Koji studenti zaslu¾uju nagrade

Started by Bred, 28-09-2006, 08:28:33

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

 Izvor: B92
Novi Sad, Beograd -- Studentska unija Univerziteta u Novom Sadu uputila je protestno pismo ministru prosvete Slobodanu Vuksanoviæu.

Novosadski akademci su razoèarana time ¹to je Ministarstvo laptop raèunarima nagradilo iskljuèivo najbolje studente Beogradskog univerziteta. Studentkinja prorektorka Novosadskog Univerziteta Helena Hir¹enberger za B92 ka¾e da ne razume za¹to podjednako uspe¹ni studenti i da drugih univerziteta u Srbiji nisu nagraðeni.

"Republika Srbija je osnivaè ¹est univerziteta na kojima studiraju podjednako uspe¹ni studenti i nije jasno zbog èega se desio propust da Ministarstvo prosvete nagradi samo najbolje studente u Beogradu, a studenti u Novom Sadu, Ni¹u i Kragujevcu nisu imali tu priliku. Ne mogu da se setim da se poslednjih godina dogodilo da Ministarstvo prosvete nagradi studente samo jednog univerziteta. Pro¹le godine je Univerzitet u Novom Sadu dobio odreðena sredstva, jer je najvi¹e uradio na reformi visokog obrazovanja koja je zahtevala takav vid pomoæi", obja¹njava Hir¹enbergova.

Ministar prosvete Slobodan Vuksanoviæ za B92 ka¾e da novosadski studenti nemaju razloga za nezadovoljstvo, jer je Univerzitet u Novom Sadu zbog najveæeg napretka u reformi od vlade dobio i najvi¹e novca. Vuksanoviæ ka¾e da rukovodstvo rektorata odluèuje o tome na koji æe naèin rasporediti novac namenjen za najbolje studente.

"Ne odluèujem o nagraðivanju studenata, ja sam samo do¹ao na ideju da svakog meseca po jedan rektorat dobije odreðeni iznos novca kojima mogu da se kupuju kompjuteri i slièna oprema. Novi Sad je dobio prvi tokom ove godine i dobio je dva i po puta nego kasnije ni¹ki, potom beogradski i kragujevaèki univerzitet, koji su taj novac dobili kada su slavili Dan univerziteta", ka¾e Vuksanoviæ.

b92

Adonis_Vernalis

Ovo bi ladno moglo da se spoji sa onom temom koju vec imamo, a to je, da budem precizan "Da li Bg fakultet priznaje farmaciju u Nsu", pa da se naslov nove teme generalizuje sa: "Da li Bg Univerzitet priznaje Univerzitet u NS-u i vice versa". Posto vec imamo studente iz NS koji su clanovi ovog foruma, to bi moglo da bude nesto kao zajednicki zid placa, gde bismo mogli da saznamo u sta nas sve to guraju Oni Kojima Se To Moze i Hoce, e da bismo saznali kakvi to monstrumi zive sa obe strane Dunava i Save.

Ako je tacno sta ministar Vuksanovic kaze, a recimo da je tacno (nemam razloga ni da mu verujem, ni da mu ne verujem), cela prica moze da se svede na ovo: imam nesto para, zelim nekog da nagradim... pare su moje, a zelim da ih dam, pa biram na osnovu sebi znanih kriterijuma kome cu ih dati, i svejedno mi je kome te pare idu i kako ce da ih potrosi. Malo nagradim jednog, pa drugog, pa treceg. Svi dobiju nagrade i niko zadovoljan. Mozda je BU trebalo da lelece do neba kada je Univerzitet u NS nagradjen zbog brzine reformi, sto je bilo i logicno, s obzirom na lokaciju Univerziteta u NS (imaju kampus, te su svi, sem Medicine, locirani na istom mestu), datum kada je taj univerzitet osnovan i slicno. Dakle, pravljen je u moderno doba po ugledu na moderne evropske univerzitete, akumulirao je dobre naucnike i predavace, privukao sebi svojstvenim smekom i one koji nisu ponikli u laboratorijama i vezbaonicama njihovih fakulteta... i sasvim je logicno da prednjaci, tim pre sto NS ima status regionalnog centra, pa mu pripadaju mnoge stvari (i fondovi) koji Beogradu nisu dostupni, jer ne pripada geografskom pojmu Mittel Europe, sto ce reci Srednje Evrope (citaj: teritorije nekadasnje Habsburske monarhije). No, ne secam se da je ikakav lelek odavde krenuo ka nebu.

Beogradu je dodeljen status mastodonta kog treba razmontirati. Hteli mi to ili ne, bilo to istinito ili ne, BU je oznacen kao leglo reakcionara i onih koji vuku nazad. Englezi imaju nekoliko takvih mastodonata (Oksford i Kembridz su najpoznatiji), pa im nije palo na pamet da od tih univerziteta prave usluzne servise onima koji hoce da studiraju strukovne studije, vec su odrzali hard core klasicne nauke, jer im i to treba. Fundamenti moraju negde da se izucavaju, jer ko ce se atomskom fizikom i drugim sustinskim stvarima baviti, ako svi budemo krenuli da jurcamo unaokolo loveci potencijalne studente? Dakle, atomska fizika na Oksfordu ili Kembridzu, a fizika za buduceg nastavnika u srednjoj skoli - tamo gde postoji takav fakultet. I kraj price.

Dakle, popu pop, a bobu bob. Najobicnija zamena teza i nastavak trenda sejanja omraze izmedju univerziteta za koje ima mesta u skolskom sistemu ove siromasne zemlje i koji su joj potrebni, inace ih ne bi osnivala i odrzavala (o tome, drugom prilikom). Cemu sve to? Zar NS, buduci da je proglasen liderom u sprovodjenju reformi, nema pametnija posla? Ili misle da im je liderstvo vecno i da nema potrebe da brinu o stecenim pozicijama? I dokle cemo vise slusati zalopojke iz najrazvijenijeg dela nase zemlje, olicene u onoj besmrtnoj Cankovoj sentenci: "jel, a di su novci"?

Pa, eto, tu negde su novci... Mozda je Sloba znao, pa zaboravio?

philoserbiana


krajina


Darker


philoserbiana

сви они који издрже све недаће на путу до дипломе на нашем факултету! :batina

Adonis_Vernalis

#6
Philoserbiana,

obzirom na cinjenicu da si odnedavno i clan naseg Hora (ili barem bila na audiciji), uvideces brzo da je diplomu naseg fakulteta moguce steci cak i pevajuci, a ne samo plakajuci... :)

Cemu onda nagrada, kad ces ionako vreme poceti da racunas u ritmu turneja?

philoserbiana

Quote from: Adonis_Vernalis on 22-03-2007, 08:55:39
Philoserbiana,

obzirom na cinjenicu da si odnedavno i clan naseg Hora (ili barem bila na audiciji), uvideces brzo da je diplomu naseg fakulteta moguce steci cak i pevajuci, a ne samo plakajuci... :)

Cemu onda nagrada, kad ces ionako vreme poceti da racunas u ritmu turneja?
хвала на охрабрењу.у праву си,овоземаљске награде ми нису толико битне.време сам почела да мерим од када почех да обнављам године.спокојство и мир ми пружају људи које волим и певање по кући,у нашем хору,у црквеном хору,у ђолетовом хору...поздрав.vivat academia

rodiæ

ja bre zaslu¾ujem nagradu.¹ta bi ovaj fakultet bez mene?

Darker