Stide se da zatra¾e

Started by Bred, 26-09-2006, 09:39:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

RAZGOVOR - Savetovali¹te za mlade u Domu omladine poseæuju uglavnom osobe izmeðu dvadeset i trideset godina. Srednjo¹kolci, kojima je pomoæ èesto najpotrebnija, retko dolaze jer se pla¹e reakcije okoline. Psiholozi Radmila Stojadinoviæ-Kostiæ, Jadranka Radovanoviæ i Verica Gutalj-®ivkoviæ poma¾u mladima u problemima u uèenju, ispitima, izboru zanimanja, ljubavi, komunikaciji sa okolinom ili partnerom, zbog lo¹eg odnosa sa roditeljima. Èesti su i problemi zavisnosti i pona¹anja. Najkritiènija grupa, srednjo¹kolci, uglavnom dolaze zbog oseæanja izgubljenosti, blage depresije, nerazumevanja okoline.

- Zrelost je kolebljiva a predrasude velike. Srednjo¹kolci su zatvoreni u sebe, tek su iza¹li iz puberteta i jo¹ preispituju neke vrednosti. Roditelji, dojuèera¹nji drugovi, postaju neprijatelji. Tinejd¾eri im tra¾e zamerke, smatraju da ih okolina ne razume, kritièki posmatraju svet oko sebe - ka¾e psiholog Verica Gutalj-®ivkoviæ.

Uvereni da æe ih okolina osuditi ili da nemaju problem, srednjo¹kolci, ponekad i roditelji, èekaju da problem postane ozbiljan. Meðutim, u Savetovali¹te mo¾e da se doðe i pod la¾nim imenom.

-Savetovali¹te je prva stanica u re¹avanju problema. Nije sramota potra¾iti pomoæ, razgovorima se mnogo posti¾e. Preventiva je najva¾nija i zato je potrebno da se potra¾i pomoæ èim osoba primeti da se ne snalazi, da ima pote¹koæe sa okolinom ili sa sobom - smatra Verica Gutalj-®ivkoviæ.
Z. Spasojeviæ |||

http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=492

Smrda

ma tesko je i nama ''matorima'' dA pitamo za pomoc,a kamo li klincima koji ne znaju sta ce sa hormonima.....
mada ja ipak mislim da se takva sloboda(u trazenju pomoci,neko bi rekao u pokazivanju slabosti) gradi prvo u porodici,pa tek onda drustvo,skola....
ako te roditelji nauce da nema nista strasno u tome da se ponekad osecas izgubljeno i slabo,nemocno i pogotovu ako stoje iza tebe...onda ces imati poverenja da kazes sta te muci i da trazis pomoc....
a sem toga danas vise niko ni sa kim ne razgovara,svi su distancirani i pod maskama,cak i u najblizem okruzenju,nema vise otvorenosti,ali to je posebna tema.....

Shix


Bred

Mada ja to ne shvatam zasto je tesko potraziti pomoc i tog tipa. Ako vidim da mi nije dobro, da se ne osecam kako treba, da nesto, pa makar i nminimalno nije u redu-lakse mi je zatraziti bilo kakvu pomoc nego se sam bakcati sa necim sto ne mozes da resis. Mada, s druge strane, ja sam sebe toliko izvezbao ili upoznao (valjda) da tacno znam zbog cega sam nekad neraspolozen, utucen pa i blago depresivan.

Smrda

pa podji od sebe....koliko u proseku pitas za pomoc ili trazis savete od drugih???
a koliko puta kad pomislis da zatrazis pomoc,se predomislis iz nekog razloga i kazes sebi ''ma mogu ja sam to....'',ili ''sta imam koga da smaram''???
mislim da nam je u biti da se pravimo jaki.....
takva nam priroda valjda...

