Lo¹i studenti, dobri studenti, kvazi elita ili dobri struènjaci

Started by Weishaupt, 05-12-2007, 00:21:16

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

SofijaR

Narode,nije bitno ko je kakav student.Da li je dobar,los,elitan ili ne.Valjda je najbitnije kakav je strucnjak,da slucajno ne napravi neku tragicnu gresku kobnu za neciji zivot.Meni je zao sto nam je struka spala na totalno materijalne grane,etika nam vise nije bitna.Bitno je da naucimo vazne stvari vezano za lek,terapiju,profilaku ... a ocena je po meni totalno nebitna,u krajnjem slucaju farmakopeja se i ne uci napamet.Apelujem na sve kolege na medjusobnu toleranciju,koja nasoj struci nedostaje.

mirror-girl

ja bih samo otpevala sledece na sta se sve svodi...
Money, money, money
Must be funny
In the rich man's world
Money, money, money
Always sunny
In the rich man's world
Aha-ahaaa
All the things I could do
If I had a little money
It's a rich man's world

philoserbiana


mirror-girl



mirror-girl

Lepo bi bilo kad bi svi mislili tako i tako se ponasali!

Adonis_Vernalis

O, zivnula tema... Nije "jedna od retkih zakljucenih u velikom stilu" kao sto rece uvazeni Willie the Scot. Mrda i dalje...

Od prethodne, vrlo zivahne diskusije, do danas, proslo je, brat-bratu, 9 meseci. Dete koje bi 24.12.2007. moglo biti zaceto, danas bi se, 6.10.2008. vec moglo radovati svojim roditeljima, kakeci u gace od srece sto ih vidi.

Koliko vidim, o novcu se prica. Pa, kad se vec prica, neka se i razmislja.

Jel' Srbija imala razvijen kapitalizam? Nije. Imala je poprilicno nerazvijen. Iskocila, jadna, iz feudalizma u nesto. Nasla se, snasla... I, taman ga je (kapitalizam) pocela razvijati, kad puce I Svetski rat. Sav primarno akumulirani kapital pretvorio se u prasak.

Zavrsilo se i to cudo. Svet je postao drugaciji. A Srbija? Pa, i ona, mada su joj tockovi, kao i uvek, ostali u blatu. No, tada je pripadala Pobednicima, a ne Porazenima. I, buduci Pobednicom, Majka Srbija je mogla da racuna na saveznistvo medju Pobednicima. U tom, poletnom, okruzenju, Srbija je strelovito napredovala. I, taman je zavrsila sa prvobitnom akumulacijom kapitala, kad... II Svetski rat.

I to se cudo zavrsilo. Svet je postao neobicniji nego ikad. A Srbija? Prigrlila komunizam, pa socijalizam, i rukama i nogama. Primarna akumulacija kapitala, jednom zapocet proces, nije zavrsen. No, Srbija je i tada, pod plastom Jugoslavije, pripala elitnom klubu Pobednika. Pa je i na razna saveznistva mogla racunati. I racunala je na njih. Mozda se, kao sto cemo kasnije videti, malo preracunala.

U meduvremenu, otpoce i III Svetski rat. Bez fronta, bez objave, sa malo vojnika. Ratic ovde, ratic onde. Malo polupamo, pa onda malo zagladimo. Nestade SSSR (srusila ga gladna Cecenija, a SSSR stvaran da odoli Americi), nestade ova ili ona imperija. Ostade Kina, ali se ona malo promenila. Severna Koreja i Kuba su egzote, koje bi, zarad zastite biodiverziteta, trebalo zauvek zastititi i ostaviti da budu kakve jesu. III Svetski rat jos nije zavrsen, ali se svet iz dana u dan menja. A Srbija? E, ona je ovog puta zapala klubu Porazenih. U ratovima koje nije vodila, dobila je gorke i gadne batine, od kojih je jedva ziva ostala. Klinicku smrt je dozivela. A onda se malo povratila, pa pocela da se prilagodjava potpuno promenjenom okruzenju. Tesko joj ide. Lici mi na Borna iz kultnog filma "Bornov identitet", sa sve nastavkom. Nema pojma ni ko je, ni zasto je proganjaju, ali zna da mora da mrda i da se mice.

