Kozmetologija

Started by mullala, 25-07-2006, 18:54:23

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

bebica111

ja stvarno nisam znala u koju temu da svrstam moje pitanje......... a tice se vezbi....... jel nam treba neki praktikum i jel treba nesto da se spremi za prvi termin vezbi..... ja gledal ana onoj tabli na institutu danas, ali nista ne pise

bilja_tb

praktikum se kupuje na vezbama mada moze i da se kopira kosta negde oko 600 din.

philoserbiana

praktikum kosta 750 din

malena

Jel ima neko da hoce sledeceg ponedeljka da ide na vezbe u 14h a ja da idem neki drugi termin recimo sreda ili cetvrtak? Samo taj dan!!! Jako mi je bitno!!! Ne mogu nikako drugacije da zamenim grupu!!! Please!!

Anka

Jel moze neko da mi kaze sta treba da pricam u 1. i 2 pitanju iz kozmetologije...Uloga PAM..jer tu pricam o svim emulgatorima ? upomoc

Kamicak

PAM nisu samo emulgatori, nego i sredstva za pranje( npr kod sampona i deterdzenata ), sredstva za penjenje- kod pasti za zube itd plus naravno prica o emulgatorima U/V i V/U tipa

Enea

Uf!
Anka ja sam imala jedno od tih pitanja.. Uloga pamova kod pasti, mleka...
Prichaj sve! Mislim da sam to pitanje odgovarala jedno 20min.. =(

Anka

ali polimerni emulgatori nisu PAM-ovi koliko ja znam ? ili mozda gresim

Enea

ako je nesto emulgator, onda je definitivno pam!

Anka

definiciju DPP znam :) a jel moze neko da mi da odgovor na pitanje 67. DPP , zakonski osnov , podrucje primene...?

Anka

pomagajteeeeeeeeeeeeeee

vmaja

Quote from: Anka on 03-11-2008, 15:30:08
definiciju DPP znam :) a jel moze neko da mi da odgovor na pitanje 67. DPP , zakonski osnov , podrucje primene...?

Evo pokusacu da odgovorim na ovo pitanje. Da bi se farmaceutska industrija nase zemlje ravnopravno ukljucila u medjunarodni promet morali su da se donesu neki zakonski propisi. GMP je ugradjen u zakonsku regulativu i zato je obavezan za sve proizvodjace. Principi DPP pokrivaju kontrolu prizvoda i proizvodnje, dakle ovaj dokument daje detaljna uputstva o organizaciji rada proizvodnje i kontrole lekova, potrebnim prostorijama, osoblju, opremi, dokumentaciji, itd... Sustina je, da je upravo GMP bio osnova za donosenje zakona i na taj nacin je osigurano da proizvodjac mora postupati po principima DPP. Od 2004. to je Zakon o lekovima i medicinskim sredstvima koji izmedju ostalog regulise i prizvodnju lekova i medicinskih sredstava.

Anka

a podrucje primene DPP....jer su tu misli na sve oraganizacije i ustanove gde se DPP sprovodi...znaci labaratorije , industrije svih med. i farm. preparata, galenske labaratorije, apoteke, magistralne labaratorije, skladista farm, preperata..itd????

vmaja

#163
Mislim da se podrucje primene dobre proizvodjacke prakse odnosi na prizvodnju lekova, dok ostali segmenti znacajni za kvalitet leka imaju svoje dokumente iz oblasti dobrih praksa. Znaci, dobra klinicka praksa, dobra apotekarska, dobra laboratorijska praksa, itd... Dakle, svako u svom delu ima propisana uputstva koja mora da postuje, a podrucje primene DPP se odnosi na prizvodnju.

A sta bi trebalo da se prica u pitanju iz kozmetologije
Izrada kremova za negu i zastitu koze ruku sa odabranim biljnim ekstraktima?

Anka

#164
Izrada kremova za negu i zastitu koze ruku sa odabranim biljnim ekstraktima?

Na ovo pitanje ja bih pricala da kreme za ruke mogu da budu U/V tipa i V/U tipa a zatim nacin njihove izrade ( masna faza, vodena faza, humektansi )....s tim sto se odabrani biljni ekstrakti dodaju kada je emulzija vec izradjena i na temperaturi ispoda 40  stepeni ...znam da se dodaje ekstrakt kamilice jer ima antiinflamatorni i antisepticno dejstvo....takodje se dodaje i ekstrakt kantariona kod suve i ispucale koze...uglavnom se biljni ekstrakti dodaju da vlaze kozu i zbog antiinflamatornog dejstva

Ja cak znam da na vezbama nismo izradjivali ni jednu kremu za ruke a iskreno ne znam dal ce profesorke da traze izradu neke specificne kreme za ruke , tako da srecno ....