predavanje na faxu

Started by wolfeitzckie, 30-08-2007, 21:56:22

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

wolfeitzckie

Prof. dr Pat Sandra (Ghent University, Belgium) odr¾aæe predavanje pod naslovom "Recent Developments in Separation Techniques in Pharmaceutical Analysis" u utorak, 4.9.2007, u 9h na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu, Vojvode Stepe 450 (Amfiteatar 3).

zoe

Ово делује баш занимљиво! Али, штета што је за време испитног рока... :ohwell:
Иначе, Sandra је презиме, предавач је мушко :>

wolfeitzckie

#2
Нађох на сајту факса, и сама промена почетне странице ме ошину као гром из ведра неба! Е да, безвезе што је у сред рока, изгледа да нису баш гледали да студентима прилагоде термин, требало је то за време наставе.

zoe

Верујем да је термин прилагођаван госту и његовим обавезама...
Било би лепо да ако неко оде пише утиске овде.

*

S obzirom da je predavanje vec odrazano, da li je neko bio?

laclaire

Nije bio niko od studenata(ili skoro niko, ne mogu da garantujem), bili su uglavnom profesori i asistenti sa naseg fakulteta(medju njima i ja) i sa srodnih fakulteta koji se bave tom tematikom(recimo sa Hemijskog)...veoma zanimljivo predavanje ili da budem precizniji, profesor Sandra je veoma zanimljiva osoba...napisacu ovih dana(verovatno sutra) neke detalje sa ovog predavanja...
Zanimljiv je i naucni deo, napisacu nesto i o tome(koliko budem mogao da verno prepricam sustinu, ipak nije moja oblast), ali je zanimljiva i neka zivotna prica ovog profesora i nacin na koji je pristupio ovom predavanju...Uskoro opsirnije  :wink:

zoe

Laclaire,

Грицкам нокте чекајући да прочитам тај пост! Размаши се колико год можеш! :loptica:
:cvet

laclaire


Kao sto sam obecao, evo opsirnijeg izvestaja sa predavanja…pokusacu da ne bude ni suvise naucno dosadno(da ne bi odustali od citanja posle druge recenice  :>), ni suvise laicki…napisacu onoliko koliko mislim da je dovoljno da vam priblizim osobu koja je drzala predavanje i ono sto je izlozeno na predavanju…


Profesor Pat Sandra je jedan od najistaknutijih svetskih naucnika u oblasti separacionih metoda u farmaceutskoj analitici. Profesor je na odseku za organsku hemiju na Univerzitetu u Gentu(Belgija), osnivac je i direktor Istrazivackog instituta za hromatografiju(R.I.C.) u gradu Kortrijku(Belgija) kao i Pfizer-ovog istrazivackog centra pri Univerzitetu u Gentu (PARC) koji je rezultat saradnje izmedju Univerziteta u Gentu i jedne od najvecih(ako ne  i najvece) svetskih farmaceutskih kompanija Pfizer. Dobitnik je mnogih vaznih nagrada i priznanja u oblasti hromatografskih metoda.

