Preminuo Lucano Pavaroti!

Started by zabica, 06-09-2007, 05:51:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zabica



PREMINUO LUÈANO PAVAROTI 
SVET - LJUDI I DOGAÐAJI - Èetvrtak, Septembar 06, 2007 07:51 

Èuveni svetski tenor Luèano Pavaroti [71] preminuo je jutros u rodnoj Modeni posle duge bolesti.

Italijanski mediji su od sinoæ izve¹tavali da se Pavarotiju, kojem je pro¹le godine operisan rak pankreasa, pogor¹alo zdravstveno stanje.

Pavaroti je roðen 12. oktobra 1935. godine u Modeni, u Italiji. Njegov otac, pekar, bio je takoðe tenor, ali je pevao u crkvenom horu i nikada nije poku¹ao da izgradi opresku karijeru. Pre muzike, Pavaroti se bavio pedagogijom i ¾eleo je da bude uèitelj.

Svoj prvi nastup imao je 1963. godine u Puèinijevoj operi 'Boemi' u Rimu. Potom putuje u najveæe svetske metropole i izvodi operske arije da bi tokom narednih 25 godina dobijao sve veæe uloge u operama i izgradio karijeru najveæeg tenora na svetu.

Najveæi javni uspeh postigao je u grupi 'Tri tenora', sa Plasidom Domingom i Hozeom Karerasom.

Poznati tenor je u maju 2005. godine imao koncert u Beogradu. 



:(:(:(
smor...

zoe

Ееее, баш сам се сад ражалостила...
Просто ме пресече нешто у стомаку кад видех наслов теме...
:( :( :(

Enea

#2
Slavni italijanski operski tenor Lučano Pavaroti preminuo je rano jutros od raka pankreasa, u svom domu u Modeni. Njegovo zdravstveno stanje se juče naglo pogoršalo, izgubio je svest i bubrezi su mu otkazali.

Rodjen 12. oktobra 1935. godine u Modeni, Pavaroti je poticao iz muzikalne porodice. Njegov otac je takodje bio tenor, pevao je u crkvenom horu, ali nikad nije pokušao da od toga napravi karijeru.

Kao većina dečaka u Italiji, sanjao je da postane fudbalska zvezda. Pre nego što je počeo da se bavi muzikom, radio je dve godine kao učitelj u osnovnoj školi.

Godine 1956. odlučio je da postane operski pevač i počeo je da uzima časove pevanja.
Debitovao je 29. aprila 1961. godine u Redjo Emiliji kao Rodolfo u Pučinijevoj operi "Boemi". Usledila su brojna putovanja i nastupi širom sveta.

Prvi javni nastup van Italije imao je u Beogradu, ali njegova svetska slava započela je 17. februara 1971. godine nastupom u njujorškom Metropolitenu, u Donicetijevoj operi "Kći puka", kada je savršeno izveo devet visokih C i bio 17 puta pozivan na bis.

Njegova karijera potom je krenula vrtoglavim usponom. Pobede na medjunarodnim muzičkim takmičenjima, brojni televizijski nastupi, video spotovi i koncerti doneli su mu popularost retku u svetu klasične muzike.

Godine 1990. udružio se sa Hoseom Karerasom i Plasidom Domingom, a nastup "trojice tenora" na Svetskom fudbalskom kupu u Italiji te godine preko televizije je pratilo oko 800 miliona ljudi širom sveta.

Dobitnik nekoliko nagrada "Gremi", Pavarotiji je bio medju najbolje plaćenim operskim pevačima na svetu, a njegovi albumi su najbolje prodavani albumi klasične muzike svih vremena.

Zbog zdravstvenih problema odlučio je da se oprosti od nastupa i 2004. godine je započeo oproštajnu turneju, u okviru koje je 21. maja 2005. nastupio i u Beogradu.

Godine 2003, posle 40 godina braka, razveo se od Adue Veroni, s kojom je imao tri ćerke, a nekoliko meseci kasnije oženio se svojom 34 godine mladjom sekretaricom Nikoletom Mantovani, s kojom je dobio ćerku, dok je muško dete umrlo na porodjaju.

U julu 2006. godine operisao je rak pankreasa i povukao se u svoju kuću u Modeni, gde je davao časove pevanja sve do nekoliko nedelja pred smrt.

"Imao sam sve, baš sve", rekao je u jednom od poslednjih intervjua.



Otishla josh jedna velichina...nek ti je laka zemlja, bio si car!

josefina87

Quote from: zoe on 06-09-2007, 10:30:14
Ееее, баш сам се сад ражалостила...
Просто ме пресече нешто у стомаку кад видех наслов теме...
:( :( :(

i mene ba¹.. :( :(

Al-Jasmina

 :ohwell:
tuga...
ja sam mislila da je besmrtan  a005

mikele

Отишао је највећи и најбољи од свих. :ohwell:
Е тек ми је сада криво што нисам отишао да га слушам :wall: :wall: :wall:
Мислим,било ми је и раније криво,али сада...
Када сам коњ :wall:

*

Ja ne mogu da verujem, pa nije on bas toliko star...
Steta  a005

zabica

Quote from: * on 06-09-2007, 11:50:03
Ja ne mogu da verujem, pa nije on bas toliko star...
Steta  a005

bolest ne pita za godine...nazalost

stef


dirigent

 :ohwell: divan glas nas je napustio ...

mina-L

ne mogu jos uvek da poverujem u to...e,sta je zivot-danas jesi,sutra nisi!  a005

Sole

uhvatih vesti u letu pre jedno sat i nesto i vidim pominju ga, pokazuju slike, rekoh, sigurno je opet imao neki extra nastup i slicno.
kad, oni pocese nesto u proslom vremenu, ali opet nisam bila sigurna, nisam ni dobro saslusala, a uhvatih samo kraj.
pretpostavila sam da je ovo u pitanju... :ohwell:
tuga i zalost...  :ohwell:
nisam znala da je imao 71 godinu, mislila sam da je mladji.
steta... bas steta... :pst

*

Ja otvorih temu u download-u...
Pod utiskom sam ceo dan  :ball2:

cvjetic

jao,kako mi je tuzno ovo...bas jedna jako tuzna vijest... a005

Masha