Himna

Started by Adonis_Vernalis, 27-09-2007, 15:03:01

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Koja je, po vasem misljenju, "najbolja" himna na svetu?

Himna SSSR (danasnja ruska himna)
Himna SAD
Himna Kube
Himna Francuske
Himna Srbije
Himna SFRJ
Himna Italije
Himna Nemacke
Himna Japana

Adonis_Vernalis

Uzimajuci u obzir celokupno vase obrazovanje (opste, muzicko, farmaceutsko...), ukus, rafinman i slicne subjektivno-objektivne kategorije, uzimajuci u obzir vas smisao za lepo i manje lepo...

Sta bi, po vama, himna trebalo da sadrzi, da pobudi, da simbolizuje?

Sastavio sam i nesto kao anketu, pa da se igramo...

zoe

Е седи нас пар са свих страна света на некаквој тераси, море запљускује пешчану плажу, а ми циркамо неко јефтино црно вино и некако, кренусмо причу (или боље рећи песму) о химнама.

Канађанин из Квебека пева "Марсељезу" и прича како се сваког петка у школама поздравља застава. Певам и ја "Боже правде" и мислим се на какве би реакције у нашој земљи наишла идеја да се у школама поздравља застава... :roll:
Онда је Канађанин запевао и немачку химну, иако иначе реч немачког не зна, али су му химне просто фасцинантне. Немцу су, наравно, сијале очи од задовољства.
Чух и делић јужноафричке. Иде на неколико језика, први је африканс, па енглески, а трећи је неки домородачки.
А Швајцарац се жив појео што своје химне није могао да се сети. Зна да је четворојезична, али авај...

А шта химна треба да побуди? Језа низ кичму, сузе у угловима очију. Патриотизам, родољубље, љубав према себи, свом народу, својој прошлости, садашњости и будућности. Смем ли рећи национализам? Не, не смем рећи. Нисам рекла. :pst Канађанин би рекао.

laclaire

Quote
А шта химна треба да побуди? Језа низ кичму, сузе у угловима очију. Патриотизам, родољубље, љубав према себи, свом народу, својој прошлости, садашњости и будућности. Смем ли рећи национализам? Не, не смем рећи. Нисам рекла.  Канађанин би рекао.

Апсолутно потписујем сваку реч из овог цитата   :Bog
Због свега што нам се дешавало последњих година, имам утисак да смо помешали шта смемо, а шта не смемо да осећамо према својој земљи...па је тако некако постало модерно и демократски не истицати претерано љубав према својој земљи, јер то може да се схвати погрешно и да се прогласи национализмом(што није добро зар не?)...као што рече Зое фигуративно Канађани са тим немају проблема...
Мислим да ће се то исправити кад прође још мало времена...ми смо у основној школи од првог разреда учили да певамо химну "Хеј Словени" и нормално је да су нам била усађена нека лепа осећања преме тој химни, после тога је она постала симбол за нешто погрешно(тј. за државу која није успела и више не постоји), па су и осећања ослабила...сад се сви привикавамо на нову химну и требаће неко време(бар мени) да је у потпуности прихватим као своју. Деци која ће је(надам се) учити од малена ће бити лакше...
Надам се да ће временом већина људи научити да буде поносна на своју химну и државу(надам се да ће имати и зашто)...

Што се тиче осталих(да не кажем туђих) химни, мени као музичком лаику лепе и ритмичне су химна Француске и Италије, с тим што за Марсељезу знам и о чему пева, а за италијанску не...

Girl

Bo¾e pravde

Bo¾e pravde, ti ¹to spase
od propasti dosad nas,
èuj i odsad na¹e glase
i od sad nam budi spas

Moænom rukom vodi, brani
buduænosti srpske brod,
Bo¾e spasi, Bo¾e hrani
srpske zemlje, srpski rod!

Slo¾i srpsku braæu dragu
na svak dièan slavan rad
sloga biæe poraz vragu
a najjaèi srpstvu grad.

Nek na srpskoj blista grani
bratske sloge znatan plod
Bo¾e spasi, Bo¾e hrani
srpske zemlje, srpski rod!

Nek na srpsko vedro èelo
tvog ne padne gneva grom
Blagoslovi Srbu selo polje
Njivu, grad i dom!

Kad nastupe borbe dani
k pobedi mu vodi hod
Bo¾e spasi, Bo¾e hrani
srpske zemlje, srpski rod!

Iz mraènoga sinu groba
srpske slave novi sjaj
nastalo je novo doba
Novu sreæu, Bo¾e daj!

Otad¾binu srpsku brani
pet vekovne borbe plod
Bo¾e spasi, Bo¾e brani
moli ti se srpski rod!

Htela sam da stoji ovde tekst nase sadasnje himne, nadam se da je ok.

