[Novo]-Ispitna pitanja

Started by mandm, 04-08-2007, 17:08:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Enea

#300
 :Bog e hvala ti Goco, ubih se da po 4. razvrstam shta je od technih preparata za oralnu, shta za spoljnu... ok treba to imati u vidu, ali definitivno 5. rula!

kazu po 4. mucilagines za per os  :hmm
aquae aromaticae za spolja  :hmm

Koliko ste zapatili ovu temu: SVAKA CHAST!
Mogu da odgovaram kad je ko shta pitao, i kada ko i shta odgovorio na prethodnih 20str.  :K

Bred

[off]ova tema je zlata vredna[/off]  :wink:

katarina

#302
Samo da dodam da se insulin za inhalaciju vise ne proizvodi iako je sve govorilo da ce zaziveti. Ali jeste on za sistemsku primenu. www.exubera.com
Takodje se radi na tome da se kontraceptivna sredstva takodje proizvedu u obliku nazalnog spreja.

Enea

#303
shta tachno znachi da treba da odgovaraju testu b, preparati kod kojih se ispituje ujednachenost sadrzaja ( manje od 2% ili manje od 2 mg)?

da li na porozitet prashkova mogu da gledam kao na homogenost?

Maslacak

Porozitet NIJE isto ¹to i homogenost.
Homogenost znaèi da su svi sastojci potpuno ravnomerno rasporeðeni u pra¹ku. Da nije npr, jedan pra¹kasti sastojak na dnu tarionika, a drugi u vrhu :K
Porozitet je bukvalno "¹upljikavost", dakle da èestice nisu slepljene meðusobno, rastresitost :cvet

To da ne¹to treba da odgovara testu tom i tom je bukvalno prepisano iz monografije datog lekovitog oblika u ph. Jug V, tj. ph. Eur III, s tim ¹to u farmakopeji u toj monografiji pi¹e i poglavlje gde je taj test opisan :wink:

Str 134, poglavlje 2.9.6. Uniformity of content of single-dose preparations. Postoje testovi A, B, C i odnose se na razlièite lekovite oblike.
Test B je za kapsule, pra¹kove koji nisu za parenteralnu upotrebu, granule, supozitorije i pesare. I tu su prosto dati zahtevi ovog testa :) Nemoj da ih uèi¹, mnogo su komplikovani :> Al èisto da zna¹ ¹ta je.
Inaèe nemojte da vas mrzi da ne¹to potra¾ite u farmakopeji, super je kad se navikne¹ :cvet

Enea

[201]   Znaèaj procene stabilnosti farmaceutskih preparata   :roll:

znacaj procene?


joe13

#306
Quote from: Enea on 27-01-2008, 22:41:38
[201]   Znaèaj procene stabilnosti farmaceutskih preparata   :roll:

znacaj procene?


To veoma detaljno imas objasnjeno u knjizi Industr.farmacija(Jovanovic-Djuric),a o stabilnosti imas i u knjizi Tablete(Jovanovic),ovde se naravno odnosi na stab.tbl. ali imas i neke osnovne smernice.To je to! :cvet

Tablete knjiga str 255. :cvet
(dodajte ovaj post prethodnom)

Enea

molim vas, ako neko moze da odgovori na 202. PVP

hvala :cvet

Gocca

To bukvalno ides po oblastima i "vadis" podatke.
Ako neko ima izvuceno, bilo bi super da postavi.