Sacekale su je sve lekcije koje je odavno morala da nauci. Istorija vam je kao Bolonjski proces: vazda skupljate neke poene, vazda jurcate vamo-tamo, a ako ne uradite zadatak, ili ne skupite dovoljno poena, sledi vam tamno i neistrazeno podrucje. Niko ne zna sta ce vam se desiti, ukoliko u Bolonjskom rezimu okinete godinu. Sistem nije pravljen za ponavljace, nego za one koji napreduju.

Tako i Srbija. Ponovo, mrakom okruzena, jer nije napredovala, uci lekcije iz Primarne Akumulacije Kapitala. Kao sto su nekada, u SAD, nastajali Rokfeleri i Rotsildi, danas u Srbiji nastaju neki drugi. Kada su Rokfeleri i Rotsildi primarno akumulirali kapital, indijanska krv se potocima lila. Indijanca ubiti je tada bilo pitanje casti, sport, razonoda, igra. Sta su receni danas? Multimilijarderi, koji kreiraju svetsku politiku, koji su mecene, zastitnici plemenitih stvari, zastitnici Umetnosi, Covekoljublja, Humanosti, Obrazovanja...

Vremenom, i nasi Rokfeleri i Rotsildi postace svesni nasledja svojih predaka, nastalog na grabezu i otimacini. Pozelece jednom, i upisace se na najbolje svetske fakultete, jer nece uvek biti jedino bitno povaliti silikonsku divu koja ne silazi sa TV-a. Jednom ce biti in biti fin, a totalno out biti govedo. Jednom, ni silikonske dive nece biti etalonom zenstvenosti, nego mera prostakluka. Opet ce se roditi neki novi Mokranjci, Milankovici, neki novi Pavle Savic... Ali, tek kad se primarni kapital primarno akumulira. Neki su tu lekciju savladali jos u 17. veku (Englezi). Ostali, kad ko i kako ko. Mi jos uvek sricemo prva slova.

Do tada, mnogo ce vode proteci Dunavom i Savom. Do tada cemo se nadbijati i deliti: losi ili dobri studenti, kvazi-elita ili dobri strucnjaci, cetnici ili partizani, folkeri ili rokeri, zvezdasi ili partizanovci, mladi ili penzioneri, muskarci ili zene... i svi smrtno, medjusobno, zavadjeni.

Mozda ce moj mali sin imati srece da dozivi da nasi Rotsildi i Rokfeleri primarno akumuliraju svoj primarni kapital. Da kazu: e, sad je dosta. Smucili su nam se tudji krv, znoj i suze. Moj mali sin mora doziveti taj trenutak. Cisto, da ne bi utripovao da mora da se proseta sa JK i da bude svuda vidjen s njome, da bi poverovao da je muskarac, ako je vec rodjen kao musko. I da njegova pisica nece uvek biti tako mala...

Moje dete mora da odraste. I vase. I sva ta deca moraju poneti breme koje njihovi roditelji nisu bili kadri do na vr' brda izneti. Ni mene niko nije pitao hocu li odrasti. Preziveo sam, i odrastao. Ni vas niko nista ne pita. Preziveli ste, i odrastate. Ni moje dete niko nista nece pitati. Ako prezivi, sleduje mu da odraste.

Kad odraste, voleo bih da, bar malo, lici na mene.

mirror-girl

Quote from: Adonis_Vernalis on 06-10-2008, 13:58:18
Vremenom, i nasi Rokfeleri i Rotsildi postace svesni nasledja svojih predaka, nastalog na grabezu i otimacini. Pozelece jednom, i upisace se na najbolje svetske fakultete, jer nece uvek biti jedino bitno povaliti silikonsku divu koja ne silazi sa TV-a. Jednom ce biti in biti fin, a totalno out biti govedo. Jednom, ni silikonske dive nece biti etalonom zenstvenosti, nego mera prostakluka. Opet ce se roditi neki novi Mokranjci, Milankovici, neki novi Pavle Savic... Ali, tek kad se primarni kapital primarno akumulira. Neki su tu lekciju savladali jos u 17. veku (Englezi). Ostali, kad ko i kako ko. Mi jos uvek sricemo prva slova.