Po mom misljenju, himna treba da bude jako melodicna, sa ponosom je pevati, a s obzirom da mi nemamo nesto slavnu proslost, tekst neka bude okrenut buducnosti, da simbolizuje nove generacije i nadu.

willie the scot

australijanci posle davis kupa hoce da menjaju svoju himnu :>

najgrandioznija himna je himna rusije. nije sto je nasa :>, nego sto ima neverovatan pozitivni, pobednicki, trijumfalni impuls,...a nije blentavo skakutava, nego osecate da je ta pobeda nastala iz krvi miliona.

jedna je majka, jedna je rusija.

Adonis_Vernalis

Willie,

znam da imas muzicko obrazovanje... Kad cujem himnu bivseg SSSR, a danasnje Rusije, ja cujem ceo SSSR, odnosno Rusiju. Odjekuje mi pola sveta, od Kamcatke do nama bliske Moskve (a koliko nam je bliska neka posvedoci daljinar... par hiljada kilometara)...

Meni reci malo znace. Sta se ko zaklinje i kome, meni malo znaci. Muzika mi sve kaze. Rusiju volim, ne zato sto je nasa Majcica, vec zato sto... Ma, preleteo sam je... a i ne umem da objasnim. Oduvek sam je voleo.

A Australijanci neka urade onako kako zele. Na volju im...

willie the scot

Quote from: Adonis_Vernalis on 27-09-2007, 18:14:49
Willie,

znam da imas muzicko obrazovanje... Kad cujem himnu bivseg SSSR, a danasnje Rusije, ja cujem ceo SSSR, odnosno Rusiju. Odjekuje mi pola sveta, od Kamcatke do nama bliske Moskve (a koliko nam je bliska neka posvedoci daljinar... par hiljada kilometara)...

Meni reci malo znace. Sta se ko zaklinje i kome, meni malo znaci. Muzika mi sve kaze. Rusiju volim, ne zato sto je nasa Majcica, vec zato sto... Ma, preleteo sam je... a i ne umem da objasnim. Oduvek sam je voleo.

A Australijanci neka urade onako kako zele. Na volju im...
:Bog

rusija je svacija majcica...cak i onih koji se samo ovlas dodirnu njenih dubina i prostranstava.

rusija grli svakoga, takva im je citava kultura i umetnost...

rusija podnosi istinu i radja nadu iz nje.

dakle,... nisam sklon da kazem da odanost njoj lezi samo u prepoznavanju bratskog pravoslavnog slovenskog identiteta.


Adonis_Vernalis

Ajd, nek tema koju sam zapoceo ode u p.m.

Rusija...

Ona me je porazila, ali sam je ipak pobedio. Necu joj poraz zaboraviti, ali svoju pobedu pamtim. Ali je volim!

Al-Jasmina

Quote from: Adonis_Vernalis on 27-09-2007, 18:14:49
Kad cujem himnu bivseg SSSR, a danasnje Rusije, ja cujem ceo SSSR, odnosno Rusiju. Odjekuje mi pola sveta, od Kamcatke do nama bliske Moskve (a koliko nam je bliska neka posvedoci daljinar... par hiljada kilometara)...

Mislim da je ovo ono sto bih i sama zelela da (nasa) himna prenese kao poruku...
:happy:
Nek odjekuje makar i (ovaj nas) minijaturni delic sveta
ali nek sav isija kroz note, kroz ZVUK reci
a sto da ne, nek onaj ko razume oseti jezu na njihovo znacenje

Ne znam
ali meni je SFRJ himna imala to nesto
valjda zato sto sam nekada osecala da smo JEDNO
sada smo nekako jos uvek u potrazi za licnim identitetom unutar nas samih, u potrazi za ciljem i pravcem ...
Ali nacicemo se, verujem u to  :cvet

Wlada

Himna Ruske Federacije i bivseg SSSR-a je stvarno velicanstvena u moci i snazi koju predstavlja,uvek me prozme jeza kad je cujem i zamislim svo to prostranstvo, i narod i pravoslavlje.

Himna Japana je po meni na drugom mestu... Iako nismo bas bliski sa njima spoj tradicionalnog i modernog je stvarno izrodio super himnu.