Baby

Kod mene je 203. Primena PVP u izradi farmaceutskih preparata.
Evo sta sam ja zabelezila kada sam ucila.
1. Polivinilpirolidon je sintetsko makromolekularno jedinjenje i ima Mr 12000-30000; u koncentraciji 3,5-5% u izotonicnom rastvoru NaCl koristi se za izradu rastvora koloida - kao infundibilije za nadoknadu volumena krvi i krvne plazme -> plazma ekspanderi. Koriste se kada je gubitak krvi manji od 1 litre. Treba da stvore isti koloidno osmotski pritisak kao krv, da se dugo zadrzavaju u cirkulaciji, da vezuju vodu, da se izlucuju iz organizma, da su farmakoloski indiferentni, da ne deluju kao antigeni, da su termostabilni.
2. U suspenzijama - kao sredstvo za povecanje viskoziteta -> stabilizatori suspenzija
3. U tabletama kao vezivno sredstvo i kao sredstva za raspadanje koja bubre (unakrsno vezani PVP - Polyplasdone XL)
4. U mikrokapsulama za oblaganje
5. Filmogene materije za fim tablete, ali obicno ne sam PVP jer je lepljiv
6. Kod preparata sa insulinom - zastitni koloid - sprecavanje rasta kristala i utice na sposobnost oticanja preparata sa zidova posude  (sto se odrazava na tacnost doziranja)
7. U rastvorima za kvasenje kontaktnih sociva kao sredstvo za povecanje viskoziteta i kao PAM
8. U vestackim suzama kao sredstvo za povecanje viskoziteta

To bi bilo to. Kad ovo naucis lako je da gradis pricu na ovaj tekst. Uvek ce biti nesto sto njih bas interesuje od toga sto kazes pa ce te i pitati.
Ajd srecno!

Baby

Pitala me jedna koleginica da li imam nesto da dopunim 204. i 205. pitanje. Kod mene za 204. jos pise da je skrob inertni materijal za dopunjavanje peleta i da sluzi i za dopunjavanje praskova. Dalje, DEKSTRANI= sintetski polisaharidi. Dekstran 40 u konc. 10% u izotonicno rastvoru NaCl,vreme zadrzavanja oko 6h
Dekstran 70 u konc.6% u izotonicnom r-ru NaCl, vreme zadrzavanja u cirkulaciji oko 24h.
Koriste se kao koloidni rastvori-infundibilije za nadoknadu (volumena) krvi i krvne plazme=plazma ekspanderi. Koriste se kada je gubitak krvi manji od 1 litre, imaju osobinu da vezuju i zadrzavaju vodu... i ista prica kao sto sam napisala u 203. pitanju kod plazma ekspandera.

205.nadovezujem se na ono sto je radica pisala
u kapsulama kao srdestvo za dopunjavanje se koristi mikrokristalna celuloza
u hidrogelima za oci za povecanje viskoziteta MC,NaCMC,HPMC
u tabletama za dopunjavanje(Avicel-mikrokristalna celuloza),za vezivanje(MC,Na,CMC,EC,HPMC),sredstva za raspadanje koja bubre NaCMC, sredstva za raspadanje sa kapilarnim efektom-Avicel-mikrokristalna celuloza,za klizanje,antiadhezivi,adsorbensi
gastrosolubilne filmogene materije u film tabletama-HPMC,MHEC,CMC
enterosolubilne filmogene materije u film tabletama-CAP,HPMCP,EC,HPC
sluzi-MC,HPMC,NaCMC
kod preparata sa insulinom-zastitni koloidi-MC,NaCMC
U rastvorima za kvasenje kontaktnih sociva kao sredstva za povecanje viskoziteta
U vestackim suzama kao sredstva za povecanje viskoziteta HPMC

Evo jos nekih pitanja:

202.Primena PEG u izradi farmaceutskih preparata
HOCH2-(CH2OCH2)n-CH2OH
   n= prosecan broj oksietilenskih grupa u polimeru
Polietilenglikoli=Macrogolum=Carbowax
Koriste se kao 1.solvensi
               2.vezivna sredstva kod tableta za suvu granulaciju
               3.lubrikansi kod tableta koje su potpuno rastvorne ( Macrogolum 4000 i 6000)
               4.plastifikatori
               5.suspedujuci agensi
               6.podloge za izradu masti i supozitorija
               7.za povecanje viskoziteta kod suspenzija
               8.punjaci za meke zelatinske kapsule
               9.u tabletama kao antistatici (PEG 400)
              10.Gastrosolubilne filmogene materije u film tabletama -nize Mr kao plastifikatori
                                                                     -vise Mr kao materijal za
                                                                      oblaganje