:pljes: :pljes: :pljes:

U globalu citav ovaj vas tekst je istinit,ispunjen dosta teskim i surovim detaljima nase danasnjice,i tako kao sto ste ga izneli,a kako zapravo i jeste istina,deluje da ce mnogo vremena proci da se nesto ovde promeni...Bojim se da mnogi od nas nece to doziveti,a to je ono sto je zalosno i sto od obicnog i prosecnog coveka stvara malodusnika koji svoju tugu utapa u "pogresnom picu"...Deluje beznadezno za nas ali buduce generacije...mozda nekada i zaista bude bolje....

philoserbiana

bravo,bravissimo  :pljes:
da li ce nam biti ikada bolje?zavisi iskljucivo od nas samih,ne od nekakvih tamo visih ili spoljnih sila...
u se i u svoje kljuse,pa makar ko Sancho Pansa,ali da se ide,i glavom ako treba...ali ne zaboravite srce u celoj guzvi...i mi farmaceuti imamo valjda neko srce,ma... mu  :cvet

Bred


frckica-j

Ili jo¹ bolje, nemoj da se nada¹, nego nastoji da ga ti poka¾e¹, kad veæ niko drugi neæe. Evo da ne bude¹ sama, i ja nastojim da ga stalno pokazujem, ¹to vi¹e mogu. Rizikujem ali jedino tako znam da ¾ivim...

Enea

Quote from: Bred on 07-10-2008, 11:19:38
Quote from: philoserbiana on 07-10-2008, 06:51:12
...i mi farmaceuti imamo valjda neko srce,ma... mu  :cvet
nadaj se ...
:wink:
salim se.
:>: :kul:


ali ja za znam da philo puuunaaaa ljubavi.
za tebe, bolje da cutim  :>:

mirror-girl

Pojedinac kao takav je samo jedna kap u moru i sta on moze promeniti...Ali ako je takvih kapi puno-da se setim sociologije-"Misli globalno,deluj lokalno!",mozda i bude neceg...

P.S.A ko kaze da se neki od sna ne bore protiv gore navedenog?! Samo sto to ne mogu svi primetiti,ali bitno je da mi znamo!!! :wink:

Bred

Quote from: Enea on 07-10-2008, 13:25:39
Quote from: Bred on 07-10-2008, 11:19:38
Quote from: philoserbiana on 07-10-2008, 06:51:12
...i mi farmaceuti imamo valjda neko srce,ma... mu  :cvet
nadaj se ...
:wink:
salim se.
:>: :kul:


ali ja za znam da philo puuunaaaa ljubavi.
za tebe, bolje da cutim  :>:
takodje. dunav me ne bi oprao ...  :K2: :wacko: :kul:

Enea

Quote from: Bred on 07-10-2008, 18:33:23
Quote from: Enea on 07-10-2008, 13:25:39
Quote from: Bred on 07-10-2008, 11:19:38
Quote from: philoserbiana on 07-10-2008, 06:51:12
...i mi farmaceuti imamo valjda neko srce,ma... mu  :cvet
nadaj se ...
:wink:
salim se.
:>: :kul:


ali ja za znam da philo puuunaaaa ljubavi.
za tebe, bolje da cutim  :>:
takodje. dunav me ne bi oprao ...  :K2: :wacko: :kul:

haha znas da ne nosim cvikere, a prochitah: kako to misli duvan ga ne bi opr'o?


Quote from: mirror-girl on 07-10-2008, 15:39:58
P.S.A ko kaze da se neki od sna ne bore protiv gore navedenog?! Samo sto to ne mogu svi primetiti,ali bitno je da mi znamo!!! :wink:
ffs  :run