Coolgemini

Obicno tako i biva da na kraju osetnim udarcem razbijemo glavu o zid..Da li ce neko zatraziti pomoc ili ne zavisi od karaktera licnosti..S tim sto i jako samouvereni karakteri cesto razbijaju zid,a nisko-sigurni presednu drugima pitajuci ih stalno nesto za svaku sitnicu..Ja polazim najpre od sebe jer sam po prirodi veoma nesiguran i za svaku stvar za koju se odlucim,moram pitati nekoga da li mi je odluka ispravna..ne mora biti samo prijatelj ili neko vise lice,pitam i komsiju koga sretnem u hodniku(mada je ovo vishe odlika geminija-it's his sin...hahahaha :K)
Najbolje je biti umeren..Pitati kad je neophodno za pomoc,ali i oslanjati se na svoje JA :wink:

Smrda

Ne delujes mi ba stako nesigurno,bar sudeci po tvojim postovima.....
Uvek se treba oslanjati na sebe...ali nekad je ipak potrebno da ti neko pokaze put do albukerkija :V :V.....
ovde su u pitanju i kriticne godine tako da je njima jos teze....
mislim da ima mnogo veze bojazan..sta ce biti ako neko vidi sam slab/a :hm

Coolgemini

Draga Smrdo :K(ovo stvarno deluje bzv,ali takav ti je nick,sta da radim?? :)),bilo bi lepo kad bi zivot bio poput jednog posta... :angel:...mozda bi jedan idealan zivot tako izgledao,ali obicno su reci jace od dela...zar ne?? :C

Smrda

Dragi Coolgemini,sta fali mome nicku?!??!Nemoj sad da me prozivas.... :wink: :wink:sala,mala... :~
to je malo pesimisticno od tebe...zivot poput jednog posta...hm?!?!?!Je li to znaci i da su tvo je reci jace od dela?!?!? :confused:
salim se,naravno.... :cvet
Jeste tako ,obicno...ali bas zato bi to trebalo ispraviti...tj,pretociti iste u dela...samo sto je to danas vecini tesko....bar ja imam takvo iskustvo....
A sto se tvojg posta tice...mislila sam da ne delujes nesigurno iz razloga sto nesigurna osoba tesko da bi to priznala,pre bi se sakrila u ugao i cekala da prodje napad....Ja bih to tvoje nazvala neodlucnost,ali vec si i sam rekao....ipak vas je 2(nije ti lako,koga slusati!?!?),pa me ni ne cudi da vagas.... :) :)

Bred

Pa valjda je svako toliko svestan da ako se ne oseca najbolje i ne moze normalno da funkcionise-da treba da se obrati za pomoc.

Smrda

trebalo bi da jeste...ali ovde se radi o tinejdzerima(u clanku).
Cega su oni svesni u svojim godinama,majke ti,sem da zele da se zezaju i da ih "mrzi" ceo svet!?

Bred

Pa zavisi... ima i extra zrelih tinejdzera :wink:

Smrda

ima,ima..ne kazem ja...ali koji procenat??? :hm
i sta sa ostatkom?!?!

Coolgemini

QuoteDragi Coolgemini,sta fali mome nicku?!??!Nemoj sad da me prozivas....  :wink:sala,mala...
to je malo pesimisticno od tebe...zivot poput jednog posta...hm?!?!?!Je li to znaci i da su tvo je reci jace od dela?!?!?
salim se,naravno.... 

Ne fali nista..Samo mi je bilo neprijatno da te tako zovem,nothing more :wink:
Ja to nisam shvatio kao pesimizam..stav je vishe imao realnu konotaciju da vecinom nase misli i ideje ostaju nerealizovane,a da mi jako svesno znamo sta nam valja ciniti..Ipak je jedna realna situacija iz svakodnevnog zivota,za koju treba da ulozish izvestan napor svoje inteligencije,mnogo znacajnija i teza,nego razmisljati o takvoj situaciji putem tastature i u vidu postova..Naravno da se slazem da iza tvojih razmisljanja mora da stoje i tvoji postupci,ako ne totalno,onda makar 90 %..Podsvest igra vaznu ulogu u svemu tome jer on diktira tvoju svesnost i inicijativu.

Smrda

MA skapirala sam ja tebe skroz....nemoj da si tako ozbiljan :wink:
a podsvest,hm?!?!Igra veliku ulogu,mada mislim da danas se svi nesto trudimo da je potiskujemo....Moc poricanja je cudo...zato sam i rekla sve ono od pre... :)