Termin u 9h ujutru je bio jedini moguci(neko se zapitao zasto u 9h i to u vreme ispitnog roka), zbog obaveza naseg gosta, koji je bukvalno sa predavanja otisao na aerodrom. Na pocetku predavanja, kako to obicno ide, prof. Vera Kapetanovic (koja je i najzasluznija za dolazak prof. Sandre na nas fakultet, koliko ja znam, neka se ne ljute i drugi zasluzni) je procitala njegovu kratku biografiju koja je puna priznanja i uspeha i predstavila gosta. Profesor je odmah nakon pozdrava istakao da sve to sto je postigao, ne moze da uradi jedan covek za jedan ljudski vek, vec da veliku zaslugu za sve to imaju i njegovi saradnici i istakao je srecu kao vazan faktor njegovih uspeha…
Prica o sreci ili sudbini ide ovako: njegov otac je bio advokat, pa je i njega usmeravao u tom smeru, tako da je pohadjao skolu koja se bavila klasicnim obrazovanjem(od 30-ak  casova nedeljno imao je 6 casova latinskog, 6 grckog, par casova knjizevnosti, istorije i samo jedan cas hemije), ali se njemu najvise svidela hemija, pa je to i studirao…Kaze da nakon zavrsetka studija nije osecao preveliku “zapaljenost” za nauku i istrazivanja, poceo je da radi kao saradnik-predavac na fakultetu(verovatno nesto sto odgovara asistentima na nasim fakultetima).
Vremenom je njegovo interesovanje za nauku raslo, a u vreme kad je on pocinjao tu pricu, poceo je i ubrzan razvoj hromatografskih metoda, tako da je baveci se onim sto je bilo aktuelno u to vreme(sto je i danas trend u nauci, svi pokusavamo da radimo ono sto je aktuelno u svetu, bar koliko nam uslovi dozvoljavaju), stigao do jednog od najpriznatijih naucnika u toj oblasti. Zanimljivo je  i to da mu na Univerzitetu nisu dozvoljavali da se bavi istrazivanjima u komercijalne svrhe(to se smatralo prljavom rabotom, nauka postoji samo radi nauke), pa je odlucio da napusti Univerzitet, osnovao pomenuti istrazivacki centar, ostvario velike uspehe u istrazivanjima, nakon cega su ga pozvali da se vrati na Univerzitet. Kasnije je kao vrhunac njegovih istrazivanja u komercijalne svrhe dosla i saradnja sa Pfizer-om i osnivanje PARC-a. Veliki broj njegovih saradnika sa univerziteta(studenata, diplomaca, doktoranata), pogotovo oni koji su bili najbolji, je zavrsilo u Pfizer-u, tako da mu to olaksava saradnju Pfizer-a  i Univerziteta gde je on logicno, glavni koordinator(kaze da vecinu stvari obavlja neposrednim telefonskim pozivima, pozove svoje bivse saradnike sa fakulteta koji su u Pfizer-u, kaze sta mu treba i to dobije po hitnom postupku  :>).
Za uzvrat, on radi na poboljsanju hromatografskih tehnika kao sto su gasna hromatografija(GC), tecna hromatografija(LC), odnosno njena modernija varijanta HPLC(High Performance Liquid Chromatography), zatim SFC(Supercritical Fluid Chromatography), kao i na nacinima za njihovo uspesno kombinovanje(GC-LC), i za kombinovanje sa masenim spektrometrom (GC-MS spektrometrija, HPLC-MS spektrometrija), pa rezultate tih istrazivanja koristi Pfizer da poboljsa brzinu i uspesnost svojih istrazivanja. Predavanje se i bavilo nacinima unapredjenja ovih metoda, gde je glavni cilj da se smanji vreme jedne analize, a da se zadrze ili poboljsaju druge performanse(kao sto su sposobnost razdvajanja supstanci). Npr. kad analiziramo cistocu nekog leka, moramo znati veoma precizno njegov sastav, jer i najmanje kolicine necistoca mogu dovesti do nezeljenih efekata(kod korisnika) i gledajuci sa ekonomske strane dovesti kompaniju koja je lek pustila na trziste do bankrota(tuzbe za odstetu). Moderni hromatografski aparati nam omogucavaju dovoljno precizne analize, ali se sad ide u smeru da se smanji vreme potrebno za jednu analizu. Sto se svakodnevne analize na ovim aparatima brze obavljaju, brze ce se zavrsiti istrazivanje na jednom potencijalnom leku i pre se moze pustiti na trziste(cilj je pre konkurenata, a ako sam dobro razumeo postoji i vremensko ogranicenje koliko sme da prodje od patentiranja ideje za neki lek do njegovog pustanja na trziste). Profesor je pricao o mogucnostima i ogranicenjima za unapredjenje performansi. Moze se menjati samo nekoliko parametara da se poboljsa razlaganje ili smanji vreme analize, a to su duzina hromatografske kolone, velicina cestica stacionarne i mobilne faze, pritisak i kao najnovije otkrice(koje su ranije zaboravljali) - temperatura(mozda jos ponesto, ovo sve pisem iz glave, nisam hvatao beleske  :>, a i kao sto rekoh, ljudi sa analiticke bi trebalo da su mnogo strucniji u ovoj oblasti). Opet svi ovi faktori imaju svoja ogranicenja, npr. povecanjem duzine kolone poboljsavamo razlaganje,ali i vreme analize, povecanje temperature povecava brzinu protoka(samim tim i analize),ali ni temperaturu ne mozemo beskonacno povecavati zbog termicke (ne)stabilnosti supstanci koje ispitujemo. Jos je zanimljiva tendencija da se organski rastvaraci koji se koriste pri ovim metodama(npr. acetonitril), zamene supstancama koje nisu zagadjivaci(voda, etanol..)…to je takozvana “green chromatography” , istrazivanja u cilju zastite zivotne sredine.
Toliko od mene, bio sam vise nego iscrpan, a nisam ni sve napisao…ako vas zanima jos nesto - pitajte, ako znam – odgovoricu. Dozvoljavam mogucnost da sam nesto i pogresio u celom ovom tumacenju predavanja i hromatografskih metoda(ipak se ja bavim organskim sintezama, a ne analitikom). Ako primetite neku nelogicnost napisite i ispravite me. Mislim da slajdove sa predavanja(ako nekog zanima detaljnije) mozete naci na analitickoj hemiji, prof. Sandra rece da ce biti dostupni…

Vidis Zoe, bas sam se razmahao  :>

AquArius

Kada sam procitala njegovo ime (Pat Sandra) pomislila sam da je zena u pitanju.
Valjda mi je mozak prepoznao i zadrzao se kod Sandra.

Hvala laclaire sto si napisao utiske
i opisao predavanje.

:cvet





philoserbiana

bila sam tog dana na fakultetu,ali nisam imala pojma o cemu se radi.zao mi je.hvala na iscrpnom izvestaju... :wave: