Bromatologija

Started by Bred, 16-05-2006, 09:01:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

besno pile

Bred,danas sam se i ja zbunila oko iste stvari.Mislim da je to greska....da,glikogenoliza je nastajanje glukoze iz glikogena

Bred

Mada mi je malo cudno posto su te slajdove pretpostavljam davali profesori...

Bred


Kod proteina pitanje od 12-18. treba samo nabrojati aminokiseline? Treba li uciti bojene reakcije aminokiselina?

BK

Ja iskreno mislim da ta pitanja bas nemaju veze sa onim koje ces dobiti na ispitu. Ali ako slicajno dodju ti samo nabroj aminokiseline, mada mi je to mnogo glupo, ali sta drugo, jedino ako bas bas hoces da ucis otvori opstu biohemiju i u uvodnom delu ima o aminokiselinama.A sto se tice tvog drugog pitanja, ja to licno nisam ucila jer nazive svih onih reakcija i boje koje daju nisam ni mogla da zapamtim, mada nisam se ni potrudila... :run

besno pile

A da li neko zna koje oblasti spadaju u koje pitanje?(na ispitu ima 4 pitanja,npr.masti i proteini su prvo,drugo su...)

Bred

A sta su to proteoze i peptoni?

BK

Ja znam da smo ih pominjali, bar peptone, u mikrobima kod kultivisanja bakterija da se dodaju u hranljive podloge (cini mi se kao izvor azota, ali za azot nisam 100% sigurna).Mada ja mislim da je potrebno reci samo da nastajiu digestijom proteina - delovanjem pepsina u zeludcu i to raskidanjem endogenih peptidnih veza, narocto izmedju aromaticnih i dikarbonskih aminokiselina,ovo pise na mojim papirima i pretpostavljam da ih i ti imas jer skoro svi uce iz njih. Nadam se da ce ti jos neko odgovoriti i pojasniti, ovo je ono sto ja znam

Bred

Da, da,imam i pretpostavljam da su frakcije proteina ali po cemu bi se oni razlikovali od drugih frakcija? Hm, sta ces, volim da filozofiram i da znam sve sta. kako, zasto ... ? :wink:

BK

evo ovo sam nasla u jednom srpskom- http://www.vokabular.org/
pepton (grè. pepto)
med. hranljiva tvar koja se usled varenja preobrazila; azotna jedinjenja koja postaju od belanèevinastih tela uticajem ¾eludaènog soka.

i jednom engleskom recniku -http://dict.die.net
peptone
     n : any of various water-soluble compounds that form by
         hydrolysis in the digestion of proteins to amino acids


Source: Webster's Revised Unabridged Dictionary (1913)

Peptone \Pep"tone\, n. [Gr. ? cooked.] (Physiol. Chem.)
   (a) The soluble and diffusible substance or substances into
       which albuminous portions of the food are transformed by
       the action of the gastric and pancreatic juices. Peptones
       are also formed from albuminous matter by the action of
       boiling water and boiling dilute acids.
   (b) Collectively, in a broader sense, all the products
       resulting from the solution of albuminous matter in
       either gastric or pancreatic juice. In this case,
       however, intermediate products (albumose bodies), such as
       antialbumose, hemialbumose, etc., are mixed with the true
       peptones. Also termed albuminose.

Proteose \Pro"te*ose`\, n. [Proteid + -ose.] (Physiol. Chem.)
   One of a class of soluble products formed in the digestion of
   proteids with gastric and pancreatic juice, and also by the
   hydrolytic action of boiling dilute acids on proteids.
   Proteoses are divided into the two groups, the primary and
   secondary proteoses.

A evo nesto iz jednog clanka o lubenici
Jestivi deo ploda lubenice sadr‍i fermente (enzime) za peptizaciju, koji prevode nerastvorne belanèevine u rastvorivi pepton. To je naroèito znaèajno za ishranu ljudi sa obolelim bubrezima. Bubrezi su èesto deponije, talo‍nici raznih mineralnih kristala, koji mogu biti razlièitog sastava. Najgori su oksalati. Te materije mogu formirati pesak, kamene sastave koji ljudima nanose velike pote¹koوe kad je reè o protoku urinskog sastava. Svima koji imaju sliène pote¹koوe, a i onima koji ne znaju za te muke, preporuèuje se da ¹to èe¹وe u‍ivaju u èarima lubenice, jer u tom sluèaju pojaèava se rastvaranje ¹tetnih materija i protok teènosti, koji poma‍e izbacivanje formiranih minerala iz bubrega.

nadam se da ce ti bar malo pomoci. Mada mozda si malo SmileyCentral.com" border="0

Bred

Sta? Dosadan? Ma cini ti se :>
Dakle peptoni su bilo koji hidrosolubilni proizvodi hidrolize proteina nastali dejstvom zeludacnih I pankreasnih enzima. Hvala BK :cvet

BK

Ne, mislila sam mozda sam te ja smorila!!! Ali vidim da nisam..SmileyCentral.com" border="0

Bred

Sta je to eritrocit transketolaza? Spominje se u Vitaminu B1

BK

mozes malo vise procitati ovde :
http://en.wikipedia.org/wiki/Thiamine
http://en.wikipedia.org/wiki/Transketolase

Bred

Hvala, postovao sam u textovima

Bred

Kod mene u skripti o vitaminima ima samo po nekoliko recenica napisano, ostalo su sve slike i tabele, jel to dovoljno?