Potro¹iæemo ovu planetu

Started by Bred, 27-10-2006, 08:14:29

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Svakodnevni tehnolo¹ki razvoj zauvek uni¹tava prirodne vrednosti
Planeta Zemlja je za¹la u ekolo¹ki „crvenu zonu”, ¹to znaèi da je èoveèanstvo prema¹ilo dozvoljenu granicu potro¹nje prirodnih resursa i da sa èak 25 odsto minusa ulazi u „dugovanje” bez ozbiljne potrage za novim i obnovljivim izvorima neophodnim za opstanak.

DUBIOZA - Dan ekolo¹kog duga, na¾alost, neprekidno sti¾e sve ranije, a ustanovljen je da bi upozorio da su potro¹eni svi „bo¾ji darovi" u kolièini koja bi trebalo da je dovoljna za celu godinu. Doskora je taj datum padao posle 11 meseci - krajem novembra - a ove godine ljudi su u¹li u „nedozvoljeni minus" veæ poèetkom oktobra.

Ustanovljeno je da vazduh, voda, zemlja, ¹ume i druga bogatstva nepovratno „nestaju" od 19. decembra 1987, a ove godine se veæ tro¹i èetvrtina vi¹e od onoga ¹to je planeta sposobna da obnovi. Ocenjuje se, pri tom, da æe se do 2050. godine „nepokrivena potro¹nja ¾ivotnih uslova" uveæati i do 50 odsto.

U izve¹taju WWF-a „®iva planeta - 2006", analizirana je veza stanja prirodne sredine i ljudske delatnosti i ukazano je da se negativni uticaj èoveka na planetu poveæao od 1961. za vi¹e od tri puta i da tempo uni¹tavanja prirode najozbiljnije ugro¾ava opstanak èoveèanstva.

Pojava novih bolesti, oskudica pijaæe vode, „mrtve zone", izumiranje vrsta, promena klime, ¹irenje pustinja - sve su to posledice nepa¾ljive èovekove potro¹nje prirodnih resursa. Uzroci su svakako sve br¾i rast stanovni¹tva i rastuæa potra¾nja za hranom, vodom i gorivom. Samo zagaðenje vazduha ubija godi¹nje oko dva miliona ljudi, a od toga je vi¹e od polovine ¾rtava upravo u zemljama u razvoju.

- Sav dosada¹nji napredak postignut u borbi protiv siroma¹tva i gladi, pobolj¹anju i za¹titi zdravlja, neæe moæi da se oèuva ako se nastavi degradacija eko-sistema na koje se èoveèanstvo oslanja - upozoreno je u izve¹taju „Milenijumske procene eko-klime", na kome je èetiri godine radilo vi¹e od 1.300 struènjaka iz 95 zemalja. ||||

hulio_salinas

tuzno je sve ovo...

tesko da neko od nas moze da kaze nesto sto bi moglo biti od pomoci.  :(

ne verujem da bi se ista promenilo cak i kada bi svaki covek planete znao za ovaj problem.

Suvise smo sebicni i kratkovidi, da bismo se brinuli za cukun unucice. Svako ce reci: "To je strasno!", a posle ce se okrenuti, i tuzno ZAPALITI CIGARETU! I tako ce smiriti zivce...  Ljudska glupost ce tek kostati covecanstvo, ali mi necemo doziveti da to vidimo. Zato i kazemo: "Neka drugi misle o tome..."   :][

dancho

Taj neko drugi su na¹a deca ili unuci!

Svoje dugove ostavljati svojim potomcima... to je sebicno.
©ta svako od nas zaista moze da uradi da smanji potrosnju prirodnih resursa?
Voda na pr?
Pranje zuba.
Otvorimo slavinu. Nakvasimo cetkicu pre ribanja. ... Ribamo mi zube a voda tece.... Ode...
Takvih primera koliko hoces.

Ekologija i ekonomija su reci cije zajednicko poreklo je kuæa. Dom.
A kakvi smo mi domaæini?...

