam ponesto, ali vecinu,nazalost,jos uvijek nemam pojma  :shock2:

lorimer

treba mi i pitanje 227.Zahtevi za cuvanje supstanci za earmaceutsku primenu i lekova u uslovima apoteke
nemam organizaciju kos sebe davno je to bilo