Vatikan pro¹irio stoleæima star spisak grehova

Started by Bred, 11-03-2008, 13:41:46

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Vatikan je pro¹irio stoleæima star spisak grehova, kojim su sada obuhvaæeni i savremeni prestupi kao ¹to su narkomanija, zagaðenje i genetske promene.

Monsinjor Ðanfranko Ðiroti, u intervjuu za vatikanski dnevni list L’Oservatore romano, objasnio je da je spisak pro¹iren da bi obuhvatio i aktivnosti i pona¹anje koji su ¹tetni za zajednicu u celini.

On je dodao da je predmet greha – kako ga je kroz istoriju definisala Katolièka crkva – pre svega pona¹anje pojedinca. Monsinjor Ðiroti je rekao da je preusmeravanje prema kolektivnom pona¹anju izazvano sve veæom brigom za ¾ivotnu sredinu i poveæavanje socijalnog i ekonomskog jaza izmeðu bogatih i siroma¹nih.

Intervju sa monsinjorom Ðirotijem, koji je inaèe na èelu Apostolske ispovedaonice - vatikanskog tela koje odluèuje o temama koje se tièu savesti, objavljen je posle jednonedeljne vatikanske konferencije o instituciji ispovesti. Nedavna anketa je pokazala da se 60 odsto katolika u Italiji vi¹e ne ispoveda.

voanews

darusaz

Ах... Ватикан.  :roll: А када ће да прошире Index Librorum prohibitorum?  :F  :batina

Bred

*-Index librorum prohibitorum - Popis zabranjenih knjiga, koje je katolièka crkva zabranila za vreme protivreformacije.

http://www.advokatska-komora.co.yu/citati/i.htm

dirigent

Na koncilu u Trentu pre 500 godina izmedju mnogih stvari koje su se raspravljale , debatovalo se i o muzici u crkvi.
    Glavna debata se vodila oko odnosa starih i novih puteva u muzici koji su medjuvremenu postajali sve popularniji.
    S jedne strane se govorilo o potrebi uproscavanja `tesko razumljivog` polifonog stila stare prakse , radi bolje prijemcivosti liturgijskim tekstovima , a ujedno i protiv nove prakse i novog renesansno/ranobaroknog izraza koja je u praksi ponudila nova i sveza resenja u muzickoj teoriji i praksi.
    Cak je i veliki maestro Palestrina donekle bio kritikovan .
    Cini se da su po tom pitanju hteli i da stisnu i da ... Buduci da je po smrti za manje od 30 -tak godina Palestrina pao u totalni zaborav,, da se predpostaviti kojoj se muzickoj prksi priklonila publika.
     
   

Duke

Moc vatikana slabi iz godine u godinu, u jednom trenutku u istoriji nisu mogli da shvate jednu prostu stvar: "mozes zaustaviti promenu, ali nikada napredak"

Nekad je ta crkva bila izvor znanja (jedini) i zbog toga su i dobili takvu moc koju su imali. Danas je stvar drugacija...

dirigent

Prilicno tacna konstatacija, samo postoji jedan diskurs u odnosu napredka i crkve . Katolici se stalno prilagodjavaju novim okolnostima dok su pravoslavni rigidni.
      Vrlo je tesko u bilo kom kontekstu sagledavati crkvu kao instituciju koja drzi korak s vremenom. Ali to je ugao posmatranja koji crkvu dovodi na metu kritika pa cak i samu veru.

Cak mislim da je korisnije preformulisati da je crkveno ucenje uvek moderno i primenjlivo u svakom vremenu i kontekstu. Mislim da bi teologija trebalo da ponudi odgovore kroz prizmu takvog sagledavanja stvari , a ne da se crkva zatvori u sebe , ili povodi za kojekakvim pomodarstvima ne bi li ugodila i drzala pastvu na labavoj uzdi.

Wlada

Пази иако је православна црква очувала почетну догму, никада као римокатоличка није задирала у материјални живот својега "духовнога стада".
Православно свештенство је остало доследно у проповедању вере и духовности у почетном, ненаметљивом темпу, и као такво се издигло у односу на потенцијалне овоземаљске нападе каквима је подложна католичка црква.

Al-Jasmina

 :)): Izvinite ali pravoslavni popovi mogu da imaju decu  :nonono: Takodje, crkva je uzela ucesca u lecenju narkomanije. Ne kazem da katolicka nije, ali eto i pravoslavna ne zaostaje :)
Dakle, ne kaskamo bas toliko...
Sem sto mi je krivo sto crkve nisu otvorene i nocu...
:ohwell: Verujem da ima ljudi kojima bi mozda utehu pruzilo da u neki pozni cas mogu da se presaberu na jednom takvom mestu, ali jasno mi je da ima xy ludaka koji bi to takodje koristili  :pst

Mashrum

Quote from: Al-Jasmina on 27-03-2008, 23:19:14

Sem sto mi je krivo sto crkve nisu otvorene i nocu...


Mda, mene stvarno zivo zanima zasto ne rade nocu?  :hm
Mislim da ludaci nisu razlog, nesto jeste..ne znam sta.  :hmm

dirigent

U Rusiji su otvorene 24 sata . Ali onda treba platiti nekog da stalno dezura , a bas im se stegla kesa kad treba da daju...