Bred

ok a da stavite linkove na kojima mozemo preslusati te himne koje su usle u "uzi" izbor?  :>

mikele

Све похвале за тему :pljes:
Ја у последње време са великом пажњом слушам многе химне(углавном на спортским такмичењима),иако их не разумем и иако нисам неки стручњак за музику,неке су ми једноставно биле мелем за ухо и душу.
Прво морам да споменем химну Велике Британије ''God save the Queen''.Иако нисам неки љубитељ британске нације у глобалу,мени је ова химна некако баш ''јака'',још када је нпр. цео стадио запева као један,стварно делује фасцинантно.Јер они некако држе до те традиције и са невиђеним поносом је певају.Ево да и остали чујуGod save the Queen (http://nono4.com/files/58847316/Queen_Reine.MP3.html)
Затим морам да споменем химну Руске Федерације,коју у последње време често чујем.И као што Вили рече,има нечега триумфалног,победничког у тој химни.Руска химна (http://nono4.com/files/58848180/e5584fd3ce67509973d27e3480e18201__russianX.mp3.html)
А нија лоша ни италијанска,иако је из доба Мусолинија(тако сам чуо,можда и грешим)Италијанска химна (http://nono4.com/files/58848892/c5ba3dfacaf631adcdbc6370d6b94b1d__National_Anthem_ItalyX.mp3.html)

Darker

#12
Himna je koliko sam upoznat, nastala kao pesma koja bi indoktrinirala ratnike i utuvila im u glavu da je èast za zemlju svoju poginuti. A ovo:
Quote from: zoe on 27-09-2007, 15:32:19
А шта химна треба да побуди? Језа низ кичму, сузе у угловима очију. Патриотизам, родољубље, љубав према себи, свом народу, својој прошлости, садашњости и будућности.
pokazuje da to i danas va¾i  :hm Sreæa pa su u novom zakonu, zaklinjanje èa¹æu i ¾ivotom zamenili: zaklinjem se èa¹æu i save¹æu :wink:

Rodio sam se i nauèio samo i jedino Hej Sloveni, lepa pesmièica, imala je smisla u ono doba, takoðe ratno-hu¹kaèka, ali sad je devalvirana do besmisla. A danas se molim Bogu (u kog ne verujem) i zaklinjem kralju (koga nemamo). :wall: :wall: Ipak, rekao sam da bi bilo lepo da je imamo u repertoaru hora, zbog op¹teg obrazovanja :wink:

A ne bi bilo lo¹e da kao himnu usvojimo zvi¾danje i vikanje uaaaaaa, mislim da nas to najbolje oslikava, a mo¾e da bude i ratno-hu¹kaèki protumaèeno, ako ba¹ preferirate... A bar nije patetièno i la¾no, iskreno je brate, do bola...

pig_am_am

ovo sto cu rece...sad cete me gadjati kamenjem  :prdajz:

da ima na ovoj anketi,glasala bih za hrvatsku himnu. ja objektivno.

ne znam.to je pesma o domovini,a nasa je o prezivljavanju :roll:

gadjajte.

willie the scot

da procistim ovu temu od prethodnog posta :>:

Россия — священная наша держава,
Россия — любимая наша страна.
Могучая воля, великая слава —
Твоё достоянье на все времена!

Припев:
Славься, Отечество наше свободное,
Братских народов союз вековой,
Предками данная мудрость народная!
Славься, страна! Мы гордимся тобой!

От южных морей до полярного края
Раскинулись наши леса и поля.
Одна ты на свете! Одна ты такая —
Хранимая Богом родная земля!

Припев

Широкий простор для мечты и для жизни
Грядущие нам открывают года.
Нам силу даёт наша верность Отчизне.
Так было, так есть и так будет всегда!

pripev na latinicu:
   

Rossiya — svyashchennaya nasha derzhava,
Rossiya — lyubimaya nasha strana.
Moguchaya volya, velikaya slava —
Tvoyo dostoyanye na vse vremena!

Chorus:
Slavsya, Otechestvo nashe svobodnoye,
Bratskikh narodov soyuz vekovoy,
Predkami dannaya mudrost narodnaya!
Slavsya, strana! My gordimsya toboy!

Ot yuzhnykh morey do polyarnovo kraya
Raskinulis nashi lesa i polya.
Odna ty na svete! Odna ty takaya —
Khranimaya Bogom rodnaya zemlya!

Chorus

Shirokiy prostor dlya mechty i dlya zhizni.
Gryadushchiye nam otkryvayut goda.
Nam silu dayot nasha vernost Otchizne.
Tak bylo, tak yest i tak budet vsegda!

Chorus


prevod na engleski:   

Russia—our sacred state,
Russia—our beloved country.
A mighty will, a great glory
Are yours forever for all time!

Chorus:
Be glorious, our free Fatherland,
Ancient union of brotherly peoples,
Ancestor given wisdom of the people!
Be glorious, country! We are proud of you!

From the southern seas to the polar region
Lie our forests and our fields.
You are one in the world! You are one of a kind,
Native land protected by God!

Chorus

Wide spaces for dreams and for living
Are open to us by the coming years.
Our faith in our Fatherland gives us strength.
So it was, so it is, and so it will always be!

Chorus