206.Upotreba secera u izradi farmaceutskih preparata
1.Koriste se u infundibilijama za parenteralnu ishranu i totalnu parenteralnu ishranu
  npr. Glucosi infundibile 5%,10%,20%,25%,50%
       Fructosi infundibile 5%,10%,20%,40%
Fruktoza ima prednosti nad glukozom zbog nezavisnosti metabolizma od insulina. Rastvori secera su brzi isporucioci energije, ali upotrebljeni sami za ishranu nisu dovoljni (relativno im je mala hranljiva vrednost)
2.U eliksirima kao sladila, najcesce saharoza
3.Koriste se kao korigensi ukusa (saharoza,glukoza)
4.U sirupima kao sladila (saharoza,glukoza,fruktoza,invertni secer). Kada je koncentracija secera 64% i vise to su samokonzervisuci sirupi
5.U praskovima kao sredstvo za dopunjavanje (laktoza,skrob)
6.U granulama kao sredstvo za dopunjavanje (laktoza,skrob)
7.U rastvorima za oralnu upotrebu su korigensi ukusa (glukoza,fruktoza,saharoza)
8.U oralnim suspenzijama kao korigensi ukusa, zasladjivaci
9.U oralnim emulzijijama-korekcija ukusa
10.U tvrdim zelatinskim kapsulama kao sredstvo za dopunjavanje (laktoza,saharoza,glukoza)
11.Koriste se kao inertni materijal za pelete-sredstva za dopunjavanje-laktoza
12.U tabletama kao sredstva za oblaganje
                               dopunjavanje-laktoza(anhidrovana i susena rasprsivanjem u direktnoj
                                            kopresiji, alfa- i beta- monohidrat u vlaznoj
                                            granulaciji)
                                           -saharoza u tabletama za nono3nje i zvakanje
                                           -glukoza u tabletama za zvakanje i za aginalnu upotrebu
                               antistatici-laktoza samo ako je vec i sredstvo za dopunjavanje
                               oblozene tablete-draziranje-saharoza

207.Upotreba sorbitola i manitola u izradi farmaceutskih preparata
1.U eliksirima kao sladilo-sorbitol
2.Kao korigensi ukusa-zasladjujuca srdestva-sorbitol,manitol
3.U sirupima sladila-sorbitol i manitol
4.U tvrdim zelatinskim kapsulama sredstvo za dopunjavanje-manitol
5.U mekim zelatinskim kapsulama - plastifikator za omotac-sorbitol
6.U tabletama a) sredstva za dopunjavanje-manitol i u vlaznoj granulaciji i direktnoj kompresiji kod tableta za zvakanje; sorbitol u direktnoj kompresiji takodje kod tableta za zvakanje
              b) sredstva za zadrzavanje vlage-sorbitol

Ako ima stamparskih ili drugih gresaka izvinjavam se!

bocca

 Super si ovo izvukla, hvala!
Joj ljudi, ovo je ogromno- konfuzija u glavi od ovoliko info  :namcor  :F :wall:

Enea

ne brini se. bicje sve u redu.   :a

baby je ovo extra odradila, meni je bash znachilo, a verujem i mnogima kasnije...

naravno
hvala i svima ostalima koji su aktivno ucestvovali u temi, ne smem da nabrajam da nekoga ne bih izostavila.

tnx

&

srecjno :cvet

Baby

Nema na cemu! Samo sam se potrudila da iskopam svesku i prepisem ono sto sam izvlacila jer znam koliko bi meni znacilo da sam to imala. I meni su mnogi na ovom forumu pomogli pa je red da se i ja oduzim.
Srecno svima!

blablabla

znam da je extra glupo ali...KAKO DA SKINEM NESTO SA nono4-a?! :stid:
Maslacak je postavila biotehnoloske lekove ali ja NE ZNAM KAKO DA TO SKINEM!!!
Molim vas, prosvetlite me  :help: