Ezerin-genezerin, sudski otrov i arekolin

Started by brkata vila, 06-09-2007, 11:34:39

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

brkata vila

Nadam se da vremenske prilike i iznenadni pad temperature nece uticati na vredne prste mojih kolega i dragog nam profesora! Evo i malo vatre, da podgrejemo. :djavo

Dakle...
1)Na koji nachin N-oksid ili shtagod uslovljava manju toksichnost genezerina u odnosu na ezerin?
2)Koje je objashnenje I mehanizam primene ezerina i njegovih soli kao sudskog otrova? ( nisam siguran da bilo shta moze efikasnije izvuci nechije priznanje od dobrog starog pendreka:)
3) Kako objashnjavamo to da Arekolin, piridinski alkaloid, kao parasimpatomimetik izaziva tahikardiju, kada uporedo sa njim imamo Pilokarpin i Ezerin koji su takodje parasimpatomimetici, a vode bradikardiji. Interesantno je da im se i vecina drugih efekata poklapa. Znachi da ne vidim trunku, trunku u strukturi ili hemiji koja ih odvaja po efektu koji proizvode delujuci na srce.

Evidentno je da mi znanja fiziologije ( fiziologija=rupa bez dna) nedostaje, ali avaj, chemu prijatelji na chatu sluze! Pozdrav svima. Unapred zahvalan, brkata Vila.

zoe

Ген-алкалоиди (настају оксидацијом азота и формирањем N-оксида) су због своје структуре мање токсични иако им је физиолошка активност очувана.

Езерин и његове соли као судски отров? Па то ради по принципу истеривања ђавола! Ко га исповраћа након конзумације семена боба калабарског, ослобађа се оптужбе. Ако ти је пак, желудац моћан, обесићете.

Enea

Quote from: zoe on 06-09-2007, 11:51:36
Ген-алкалоиди (настају оксидацијом азота и формирањем N-оксида) су због своје структуре мање токсични иако им је физиолошка активност очувана.

Da, zapamti da su N-oxidi, uglavnom synonim za gen-alkaloide... ( ne secjam se nijednog drugog jedinjenja, a da je azotov oxid :hmm )
Dosta smanjuju toxicnost alkaloida, a fizioloska aktivnost im je identicna...
U laboratorijskim uslovima dobijaju se blagom oxidacijom, na umerenoj tem i dejstvom H202..

brkata vila

 Dakle, struktura u funkciji manje toksichnosti kod genezerina. Da pribelezim... Pribelezeno! Za ostalo cemo da sachekamo Adonisa!?

zoe

Е нешто ми паде напамет за ово треће питање... али нисам баш много сигурна у то што ћу рећи...

Езерин и пилокарпин делују преко мускаринских рецептора, а ареколин и преко никотинских... Можда ту има нешто :hmm Још нисам полагала физиологију :K

Adonis_Vernalis

Jedini alkaloid koji je koriscen kao sudski (dakle, izvrsni) otrov je koniin. Ne da bi "isterao" priznanje iz okrivljenog, vec da bi se izvrsila smrtna kazna nad nekim. Sokrat je tako skoncao.

zoe

#6
Кониин у служби хеленистичке јудикативе и егзекутиве,
а езерин зарад инквизиционистичке легислативе :>

Него, што се тиче оног трећег питања, и физостигмин и ареколин делују као инхибитори ацетилхолин-естеразе, па самим тим потенцирају ефекте ацетилхолина.

А ово нађох у скрипти из физиологије: Ацетилхолин је углавном ексцитаторни трансмитер. Изузетак су инхибиторна деловања преко неких парасимпатикусних нерава, нпр. за срце.