AquArius

#3
Moj drug je svojevremeno izjavio kako mu 10. koleno nije ni rod.
A pametan momak i vrlo odgovoran.

Meni je u glavi sinulo pre nekog vremena kako grickamo ovu planetu i sve njene izvore i energije, bez smisla i reda.
I kako nas samo moze spasiti neki pametni ljudi i njihove ideje o reciklazi SVEGA (pa dobro, skoro svega).
O kruzenju energije, potpunom iskoriscenju.
Inace odosmo ...
Ili... kako se zove ona knjiga/film... Zelena hrana?

Jbg, nekako mi se cini da su svi oni filmovi o vanzemaljcima (koji kao posast napadaju nasu planetu) u stavri neko providjenje koje govori o sudbini ljudi, o tome kako cemo se mi ponasati/izgledati i sl. samo za koji milenijum.
Ako isti docekamo.




stef

 Nismo nasledili zemlju od roditelja, vec smo je pozajmili od nasih unuka... :Bog

hulio_salinas

do ujutro mozemo nabrajati i dobre i lose primere...

ali treba nesto raditi...

posto smo obicni ljudi, tesko da mozemo globalno uticati na drustvo... ali zato mozemo poceti od sebe...

sebi mozemo ukinuti neke "privilegije" (potrosnju vode, bacanje smeca, pljuvanje, itd itd) i tako dati svoj doprinos...

ako je ispred vase kuce cisto, komsija ce reci: "Pa sto i meni da ne bude cisto?"

i eto spasa...  :hm

Darker

To ide malo drugaèije, macane. Ako je ispred tvoj kuæe èisto, kom¹ija æe reæi - ¹to samo ispred moje kuæe da bude smeæe, pa æe ga preko noæi delimièno prebaciti kod tebe :hm :hm

hulio_salinas

Quote from: Darker on 30-10-2006, 15:55:40
To ide malo drugaèije, macane. Ako je ispred tvoj kuæe èisto, kom¹ija æe reæi - ¹to samo ispred moje kuæe da bude smeæe, pa æe ga preko noæi delimièno prebaciti kod tebe :hm :hm

pa...   :hm

ima i toga... cak mnogo vise od ovoga sto sam ja napisao...

ali ipak verujem da mozemo da uticemo na nekoga pozitivno... ili da kazem: nadam se da mozemo...


AquArius

Malo bele u mnogo crne ne pravi nikakvu razliku.
Malo crne u mnogo bele i vec je sivkasto.

Linija manjeg otpora.
Urodjena.

Ali, da. Krenuti od sebe.

Al-Jasmina

Ponekad,
kad vidim vodu koja otice iz slavine pomislim kako sam retko u svom zivotu osetila istinsku zedj
i kako nikada zbog toga nisam pomislila "da li da se kockam i popijem iz potoka koji je naizgled cist?"

Pomislite na neko svoje praunuce kako chuchi uz baricu sumnjivog sadrzaja,
i sprema se da rizikuje!

Vec sam spomenula,
ako nestane nafte za prevoz nestace i nafttinih derivata koji omogucavaju proizvodnju
hrane za veliki broj ljudi...

Apokalipticna buducnost je opisana u mnogim sf knjigama,
filmova je bilo na pretek...

Mozda cemo preziveti,
snalazljivi smo
ali po koju cenu...

lagodan zivot koji imamo sada je skupa zaje*ancija

3OPAH


Razmisljaj globalno...

...radi lokalno.


:police:


Svako mora krenuti od sebe.

Ne mozemo spreciti, ali bar mozemo usporiti nastanak ekoloske katastrofe. (kako oovo zvuci farmaceutsko :K )



Bio sam sokiran, kad sam video kako neracionalno se koristi cista pitka voda u Srbiji za "ukras" (mislim na one polomljene i neispravne fontane kod Vukovog spomenika") i polivanje ulica.



Pitam se sta rade srpske ekoloske organizacije i da li iste opste postoje?


Btw, najgore su mi bile one kese, koje covek moze naci svuda...
...cak na drvecu.


:police: :police: :police: